Sayfa 3/3 İlkİlk 123
55 sonuçtan 41 ile 55 arası

Konu: Vites geçme problemi

c®ax .........
    krakercocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1512

arkadaslar şu debriyaj a 3-4 sn basılı tutup sonra vites atma problemi sorunu %90 çözdü nadiren arada gırçlıyor ama eskisinden daha iyi konumda bilgi veren arkadaslara tesekkür ederim..sorun yasayan arkadaslara da bu taktiği uygulamalarını öneririm...tesekkürler

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Alıntı Lordrivendel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Geri vites için teknik servisin açıklaması:

Grande Punto'larda geri viteste "senkromenç dişlisi mevcut değil" yani geri vitese geçirirken ayırma işlermi yapan dişli yok o nedenle dediğiniz gibi debriyaja biraz daha uzun basarak vitesi geçirmek mantıklı gözüküyor.

Gerçi özellikle şehir içinde park ederken yada manevra yaparken debriyaja basıp beklersen arkadakiler ne yapar bilemiyorum
    Yine saçma bir açıklama daha yapmış Fiat. Yahu hangi markada geri viteste senkromeç var bana onu da söylesin Fiat. Benim bildiğim taaa eski E30 BMW lerde geri vites senkromeçliydi de şov amaçlı bilmem kaçla giderken zart diye geriye takılıyordu. Şu anda piyasada imalatı devam eden hiçbir aracın geri vitesi senkromeçli değildir ve böyle cırtlama zırtlama sorununun sebebi geri vites dişlisinin senkromeçsiz olması değildir. Senkromeçsiz olmasından dolayı cartlaması, araba ileri doğru giderken tam durmadan geriye takma çabası içine girerseniz meydana gelir. Durmuş halde senkromeç olsun olmasın taktığınızda cartlama olmaz. Varsa sorunludur demektir.

Koray Key
    koraykey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 13

Standart Senkromeçli

Alıntı ekorkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yine saçma bir açıklama daha yapmış Fiat. Yahu hangi markada geri viteste senkromeç var bana onu da söylesin Fiat. Benim bildiğim taaa eski E30 BMW lerde geri vites senkromeçliydi de şov amaçlı bilmem kaçla giderken zart diye geriye takılıyordu. Şu anda piyasada imalatı devam eden hiçbir aracın geri vitesi senkromeçli değildir ve böyle cırtlama zırtlama sorununun sebebi geri vites dişlisinin senkromeçsiz olması değildir. Senkromeçsiz olmasından dolayı cartlaması, araba ileri doğru giderken tam durmadan geriye takma çabası içine girerseniz meydana gelir. Durmuş halde senkromeç olsun olmasın taktığınızda cartlama olmaz. Varsa sorunludur demektir.
    Piyasa da bulunan 6 vitesli grande puntolar senkromeçli bendekide öle ve geri takarken cırtlamıyor. Birde o debriyaja bir kaç saniye basılı tutma muhabbeti aracın kullanma kılavuzunda yazıyor hatta geçen gün bravo kılavuzu okudum onda da yazıyor geri vitese takmadan debriyaja bikaç saniye basılı tutun diyor...

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Vayy bee harbiden şimdi baktım da geri de senkromeçliymiş. İleri giderken geriye takmayı denemedim şimdiye kadar hiç. Ama bugüne kadar hic cartlamamasından da anlamam gerekirdi. Güzel bilgi Koray. Sevindim valla )) Gerisi senkromeçli olan vallaha duymadım çok uzun zamandır demek ki benim arabamın da öyleymiş.

M20/32
    Center Distance: 181 mm (M20), 197 mm (M32)
    Configuration: W-E, 3 axys
    Max Input Torque: 230 Nm (M20), 320 Nm
    Lenght: 332 mm
    Mass: 45 Kg (M20), 47 Kg (M32)
    Reverse synchronized

Geri de senkromeçliymiş. Canavar yaa 6 vitesli şanzuman. Şimdi birkez daha hayran oldum 6 viteslime ))

Koray Key
    koraykey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej

Standart Kıymetini Bil

Alıntı ekorkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vayy bee harbiden şimdi baktım da geri de senkromeçliymiş. İleri giderken geriye takmayı denemedim şimdiye kadar hiç. Ama bugüne kadar hic cartlamamasından da anlamam gerekirdi. Güzel bilgi Koray. Sevindim valla )) Gerisi senkromeçli olan vallaha duymadım çok uzun zamandır demek ki benim arabamın da öyleymiş.

M20/32
    Center Distance: 181 mm (M20), 197 mm (M32)
    Configuration: W-E, 3 axys
    Max Input Torque: 230 Nm (M20), 320 Nm
    Lenght: 332 mm
    Mass: 45 Kg (M20), 47 Kg (M32)
    Reverse synchronized

Geri de senkromeçliymiş. Canavar yaa 6 vitesli şanzuman. Şimdi birkez daha hayran oldum 6 viteslime ))
    Kıymetini bil artık 6 vitesli yok

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Bilmez miyim..En güzel seri 2008 model sanırım. ESP de standart ve 6 vitesin son dönemleri. Ama cidden bir çıksın şu 5 viteslisi, gidip test sürüşü yapacam.

