Sayfa 28/146 İlkİlk ... 82425262728293031324878128 ... SonSon
2914 sonuçtan 541 ile 560 arası

Konu: Gp'lerimiz ne kadar yakıyor?

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

istanbul we ankarada 2 litre ciwarı oynayabilir trafikten dolayı. ama aynı güzergahta 7.7 yakıp daha sonra 10.5 e fırlaması normal değil bence de..benzin istasyonunu değiştirmeyi deneyebilirsin ilk olarak.

ben ankarada 6-6.5 yakıyorum dizel. ekonomi yaptığımda 5 küsürlere düşüyor,perf kullandığımda 7-8 i buluyor. benimle aynı güzergahları kullanan arkadaşımın 1.6 benzinli astra g si 7.5-8 litre yakıyor normal kullanımla

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Güntaç Kölay
    guntac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 SN 890
    Edilen teşekkür: 38

Alıntı Auto engineeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    istanbul we ankarada 2 litre ciwarı oynayabilir trafikten dolayı. ama aynı güzergahta 7.7 yakıp daha sonra 10.5 e fırlaması normal değil bence de..benzin istasyonunu değiştirmeyi deneyebilirsin ilk olarak.

ben ankarada 6-6.5 yakıyorum dizel. ekonomi yaptığımda 5 küsürlere düşüyor,perf kullandığımda 7-8 i buluyor. benimle aynı güzergahları kullanan arkadaşımın 1.6 benzinli astra g si 7.5-8 litre yakıyor normal kullanımla
    İlk depo ile 600 km gittik. şehir içi eşim kullanıyor. Femoli'nin olduğu mevkiden kavaklıdere servisinin arka sokağına hergün gidip geliyor araç. alper arkadaşım bilir. yüksek mi yakıt tüketimi?

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

deponun 45 litre olduğunu düşünürsek ortalama yakıt tüketimi 7.5 ciwarı olmuş ilk depo için. biraz da kullanıma bağlı ama bence normal bi tüketim bu arabaya alıştıkça we araba açıldıkça zamanla düşecektir

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Güntaç Kölay
    guntac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 SN 890
    Edilen teşekkür: 38

Teşekkür ederim ilgin için.

kayhan öztürk
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. efekayhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    34 bt 0208
    Edilen teşekkür: 220

ardaşlar selam aynı sorunlar bende de vardı 75 lik gp serviste sorun çözüldü enjeksiyonlar kurum baglamış arac daha 5500 de servis temizledi bu arada hava flitresini de degiştirseniz sorun düzeliyo şu an 4.8 5.2 opet kullanıyom istasyonu degiştirdim

serdar ince
    ince5757 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 51

Kış geldi yakıt tüketimi belli oranda artar ama gökhanın arabasındaki artış biraz yüksek.Arabanın çekişince bir sorun varmı? bizim megane var onda benzin püskürtmesi ile ilgili bir parça bozulmuştu,bundan dolayı yakıt tüketimi artmıştı.Servise sor istersen bu sorun için.iyi günler.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ercan COŞKUNDENİZ
    ecdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 3

Merhaba Arkadaşlar; Gökhan arkadaşımızın bahsettiği olay benim de başımda. Aracı Mart 2007de aldım ve şimdiye dek 15500Km yol yaptım. Son 2ayda aracın ortalama tüketimi 7,8-8Lt civarında aynı zamanda çekişi de bir hayli düştü. Vites aralarındaki geçiş devirlerinden dolayı araç daha fazla titreme yapıyor ve özellikle 3.viteste iyice sağırlaştı. Sanırım servise göstermek en iyisi. Ayrıca sormak istediğim 77Bg araçlarımız için performansı nasıl arttırabiliriz? Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım rica ederim.
    Saygılar...
    Ercan

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat sarışen
    ms06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 14

merhaba arkadaşlar araçlarımızın yakıt tüketimi trafik sıkışıklığı ve havaların soğuk olması dolayısı ile artabilir aşağıdaki rakamlar fiat'ın sitesinde belirtilen rakamlar .Şehir içi (manuel/otomatik***)7,5 / 6,8

