Merhabalar ;

Arabam 2007 model 1.3 m.jet Grande punto

Arızayı bazen yapıp bazen yapmadıgını basında belirtmek isterim ama genellikle yapmaktadır.

arabam 80 km/h hızını geçtikten bir süre sonra önce abs sonra el freni sonra direksiyon ısıklarını yandırıyor ve ben araba ıle hala aynı hızla gıtmekte iken hız 0 a düşüp birdaha hız ölçümü yapmıyor arabanın çekişinde her hangi bir güç kaybı fln olmuyor. sürüşe devam edilebilir bir şekilde yolculuk edebılıyorum . arıza sadece kontak kapatıp acınca kendıne gelıyor.

bu arızayı yapacagı zamanlarda veya bazende yaptıktan sonra ben gaz pedalını bıraktıgım zaman araba hala kendıne gaz vermeye devam edıyor ve devriyaj yaptıgımda devir arttırıyor kendı kendıne gaz vermesini kesmemin tek yolu motor freni (yani araba viteste iken biraz fren yapmak) yaparak devir düşürüyorum birazcık misalen 2500 devirde ise 2000-2100 devirlere fln geldiginde düzelebiliyor bazen daha fazla düşürmem gerekiyor . ve bazen kendı kendıne gaz verme olayını hiç fren yapmadan arabayıda vitesden cıkarmadan hız sabıtlemesı özelligi gibi kullanıyorum bir süre sonra kendılıgınden düzeliyor.

bu arızayı cok arastırdım (yaklaşık 8 ay) bu arıza gıbı bır arıza bulamadım . aynı zamanda konya samsun şanlıurfa bursa gıbı buyuk sanayılerde gezdım yok gösterge paneli yok sensör yok bilya yok beyin . gibi atıp tutanlarla ugrastım . arabamı bılgısayara bagladıklarında yanlış hatırlamıyorsam c003b kodu ile hız sinyalı üzerinde parazit gibi bişey yazıyor idi ( sorunu çözebilecek olan olursa tekrar baglata bılırım veya eskı arşivledıgım fotoların içinde çekmiştim fotograflarını oradan bakabılırim).

her neyse ben araştırma yaptıgım zaman bazı ben bu ustayım diyen ciraklardan daha bilgili oldugumu düşünüyorum .bu yuzden hemen araştırdım bu arabalar hızını abs sensörlerınden ölçer ve cogu kişi 4 tekerinde ayrı ayrı hızını alıp ortalamasını ekrana verdıgını söyler fakat yanlış sadece ön 2 tekerin hız ortalaması gösterge panelınde gösterilir şayet ön iki tekerin sensörlerinden birisi veya ikisi arızalı olması durumunda arka iki tekerin hız ortalaması gösterge paneline verilir. şimdi bu yüzden böyle arıza ıle karsılasanlar arka iki tekerle ugrasmayı bırakmalarını tavsıye ederım .

ben uzun yolda denedım ön iki sensörü söktüm ve bu arızalarımın hiç birini yapmadı bir çok kez kontak acıp kapattım bu kontakda degıl bır sonrakınde belkı yapar dıye yapmadı. fakat ön iki sensör takılı olmadıgı için araba sürekli olarak abs ısıgı yandırıyordu. sonra sadece ön sag tekeri taktım arızayı yapmadı ama yine sol ön teker takılı olmadıgı için abs ışıgı sürekli yanıyor. sol ön tekeri takıp sag ön tekerın sensörünü cıkardım sag ön teker takılı olmadıgı için abs ısıgı sürekli yanıyordu ve yola devam ettıgımde arızayı yaptı. sonra bütün tekerleri söküp sadece sol ön teker sensörü ile yola devam ettıgımde 80 i geçtikten sonra yine aynı arızayı yaptı.

bu deneme yanılma yöntemi ile arızayı buldum sol ön tekerde sorun vardı .

daha önceden kendini bilmeyen ustalar ön iki sensörüde degiştirmişti düzelmedi. o yüzden sensör arızalı diye yazmayın tek tek bütün tekerleri ölçtürdüm bilgisayardan bütün tekerler ölçüm yapıyor

bilyadan olabilecegini düşünüyorum ama bi tane ustaya göstermiştim bilya saglam gibi görünüyor zaten bozuk olsa ses yapar ve yanlış sınyal yollasa sürekli yapar bu arızayı fln dedi ama senin arızan sürekli degil bazen olmuyor dedi bilya saglamdır bence dedi .

bu durumu yaşamış veya anlayan bilen kim varsa yardım beklıyorum . detaylı anlatmamın sebebi benim gibi bu sorunu yasarda kendısı test edebılsın benım yaşadıklarımdan o da bir yol izlesin diye kusura bakmayın cok uzun oldu ama sirf bu sıkıntıyı başkalarıda yaşamasın diye .