Merhabalar, şöyle bir sorunum var. Sizlere danışmak istedim.
1.4 Fire benzin motorlu 35A1000 Motor kodlu bir araca sahibim(LPG yok). Yaklaşık 4 ay önce aracıma yarım motor yapıldı ve sonrasında araç yolda giderken sarı motor lambası yakıp gaz kesiyor ve kendini korumaya alıyor. Stop edip tekrar çalıştırıp yolumuza devam edebiliyoruz. Arıza tespit cihazına bağladğımızda P0101 hatası ve açıklama olarakta emiş hattında hava kaçağı uyarısı alıyorum. Daha sonra buna ek olarak ta basınç P0105 basınç sensörü hatası da eklendi. Rölantide iken gaza 2100-2400 devir arasında bir yerde sabit tutulmaya çalışıldığı vakit araç sanki al-ver yapıyor devir çubuğu ufak ufak oynuyor.Zaten araçta yolda giderken bu devir aralığında arıza ışığı yakıyor. Sanki tekliyorcasına yapıp kendini korumaya alıyor ve ışık yakıyor.
Çözüm yolu olarak şunlar denendi ;
1-Emiş hattına duman basılarak kaçak olup olmadığına bakıldı. Herhangi bir yerden kaçak olmadığı gözlemlendi. Hava filtre kazanıda yeni alınarak değiştirildi.
2-Orjinal map sensörü alınıp takıldı. Sorun devam etti.
3-Sıfır gaz kelebeği alıp denedik geçen gün yine aynı arızayı verdi. (Kalibrasyonu yapıldı)

Araç kesinlikle dışarıdan hava almıyor buna eminiz. Yabancı kaynaklı forumlardan araştırma yaptığımda sente kaçıklığından dolayı başına böyle bir şey geldiğini söyleyen kişi var. OBD 2 cihazı ile aracın emiş değerine baktığım zaman ; 90 derece stabil çalışma sıcaklığında 300 ile 320 mbar olarak görüyorum ki sentesi kaçık aracın emiş değerlerinin daha yüksek olduğunu biliyorum. Araç bazen çok performanslı ve sessiz, bazen ise çok isteksiz ve vuruntulu çalışıyor.

Arızayı çözmek için güzel paralar harcadım ama malesef hala sorunum devam etmekte. Sizlerden gelecek öneriliri bekliyorum.

Teşekkürler.