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

Alıntı mustafaf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abı gecmıs olsun.bende bugun servıse bıraktım arabayı.bendede aynı sorun var.son 3000-4000 km.de cok arttı bu sorun.bazen korkuyorum vıtes kolu bıgun elımde kalacak dıye.bakalım servıs nası bı cozum bulacak...

az once geldım servısten.vıtes sorununu halletmısler.yag gıbı gecıyor vıtesler valla.ne ıslem yaptıklarını sormayı unuttum cunku daha farklı sorunlar vardı.sımdı konuyu gorunce aklıma geldı.sıkayetı olan arkadasların servıse gostermelerınde fayda var...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

ben geçenki sorunda debriyajı yukarı çekmiştim ya. şimdi benimki de yağ gibi

ama yine de servise söyleyecem.

okan celebi
    sametxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    ez 8713
    Edilen teşekkür: 0

fiat garnde punto da geri vites cartlaması sorunu çözümü: fiat grand punto modellerinde araç haraket halindeyken yada ani duruşlarda dişlilerin arasına giren geri vites dişlisi sonucu cartlama oluşmaktadır. bu sesin oluşmaması için yapılacak 2 şey vardır birincisi acelemiz yoksa 3 sn bekleyelim oyle geri vitese geçirelim yada mesela arabayı park edıcez arkadanda araba gelıyo ozaman hemen ılk once 4 vıtese atıp donen dıslılılerı durdurup gerıye takarsak kesınlıkle ses gelmıyecektır emın olu ve deneyın cunkı donen dıslıler arac durdukdan sonra 4 te atarsak dıslılerın hepsı durur ve cartlama olusmaz saygılar

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

yazılanları okuduktan sonra aracımla sessiz bir yerde ( park halindeyken) vitesi sırasıyla değştrdim. ama her vites değişimde ses yapıyor.
    acaba şanzumanda problem mi var?

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Balata bi kere zorlandıktan sonra sürekli ses yapacaktır. Arabayı söndürüp gitmekten başka çaren yok. 1 saat sonra gel dene cartlamaz. Zorlamalardan sonra böyle oluyor bu da balata aşınmasına işaret zaten. İlla da ses gelmesin diyorsan yavaşşş yavaşşşş geriye atacaksın başka çözüm yok.

Bu arada benim balatanın kaçıncı evresine geldim bilmiyorum.

Artık arabayı sürerken yanık kokusuyla gidiyorum ve 1'den 2'ye atarken geri vitese atarken gelenki cartlama sesi gelmeye başladı. Ama hala yolda kalmadım ve araç hala yürüyor
    İlginç di mi. Dizel olduğu için mi bu kadar dayandı anlamış değilim doğrusu.
    Ama hiçbir şey için vaktim olmadığından bu şekilde idare ediyorum.
    Haftaya sınavlarım başlayacak. Umarım sınava giderken yolda kalmaz. Başka bir şey istemiyorum.

savaş karaca
    blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Rock Siyah

ben racımda vitesle ilgili en ufak sorun yaşamadım 2006 model şıkır şıkır çalışıyor ve fiatların şanzımanları gayet iyi bence hatta çok iyi renault kullanırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

saygılar

Emre Alan
    Kandıralı taneli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    41 N 5617
    Edilen teşekkür: 85

oh be bi tek bende var zannediyordum vites sorunu.. 1 ay oldu aracımı alalı, 3500 km yaptım henüz. ve o cartlama, bazen geçmeme bende de var. debriyaja sonuna kadar bastığıma eminim, ayağım çıkacak önden..

İLKER Ç.
    ocean_1919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben racımda vitesle ilgili en ufak sorun yaşamadım 2006 model şıkır şıkır çalışıyor ve fiatların şanzımanları gayet iyi bence hatta çok iyi renault kullanırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

saygılar
    Benim debriyaj balatam yeni ve çok şükür hiç problemim yok Vitesler geçişleri çok iyi. Sadece kışın, vites kolu boş pozisyondayken sağa itersen sağda sola itersen solda kalıyordu. park halindeylen soğuktan donuyordu sanırım. Açıp bakalım dediler serviste elletmedim yazın düzeldi. Siz Erzurumdaysanız eğer kışın nasıldı vites geçişleriniz.

savaş karaca
    blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Rock Siyah

Erzurumda kışın gerçekten hava çok soğuk oluyor fakat ben -37 derecede bile şanzımanda ses olayını yaşamadım araç ısınana kadar vites geçişleri biraz sert oluyor fakat ısınınca normale dönüyor şahin kulladıysanız onun vites geçişleri gibi bir sertlik çok aşırı değil. Zaten kışın aracın el frenini çekmediğimiz için 1. viteste bırakıyoruz sabah çalıştırınca bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.<br>

Sayfa 3/3 İlkİlk 123