Sayfa 13/146 İlkİlk ... 910111213141516173363113 ... SonSon
2914 sonuçtan 241 ile 260 arası

Konu: Gp'lerimiz ne kadar yakıyor?

Kadir K.
    kadoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 ** 0178
    Edilen teşekkür: 436

katılıyorum, sakin kullanıldığı müddetçe bizim arabalarda gayet tutumlu 8,5-10 arasında değişen ortalamam şimdi 7-7,5 lara düştü ama bunda sanırım sakin kullanmam etkili oluyor bütün iş sağ ayakta bitiyor bencede.
    bu arada yeri gelmişken, geçen akşam bir deneme yapayım dedim 1.Köprüden Beylerbeyine inerken yokuş aşşağı yoğun trafiğe rastladım hiç adetim değildir vitesi boş atmak ama tüketimi azaltmak için vitesi boşa atim dedim o esnada anlık tüketimde 12-14 gibi rakamları gösteriyordu bu rakamlar bana çok ilginç geldi normal bir durum mudur bu acaba?

Fatih Antep
    NesT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BF 8191
    Edilen teşekkür: 108

Alıntı mustafa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle katılıyorum sonuçta firmalar testlerde ortak standartlara göre en az tüketimi sağlayacak şekilde kullanıyolar arabaları hiçbiri test sırasında gaza köklemiyodur herhalde
    Benim bir sorum olacak bizim araba gibi düşük motor hacmine sahip araçlar 90 km hızda az yakmakla birlikte büyük hızlarda (150 ve üstü) yüksek hacimli motorlardan fazla yakar deniyor bu doğru mu ??
    GP yi almadan önce 2000 motor ikinci el otolara bakarken böyle bir yazı dikkatimi çekti ama uzman bir kişimi yada kullanrak tecrübe edenmi bilmiyor. Teknik olarak bilgim yok ama mantık olarak 2000 motor aracın gaz pedalının yarısında 150 yi geçerken 1400 motor da ben gaz pedalını sonluyorum. Bu yakıt hareketini artır.
    Sadece mantıken cevap verdim. Mantıken doğrumu yoksa saçmaladımmı bilmiyorum :icon_smile_cool:

Can Gökçe
    ComfortablyDumb lithium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    16
    Edilen teşekkür: 9

Alıntı kadoku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    katılıyorum, sakin kullanıldığı müddetçe bizim arabalarda gayet tutumlu 8,5-10 arasında değişen ortalamam şimdi 7-7,5 lara düştü ama bunda sanırım sakin kullanmam etkili oluyor bütün iş sağ ayakta bitiyor bencede.
    bu arada yeri gelmişken, geçen akşam bir deneme yapayım dedim 1.Köprüden Beylerbeyine inerken yokuş aşşağı yoğun trafiğe rastladım hiç adetim değildir vitesi boş atmak ama tüketimi azaltmak için vitesi boşa atim dedim o esnada anlık tüketimde 12-14 gibi rakamları gösteriyordu bu rakamlar bana çok ilginç geldi normal bir durum mudur bu acaba?

vitesi boşa atınca araç motoru rolantide çalıştımak için yakıt tüketir.
    vitesteyken gaza basmayınca yakıt yerine aracın hareket enerjisi pistonları çalıştıracağından hiç yakıt tüketilmez.
    sanıldığının aksine vitesi boşa atmak tüketim açısından bi fayda değil zarar getirir..
    Evo MultiAIR!

Can Gökçe
    ComfortablyDumb lithium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    16
    Edilen teşekkür: 9

Alıntı NesT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    GP yi almadan önce 2000 motor ikinci el otolara bakarken böyle bir yazı dikkatimi çekti ama uzman bir kişimi yada kullanrak tecrübe edenmi bilmiyor. Teknik olarak bilgim yok ama mantık olarak 2000 motor aracın gaz pedalının yarısında 150 yi geçerken 1400 motor da ben gaz pedalını sonluyorum. Bu yakıt hareketini artır.
    Sadece mantıken cevap verdim. Mantıken doğrumu yoksa saçmaladımmı bilmiyorum :icon_smile_cool:

gazı sonlayınca A aracı gaz yarıdaykenki B aracı kadar benzin yollar mı bilinmez..
    gaz pedalları elektronik bi de, telli değil.. yani iki A aracı da duruma göre gazı sonlayınca aynı miktarda yakıt gönderiyor diyemeyiz. koşullara göre motora farklı miktarda yakıt gidiyor olabilir.
    Evo MultiAIR!

