Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
42 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Punto' nun Isıtması Yetersiz

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Multijet motor soguk iklim kosullarinda (T< 5 C) 8-10 km yol aldiktan sonra rejime giriyor. Eger kat edilen mesafe bundan daha dusukse, gidilecek yere varana kadar motor isinmadigindan, kalorifer de yetersiz kaliyor. Ancak, motor isindigi durumda, fan veya ufleclerle ilgili bir sorun yok. Iceriyi hamam gibi yapabilmek mumkun.

Cozum olarak, yine motor alt kapamasini kullanmak sureci bir nebze iyilestirebilir.
    Konu Muhendis06 tarafından (22/02/2008 Saat 21:39 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

ufuk altaş
    grande26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 56

27-28 derecelerden bahsediliyor-normalde otomatik klimalı bir araçta 22-23 derecede buhran geçirmemiz gerekiyor..(en azından daha önceki aracımda öyleydi-gerçi hala o da satılmadı duruyor,maksimum 21 derecede çalıştırıyoruz..)

Yiğit Gündoğdu
    yigit1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    06 BJ 3363
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı erdiyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fanLarı orta hızda çaLıştırıp, iç sirküLasyon konumuna aLıp, bir de üstüne kLimayı da çaLıştırınca, hayLi sıcak oLuyor.

ancak bu sıcakLığa uLaşması da nerden baksanız 15-20 dakikayı buLuyor. iç sirkuLasyon konumunda camLar buhar yapıyor. fan motorLarını çok kuvvetLi üfLettirince, üfLenen sıcakLık düşüyor gibime geLiyor, düşük fan hızLarında daha yoğun sıcak hava geLiyor.

benzinLi oLmasından oLsa gerek çabuk ısınıyor, şimdiye kadar üşümedim pek : )
    hocam klimayıda çalıştırınca derken üzerinde kar olan tuştan mı bahsediyorsun ? O yazın klima niyetine kullanılmaz mı ?

Bu arada benimde arabam çok geç ısınıyor,ön panjura içten karton mu döşemeli acaba ?

volkan selvi
    volkanselvi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 4

bence o diger aracinizda bir sorun olabilir cunku 22-23 dereceler buhran gecirilecek sicakliklar degil aksine n.ş.a. oda sıcaklığıdır.
    puntomu edirne de soğuk kış günlerinde (-4 -6) 1-2 km lik sabah kullanımlarımda araçtan tam inecekken tam sürülecek kıvama geldiğini (iç sıcaklık, dış ön ve arka buz erimesi, aynalar defrost v.b.) defalarca yaşadım. daha uzun kullanımlarda ise en çabuk ısınma için iç sürkilasyon modunda, üst ve alt kanalları kapatarak sadece ortadan üfletip fanı max ın 1 kademe altında çalıştırıyorum 5dk içinde gayet sıcak oluyor. Bence gayet yeterli.
    Tabi burada konuşulan konuların parametresi çok.
    1- Bulunduğunuz iklim koşulları
    2- Dış sıcaklık
    3- Aracı kullanım devriniz (çabuk ısınma için)
    4- Aracınızın polen filtresi durumu (herşeyi etkiliyor)
    5- Aracınızın modeli, klima tipi ve motor açısından
    6- Seçtiğiniz ayarlar

Bir de sanırım bunlara ek olarak aracı kapatırken klimayı iç sirkülasyon modunda bırakmak gerekiyor olabilir. Bundan emin değilim yani aslında kontağı kapatınca bir perdenin kapanma sesine benzer bir robotik ses geliyor ama ben her ihtimale karşı özellikle kışın iç sirkülasyona getirip ondan sonra kapatıyorum içeri soğuk girmesini engellemek için. Net bilgim yok.

Ender GÜVENAL
    Scorpex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    14EN160
    Edilen teşekkür: 62

bende gayet memunun max 5 dk kalmadan hemen yeterli ısıya geliyor hemde bolu gibi biryerde

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

Alıntı yigit1905 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam klimayıda çalıştırınca derken üzerinde kar olan tuştan mı bahsediyorsun ? O yazın klima niyetine kullanılmaz mı ?
    hocam o kar şekLi gibi oLan tuştan bahsediyorum evet, zaten o şekLe dikkatLice bakarsanız, kar şekLi degiL, iki tane üst üste konmuş üçgen şekLi gibi birşey. yani kLima konumu sadece soğutma degiL, ısıtma amaçLı da kuLLanıLıyor.

asıL kLima ona basınca devreye giriyor, öteki türLü kaLorifer niyetine motorun sıcakLıgıyLa üfLüyor.

