16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: LPG Lİ 1.2 2012 Model Punto Sorunları hk.

Veysel Aydoğdu
    parad0ox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart LPG Lİ 1.2 2012 Model Punto Sorunları hk.

Merhaba öncelikle, 5-6 ay önce aldığım 2012 pop model 1.2 benzin lpg aracım var, daha araçta rölanti de bazen yoğun bir titreme oluyor ve rölanti yükseliyor durduğu yerde benzinde daha az yapıyor lpg de çok sık yapıyor ve bazende lpg de gaz yemiyor araba sanki yüksek viteste kalkmaya çalışıyor gibi titreme yapıyor. Ustalara gösterdiğimde hep subap kaynaklı gittiği yere kadar böyle gitsin diyorlar bunlara ayar yapılmaz yarın öbürgün değişmesi gerekir diyorlar ama bunu son dediklerinde aracımı gaza yüklendiğinde titreme yapıyor diye götürmüştüm aynısını söylemişlerdi ama buji değiştirttim ben o sorun düzeldi (şimdi lpg de yeniden var) bu yüzden ustalar pek ilgilenmiyor gibi geldiğinden önce konuyu kendim kavrayıp bilgi edinip ustaya tekrar öyle r gitmek istiyorum.
    Konu fazla karışmadan sorunların özetini yazayım, tahmini olan arkadaşlardan yardım isteyeyim. Şimdiden teşekkürler
    Durduğu yerde rölantide anlık titreme ve rölanti yükselmesi,
    Lpg de bazen gaz yememe ve motor ışığı yanıp gitmemesi(benzindr bunu yapmıyor)
    Yakıt tüketimi 2 litre kadar fazlalaştı
    Motorda sanki sürekli yüksek devirdeymiş gibi ses gelmesi
    Lpg de gaza biraz hızlı basınca titreme yapması.

Lpg ve motor bakımları yapıldı. Lpg ayarı yapıldı. Çeşitli Ustalara gösterildi ama pekte sallamadılar desem yeri var.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Standart Cevap: LPG Lİ 1.2 2012 Model Punto Sorunları hk.

LPG ayarı için Lüleburgaz da Durukan otogaz iyidir oraya bakabilirsiniz. Sizin sorunlar ayar kaynaklı. Önce LPG ayarı düzeltilmeli. Sübap ayarı da yapılıyor fire motora. Sübap ayarı yapılmaz diye birşey yok. Kullanım kitapçığında da sübap ayarlarının ihtiyaç halinde kontrol edilmesi gerektiği yazılı.

Veysel Aydoğdu
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG ayarı için Lüleburgaz da Durukan otogaz iyidir oraya bakabilirsiniz. Sizin sorunlar ayar kaynaklı. Önce LPG ayarı düzeltilmeli. Sübap ayarı da yapılıyor fire motora. Sübap ayarı yapılmaz diye birşey yok. Kullanım kitapçığında da sübap ayarlarının ihtiyaç halinde kontrol edilmesi gerektiği yazılı.
    Geri dönüşünüz için teşekkür ederim öncelikle. Durukan otoda en son buji değişimi ve gaz ayarı yapıldı ama bu son gaz ayarı sonrası yakıt tüketimi arttı ne hikmetse buna bağlamak istemiyorum bilip bilmeden ama pekte işe yaramadı maalesef az önce yine testini yaptım arabanın benzinde yağ gibi kayan araba lpg de içinde motor yok gibi hareket ediyor. Biraz araştırma yaptım bu lpg regülatör ve enjektörleri falan var 300 tl gibi bişey o seti komple değiştirmek var planımda

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı parad0ox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geri dönüşünüz için teşekkür ederim öncelikle. Durukan otoda en son buji değişimi ve gaz ayarı yapıldı ama bu son gaz ayarı sonrası yakıt tüketimi arttı ne hikmetse buna bağlamak istemiyorum bilip bilmeden ama pekte işe yaramadı maalesef az önce yine testini yaptım arabanın benzinde yağ gibi kayan araba lpg de içinde motor yok gibi hareket ediyor. Biraz araştırma yaptım bu lpg regülatör ve enjektörleri falan var 300 tl gibi bişey o seti komple değiştirmek var planımda
    Rica ederim. 5 yıl önce aracıma lpg montajını orada yaptırmıştım yaklaşık 100.000 km. oldu bugüne kadar sıkıntı yaşamadım. Aracınız kaç km.de acaba bu sorunlar bobinden kaynaklanıyor olabilir mi? Çünkü benzin yapısı itibariyle ateşleme sistemindeki aksaklıkları tolere ederken bu sorunlar lpg'de daha belirgin hale gelebiliyor. İstanbul'a yolunuz düşerse candan mühendislik lpg ayarı konusunda çok daha iyi. Ben afr ayarı yaptırdıktan sonra yakıtta 1 litre civarı düşüş ve benzinle birebir aynı performansı yakaladım. 80.000 km. durukan otogazın ayarı ile yol katettim hiçbir sorun yaşamadım onların da hakkını teslim etmem gerekir. Ancak afr ayarı çok daha akıcı bir sürüş konforu kazandırdı aracıma.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Araca lpg montajı yapılalı kaç km. olmuş. Enjektör regülatör hemen çabucak bozulmaz. Sorun ya ayarlarda ya da ateşlemede olmalı eğer sistem yeni takıldıysa.