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

Alıntı gkn53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ozan 27 aralık 2006 da aracımı aldım ozaman ilk baktığımda ilk gün yani 7.1 gösteriyordu yeni dedim bu düşer dedim ama nerde düşmesi çıktıda çıktı..ama yinede 7.7 beni hep tatmin etdi 10.5 gördümya durum iyi değil

ya kardeş kusura bakma.. bide şurda nikinde 53 rakamı varki oda rizeli olduğunun ihtimalini ortaya koyar.. ben korkarak cevap vericem şimdi. gerçi bende 61 im ama neyse genede çekinerek cevap vereyim. yazılarını inceledim ve şu sonuca vardım.. sen yüz km yakıt ibresini hiç sıfırlamamışsın gibi geldi bana.. aracın active.. aracında iki satırlı yol bilgisayarı olması gerekiyor. orda anlık tüketim, 100 kmlik takıt tüketim ortalaması, saat, total yol km si, yapılan yol km si, olması gerekir. ve sen 100 kmlik yakıt bölümünü, deponu her dolduruşta veya her yakıt alışında sıfırlamıyorsan yanlış değerleri algılıyorsun demektir. çünkü kullanım saati, yol uzunluğu, yakıt akışını değerleri ne kadar eski olursa, güncel, doğru değer vermesi o kadar zordur.. o yuzden aracına yakıt alırken deponun boşa yakın olduğu, yada lamba yandığı zaman yakıt almanı ve yol bilgisayarını sıfırlamanı tavsiye ederim.. uzun süre sıfırlanmamış yol bilgisayrı doğru değerler vermiyor çünkü uzun bir geçmişe bakarak değerler ortaya koyuyor.. buda seni yanıltır her zaman. ben şahsen her zaman yakıt alman depomun boş yada lambamın yanması gerekir.. (bu aylarda deponun lambasının yanmasıda çok iyi değil buna dikkat etmek lazım buharlaşma yönünden.) o zamanda yol bilgisayarını sıfırlarım.. ve ankaranın en kötü şıkışık trafiğinde 7,2 lt yi yukarı geçmedim..
    birde anlık tüketim olayını ve 100 km lik yakıt tüketim olayını yol bilgisayarında iyi anlmaya çalış derim tabi yanlış anlamadıysam..

mesela ozzy demişki 60 saatlik ortalamam 8,5 litre. bence 60 saat çok uzun bir süre bence ozzy tam gerçek değerleri göremiyor, gerçeğe biraz da olsun yakın değerler görüyor..
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

15. Bu mesajı için 3 kişi dejavu'ye teşekkür etti:

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

soğuyan hava , kirlenmiş hava filtresi ve bakım zamanı yaklaştıysa eskimiş bujiler yakıtı bayağı artırıyor. hava filtrenizi 20 bine bırakmayın , çok temiz tozsuz bir ortamda bile yaşıyorsanız 15 binde değiştirin. ben gibi pis yerlerdeyseniz 10 binde değiştirmekte fayda var.
    soğuk havalarda motor ısınana kadar rölantide beklemek ,inik lastikler , yokuşta gaza abanmak , sürekli hızlı gitmek fire motorda çılgın yakıt tüketimlerine sebep olabiliyor , bunu 49 bin km dir fire kullanan biri olarak hatırlatmak isterim
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Süleyman ÖZEN
    çaylak-fırlama suleymanozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 BSY 25
    Edilen teşekkür: 75

Gülen Yüz : ))

Alıntı gkn53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm arkadaşlar aracımın yakıt tüketimi yol bilgisayarında 100km'de 7.7'yi gösterirken şimdi 10.5 gösteriyor aldığımdan beri aracımı hep 7.7 gösteriyordu dün akşam aracım 10.5 i gördü devirli kullanmama rağmen bu sorunla karşılaştım!!!

Dün akşam her zaman çıktığım yokuşta 7.7 olurken şimdi 10.5 oldu ve düşmedi en az 10.2 oldu?
    Aracımla ne kadar hız yaparsam yapayım en çok 7.8 gösterirdi şimdi hızda yapmıyorum devirlide kulalanıyorum ama 10.5 gösteriyor.

Bu sorun neden olmuştur yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum..şimdiden teşekkür ederim.
    ortak o kadar önemli değil yol bilgisayarındaki yazana bakma ...sen full doldur yaptıgın kmyi hesapla bi dha doldur gercekten gör nekadar yakıyo
    o dediğin olay gaza trafikte cok uzun süreli dur kalk yda uzun süreli gaza fazla bastıgından yol bilgisayrı öyle algılıo,,
    orda dedgin rakam yazsa bile senin araba 7ltre yakar max.
    hee aklında bişiy varsa git bi baktır servise,gaz tepkisi nasıl cok gec alıyorsa hava filtresine bi baktırtr belki zor hava alınca benzinden yararlanıyodur buda yol bilgisayrını aldatır ,,yol bilgisayarı gaz pedalının etkisne göre artıyo azalıo devirsiz gidersen artar ama devirli gidersen cok büyük oranda azalma gözükür
    bunu denemek istersen değişken 100km deki ekranı aç orda gaza dengesiz olarak basınca bide devirli basıncaki farkı gör..
    bence bi ilk hesaplamayı yap fullet harca tekrar fullet hesapla
    yda servise bi baktırt ..
    kolay gelsin inşallah bi cözüme ulaşırsın

