9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Klima Az Üfleme Sorunu

Sercan Kayık
    Cast37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34gy9612
    Edilen teşekkür: 3

Standart Klima Az Üfleme Sorunu

Merhaba, aracın kliması bir süre normal çalıştıktan sonra çok az üflemeye başlıyor. Çözüm olarak sıcağı açıp bir süre sıcak üfledikten sonra tekrar kuvvetli üflemeye başlıyor. Sanırım içinde buzlanma oluyor anlayamadım.

mesut nmlky
    gpmesud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

Standart Cevap: Klima Az Üfleme Sorunu

klima gazı dolu mu? kaçak olabılır mı?
    polen filtresi nezaman degişti?

ilk bunların kontrolunden baslayın bence.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Benim aracımda da az üfleme sorunu vardı. Sıcak soğuk az üflüyordu. Sorun rezistör kaynaklı imiş. Rezistörü söküp soketi bağlantı noktalarında plastik erimesi olduğunu tespit ettik. Eriyen plastikleri temizleyip bağlantıları sağlamlaştırdık şuan oldukça memnunum. Rezistör bağlantılarında sorun varsa az üfleme veya kesik kesik üfleme gibi sorunlar olabiliyor. Gazı kontrol ettikten sonra rezistör bağlantıları üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracımda da az üfleme sorunu vardı. Sıcak soğuk az üflüyordu. Sorun rezistör kaynaklı imiş. Rezistörü söküp soketi bağlantı noktalarında plastik erimesi olduğunu tespit ettik. Eriyen plastikleri temizleyip bağlantıları sağlamlaştırdık şuan oldukça memnunum. Rezistör bağlantılarında sorun varsa az üfleme veya kesik kesik üfleme gibi sorunlar olabiliyor. Gazı kontrol ettikten sonra rezistör bağlantıları üzerine yoğunlaşabilirsiniz.
    Sanırım sonunda rezistörün yanması benim de başıma geldi.Az önce yıkamadan sonra klimayı açtım.Bir çalışır gibi oldu ve durdu klima.Sadece 4. Kademede çalışıyor.
    Bu arada ne kadar rezistör,işçilik vs ne tuttu?elektrikçi halleder herhalde,klimacılar ağzını beş yüzden aşağı açmıyor yaz gelince(

Gesendet von iPhone mit

5. 27/08/2020, 17:41

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı arenas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım sonunda rezistörün yanması benim de başıma geldi.Az önce yıkamadan sonra klimayı açtım.Bir çalışır gibi oldu ve durdu klima.Sadece 4. Kademede çalışıyor.
    Bu arada ne kadar rezistör,işçilik vs ne tuttu?elektrikçi halleder herhalde,klimacılar ağzını beş yüzden aşağı açmıyor yaz gelince(

Gesendet von iPhone mit
    Rezistör yanmamıştır da bağlantı soketi erimiştir. Erimeden dolayı akan plastik iletkenleri kapatıyor. Söküp temizleyip taktık benimkini. Çorlu'da Halil abi yaptı sağolsun. Şuan hiçbir sorun yok. Parça fiyatı 130 lira civarında el yatkınlığınız varsa kendiniz de söküp takabilirsiniz iki tane vida, üç tane soket var. Zımpara ile temizlik yapılırsa maliyet sıfır olur. Klimasız da hiç olmuyor yaz günü, geçmiş olsun.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

BARAN ASLAN
    BA123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Klima rezistans soketi arızası bizim araçlarda çok meşhur ama çözümü şükür kolay.
    Benim de sizin gibi klimam belli bir süre çalışıyordu ve sonra fan aynı hızda dönmeye devam etse bile(fanın sesi hiç değişmiyordu) klimanın üflediği soğuk hava miktarı düşüyordu.
    Yaklaşık 10 gün önce bir oto elektrikçiye gösterdim, fanı yüksek seviyede çalıştırdı ve 5 dakika bekledi, sonra rezistans soketlerini kontrol etti birisi çok ısınmış dedi. Soketin 50 TL'ye çıkmasını buldum, usta da 80 TL aldı toplam 130 TL harcamış oldum. İşe girmişken, sanırım adı kalorifer hava kazanı olan yuvarlak bir parçanın içinde birikmiş yapraklar ve biraz pislik vardı onları da temizledi. Eskiden yüksek hızda fan baya hırıltı sesi yapardı, temizlikten sonra yapmıyor. Sizin de aklınızda bulunsun.

Bu tamirattan sonra klima üfleme hızında düşme ve yüksek fanda hırıltı sesi gibi bir sorun kalmadı.

Forumu aktif okuyan birisiyim, klima sorununa çareyi de aslında burada bulmuştum. Bu vesileyle Volkan Deniz'e ve diğer paylaşım yapanlara teşekkür ederim. İnsan ihtiyacı olduğunda forumun ne kadar değerli olduğunu anlıyor. Forumda auto+mono tuş kombinasyonu ile dijital klima resetleme konusunu da okumuştum.

Tamirattan sonra klima havayı sanki eskisi kadar soğutmuyo gibiydi. Klima kısmını açtılar parça sök tak yaptılar diye belki ayarsızlık oluşmuştur, resetlersem düzelir diye düşündüm. Ama resetten sonra sürücü hava derecesi yanıp sönmeye başladı. Bir kaç kere daha reset attım belki düzelir geçer diye ama geçmedi. Resetleme işlemi de 20-30 saniye sürüyor veya sürmüyor duruyor zaten. Bazı konularda bahsedildiği gibi 1 dakika sürmüyor bende.

Bu sorunun çaresi nedir ve nasıl düzeltebilirim bilmiyorum. Varsa tavsiyeleriniz paylaşırsanız sevinirim.

Yetkili serviste arkadaşım var, onların cihaza bağlayıp hata kodu varsa sildirsek düzelir mi acaba? Ya da Volkan Deniz beyin başka bir konuda bahsettiği gibi klimada resetleme işlemini engelleyen sorun neredeyse orayı tamir edip düzeltmeden geçmez mi bu yanıp sönme durumu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi forumlar.

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rezistör yanmamıştır da bağlantı soketi erimiştir. Erimeden dolayı akan plastik iletkenleri kapatıyor. Söküp temizleyip taktık benimkini. Çorlu'da Halil abi yaptı sağolsun. Şuan hiçbir sorun yok. Parça fiyatı 130 lira civarında el yatkınlığınız varsa kendiniz de söküp takabilirsiniz iki tane vida, üç tane soket var. Zımpara ile temizlik yapılırsa maliyet sıfır olur. Klimasız da hiç olmuyor yaz günü, geçmiş olsun.
    Sabah çalıştı klima,havalandırma,her kademede,enteresan....soğuyunca rahatlıyor herhalde de bana sıcakta lazım bu meret)
    Sonra bostancı sanayiye elektrikçime gittim,adam gelmemişti.Gitmişken Recai ustaya (rese oto) uğradım.Ona anlattım durumu,o baktı."Erime yok sokette",dedi,biraz sıkılaştırdı soketi.Tüm gün sıkıntısız kullandım.
    Halil sağolsun hepimizin arabasına dokundu.Benim oto.kararan dikiz aynasını hem tamir edip hem de montajını yapmıştı,submarineli tavan lambasını da taktıydı.Çorlu biraz uzak olmasa gidicem ,başını ağrıtmaya ama olmuyo her zaman işte.
    Ben hem bu parçayı(ya da soketi) hem de fan rezistörünü(radyatör fan motorunun oradaki)alıp değiştirmek istiyorum.Benim radyatör fanı,klima açıkken,hep yüksek seviyede çalışıyor.Durkalk trafikte klimanın soğutmaması sanırım bundan kaynaklanıyor.
    Nispeten uygun fiyatlı ve değişimi kolay parçaları ufaktan değişmek lazım.Punto yaşlandı iyice.

Gesendet von iPhone mit

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı arenas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sabah çalıştı klima,havalandırma,her kademede,enteresan....soğuyunca rahatlıyor herhalde de bana sıcakta lazım bu meret)
    Sonra bostancı sanayiye elektrikçime gittim,adam gelmemişti.Gitmişken Recai ustaya (rese oto) uğradım.Ona anlattım durumu,o baktı."Erime yok sokette",dedi,biraz sıkılaştırdı soketi.Tüm gün sıkıntısız kullandım.
    Halil sağolsun hepimizin arabasına dokundu.Benim oto.kararan dikiz aynasını hem tamir edip hem de montajını yapmıştı,submarineli tavan lambasını da taktıydı.Çorlu biraz uzak olmasa gidicem ,başını ağrıtmaya ama olmuyo her zaman işte.
    Ben hem bu parçayı(ya da soketi) hem de fan rezistörünü(radyatör fan motorunun oradaki)alıp değiştirmek istiyorum.Benim radyatör fanı,klima açıkken,hep yüksek seviyede çalışıyor.Durkalk trafikte klimanın soğutmaması sanırım bundan kaynaklanıyor.
    Nispeten uygun fiyatlı ve değişimi kolay parçaları ufaktan değişmek lazım.Punto yaşlandı iyice.

Gesendet von iPhone mit
    Halil abi forumdan birçok kişiye yardımcı olmuştur. Benim aracımda da emeği ve hakkı çoktur. Sağolsun 5 yıl önce hız sabitlemeyi de o takmıştı benim arabaya. Klima açılınca fanın biraz yüksek çalışması normal aslında. Klima kademesi yüksek olursa fan da yüksek çalışır diye tahmin ediyorum. Bir de bizim araçlar klimayı çalıştırmak için gücü v kayışı vasıtasıyla motordan aldıkları için motor rölantideyken etkili soğutma yapamıyor. Aynı şekilde çok yüksek devir çevirirken de etkili soğutma yapamıyor. Klimanın sağlıklı çalışıp çalışmadığını aslında en iyi uzun yolda anlarsınız. Şöyle 50 km. Lik dur kalk olmayan bir parkurda gözlemlemek yerinde olur. Ona göre karar verirsiniz.

Emrah Topçuoğlu
    Sekoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Cok basit gelecek ama polen filtresi temiz mi?