Veysel Aydoğdu
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok

Rica ederim. 5 yıl önce aracıma lpg montajını orada yaptırmıştım yaklaşık 100.000 km. oldu bugüne kadar sıkıntı yaşamadım. Aracınız kaç km.de acaba bu sorunlar bobinden kaynaklanıyor olabilir mi? Çünkü benzin yapısı itibariyle ateşleme sistemindeki aksaklıkları tolere ederken bu sorunlar lpg'de daha belirgin hale gelebiliyor. İstanbul'a yolunuz düşerse candan mühendislik lpg ayarı konusunda çok daha iyi. Ben afr ayarı yaptırdıktan sonra yakıtta 1 litre civarı düşüş ve benzinle birebir aynı performansı yakaladım. 80.000 km. durukan otogazın ayarı ile yol katettim hiçbir sorun yaşamadım onların da hakkını teslim etmem gerekir. Ancak afr ayarı çok daha akıcı bir sürüş konforu kazandırdı aracıma.
    Candaş mühendisliği bende çok duydum ama oraya ne yazıkki yolum yılda bir düşüyor. Ben aracın 3. Sahibiyim lpg 30000km de takıldı araç şuanda 145000km de afr ayarı olayı yeni duydum bu araştırmaları yaparken ama benden önce ki sahipleri pek iyi bakmamış anlaşılan ne yazıkki ekspertiz firmasının gözünden kaçan bir çom sorunu daha sonra ben tespit ettim. Bu afr ayarı dediğimiz ayar normal yaptırdığımız gaz ayarından farklı mı?

Araca lpg montajı yapılalı kaç km. olmuş. Enjektör regülatör hemen çabucak bozulmaz. Sorun ya ayarlarda ya da ateşlemede olmalı eğer sistem yeni takıldıysa.
    30000km de takılmış lpg araç şuan 145000de buji değişimide yeni yapıldı toplasanız 5000 km olmamıştır yeni bujilerde.
    Unutmadan performansıda çok kötü aracın lpg de, aracın motoru ve beygir gücü düşük lpg performansı düşürüyor bunun farkındayım ama bu performans kaybının normal olmadığınu düşünüyorum araç 50km hıza nerdeyse traktör hızında ulaşıyor kalkarken dip gaz yaparsakta motor arıza ışığı yakıyor ve çekmiyor taa ki aracı durdurup yeniden çalıştırana kadar bazende mecbur benzine geçiyor yeniden çalıştırmak fayda etmiyor

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Candaş mühendisliği bende çok duydum ama oraya ne yazıkki yolum yılda bir düşüyor. Ben aracın 3. Sahibiyim lpg 30000km de takıldı araç şuanda 145000km de afr ayarı olayı yeni duydum bu araştırmaları yaparken ama benden önce ki sahipleri pek iyi bakmamış anlaşılan ne yazıkki ekspertiz firmasının gözünden kaçan bir çom sorunu daha sonra ben tespit ettim. Bu afr ayarı dediğimiz ayar normal yaptırdığımız gaz ayarından farklı mı?