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Alıntı dejavu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

mesela ozzy demişki 60 saatlik ortalamam 8,5 litre. bence 60 saat çok uzun bir süre bence ozzy tam gerçek değerleri göremiyor, gerçeğe biraz da olsun yakın değerler görüyor..
    ben sıfırlasamda hemen hemen aynı değerleri veriyo çünkü güzergah sabit sürekli aynı yerlerde gidip geliyo...

hava filtresi kaç lira bilen varmı
    nerdeyse 21 ay oldu artık değişse iyi olur
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben sıfırlasamda hemen hemen aynı değerleri veriyo çünkü güzergah sabit sürekli aynı yerlerde gidip geliyo...

hava filtresi kaç lira bilen varmı
    nerdeyse 21 ay oldu artık değişse iyi olur
    22 ay çok uzun.. ben bile 5 bin de bir değişmeyi düşünüyorum.. ve bazen hava filtresini basınçlı hava ile temizliyorum.. evet sabit güzergahta pek değişmez ama bu kullanmaya bağlı.. ben aynı güzergahta değerlerin kullanıma bağlı % 75 değiştiğini gördüm..

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

22 ay çok uzun.. ben bile 5 bin de bir değişmeyi düşünüyorum.. ve bazen hava filtresini basınçlı hava ile temizliyorum.. evet sabit güzergahta pek değişmez ama bu kullanmaya bağlı.. ben aynı güzergahta değerlerin kullanıma bağlı % 75 değiştiğini gördüm..
    Hava filtresini basincli havayla temizlemek saglikli bir uygulama degildir. Bunu yaparken mutlaka filtrenin motora bakan tarafindan havayi tutun. Eger dis ortama bakan taraftan havayi tutarsaniz, toz zerrecikleri motor tarafina gecer ve siz arabayi ilk calistirdiginizla birlikte kagitta kalan tum tozu vakumlar ve emer.

Turbolu araclarda hava filtresi sistemin ana zincir halkalarindandir. Fiyati 10-15 YTL gibi bir parca. Orijinalinden de sasmamak lazim, taklitlerinin ayni suzme hassasiyetinde olduklarinin bir garantisi yok. Direkt degistirmek en iyisi.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hava filtresini basincli havayla temizlemek saglikli bir uygulama degildir. Bunu yaparken mutlaka filtrenin motora bakan tarafindan havayi tutun. Eger dis ortama bakan taraftan havayi tutarsaniz, toz zerrecikleri motor tarafina gecer ve siz arabayi ilk calistirdiginizla birlikte kagitta kalan tum tozu vakumlar ve emer.

Turbolu araclarda hava filtresi sistemin ana zincir halkalarindandir. Fiyati 10-15 YTL gibi bir parca. Orijinalinden de sasmamak lazim, taklitlerinin ayni suzme hassasiyetinde olduklarinin bir garantisi yok. Direkt degistirmek en iyisi.
    bunu dikkate alacağım teşekkür ederim...

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

22 ay oldu ama daha 9000 bile olmadı
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Ce mil
    africann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 3

benim ortalama tüketim 8.4ü gösterio su an 90 hp dizel... bayaa fazla die düşünüorm su an ... ama araba daha 300 km de.. düşer die düşünüorm zmanlaa..

Selman Atlandı
    akin78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Son zamlardan sonra şehiriçi 0,160'ın altına düşmek zor gibi..

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Aracı yeni aldım ve 3 gün kadar Konya şehir içi kullandım. Ardından Ankara üzerinden Bolu Abant'a gittim. Orada 300 km kadar dağ yolunda kullandım ve tekrar aynı güzergahtan Konya'ya döndüm. Şehirlerarası genelde 110 civarında kullandım ama nadiren deneme amaçlı 150-170 e çıktım. 225 YTL lik yakıtla 1550 km yaptım. Ortalama 14,5 Ykr yani 5,2 l/100km yakmış. Bence fena değil. 5000 km den sonra araca alışmamdan dolayı sanırım biraz daha düşer.

Kadir K.
    kadoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 ** 0178
    Edilen teşekkür: 436

Ozzy ne yaptın bi hava filtresi için bu kadar beklenirmi nihayetinde ucuz bir parça, motorun daha uzun ömürlü olması için en azından senede bir değiştirmek bence en sağlıklısı, hatta sürekli tozlu toprak yollarda kullananlar bunu daha sık aralıklarla değiştirmeliler, ben yıllık bakımda aracım daha 5000 km.civarında iken değiştirtmiştim, arabanın performansının arttığını bile hissedebiliyorsun bence hiç vakit kaybetme hemen değiştir.