Gökhan TR
    gokhantr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 ** ***
    Edilen teşekkür: 3

ford'un sitesinde yakıt tüketimi testleri ile ilgili aşağıdaki bilgi bulunmaktadır:

Şehir içi: Laboratuvar ortamında soğuktan çalıştırılmış motor ile 4km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 50km/s ve ortalama 19km/s hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerlerdir.
    Şehir Dışı:
    Şehir içi ölçümünden hemen sonra gerçekleştirilen, 7km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 120km/s hıza ulaşacak şekilde, yarı zamanli sabit hız ve yarı zamanlı değişken hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerleridir.
    Ortalama: Şehir içi ve Şehir dışı testlerinin kat edilen mesafe ölçüsüyle ağırlıklı ortalamasi alinarak hesaplanmaktadir.

Dizel araçlarda gaza ne kadar basarsan bas sadece yakabileceği kadar motorini enjektöre gönderir.
    Vitesi boşa almak yakıt sarfiyatını artırır,ayrıca diferansiyel düzgün çalışamıyacağından yol tutuş emniyetini de azaltır.

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

valla arkadaşlar sanırım en son söylediğimde 6.7 lere gelmiştim. bu gün depoyu fulledim tabi bilgisayarları da sıfırladım. o da ne. şu an 6.3 e indim. hızla inmeye devam ediyor ve rekora gidiyorum. yakında yarışırız. şehir içi 6.3 deyim geliyorum iddialıyım. eski puntodaki rekorumu kıracam

Kaan Zaim
    zaimkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 65

23 nisanda istanbula gittim geldim. Arabayı 2006 temmuzda almıştım, ilk kez uzun yola çıktı . O yüzden depoyu fulledim ve otoyolda neredeyse ayağımı hiç gazdan çekmedim. Benzin ışığı yandığında, benzinciye gitmiştim 115 YTL ye doldu. Yolda sürekli 140 150 160 gibi süratlerde kullandım, ortalama hız olarak yol bilgisayarı 130 km diyodu. Yol bilgisayarına göre ortalama 7,8 litre. Benim hesabıma göre istanbulda köprüyü geçtim, benzin ışığı yandı...) yani 451 km = 115 milyon, amaa tam gaz....Bence çok iyi...

a a
    krsd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 19

Alıntı lithium Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vitesi boşa atınca araç motoru rolantide çalıştımak için yakıt tüketir.
    vitesteyken gaza basmayınca yakıt yerine aracın hareket enerjisi pistonları çalıştıracağından hiç yakıt tüketilmez.
    sanıldığının aksine vitesi boşa atmak tüketim açısından bi fayda değil zarar getirir..
    Peki hafif eğimli bir yolda araç boştayken mi daha çabuk yavaşlar vitesteyken mi?
    Tamam araç vitesteyken gazı kesersek daha az yakar(aynı mesafe için) ama araç boşta giderken çok daha uzun mesafeye ulaşabilir gibi geliyor bana...
    Aslında imkan olsa da böyle bir test yapılabilse!

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

şehir içi 5.7ye düştü , klimada kullandım bayaa..ortalama hız 37km...200km yol yapmışım...

mustafa vural
    M.Tolga multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 cjs
    Edilen teşekkür: 96

Dün izmirden Aydın a gittim geldim, 3kişi vardı araçta, klima da açıktı ve üzücü sonuç 7.2lt/100km, ama hep tam topuk... İstanbuldan basmadan geldiğimde 4.1lt/100km ile gelmiştim. Basınca çok farkediyor anlayacağınız...

