Sayfa 1/2 12 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: ESP ve geyik testi

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

Standart ESP ve geyik testi

Yaptığım araştırmalar sonunda espnin geyik testinde 5kms lik bir limit artışı sağladığını tespit ettim. yani espsiz max65kms ile testi geçebiliyorsa, espli max70kms ile testi geçebiliyor. espye fazla güvenmeyin.
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

2. Bu mesajı için 2 kişi usermm1'ye teşekkür etti:

ERCan Bütün
    ERC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 336

esp nin cok da fazla bir olayi kesinlikle yok bence ama arabayi da toplamiyor degil bazi kritik viraj cikislarinda.cunku geyik tesinde toplamasina izin vermedigimiz icin hep terse manevra yaptigimiz icin pek mudehale edemez.ama 5 km de hic azimdanmiyacak bir degil testlerde geyik testlerinde kilometrenin 10 da 1 ine bile cok onem vererek bahsediolar buyuk meziyet gibi...
    Forever DJ Tiestooooooooooooooo...absolutely Trance dj in the universe...

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

bizim süspansiyonlar geyik testi için uygun olduğunu sanmıyorum belki sport modeli uygundur.. ayrıca esp geyik testi için yapılmış bir sistem değil.. yardımcı olabilir ancak asıl işi olan denge kontrol ani ve devamındaki hareketlerde başarılı.. yolunuza çıkan birisinden kaçıp tekrar yola girmek gibi.. yada viraj içinde şerit değiştirirken frene basarken vs. vs.

. .
    Korhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 254

Buzlu yollarda da ESP işe yarıyor

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim süspansiyonlar geyik testi için uygun olduğunu sanmıyorum belki sport modeli uygundur.. ayrıca esp geyik testi için yapılmış bir sistem değil.. yardımcı olabilir ancak asıl işi olan denge kontrol ani ve devamındaki hareketlerde başarılı.. yolunuza çıkan birisinden kaçıp tekrar yola girmek gibi.. yada viraj içinde şerit değiştirirken frene basarken vs. vs.
    Mehmet, bizim araçların süspansiyonları buna oldukça uygun.Sert yapılı olduğu için ani manevralarda yanlara fazla yatmıyor ve çizgisini kolay kolay kaybetmiyor.Tabi konfor olarak çok iyi değil...

Serdar Y
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

esp geyik testi için yapılmış bir sistem değil.. yardımcı olabilir ancak asıl işi olan denge kontrol ani ve devamındaki hareketlerde başarılı.. yolunuza çıkan birisinden kaçıp tekrar yola girmek gibi..
    geyik testide tam olarak bu işte. yolunuza çıkan birşeyden kaçıp yola dönme simulasyonu. esp en iyi giyik testi ile sınanıyor.
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

geyik testinde bir defa değil ardısıra kaçışlar yapılıyor.. standart süspansiyonlar bu testi karşılayamazlar.. Arda beyin aracı uygundur sanıyorum.. ben kendim geyik testine benzer hareketleri sık sık yapıyorum hoşuma gidiyor.. bizim araçlar için mevcut esp fazlasıyla tatminkar..

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Dün buraya 10 cm kar yağdı. Çiğnenmiş karla kaplı geniş ve sakin bir yolda denemeler yaptım. 50 km hızla giderken aniden sert fren yapıp sonra sağa sola manevra(sanırım geyik testinin benzeri bir durum) yaparak aracın tepkisini ölçmeye çalıştım. ABS hemen devreye giriyor ve araç önce hafif kayma eğilimi gösterip sonra toparlayıp duruyor. Bence gayet güzel bir sistem. Ama bu durumda ESP nin devreye girip girmediğini anlayamadım. Zira herhangi bir uyarı ışığı çıkmadı ekranda.

Aynı zamanda başka bir frenleme testi de yaptım. İnternette de buna benzer testleri gördüm ve deneyim dedim. Yolda 50-60 km hızla giderken aracın sol tekerleri ıslak asfaltta sağ tekerleri de karda yürürken ani frenleme yaptım. Araba düz bir hat izleyerek durdu. Bu da çok güzel bir şey çünkü; güvenlik sistemi olmayan araçlarda normalde arabanın dönmesi gerekirdi.
    Konu makineman tarafından (30/12/2008 Saat 12:24 ) değiştirilmiştir.

10. Bu mesajı için 2 kişi makineman'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

geyik testinde bir defa değil ardısıra kaçışlar yapılıyor.. standart süspansiyonlar bu testi karşılayamazlar.. Arda beyin aracı uygundur sanıyorum.. ben kendim geyik testine benzer hareketleri sık sık yapıyorum hoşuma gidiyor.. bizim araçlar için mevcut esp fazlasıyla tatminkar..
    Mehmet, kastettiğim şey bizim araçların yol tutuşlarının gerçekten iyi olduğu.Geyik testi olsun ya da sert viraj olsun ya da rastgele manevralar olsun aracın kendini toplaması çok zor değil bu hareketler sonunda.Sert süspansiyon sistemi de buna katkı sağlıyor...