30000km de takılmış lpg araç şuan 145000de buji değişimide yeni yapıldı toplasanız 5000 km olmamıştır yeni bujilerde.
    Unutmadan performansıda çok kötü aracın lpg de, aracın motoru ve beygir gücü düşük lpg performansı düşürüyor bunun farkındayım ama bu performans kaybının normal olmadığınu düşünüyorum araç 50km hıza nerdeyse traktör hızında ulaşıyor kalkarken dip gaz yaparsakta motor arıza ışığı yakıyor ve çekmiyor taa ki aracı durdurup yeniden çalıştırana kadar bazende mecbur benzine geçiyor yeniden çalıştırmak fayda etmiyor
    Eğer 145.000 km.dir bobin değişmediyse sorunun kaynağı bobin olabilir. Afr daha farklı bir ayar. Cihazla yapılıyor ve normal lpg ayarında görülmeyen kapalı döngü ayarları afr sensörü sayesinde görülebiliyor ve bu sayede daha stabil ayar yapılıyor. Bu yüzden afr ayarı yaptırdım ve sonuçlarından da memnun kaldım. Aynı şekilde lpg montajı yapılalı 115000 km. olmuş. Lpg regülatör ve enjektörleri için de revizyon gerekebilir. Lpg'li araçların sağlıklı çalışabilmesi için, doğru ayar, güçlü ateşleme ve hatasız montaj olması gerekiyor. Aracınızı bu halde kullanmamanızı öneririm. Eğer bobin ve buji kablosu değişimi gerekirse mutlaka orjinal parça tedarik edin. Parça kodlarına bakarak internetteki güvenilir sitelerden temin edebilirsiniz. Sanayideki parçacılar ellerinde ne varsa onun en uygun ve iyi parça olduğunu iddia ederler. Orjinal ürün istediğinizde de kutusu öyle ama içinden bu çıkar diyorlar. Dolayısıyla parça kodlarıyla internetten doğrudan orijinal parça almak, gelecekteki sorunları ortadan kaldırıyor. Ateşleme sisteminin bütünüyle orjinal parçalardan oluşması gerekiyor. Benzinde belli olmayan sorunlar lpg'de çok daha can sıkıcı boyut kazanabiliyor. Umarım sorun çözülür geçmiş olsun.

Veysel Aydoğdu
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok

Şuan yeni bir araştırmadan döndüm bobin ve buji kablosu arıza belirtileriyle uyuşuyor benim problemlerim öncelikle buji kablosu değişimi deniycem düşük maliyetli olan olduğu için eğer devam ederse bobin kısmına geçicem. Bu hafta pek zamanım yok haftaya halledip sonuçları paylaşırım ama aklıma birşey daha takıldı bu sorunları benzinde yapmayı lpg de neden yapıyor yanma noktası olayımı acaba benzinin yanıcılığı daha fazla diye biliyorum

Veysel Aydoğdu
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok

Eğer 145.000 km.dir bobin değişmediyse sorunun kaynağı bobin olabilir. Afr daha farklı bir ayar. Cihazla yapılıyor ve normal lpg ayarında görülmeyen kapalı döngü ayarları afr sensörü sayesinde görülebiliyor ve bu sayede daha stabil ayar yapılıyor. Bu yüzden afr ayarı yaptırdım ve sonuçlarından da memnun kaldım. Aynı şekilde lpg montajı yapılalı 115000 km. olmuş. Lpg regülatör ve enjektörleri için de revizyon gerekebilir. Lpg'li araçların sağlıklı çalışabilmesi için, doğru ayar, güçlü ateşleme ve hatasız montaj olması gerekiyor. Aracınızı bu halde kullanmamanızı öneririm. Eğer bobin ve buji kablosu değişimi gerekirse mutlaka orjinal parça tedarik edin. Parça kodlarına bakarak internetteki güvenilir sitelerden temin edebilirsiniz. Sanayideki parçacılar ellerinde ne varsa onun en uygun ve iyi parça olduğunu iddia ederler. Orjinal ürün istediğinizde de kutusu öyle ama içinden bu çıkar diyorlar. Dolayısıyla parça kodlarıyla internetten doğrudan orijinal parça almak, gelecekteki sorunları ortadan kaldırıyor. Ateşleme sisteminin bütünüyle orjinal parçalardan oluşması gerekiyor. Benzinde belli olmayan sorunlar lpg'de çok daha can sıkıcı boyut kazanabiliyor. Umarım sorun çözülür geçmiş olsun.
    Şimdi cevap yazdım konuya sizin cevabınızı görmeden bir iki video da araştırma yaparak sizinle aynı kanıya vardım kendim bakmak istiyorum parça kodlarına ama sanırım görünürde değil biraz işçilik istiyor gibi sanki olmadı bi ustadan rica edicem tüm kodları alıcam sonra temin edip tamamen değişim ve bakımları yapıcam. Bu afr olayınıda trakyada iyi yapan bir yer bulmaya çalışayım tüm işlemler bitince afr ayarlarısa yaptırayım. Tekrardan teşekkür ederim ilgi ve alaka için.
    Sonuç başarılı olursa konu düzenlemesi yaparım benim gibi araba tamiratı konusunda kötü olan ve bu sorunu yaşayan arkadaşlar için iyi bir kılavuz olur.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Rica ederim. Benzinin verimli yanma toleransı ile lpgninki farklı. Lpg benzine göre daha güçlü ateşleme istiyor. Dolayısıyla benzinde aksilik yokken lpgde sorun oluyor. Eğer bobin ve buji kablosu hiç değişmediyse komple değiştirmenizi tavsiye ederim. Parça kodlarını yetkili servisten de alabilirsiniz. Trakya'da afr ayarı yapan var mı bilmiyorum ancak uzunköprüde bir ustanın medhini yapıyorlardı. Kendim gidip görmedim sadece kulak misafirliği benimkisi. Araştırabilirsiniz uzunköprüyü.

