Sayfa 2/2 İlkİlk 12
39 sonuçtan 21 ile 39 arası

Konu: Depom 47 litre diesel yakıt aldı

AKIN KOCAMAN
    Puntosuna Aşık Bir Adam HugemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    07 ABM 37
    Edilen teşekkür: 69

araçlarımızın depolarının boruları 1-2 litre daha alabiliyor. ben aracımı birmottan alıp opete gittiğimde 48 lt mozat aldım. yanı bu durum mumkun ön yargılı davranıp günahını aldınız petrollerin
    GRANDE PUNTO 1.3 MTJ FUN BEYAZ CO-PİLOT - BLUE ME - FIAT HI-FI 100W SES SISTEMI
    Eski Nick:07sea07

YSN YSN
    byasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 35

Üşeniyorum benzinliğe gitmeye bitince gidip alıorum

Timur Sakaoglu
    Mr.Punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    yok yaa!
    Edilen teşekkür: 1

yahu arkadaşlar aranızdan bir taneniz bile acaba neden ben 50 lt koyabiliyorumda kitapçıklarda 45lt geçiyor demezmi ya?

bakınız bu çok önemli, her araçta bellirli bir hacim extra buharlaşma,genleşme için bırakılmıştır bunun olmaması garip olurdu asıl. siz aracınızı doldururken pompaya fazla basınç geldiğinde tık diye atar,bu size dur demektir.

araçlarda bu buharlaşma için bırakılmış alanıda doldurursanız sizce yakıtınız buharlaşınca ve kaçacak yer bulamayınca ne olur? ben size söylim zarar olur! evap ve benzeri emisyon parçaları hepten zarar görür,ben aralarında komple gaz kapağının contası ve evapin contası ilk seferinde atanı bile gördümki buda artık vacuum olur demektir oda rodaj ve benzeri ayarları zamanla etkiler sarfiyatı artırır ve ecu'da code vermeye kadar gider.

ayrıca memleketimizde yakıt bir arkadaş tarafından pompalanıyor yurt dışında olsanız siz yapıyor olurdunuz,orda genelde öyle neyse lafın kısası pompaların ayarı vardır bir kapalı bir az basarak bir max kısaca gaz pedali gibidir siz sert bastıkça oda hızlı pompalar peki size bunu nedenmi anlatıyorum?

siz ne kadar sert ve hızlı pompalarsanız deponuza okadar fume yani buhar katarsınız bunuda unutmayın!

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Bu arada konuyla pek ilgisi olmayabilir ama belirtiyim.
    Kaza anında deponun patlaması için en uygun oran çeyrek dolu depoda oluyor. Full depoda patlama için gereken oksijen yokken boş depoda da yanıcı madde yetmiyor ama çeyrek depoda bu oran ideal oluyor

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Bu bana göre yanlıştı hatta imkansız gibiydi çünkü hiç başıma gelmedi yani 47 48 litre alacak kadar hiç depoyu indirmemiştim .. Bu oran çok tehlikeli mazot pompasına benzin pompasına ..Yani 47 yada 48 litre depoyu dolduracak kadar gezmedim en fazla 43 gördüm

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Öğrencilik böyle bişe femoli

Timur Sakaoglu
    Mr.Punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    yok yaa!
    Edilen teşekkür: 1

ama şunuda unutmayın beyler,

ne kadar az yakıt,hava alcak fazla boşlukla gezerseniz okadar buharlaşmaya musait ortam yaratırsınızki oda daha fazla yakıtın boşa gitmesi hatta motor yüzü dahi görmemesi demektir!

bu sebepten en az yarım depo yakıtla gezmek hatta okadara bile düşmemek en önemlisidir.

ne kadar yararlı olduğuna pek inancım olmasada zor olmadğından sabah veya gece yakıt alarak!

2)en yarım depoyla gezerek
    3) motor bakımlarını tam yaparak
    4)syntetic yağ ve kaliteli mazot kullanarak
    5) lastik ayarını tam tutarak
    6) gereksiz sert kaçışlardan kaçınarak
    7)turboyu gerektirmedikçe fazla yormayarak
    8)daha uzun dahi olsa daha uygun ve duraksız yollar bulup tercih ederek yakıtan tasaruf yapmak en kolayıdır.