Sport un süspansiyon sistemi, lastik ölçüsü ve profili farklı olduğu için standart GP lardan daha avantajlı tabi...

Not:Esp sistemini geyik testi ile sınırlamak yanlış olur.Esp de ana prensip, geyik testi olsun ya da başka herhangi bir test olsun, çizgisinden çıkan aracı tekrar kaybetmiş olduğu çizgisine kavuşturmak.Bu virajda, geyik testinde, buzda, kumda ya da düz yolda bile olabilir...
    Konu ABNEW tarafından (30/12/2008 Saat 20:47 ) değiştirilmiştir.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER SERİM
    omerserim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 32

Alıntı makineman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dün buraya 10 cm kar yağdı. Çiğnenmiş karla kaplı geniş ve sakin bir yolda denemeler yaptım. 50 km hızla giderken aniden sert fren yapıp sonra sağa sola manevra(sanırım geyik testinin benzeri bir durum) yaparak aracın tepkisini ölçmeye çalıştım. ABS hemen devreye giriyor ve araç önce hafif kayma eğilimi gösterip sonra toparlayıp duruyor. Bence gayet güzel bir sistem. Ama bu durumda ESP nin devreye girip girmediğini anlayamadım. Zira herhangi bir uyarı ışığı çıkmadı ekranda.

Aynı zamanda başka bir frenleme testi de yaptım. İnternette de buna benzer testleri gördüm ve deneyim dedim. Yolda 50-60 km hızla giderken aracın sol tekerleri ıslak asfaltta sağ tekerleri de karda yürürken ani frenleme yaptım. Araba düz bir hat izleyerek durdu. Bu da çok güzel bir şey çünkü; güvenlik sistemi olmayan araçlarda normalde arabanın dönmesi gerekirdi.
    Dün karda bende denedim esp yi devreye girdiğinde ekrandaki sarı ikaz yanıyor ve kayma yönünün tersinde arkatekerlek firenliyor (gelen sese
    ten net anlaşılıyor) Var olduğu için değil ancak gerçekten faydalı bir sistem. Ayrıca youtube da grande punto için esp testleri var.

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kemal ÖZTÜRK
    jackal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 N 45XX
    Edilen teşekkür: 75

merakımı mazur görün lütfen acvite dizellerde esp varmı yokmu ?

Serdar Y
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

75bg lerde yok diye biliyorum

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Alıntı jackal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merakımı mazur görün lütfen acvite dizellerde esp varmı yokmu ?
    2008 modellerde Active,dynamic emotion farketmez. 90 HP dizel ve 95 HP benzinli motor seçeneklerinde standarttı. Şimdiki uygulamayı bilmiyorum.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

ayrı paket olarak satılmaya başlanmış.. esp/asr/msr/hba hildholder aynı pakette
    Konu makeles tarafından (01/01/2009 Saat 13:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

ESP sistemi çoğumuzunda bildiği gibi, tekerlere bağımsız olarak fren vererek arac üzerinde savrulmanın ters yönünde moment yaratır ve bu sayede arac seridinden cıkmaz yada cok cabuk stabil duruma gelir.
    - Frenleri ABS devreye girecek kadar köklediğiniz vakit ESP sisteminin pek işlevi kalmaz çünkü tüm tekerleklerde maksimum(yada max'a yakın) frenleme olacağı için, ESP'ye gereken ekstra frenleme kapasitesi çok azalır.
    - Arac markalarına göre kullanılan ESP sistemi performans olarak farklılık gösterebilir. Bunun dışında markanın kendi içerisinde kullandığı aynı ESP sistemi araç modellerine göre farklı sonuçlar verebilir. ESP bildiğim kadarıyla Sedan modellerde HB'lere oranla daha efektiftir.
    - ESP sistemi interaktif süspansiyon sistemi ile birleştirilirse(veya sert süspansiyonlu araçlarda) çok daha başarılı sonuçlar verecektir. Minik bir örnek veriyim.