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ali ÖZTÜRK
    bahcelili_ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 263

bizim dizeller soğuğu sever motor zaten çok yuksek sıcaklıklarda çalışmıo. ben bahçeliden elvankente gidip geliyorum motoru açıyorum elliyorum ust kapak hala soğuk oluo ilk çıkan multilerde yazın hararet sıkıntısı olmuştu daha sonrakilerde bu hararet olayını iyice kokten kestiler.

Kurtuluş Uyanık
    kurtuluş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06BE0027
    Edilen teşekkür: 52

Bende aracımın ısıtmasından memnun değilim, Bence dizel araçlarımızın ısıtması yeterli değil ancak uzun yolculuklarda arabaların iç ısısı tatmin edici.
    Konu kurtuluş tarafından (23/02/2008 Saat 12:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: değiştirme

ahmet ulu
    doritoch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 16

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Multijet motor soguk iklim kosullarinda (T< 5 C) 8-10 km yol aldiktan sonra rejime giriyor. Eger kat edilen mesafe bundan daha dusukse, gidilecek yere varana kadar motor isinmadigindan, kalorifer de yetersiz kaliyor. Ancak, motor isindigi durumda, fan veya ufleclerle ilgili bir sorun yok. Iceriyi hamam gibi yapabilmek mumkun.

Cozum olarak, yine motor alt kapamasini kullanmak sureci bir nebze iyilestirebilir.
    Maalesef tüm anlatılan sorunlar aynen bende de var.Soğutma iyi ama ısıtma çok başarısız olmuş puntoda.Şehir içinde zaten 10-15 dak.da gideceğemiz yere varıyoruz,hiç bu seneki kadar üşümedim arabada.
    "motor alt kapaması" derken?

ayhan topçu
    aayhan36 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 AZ 4501
    Edilen teşekkür: 35

arabanın ısıtması konusunda şu ana kadar hiç bir şikayetim yok , fan hızını 2 nin üstüne bile hiç çıkartmadım

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

benimde ısıtma ile ilgili bir şikayetim yokı açıkçası. sabah arabayı hareket ettirdikten 5 dk sonra aracın içi hamam gibi oluyor. ayrıca şunu denedim,araba soğukken rampa veya yokuş gibi eğimi yüksek olan yollardan giderseniz motor çok çabuk ısınıyor,tabi aracın içide

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Alıntı doritoch Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maalesef tüm anlatılan sorunlar aynen bende de var.Soğutma iyi ama ısıtma çok başarısız olmuş puntoda.Şehir içinde zaten 10-15 dak.da gideceğemiz yere varıyoruz,hiç bu seneki kadar üşümedim arabada.
    "motor alt kapaması" derken?
    Motor alt kapamasi derken, karter koruma parcasindan bahsediyordum. Boylece motor bolgesinin alttan hava ile sogumasinin bir nebze onune gecilebilir manasinda...
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Tuğrul Güçlü
    tguclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yağmur Gri
    Edilen teşekkür: 2

Arkadaşlar merhaba
    Bizim gp'lerin klima kontrolü karışık geliyor bana. Kullanımını anlatır mısınız ?
    Mesela klima tuşunun yanında iç sirkülasyon tuşu var , ikiside bir den yanabiliyor.
    Birde mono tuşu var. Bu iki bölgeyede aynı hava şartlarını sağlamak için mi ?

