3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Motorda stop etme, silkeleme sorunu

SERKAN BOZDEMİR
    seralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917
    Edilen teşekkür: 22

Standart Motorda stop etme, silkeleme sorunu

Aracım 2011 model 1.4 benzinli, 5 6 yıl kadar önce aracımda şöyle bir sorunla karşılaşmıştım. Sabahları çok zor çalışıyordu çalıştıktan sonra da motor arıza ışığı yakıyor ve devir saati gaza bassanda hareket etmiyor sıfırda kalıyordu. Bu şekilde yola çıkıyordum ancak tam olarak gaz yemiyordu, dip gaz yapsam bile araç bağırmıyor 3. viteste çıkabileceğim bir rampayı 1.vitesle anca çıkabiliyordum. Aracı bu şekilde 5 10 km kullandıktan sonra birkaç defa stop-start yapınca devir saati ve çekişi normalde dönüyor motor ışığı yine yanıyordu. Bu olay özellikle uzun yol yaptıktan sonra oluyordu. Misal 200 km yol yaptım arabayı park ettim ertesi sabah aracı çalıştırdığımda mutlaka bu hatayı veriyordu. Bu arızadan gitmediğim yer kalmadı, akü, kablolar, sensörler hepsi değişti ama sorun çözülmedi. En son birisi bu araçlarda beyin motora çok yakın olduğundan ısınma-soğumadan kaynaklı beyin arızası veriyor aracın beynine baktır dedi. Sanırım 2018 yılı gibi bir beyinciye gittim birşeyler yaptı ve araç düzeldi.

Fakat birkaç ay önce aynı arızaları tekrar yaşamaya başladım, ben yine aracın beyninden kaynaklandığını düşünerek tanıdık bir beyinciye gittim bana dediği bu araçlarda beyin kesinlikle tamir olmaz sorunun beyinden olmadığını söyledi. Bir ustaya yönlendirdi ustada 1 aydır deneme yanılma yöntemiyle arızayı çözmeye çalışıyor ancak herhangi bir gelişme yok.

Şuan ki sorunum ise şöyle;

1- Sabahları bazen çok geç çalışıyor 5-10 marşta. Hatta marş dinamosunu bozmuşuz zorlamaktan onu da değiştirdik ama fayda etmedi.
    2- Yine sabahları bazen motor çalışmasına rağmen motor arıza ışığı yakıyor ve devir saati hareket etmiyor gaz yemiyor. Bu şekilde işe gidiyorum 10 km'lik yolda ışıklarda falan fırsatım olursa 1-2 defa aracı stop edip tekrar çalıştırıyorum, bazen sorun düzeliyor bazende akşam dönüş yolunda düzeliyor.
    3- Akşamları dönüş yolunda en az bir defa (Sabahları kesinlikle yapmıyor) 2500-3000 devir ile seyir halinde iken anlık olarak devir sıfıra düşüyor ve sanki birisi arkadan aracı tutup bırakmış gibi oluyor. Haliyle araçta çok sert bir silkeleme oluyor. Sakin ve tedbirli olmasam hızım da 100 km üzeri olsa belki araç kontrolden çıkıp kaza yaptıracak.
    4- Günde en az iki defa da ışıklarda falan beklerken stop ediyor. Ya da vites değiştirmek için debriyaja bastığımda da stop ediyor.

Birde birkaç aydır motor hararet göstergesi hep düşük, çok fazla yükselmiyor. Aracı hep düşük vites yüksek devir kullanırsan ısı 70 90 derece arası oluyor ancak genel kullanımda özellikle 4.5. viteste hız yaptıkça ısı hızlı bir şekilde 30 dereceye düşüyor ve haliyle kaloriferde buz gibi üflüyor içerisi ısınmıyor. Bu aracı 2 saat kullansan da aynı motorun soğuk olmasıyla bir ilgisi yok.

Usta termostatı değiştirecek bugün ve diğer arızalarında bu termostatla ilgisi olabileceği söyledi ama bana kalırsa alakası yok.

Forumda benimkine benzer sorun yaşayan bir arkadaş sorunu egr valfinden olduğunu ve valfin motorunu değiştirince sorunların geçtiğini yazmış. Bende biraz araştırdım bu egr olayını, bende ki sorunlarda tam egr arızası belirtileri ancak bizim 1.4 benzinlilerde egr yokmuş.

Böyle bir sorun yaşayan, yaşayıp da çözüme ulaşan varmı arkadaşlar? Ya da tavsiyesi olan?
    Konu seralex tarafından (14/01/2022 Saat 12:13 ) değiştirilmiştir.

Sabri Özdem
    43sbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kütahya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

Standart Cevap: Motorda stop etme, silkeleme sorunu

Öncelikle geçmiş olsun. Aracınıza LPG varmı varsa silkeleme stop etme LPG enjektörlerinde olabilir.Yok benzin le kullanıyorum diyorsan boğaz kelebeğini temizlettirme ni tavsiye ederim.Aracında egr olup olmadığını ustaya göster bu tip stop etmeler egr kaynaklı.Egr motorunda sıkıntı olduğunda egr aç-kapa yapmaz.Egr kurum bağlamış olabilir söktürüp temizletebilirsin.

SERKAN BOZDEMİR
    seralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917
    Edilen teşekkür: 22

Standart Cevap: Motorda stop etme, silkeleme sorunu

Alıntı 43sbr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun. Aracınıza LPG varmı varsa silkeleme stop etme LPG enjektörlerinde olabilir.Yok benzin le kullanıyorum diyorsan boğaz kelebeğini temizlettirme ni tavsiye ederim.Aracında egr olup olmadığını ustaya göster bu tip stop etmeler egr kaynaklı.Egr motorunda sıkıntı olduğunda egr aç-kapa yapmaz.Egr kurum bağlamış olabilir söktürüp temizletebilirsin.
    Öncelikle teşekkür ederim. Aracımda lpg yok hiç takılmadı da. Egr olayını ustaya söyledim o bu araçta egr yok dedi, heralde net olarak biliyordur koskoca usta. Boğaz kelebeğine gelince bu sadece karbüratörlü araçlarda oluyor bizimkiler enjektörlü olduğundan boğaz kelebeği yok diye biliyordum. 1 Saat sonra aracı almaya gideceğim bakalım neler yapmış bizim usta, hem boğaz kelebeği olayını da söylerim.

Teşekkürler...