18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Punto alma arefesinde vazgeçeceğim sanırım

osman ünlü
    xgitarx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Punto alma arefesinde vazgeçeceğim sanırım

Merhaba arkadaşlar, bütçem kısıtlı olduğu için 2008 model punto almanın arifesindeyken puntolarda kronik olarak city direksiyon arızası ile yolcu airbag kısmında çatlak oluşması şeklinde sorunlar oluştuğunu gördüm. Forumda paylaşılan resimlere ve almayı düşündüğüm aracın torpido resmine baktığımda hafif boyutta bir çatlak başlangıcı görüyorum. Forumda okuduğum kadarıyla yüksek maliyetli arızalar gibi duruyor ve fiat tam olarak masrafları karşılamıyor sanırım. Dolayısıyla punto almaktan vazgeçtim gibi, uzun süredir kullanan ve fikir verebilen olursa sevinirim.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Standart Cevap: Punto alma arefesinde vazgeçeceğim sanırım

Bahsettiğiniz sorunlar, Puntoların oldukça yüksek maliyetli kronik sorunları. Ancak bu konuda sadece servise muhtaç olmdığınız için uygun fiyatlı çözüm alternatifleri var. City direksiyon sorunu 1000tl civarında bir meblağ karşılığında garantili tamir ediliyor. Torpidoyu da yine tümden değişime gitmeden uygun maliyetle halledenler var. 6 yıllık punto kullanıcı olarak size tavsiyem, eğer bu araçları alacaksanız gerçekten düzgün kullanılmış ve iyi bakılmış bir araç bulmanız yönünde. Eğer bulursanız benim gibi satmaya eliniz varmaz. Hor kullanılmış bir puntoya da denk gelirseniz insanı arabadan soğutur çok baş ağrıtır. Bu arada kronik sorunu olmayan araba yok maalesef.
    İyi alışverişler diliyorum.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Bende 9aylık punto kullanıcısyım. Aynı zamanda 2yıldırda 2012 j kasa astra var ama ikisindede bu tip sorunlar var.
    Kronik sorunu olmayan feyzullah ın dediği gibi malesef yok.

Bu konuda feyzullah sayhıyla dükkate alınmalı .. iyi bi tecrübesi var bu konuda.

Onda o var bunda bu var derseniz işiniz zor

5. Bu mesajı için 2 kişi Ozer77'ye teşekkür etti:

osman ünlü
    xgitarx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Cevapladığınız için teşekkürler, direksiyon arızası ve airbag çatlağı güvenlik açısından ciddi, maddi açıdan ise sıkıntılı sorunlar. Uğraşmak istemiyorum doğrusu. Puntodan vazgeçtim, dizel linea bakayım diyorum.

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Dizel lineamda vardı çokta farklı değil aslında.
    Bakım maliyeti yüksek çünkü dizel araçta teferruat fazla.
    Mazıt pompası enjektörü vs derken.. performans olarak tabiki daha yüksek. Ama dediğiniz rakamlara punto evo alabilirsiniz. Lpg li daha sessiz ve bakım maliyeti daha ucuz.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serkan Tultak
    serkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Dizel ve linea almaktansa almamak daha mantıklıdır. Belki biraz bütçenizi yükseltip yaşı küçük punto almak mantıklı olabilir. Zira yaşı küçük araçlarda bu sorun henüz baş göstermedi. Tabi bu olmayacak anlamında değil. fAKAT SORUNSUZ MARKA YOK. Hepsinde ayrı bir dert var. Punto'nun avantajı, hem yakıt hem de bakım maliyetlerinin uygun olmasıdır. Sürüş keyfi güzel ve en önemlisi aracın haddini bilirseniz yıllarca rahat rahat kullanırsınız.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Ben hem linea hem punto kullnan biri olarak söylüyorum.
    Punto hem sessiz hem herşeyi bedava gibi resmen.
    Ama dizel hep bi maliyet.
    Şuan bende 2007 otomatik punto var eşim için almıştım.
    Kendimdede 2012 manuel dizel j kasa astra var.