Ahmet Hakan YILDIZ
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Schizophren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 EK 5*3*
    Edilen teşekkür: 0

ben şehir içi kullandım hep..6.1/100..istanbul izmir arası bi deneme yapıcam..tasarruf bakımından..bakalım o zaman ne çıkacak sonuç..babam yarım depoyla izmire geldim demişti..bende izmirden istanbula 70 ytllik yakıtla geldim ama yol bilgisayarına bakmadım hiç..gazlayarak da geldim..

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

ben şehir içinde 3.9 lt /100 km gördüm. yazdım da bunu fakat kimse inanmadı. normal kullanımda şehir içi 5 lt şehirler arası (İstanbul - Ankara ) ort 170-180 km/h 7.5 lt

ufuk bozkaplan
    ufukbzk84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 .. 2326
    Edilen teşekkür: 102

şehir içi 5,6/100 ortalama 37 km hız ortalamasıyla 10000 den önce 6,2 lerin altına düştüğünü görmemiştim... şimdi 5,6 klarda sevindim....

ufuk bozkaplan
    ufukbzk84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 .. 2326
    Edilen teşekkür: 102

şehir içi 5,6/100 ortalama 37 km hız ortalamasıyla 10000 den önce 6,2 lerin altına düştüğünü görmemiştim... şimdi 5,6 klarda sevindim.... tabiki havcalarınm ısınmasının da etkisi vardır bunda etkisi ama 7 leri gördüğümüde biliyodum şehir içinde kışın...irdir:

serkan mutlu
    ser789 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

88 ytl ile 810 km. 12500 km'de.
    G.O.Paşa Gebze arası, sabahları trafik yok ama her akşam ortalama 20 dakika köprü trafiği. Ama sabit 100'le gitmeye çalışıyorum
    Ayrıca foruma yeni katıldım ve bu ilk mesajım
    Herkese Merhaba

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

basmazsam 6 basarsam 7

HaKaN ZHR
    == 火 == HKNZHR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    01 YE 464
    Edilen teşekkür: 86

arabayı alalı 8 gun oldu cok gezmedigim halde 95ytl lik benzin koydum biraz gaza basınca gidecegi km gostergesi azalıyor sonra sabit hızla gidince yukseliyor
    3000 devirde vites atıyorum genelde 3000 de sabitliyorum uzun mesafede 4. viteste kısa mesafede 3. viteste gidiyorum arabamın daha acılmadıgını söyluyorlar daha cok yakarmış sanırım bekleyelim görelim

Deniz Gürışık
    XaNDeR_CaGe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    01 JV 195

wala devirli kullanıorum araba 12500 de fln.. 7.2 ile 7.3 ten şaşmadı

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

ben 20 gün önce depoyu fulledim, ve çoğu şehirler arası, az bir kısmı da şehir içi, 1500-2500 devirde ve 90km yi geçmeyerek yakıtı bitirdim. dün gene depoyu full ledim. 95 ytl ye doldu. 20 gün önceden düne kadar 926 km yol yapmışım. bi hesap yaptım, 4,2 lt/100 km veyaa km de 102 kuruş yakıyo. bence gayet normal, ben memnunum yani. siz ne dersiniz?

Bülent İNCELER
    Multijet Dynamic 1.3 16V 90Bg. binceler1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    44 KY 006
    Edilen teşekkür: 8

Benim Iş Ile Ev Arasi 5 Km Falan Ve 8-9 Yerde Duruyorum. Işe Geldiğimde Motor Sicaklik Ibresi Daha Oynamamiş Oluyor. Buna Rağmen 6,5 Ile 7,4 Arasinda Geziyor (hava Sicakliğina Göre) Ama Uzun Yolda Klima Açik Ve 100-150 Arasinda Değişen Hizlarda Her Zaman 4,9 Ile 5,4 Arasini Görüyorum. Bence Fena Bir Rakam Değil.
    GRANDE PUNTO 1.3 MJ. 90 DİNAMİC ROCK SİYAH