Mesela sert bir şekilde sağa dönen bir viraja girdiniz ve virajın içinde daha sert ikinci bir viraj olduğunu farkettiniz. Direksiyonu daha da kırarak daha sert olan 2. virajı almak istediğiniz zaman, farz edelim aracın arkası atmaya basladı.
    Bu durumda sol ön lastik aracın spin atma noktası olur (araç bu sırada sola yatmış vaziyettedir), ESP burda devreye girer ve diğer tekerleklere fren uygulayarak araçta spin yönünün tersi bir moment oluşturur. Burda sağ arka tekerlek kritiktir çünkü en yüksek ters moment bu lastiğe uygulancak frenleme ile elde edilecektir. Araç sola yatık durumda sağ tekerlerin üstündeki ağırlık sola kaydığı için sağ tekerlere uygulanacak maksimum fren kapasitesi de aracın sola yatmasıyla orantılı bir biçimde azalır. Bu yüzden sert süspansiyonlu araçlarda ya aktif olarak sertleşen süspansiyonlarda yatmalar az olacağından, ESP sistemi çok daha başarılıdır.
    Uzun lafın kısası, GPlerde aktif süspansiyon donanımı yoktur, bu yüzden spor süspansiyon olan veya aftermarket yay takılmış GPlerin ESP performansı olmayanlara göre daha iyi olacaktır. (atıyorum, geyik testinde 70km değilde 75-80 gibi..)

Yanlışımlarım olabilir sonuçta herhangi resmi bir siteden alıntı yapmadım, yazdıklarım arabalara merakı olan bir makine mühendisinin fikirleridir , umarım açıklayıcı olmuştur.

23. Bu mesajı için 2 kişi Stalker'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Mert, bilgiler için teşekkürler.Ancak esp nin verimliliğine, fren pedalına uygulanan basınç etki etmez.Yani fren pedalına sonuna kadar basılması sonucunda esp işlevini iyi bir şekilde yapamaz denemez.Eğer aracın çizgisini koruyamamasının sebebi panik frense ve bunun sonucunda araç çizgisini kaybetmişse esp görevini yaparak aracı tekrar çizgisine sokacaktır ve bu esnada frene basılıp basılmamasının önemi de kalmayacaktır zaten.Çünkü sistem sürücü yerine gereken tekerleklere farklı fren basıncı uygulamaktadır.

Tıpkı abs gibi esp nin versiyonları ya da modelleri vardır.Eğer iki farklı markada aynı model varsa verimliliği de aynıdır.Tabi senin de belirtmiş olduğun gibi aktif süspansiyon sistemleri, asr, msr gibi yardımcı sistemlerin varlığı esp nin verimliliğini etkiler.

Sedanlarda hb lere göre esp daha verimlidir genellemesi de bence pek doğru değil.En azından herhangi bir markanın iki farklı karoseri için bu geçerli bile olsa bunun temelinde esp verimliliği değil de yol tutuş farklılığı yatmaktadır bence...

Serdar Y
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Bence abs ile esp aynı anda çalışamaz. çünkü ayağını fren pedalına bastığında abs devreye girmişse bütün tekerler frenajda demektir. esp ise kendi kendine olmak üzere doğru tek teker frenajı ile arabanın rotasını düzeltir. yani o anda abs devrede ise esp devreye girse bile işlevsiz kalır.

auto motor&sport dergisi aralık2008 sayısıdaki teste göre
    esp'li grande punto'nun vda-geyik testi sonucu:

giriş hızı(max): 68kms
    çıkış hızı: 51kms
    Konu ABNEW tarafından (02/01/2009 Saat 22:17 ) değiştirilmiştir.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı usermm1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence abs ile esp aynı anda çalışamaz. çünkü ayağını fren pedalına bastığında abs devreye girmişse bütün tekerler frenajda demektir. esp ise kendi kendine olmak üzere doğru tek teker frenajı ile arabanın rotasını düzeltir. yani o anda abs devrede ise esp devreye girse bile işlevsiz kalır.
    Eğer abs devredeyse 2 durum olabilir:

1) Araç çizgisinden çıkmaz.Dolayısıyla esp devre dışı,
    2) Araç sürücünün de etkisiyle çizgisinden çıkmıştır.Dolayısıyla esp duruma müdahale eder.

Esp ile abs yi birbirinden ayırmak yanlış olur.Zaten esp aracı tekrar çizgisine sokmak için daha etkili duruş sağlayan abs ye başvurur.

Esp çalışırken abs çalışmaz ya da abs çalışırken esp çalışmaz demek yanlış olur.İkisi de çalışabilir ya da ikisi de çalışmayabilir.Abs denen sistemin çalışma prensibi çok basittir.Sensör lastikte kilitlenme algılarsa abs sözkonusu lastik için devreye girer.Aracı çizgisinde tutan ana sistem önceden de belirttiğim gibi esp dir.Diğer tüm kısaltmalar yardımcı ünitelerdir.

Kısaca şunu diyebiliriz: esp tekerleğe ya da tekerleklere müdahale eder.Tekerlekler ya da tek bir tekerlekte kilitlenme olursa da abs devreye girer

Serdar Y
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

esp tek teker fireni yapıp rotayı düzeltmiyormu? o anda diğer tekerlerde frende ise nasıl olacak?

Sayfa 1/2 12 SonSon