Puntoyu yag bakımını 180liraya herşey dahil yaptırdım.

Aynı bakımı opelime 540liraya yaptırdım

Baksanıza ama ya punto daha sevimli değil mi

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Reis Kaya
    Reiis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

Opelin görüntüsü yeter bir forumda okumuştum fiat için italyan çingen arabaları diye bahsediliyordu

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Pejo içinde fransada öle diyolar

Almanlar bu işi yapıyolar valla kim ne derse desin ama şehir içinde kaba geliyor bana o sebeple puntodayım hep

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Linealarda direksiyon ve airbag sorunu yok bildiğim kadarıyla. 1.3 dizel 95 HP ufak bir yazılım ile 120 HP civarı güç verir ve aracı rahatlıkla yürütür. Eğer temiz bulabilirseniz t-jet Linea benzin LPG daha iyi bir alternatif olabilir.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Ozer77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben hem linea hem punto kullnan biri olarak söylüyorum.
    Punto hem sessiz hem herşeyi bedava gibi resmen.
    Ama dizel hep bi maliyet.
    Şuan bende 2007 otomatik punto var eşim için almıştım.
    Kendimdede 2012 manuel dizel j kasa astra var.

Puntoyu yag bakımını 180liraya herşey dahil yaptırdım.

Aynı bakımı opelime 540liraya yaptırdım

Baksanıza ama ya punto daha sevimli değil mi
    Kazasız belasız maşallah. Şehir içerisinde punto belki daha pratik olabilir ancak astra uzun yolda daha konforlu bence. Astra j kasayı çok beğeniyorum, yalıtım ve konfor açısından ideal bir araç. Bir ara 1.6 LPG ve 1.4 turbo olanını kullanmıştım 1.4 turbo gerçekten etkileyici idi. Her yönüyle beğenimi kazanan Astra üzerine optiğimizi odaklayalım ve kroniklerine göz atalım.
    Performans canavarı olan 1.4 t motor, kronik manifold çatlatmaya meyillidir. Tek başına manifold 3000 TL'den az değil ve genelde turbo ile takım olarak değiştiği için maliyet daha da artıyor.
    1.3 CDTI motor, düşük vergisi ve yakıt tüketimi ile birlikte iyi ayarlanmış şanzıman oranları sayesinde 1.4 kadar olmasa da iyi yürüyor. Ancak 1.3 cdtı olanlarda da kronik şanzıman problemi var erken müdahale edilmezse yine onun da 3-5.000 maliyeti çıkar. 1.3 CDTI ve 1.4 t'lerde yağ soğutucu bozulabiliyor kronik olarak bunun da maliyeti 1000 TL'den az değildir. 1.6 CDTI olanlarda ise kronik triger sorunu var diye biliyorum.
    Özetle, kronik sorunları olmayan araba yok gibi Japonlar bu konuda biraz daha iyiler ancak o da oldukça pahalı. sorun ithal ettiğimiz arabaların birinci sınıf kalitede olmayışından kaynaklanıyor. Yunanistan'da ki bir punto ile Edirne'deki puntoyu yan yana getirince aradaki kalite farkını bariz görüyorsunuz. Bizim memlekette Astra manifold çatlatıyor ama Yunanistan tarafından gelen bir Astra 300-400.000 km.de olmasına rağmen saat gibi çalışıyor. Maalesef bu durum ülkemizin tatsız bir gerçeği. Bu ortamda en az maliyetli en iyi f/p ürününü seçmek gerekiyor. Kronik sorunlara maruz kalmamak için de bakımların zamanında yapılması ve aracın düzgün kullanılması gerekiyor.
    Konu feyzullah tarafından (18/02/2020 Saat 03:58 ) değiştirilmiştir.

20. Bu mesajı için 2 kişi feyzullah'ye teşekkür etti:

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Demiştim size feyzullahı saygıyla dinleyin diye

22. Bu mesajı için 3 kişi Ozer77'ye teşekkür etti:

Ali Erkan
    alierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 14

Arkadaşımda 2016 Polo var, 1 yıldır uyarı ışığı yanıyor, servis kronik bir arıza oldğunu Almanya'dan yazılım güncellemesi beklendiğini söylemiş, 1 yıl sonunda fabrikanın güncelleme göndermeyeceğini parça değişeceğini öğrendi, garantisi de bitmiş, buyur burdan yak...

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Uzun lafın kısası kronik sorunu olmayan malesef yok..

Sen çok kurcalanmamış bi punto alırsan rahat edersin bence. En azından masrafı parçası ucuz.

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ahmet Doğan
    Cleve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 CPU 071
    Edilen teşekkür: 15

1 haftalık punto sahibi olarak , tanıdık ustaniz ve elimizden iş gelmiyorsa yakinindan bile gecmeyin. Clio Megane 2 Fiesta gibi araçlara yönelin. Çünkü punto nun tum aksamlari zayıf yada problemli. Cok temizi de cok para.
    Araçlar genel olarak boş , özellik olan herşey de problem .
    City modu sorunlu - dijital klima ya bakmayin bile olduğu gibi problem. Elektrikli ayna bile kendi kendine bozuluyor .

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Alıntı Cleve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 haftalık punto sahibi olarak , tanıdık ustaniz ve elimizden iş gelmiyorsa yakinindan bile gecmeyin. Clio Megane 2 Fiesta gibi araçlara yönelin. Çünkü punto nun tum aksamlari zayıf yada problemli. Cok temizi de cok para.
    Araçlar genel olarak boş , özellik olan herşey de problem .
    City modu sorunlu - dijital klima ya bakmayin bile olduğu gibi problem. Elektrikli ayna bile kendi kendine bozuluyor .
    Merhaba. Kaç modeli kaça aldınız ?

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

arakadaşım ben sana bişey diyeyim kronik her arabada var, benim puuntom 350,000 km de bir şirketten aldım adamlar nerdeyse eşşek gibi binmişler, hiç masraf etmemişler, yağ zamanları geçmiş bi şekilde ve yağın ucuzunu koyarak binmişler, mazot dersen şöförler ucuz mazot atmış, triger zinciri bile bu zamana kadar değişmemiş neden mi uyanık bir şöför varmış bakım paralarını yapıldı diye cebe atıyormuş satan diğer şöför söyledi bunu, diyeceksin ki sen neden böyle yüksek km araba aldın, arabanın kaportası güzeldi değişen yok parça boya vardı bende bu şekilde aldım, düşün 350,000 km arabanın trigeri değişmemiş adamlar rahat rahat biniyor, ben aldım bursadan balıkesire zor geldim aman bişey olmasın diye, tabi bizde ucuz aldığımız için arabayı bakıma soktuk triger, debriyaz ön düzen akslar bi eden geçti ve değişne parçalar varsa değiştirdik, toplamda 5,000 tl masraf ettim şuan MaşAllah çok iyi gidişi yürüyüşü yakıtı çok iyi, hiç bir sorun yok, alırken arabanın istetmesi yoktu bana bir istetme borcu vardı, BURAYA DİKKAT EDİN; şöförü aradım noldu bizim istetme diye derken derken benim istetme ayarlandı bana gönderdiler, ama bu arada şöför volvo diye bi arabaya geçti punto satılınca volvoyu verecekler diemişti bana, bu şöför arkadaş bu volvoyu 2. ayda yani 2 ay kullanım süresinde bozdu arabanın 6000-7000 masrafı olduğunu söyledi. yani siz düşünün, şöförlerin nasıl araba kullandığını. adamlar arabay hiç acımdan biniyor. ben arabayı satın aldıktan sonra bile ayıp olmasın diye direksiyon geçmedim ama noter banka derken o sürdü Valla içim gitti kendi arabama. işin özü temiz bi punto bulursan seniz üzmez bakımları ucuz, öyle kolay kolay bozulmaz 1,3 multijet için bunlaru konuşuyorum.

30. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

Aynı segmentte düşünürsen opel corsa alabilirsin ikisini de kullanan biri olarak söylüyorum sağlamlık konusunda corsa puntoya fark atar. Puntonun tek avantajı corsadan ucuz olması.