Veysel Aydoğdu
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok

Rica ederim. Benzinin verimli yanma toleransı ile lpgninki farklı. Lpg benzine göre daha güçlü ateşleme istiyor. Dolayısıyla benzinde aksilik yokken lpgde sorun oluyor. Eğer bobin ve buji kablosu hiç değişmediyse komple değiştirmenizi tavsiye ederim. Parça kodlarını yetkili servisten de alabilirsiniz. Trakya'da afr ayarı yapan var mı bilmiyorum ancak uzunköprüde bir ustanın medhini yapıyorlardı. Kendim gidip görmedim sadece kulak misafirliği benimkisi. Araştırabilirsiniz uzunköprüyü.
    Araştırcam dediğiniz ustayı ama öncelikle şu parçaları halledeyim ve aklımda kalmasın diye lpg enjektörlerinide değiştiricem muhtemelen en azından uzun vadede sorun yapabilecek parçaları aradan çıkartmış olurum

Veysel Aydoğdu
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok

Birde buji kablo falan seçerken valf değeri sorunsalı çıktı ruhsatta 16v yazıyor ama nette modeli araştırdığımda 8v çıkıyor normalde 2012 model 1.2 pop puntolarda nerde yazar bu değer

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

1.2'ler 8 valf olmalı. En sağlıklı bilgi kullanım kitapçığında vardır.

Veysel Aydoğdu
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok

1.2'ler 8 valf olmalı. En sağlıklı bilgi kullanım kitapçığında vardır.
    Kitapçıkta yazmıyor yada ben bulamadım motor tarafında yazan bir yerde varmıdır acaba

Veysel Aydoğdu
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok

Bugün çorluda 4 usta gezdim aslında aklımda ateşleme bobini ve buji kablosu değiştirmek vardı ama ilk gittiğim lpg ci usta önce aracın sente ayarını yap ateşleme bobininde sorun gözükmüyor dedi sonra ki gittipim ustalardan 1ini saymıyorum hiç yanlışlıkla usta olmuş(olamamış) 1i önce buji kablolarını değiştir dedi sonra sente ayarına bakarız som gittiğim ustaya konuyla ilgili hiç bişey söylemedim tekleme ve çekişte sorun var dedim dip gaz yaptı motoru bağırttı egzoza baktı sonra oda sente ayarına sorun var dedi triger kayışıda değişmesi gerekebilir dedi. Şimdi biraz daha derin araştırmayla iyi bi ustaya götürüp bu aracın önce tüm motor bakımlarını yapmaya karar verdim sonrasında da ateşleme sistemini bobin buji kabloları vs değiştircem en sonda lpg regülatör ve enjektörleri aşağı yukarı 1500 tl ye patlıycak ama artıl bir an önce bu usta gezme işinden kurtulmak istiyorum. Hızlı ve öfkeliyi izleyip eline alet takımı alan usta olmuş valla. işinde iyi olanlara ve gerçekten usta lıl sıfatını hak edenlere lafım yok ama bu USTALIK sıfatı bu kadar kolay herkes tarafından kullanılmamalı bence

Veysel Aydoğdu
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok

kerkinme sorunu ateşleme kaynaklıymış direkt olarak tüm ateşleme sistemini neredeyse değiştirince sorun düzendi. bobin, buji, buji kablosu şuanda kalan sorunlar çekiş düşüklüğü ve araç boştayken rölantinin 800 den 1500 lere çıkıp düşmesi oda her zaman yapmıyor. çekme problemi ile ilgili sente ayarı ve triger değişi dediler fakat benim tam aklıma yatmadı bu aracın 40-50000 km de trigeri değişti ve sente kaçıklığı araştırdığım kadarıyla triger değişiminden sonra hemen ortaya çıkıyormuş ayrıyetten baktığımda çekiş düşüklüğünü baskı balata da yapıyormuş yine akılda deli sorular kaldı