şunuda unutmayın turbo bilindiğinin aksine belirli bir devirde devreye girmez! hep devrededir ve besler ama siz ne kadar gaza basarsanız o kadar besler. yani siz 3000 devirde turboyu neredeyse beslemedende gezebilirisiz 1750 devir gibi az bir devirde turbonun en yüksek basınçına ulaşmışta gezebilirsiniz buna dikkat edilmeli çunku beyin her psi başına belirli bir yakıt püskürtür ve oda sizin cebinize zarar. bunun en iyi örneği
    yokuş yukarı giderken 30la 1750 devirde bile olsan turbo basarda basar yakıt uçuk kaçıktır ama yokuş aşağı 140la gitsen motor bağırsa bile ne yakıt gider ne turboyu duyarsın. bunun sebebi load yani yük,gaz posizyonu yani sizin en kadar gaz verdiğinizle ilgili.

burda şunu anlatmaya çalışıyorum biz malesef ülkemizde araç birden devirlensin,torque u hissedelim seviyoruz yani sertmi sert gaza basmayı seviyoruz inanın bunu kontrol edip mesafesi uzun dahi olsa trafiğin az olduğu yollu tercih etsek çok kazanacazda kimse uygulamaya gidemiyor hemen nefsine kurban oluyor.

benim iş arkadşımdada bizim motorun yer aldığı corsa 1.3 cdti var ve hemen hemen aynı yerde oturuyoruz, iş çıkışı ben 12km yol tercih ediyorum oysa 9km olanı ben ortlama 4 lt yakıyorum(adana yeni sanayiden kanal boyu adanayı bilenler için) arkadaşımsa 8lt yakıyor(sanayi,havalimanı yolundan) biraz matematik yapıpta düşünürsen ben git gel 1lt yakıyorum oysa git gel hemen hemen 1.5lt yakıyor yani neredeyse 1.5 katımı! ben 80i görüp araç ne kadar az gazla o hızda sabit gidebiliyorsa okadar gaz veriıyorum ve ışıklar kırmızıysa çok önceden yavaşlayıp tam durma posizyona geçmeden yeşil olunca devaö ederek gezen tiplerdenim bu sayede dur kalk yok gibi birşeyki seçtiğim yoldada anca 2 lamba var ama alternatif yolda arkadaşım tam 10 defa duruyor.

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

arkadaslar bazı pompacılar boyle hile yapıyorlar haberiniz olsun bu oalyda var yok bilmiyorum ama haberiniz olsun
    uckagatcı var ortada yapıyorlar boyle

İLKER Ç.
    ocean_1919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı feza33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bizim depolar 45 litrelik değilmiydi ya.depomu 47 litre ile fullediler anlamadım opett ten yakıt aldım adama bunun depo kapasitesi 45 litre dedim oda aradaki bağlantı borularıda doldu diye saçma sapan bi açıklama yaptı varmı bu kada dolduran başka?
    Siz benzinliğe girdiğinizde deponuzda ne kadar yakıt vardı o önemli bence. Yani yedek ışığı yeni yandıysa depoda 5-7 litre civarı mazot olması lazım. üstünede 47 litre olsa 52-54 litre olur. İlginç yinede en güzeli başka bir yerde tekrar denemek.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

1 defa başıma geldi. ışık yandıktan sonra 130km yol kat ettim, çubuk yatayın da biraz altına indi yolda kalacak korkusuyla ilk benzinciye daldım fulledik tetik atınca hop dedim 44lt aldı..

drama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 17

Işık yanar yanmaz ilk opette alırım. Benim nedenim; malum benzinlilerde yakıt filtresini hiçbir periyodik bakımda değiştirmiyorlar; olur da deponun dibinde pislik varsa arıza çıkartmasın. Bu güne kadar en fazla 38 L aldım diye hatırlıyorum.

12. Bu mesajı için 2 kişi drama'ye teşekkür etti:

İLKER Ç.
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26

ışık yandığında bir başka yerden deneyin tekrar. ve sonra problem yaşadığınız yerden bir daha deneyip emin olabilirsiniz. Gerçekten tuhaf...

Ziyaretçi047

Sürekli 47 alıyorum...

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

genleşme için boşluk bırakmamak sorun olmuyormu?
    Yada depo dan yakıt eksildiği sürece depoda basınc dengelemesi için içeri hava alması gerekir zaten aksi halde vakum etksi yaratır.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sürekli 47 alıyorum...
    Sen allaha emanet gidiyorsun zaten

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

Öğrencilik böyle bişe femoli
    Sürekli 47 alıyorum...

boyle ogrencılıge can feda
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Ziyaretçi047

Ben sizin korkup da deneyemediklerinizi deniyorum size yardımcı oluyorum daha ne istiyorsunuz. Kapaktan taşana kadar dolduruyorum her seferinde. Hiçbir zaman da bir problem olmadı. Böyle ufak şeylerden çekinmeyin

FZA YKC
    feza33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 52

Teknik Konu

Alıntı ocean_1919 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz benzinliğe girdiğinizde deponuzda ne kadar yakıt vardı o önemli bence. Yani yedek ışığı yeni yandıysa depoda 5-7 litre civarı mazot olması lazım. üstünede 47 litre olsa 52-54 litre olur. İlginç yinede en güzeli başka bir yerde tekrar denemek.
    ben opete girdiğimde benzin göstergesi en alt çizgi ile paraleldi
    There are two Mustafa Kemals; one is flesh-and-bone Mustafa Kemal who now stands before you and will pass away. The other one is you, all of you who will go to the far corners of our land to speand the ideals which must be defended your s if necessary. I stand for the nation's dreams, and my life's work is to them come true.

İLKER Ç.
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26

o zaman durum değişiyor.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12