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Alıntı erdiyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam o kar şekLi gibi oLan tuştan bahsediyorum evet, zaten o şekLe dikkatLice bakarsanız, kar şekLi degiL, iki tane üst üste konmuş üçgen şekLi gibi birşey. yani kLima konumu sadece soğutma degiL, ısıtma amaçLı da kuLLanıLıyor.

asıL kLima ona basınca devreye giriyor, öteki türLü kaLorifer niyetine motorun sıcakLıgıyLa üfLüyor.
    valla ben şimdiye kadar hep motorun sıcaklığıyla ısınıyormuşum. o tuşu sadece soğutma için kullanılıyor zannediyodum. yeni birşey daha öğrendik. dün denedim gerçekten ısıtıyor. ama arkadaşların dediği gibi fan sesiyle üflemesi doğru orantılı değil. ses olarak fön makinası gibi çalışıyor, ama elimi tutunca fazla hava gelmediğini görüyorum. ama nasıl oluyorsa yine de ısıtıyor.

Alıntı tguclu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba
    Bizim gp'lerin klima kontrolü karışık geliyor bana. Kullanımını anlatır mısınız ?
    Mesela klima tuşunun yanında iç sirkülasyon tuşu var , ikiside bir den yanabiliyor.
    monu tuşu soldaki sıcaklık değeri kaça ayarlıysa sağı da ona ayarlıyor. 2 tarafın farklı sıcaklıklarda çalışmasını istiyorsanız sağ tarafı arttırıp azaltırsınız, o zaman monodan çıkar.

Emrah Akbaş
    eakbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 61

arkadaşlar özellikle denedim; 20000 bakımından önce orta konsol hava hızını ölçtüm. Sonra birde polen filtresi değiştikten sonra ölçtüm. Yaklasık %50 oranında hava hızında artış var. Buda Hava debisinin arttığı anlamına gelir. Tabi bir çoğumuzun sorununun çözümü değil ama yinede polen filtresi baya etkili oluyor.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

bence
    yeterli

ufuk altaş
    grande26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 56

Otomatik klimada(auto modunda) ,insiyatifi sisteme bırakmayıp tüm yönlendirme tuşlarına basarak kullandığımda (ön cam,göğüs ve ayak) fanın daha verimli çalışarak makul bir ısınma sağladığını görüyorum.Yoksa illa bir yerleriniz üşüyor..

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı tguclu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba
    İç sirkülasyon camlara, ortaya(yolculara ve şöföre) ve alt konuma ayarlamak için kullanılıyor.İkisi de ya da üçü birden yanabilir.

Mono tuşu sürücü ve yolcuya aynı ısıda hava göndermeyi sağlıyor.Açık değilse iki tarafa da farklı ısı (Max. 7 dereceye kadar) verebiliyor.

Fullauto da ise sistem istenilen sıcaklığa ulaşmak için herşeyi (Fan hızı, sirkülasyon konumu) kendisi ayarlıyor.

Multijet Dynamic 1.3 16V 90Bg. breakerman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

Arkadaşlar birde şöyle bir durum var,içerisi soğuk bir araç ısıtmak için kaloriferi açtığınızda 24 dereceyede ayarlasanız 30 dereceyede ayarlasanız içeriyi ısıtana kadar aynı sıcaklıkta havayı üfler,aracın motoru tam olarak ısındıktan sonra hala 30 derecede bırakırsanız içerisi gerçekten oturulmayacak bir hale gelir.

En mantıklısı 23-24 derece gibi bir sıcaklıkta çalıştırmak,sistem içeri ısınana kadar sıcak üfleyip,o sıcaklığa geldikten sonrada(ki gerçekten rahatsız etmeden oturulabilecek sıcaklık) içeriyi o derecede sabit tutabilmek için gerekli derecede havayı üflüyor ki otomatik klimanın mantığıda bu oluyor zaten..
    1.3 Multijet 90 Hp Dynamic 3K Rock Siyahı GP + 15"

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

. .
    Korhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 254

Arkadaşlar Bu Sorun kesinlikle Polen Filtresinden Kaynaklaniyor. Bugün Aracin Polen Filtresini Değiştirttim, Hava üfleme Hizi En Az 2 Katina çikti. Yukarida Da Bir Arkadaş Bahsetmişti Sağolsun.

Dikkat Edilmesi Gereken şey Periyodik Bakimi Beklememek. Her 5-6 Binde Bir Değişmesi Lazim Deniyor. 20.000 Km Bu Yol şartlarinda Dayanmiyor çünkü Filtre.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon