Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yakıt Kesici Devre Dışı, Airbag Işıkları ve Emniyet Kemer Işık İkazı

Okan A.
    Okanhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Yakıt Kesici Devre Dışı, Airbag Işıkları ve Emniyet Kemer Işık İkazı

Merhaba arkadaşlar, aracım 2009 model fiat gp fire active, yarı otomatik model 112bin kmde.
    Aracımı yaklaşık 2 yıl önce aldım, araçta hiçbir sorun yoktu fakat geçen hafta aracı yıkadıktan sonra kontağı çevirince "YAKIT KESİCİ DEVRE DIŞI" diye bir uyarı verdi ve airbag ışığıyla emniyet kemeri ışığı yanıyor, araç normal çalışıyor hiçbir sorun yok, ama bu arıza ışıkları sönmüyor ve araç her çalıştığında yakıt kesici uyarısı alıyorum.

Bu olaylar başladıktan sonra bir kez plaka ışığı uyarısı bir kez sis farı uyarısı aldım ama ikisi de çalışıyor ve uyarılar bir daha gelmedi.

Servise gösterdim airbag beyni değişmesi gerek 2500tl dediler, ben de araç çalıştığı için şimdilik kalsın dedim.
    Bu sorun başına gelen var mı?
    Araç muayenesinde sorun çıkarır mı?

Şimdiden teşekkür ederim

Fatih Özyolu
    FIAT CEO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 21

Standart Cevap: Yakıt Kesici Devre Dışı, Airbag Işıkları ve Emniyet Kemer Işık İkazı

Sağ tarafta torpido kapağının hemen sağında buton var siyah renkte o butona basın yakıt kesici orda Punto larda

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Okan A.
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: Yakıt Kesici Devre Dışı, Airbag Işıkları ve Emniyet Kemer Işık İkazı

Alıntı FIAT CEO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağ tarafta torpido kapağının hemen sağında buton var siyah renkte o butona basın yakıt kesici orda Punto larda
    Teşekkür ederim, ancak araç çalışıyor sorunsuz bir şekilde, sadece uyarıyı veriyor, basınca bir sorun olmasın?

Atakan Y.
    pozitifdeger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 ED 0488
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı Okanhh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim, ancak araç çalışıyor sorunsuz bir şekilde, sadece uyarıyı veriyor, basınca bir sorun olmasın?
    Yakıt kesicinin herhangi bir düğmesi yoktur sadece kendisi oradadır söz konusu yakıt kesici devreye girdiğinde el kitapçığında anlatılan şekilde sinyal kolunu ile devre dışı bırakılır şayet araç atalet sensöründen veya kesici şalterden sinyal alamaz veya anlamsız sinyal alırsa bu tür arızalar yakabilir bunun nedeni aracın herhangi bir arızadan dolayı yolda stop etmesini engellemek için bu koruma sistemini bloke ettiğini size haber vermektir veya hatalı çalışma olacağını haber vermektir.
    Vw passat b6 1.6 fsı comfortline gece mavisi.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Okan A.
    Rengi
    Yok

Ben işin içinden çıkamadım, araç her çalıştırdığımda yakıt kesici devredışı uyarısı veriyor, sarı ikaz ışığı yanıyor ve km devamlı yanıp sönüyor, airbag ve emniyet kemer ikaz ışığıda sürekli yanıyor.
    Sanayide bir kaç kişiye gösterdim bir çözüm üretemediler, ben de kabloları vs kurcaladım yok olmuyor.

Aribag ışığı için airbag sargısı ve sinyal kol kısmı değiştirildi bir dünya masraf ama hiçbir şey değişmedi, servis ne yaptığını bilmiyor sorunun sebebini de bilmiyorlar ve sürekli şunu şunu değiştirelim 2-3 bin tl diyerek masraf çıkartıyorlar.

Ben de araç normal çalıştığı için vazgeçtim, ikaz ışığıyla sürüyorum aracı.

Fatih Özyolu
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

yukardaki arkadaşın söyledikleri yanlıştır Grande Punto ve Punto Evo larda Yakıt Kesici vardır ve dediğim gibi sağ torpido kapağının altındadır komutu darbe sensör den alıyor ama sizin araç elektriksel bir arıza var Sinyal veya Silecek Kolu yani Aırbag Sargısı ile alakası yok orjinal Fıat makinası ile arıza kaydına göre veya profesyonel bir usta ile bu iş çözülebilir istanbul daiseniz Topkapıda Ahmet Usta var Fıat servisinin başı bu o işi çözer

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Atakan Y.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 ED 0488

yukardaki arkadaşın söyledikleri yanlıştır Grande Punto ve Punto Evo larda Yakıt Kesici vardır ve dediğim gibi sağ torpido kapağının altındadır komutu darbe sensör den alıyor ama sizin araç elektriksel bir arıza var Sinyal veya Silecek Kolu yani Aırbag Sargısı ile alakası yok orjinal Fıat makinası ile arıza kaydına göre veya profesyonel bir usta ile bu iş çözülebilir istanbul daiseniz Topkapıda Ahmet Usta var Fıat servisinin başı bu o işi çözer
    Yalnız ben yakıt kesici yoktur demedim düğme orada değil dedim sistem devreye girerse sinyal kolunu sağa sinyal sola sinyal şeklinde sürekli uygulayarak devre dışı bırakıp aracı çalıştırabiliyorsunuz bu durum el kitapçığında da aynen bahsedilmekte yani siz elle yakıt kesemiyorsunuz ve bu sistem yakıtı kestiğinde düğmeye basarak açamıyorsunuz işlem prosedürünü okursanız görebilirsiniz kitapçık yoksa fotoğrafını atabilirim hatta videosu bile vardı.

Sorunun çözümü için bilgisayara bağlantı gerekir aynı zamanda airbag de arıza yakıyorsa yüksek ihtimalle darbe (atalet olarak da kayıtlara geçebilir bilgisayarda) sensörü bozuktur ön bölge sensörleri birbiri ile bağlantılı çalışır biri bozulursa diğerleri de arıza yakar aracın daha önceden önden kazası varsa kablolar yırtılmış olabilir.

Fatih Özyolu
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Abi bir yerde doğru tahmininiz var ama bu araba için geçerli değil o Fıorıno ve Doblo (Geniş Aile) de o 3 kere sağ aralıklı 3 kere sol tarafa aralıklı sonra 4 lüler yanıp arabayı çalıştırma bu şekilde ama arkadaşın arızası bu değil düğme orada değil demişsiniz ama orda Linea ve Punto larda orda Fıorıno ve Geniş Ailede olmadıgı için sinyal kolundan anlattığım şekil komut alıyor araç yakıt kesici bakarsanız görürsünüz arkadaşımızın arızası bilgisayara bağlantı kurulup arıza kaydına göre haraket edilmeli bu budur

Atakan Y.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 ED 0488

Standart Yakıt Kesici Devre Dışı, Airbag Işıkları ve Emniyet Kemer Işık İkazı

Abi bir yerde doğru tahmininiz var ama bu araba için geçerli değil o Fıorıno ve Doblo (Geniş Aile) de o 3 kere sağ aralıklı 3 kere sol tarafa aralıklı sonra 4 lüler yanıp arabayı çalıştırma bu şekilde ama arkadaşın arızası bu değil düğme orada değil demişsiniz ama orda Linea ve Punto larda orda Fıorıno ve Geniş Ailede olmadıgı için sinyal kolundan anlattığım şekil komut alıyor araç yakıt kesici bakarsanız görürsünüz arkadaşımızın arızası bilgisayara bağlantı kurulup arıza kaydına göre haraket edilmeli bu budur
    Geniş aile araçlarını bilemiyorum ama punto ve linea modellerinde bahsettiğiniz yerde sadece sistemin tetik şalteri var buna kullanıcı müdahale edemiyor düğme vb. Hiçbir işlev görmüyor bunu daha önce linea forumunda da uzun uzun tartışmıştık size örnek olarak hasarlı bir aracın çalıştırılma videosunu bırakıyorum ek olarak.

Mesajımda da bahsettiğim ve sizin de söylediğiniz üzere arkadaşın aracının kesinlikle bilgisayara bağlanması gerekiyor ben sadece arızanın yüksek ihtimalle nereden çıkabileceğini söyledim.

Link:

https://youtu.be/7eCUc26GGVY

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Grande puntolarda yakıt kesiciyi devre dışı bırakmak için torpido gözünün altında düğme var. Ancak EVO ve üst serilerde düğme yok. Araçta zaten yakıt kesici devreye girmiş olsa araç çalışmaz.

Yıkamadan sonra bu olaylar oldu ise can hattı yüksek ihtimal bir yerde kısa devre yada su yüzünden rutubet ile bu hataları verir. Sol çamurluk altında kablo geçiş yeri var sigorta panelinin ayrıca silkecek motorunun ordanda kablo demeti geçer. Bu kabloların dışındaki bez bantlar genelde zamanla sıcak soğuk su derken eriyip gidiyor ve kablolarda aşınma ile izalasyon da problem olabiliyor. Yada sensörlerin bir tanesinin soketinde gevşeklik oluştu ise tek uçtan can hattı eksik görürse bu tip arıza ışığı yakabilir.

Yapılacak işlem punto elektirik tesisatını iyi bilen birinin kontrol etmesi gerekiyor. Ayrıca yıkama esnasında şimdiye kadar yapmadığınız bir işlem varsa iyi düşünüp örnek araçta şimdiye kadar su tutulmayan bir yere su tuttysanız o bölgeden arıza çözümü aranmalıdır.

Birde tabiki bilgisayar olmadan arıza kodlarını anlık olarak kontrol etmeden arızanın çözümü zordur.
    "Bir MACAR Atasözü derki; Sarhoş er geç ayılır ama cahil Aslaa"

14. Bu mesajı için 2 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

Ali Keskin
    Alikeskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Plaka
    06 de3154
    Edilen teşekkür: 5

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Grande puntolarda yakıt kesiciyi devre dışı bırakmak için torpido gözünün altında düğme var. Ancak EVO ve üst serilerde düğme yok. Araçta zaten yakıt kesici devreye girmiş olsa araç çalışmaz.

Yıkamadan sonra bu olaylar oldu ise can hattı yüksek ihtimal bir yerde kısa devre yada su yüzünden rutubet ile bu hataları verir. Sol çamurluk altında kablo geçiş yeri var sigorta panelinin ayrıca silkecek motorunun ordanda kablo demeti geçer. Bu kabloların dışındaki bez bantlar genelde zamanla sıcak soğuk su derken eriyip gidiyor ve kablolarda aşınma ile izalasyon da problem olabiliyor. Yada sensörlerin bir tanesinin soketinde gevşeklik oluştu ise tek uçtan can hattı eksik görürse bu tip arıza ışığı yakabilir.

Yapılacak işlem punto elektirik tesisatını iyi bilen birinin kontrol etmesi gerekiyor. Ayrıca yıkama esnasında şimdiye kadar yapmadığınız bir işlem varsa iyi düşünüp örnek araçta şimdiye kadar su tutulmayan bir yere su tuttysanız o bölgeden arıza çözümü aranmalıdır.

Birde tabiki bilgisayar olmadan arıza kodlarını anlık olarak kontrol etmeden arızanın çözümü zordur.
    Senin soy ismin ne hocam

Okan A.
    Rengi
    Yok

Sanayide toplamda 11 ustaya gösterdim kimse çözemedi... herkes farklı şeyler söyledi hepsi sallıyormuş gibi geldi

Muayeneden geçti araç bu arada, airbag ışığı hafif kusur yazıldı.

Önceki sahibi bu forumda yazarmış, aracın plakasını aratınca kendisi çıkıyor, anladığım kadarıyla aracı kurcalamayı seven biriymiş, kendisi çok kurcalamış, bir çok elektrik kablosunu kesip biçip kendisi eklemeler yaparak hoparlör olsun, koltuk altı aydınlatma olsun vs takmış ve bunları forumda anlatmış.
    ayrıca elini nereye atsa toparlayamamış, arabanın forumda yazdığı ve el attığı yerlerinde her şey yamuk yumuk, arabaya değişik bir far taktırmış sigorta bunu kaldırmamış ve onuda kendisi tamir etmeye çalışmış . Maalesef arkadaş kabloları o kadar çok kurcalamış ki ustalar işin içinden çıkamadı, teknik serviste direk bir sürü kablonun soketin vb değişmesi lazım ve ayrıca airbag beynide değişecek dedi ve 4-5 bin tl tutar dedi, araç çalıştığı için ben değiştirmeyeceğim, aracı satarken de piyasa değerinin 5-6 bin altına satarım ve alıcıya her şeyi anlatırım.
    Konu Okanhh tarafından (24/09/2019 Saat 18:41 ) değiştirilmiştir.

Kerem Demirel
    kdemirel34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 DB 1996
    Edilen teşekkür: 17

Alıntı Okanhh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanayide toplamda 11 ustaya gösterdim kimse çözemedi... herkes farklı şeyler söyledi hepsi sallıyormuş gibi geldi

Muayeneden geçti araç bu arada, airbag ışığı hafif kusur yazıldı.

Önceki sahibi bu forumda yazarmış, aracın plakasını aratınca kendisi çıkıyor, anladığım kadarıyla aracı kurcalamayı seven biriymiş, kendisi çok kurcalamış, bir çok elektrik kablosunu kesip biçip kendisi eklemeler yaparak hoparlör olsun, koltuk altı aydınlatma olsun vs takmış ve bunları forumda anlatmış.
    ayrıca elini nereye atsa toparlayamamış, arabanın forumda yazdığı ve el attığı yerlerinde her şey yamuk yumuk, arabaya değişik bir far taktırmış sigorta bunu kaldırmamış ve onuda kendisi tamir etmeye çalışmış . Maalesef arkadaş kabloları o kadar çok kurcalamış ki ustalar işin içinden çıkamadı, teknik serviste direk bir sürü kablonun soketin vb değişmesi lazım ve ayrıca airbag beynide değişecek dedi ve 4-5 bin tl tutar dedi, araç çalıştığı için ben değiştirmeyeceğim, aracı satarken de piyasa değerinin 5-6 bin altına satarım ve alıcıya her şeyi anlatırım.
    Şimdi 11 ustaya laf etmek istemem ama aynı sıkıntı bendede vardı “yakıt kesici devre dışı” olarak uyarı veriyordu sonradan taktırdığım multimedyanın sigorta kutusunda bağlandığı bıçak sigorta hafif oynuyormuş o bıçak sigortayı değiştirdim bütün sorun çözüldü sigorta kutusunun kapağını açıp çalışır haldeyken o bıçak sigortalara bi dokun sallanan varsa ondan olabilir

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

süleyman demirci
    Suleyman54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Merhaba arkadaşlar, aynı sıkıntı Punto Evo 1.4 dualogic 2011 model aracımda var. Araç durduğu yerde bu uyarıyı vermeye başladı.Aracı sıfır aldım ve benden başka kullanan olmadı, kesinlikle darbe görmüş değil, bundan dolayı sensorlar den şüpelendim.Daha şuana kadar sıkıntıya net çözüm bulan olmadı. Otokoç servisi tesisatı incelemiş bir sıkıntı bulamamış ; Airbag ünitesinin değişmesi gerektiğini lakin sorunun bununla bitmeyip gerekirse airbag larin de değiştirilebileceği gibi uçuk maliyetler çıkartıp benden kurtuldu. Cihaz ile bağlantı kurulduğunda Airbag hatalarına müdahale edilemiyor, yani reset filan yapılamıyor . Bostancı sanayinde bir beyinciye gittim adam ilgilenmedi bile.

Kullanımda herhangi bir sıkıntı yokmuş gibi ama Airbag lar devre dışı şuan, bundan büyük sıkıntı mı olur.

Eğer bu konuda tavsiyeleriniz veya yönlendirebileceğiniz yerler var ise paylaşırsanız sevinirim.

İstanbul/Anadolu yakası

Atakan Y.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 ED 0488

Alıntı Suleyman54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, aynı sıkıntı Punto Evo 1.4 dualogic 2011 model aracımda var. Araç durduğu yerde bu uyarıyı vermeye başladı.Aracı sıfır aldım ve benden başka kullanan olmadı, kesinlikle darbe görmüş değil, bundan dolayı sensorlar den şüpelendim.Daha şuana kadar sıkıntıya net çözüm bulan olmadı. Otokoç servisi tesisatı incelemiş bir sıkıntı bulamamış ; Airbag ünitesinin değişmesi gerektiğini lakin sorunun bununla bitmeyip gerekirse airbag larin de değiştirilebileceği gibi uçuk maliyetler çıkartıp benden kurtuldu. Cihaz ile bağlantı kurulduğunda Airbag hatalarına müdahale edilemiyor, yani reset filan yapılamıyor . Bostancı sanayinde bir beyinciye gittim adam ilgilenmedi bile.

Kullanımda herhangi bir sıkıntı yokmuş gibi ama Airbag lar devre dışı şuan, bundan büyük sıkıntı mı olur.

Eğer bu konuda tavsiyeleriniz veya yönlendirebileceğiniz yerler var ise paylaşırsanız sevinirim.

İstanbul/Anadolu yakası
    Bilgisayara bağlandığında kullandığınız yazılım güvenilir olduğu halde airbag ünitesine bağlanamıyor ise 2 ihtimal vardır ya airbag beyni can hattında bir kopukluk yada soket sorunu vardır yada beyin arızalı olup veri iletişimi yapmıyordur yastıklarda herhangi bir sorun olduğunda üniteye bilgisayar ile bağlanıp ilgili yastığın arızasını silebilirsiniz.

Airbag beyninin can hattını kontrol ettirin herhangi bir kopukluk yada oksit yoksa diğer adım olarak Eğer imkanınız varsa beyni değiştirerek deneme yapın yoksa mevcut beyni iyi bir beyincide test ettirin...

Hava yastığı beyni kilitleyecek kadar sistemsel bir cihaz değildir mekanik basit bir cihazdır yastıklarda kaçak yoksa değiştirmenize gerek olduğunu düşünmüyorum.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ahmet Taşkın
    Jet17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

Sorun çözümünü bulabildinşz mi acaba aynı sorun bende de var da

Okan A.
    Rengi
    Yok

Alıntı Jet17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun çözümünü bulabildinşz mi acaba aynı sorun bende de var da
    Maalesef bulamadım, yetkili servise yaklaşık 2000tl civarı bi para harcadım, sorunu aradılar, sinyal kolu ünitesi komple değişti ama fayda etmedi.

Sanayiye gidince maalesef kimse ilgilenmiyor, hep başlarından savıyorlar ben nedenini anlamadım açıkçası, sadece bu konu değil aracın yağını filtresini değiştireceğim ustaya gidiyorum yağı filtreyide ondan alacağım hiçbir şekilde ilgilenmiyor, gerçekten garip ne diyeyim.

Araç yaklaşık bir yıldır her çalıştırmada aynı uyarıyı veriyor ve airbag ve kemer ışığı hala yanıyor, ben bu şekilde kullanmaya alıştım yapacak bir şey yok.

Cuma Sandal
    Cuma3838 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Merhaba arkadaşlar benim aracım 2013 Punto 1.4. Easy s&s ben de bu sorun yeni başladı sabah kontağı çevirdiğimde airbag,sensör ve emniyet kemeri ışıkları yanıyor yani aynı sorun .Fakat hava ısındığı zaman ışıklar sönüyor.Akşam park ediyorum Sabah tekrar marşa basıyorum yine aynı hata sonra kendiliğinden sönüyor sorunu çözen var mı konu güncel mi

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Akü ne durumda peki. Fiat arabaları akü sona yaklaşınca tuhaf tuhaf uyarılar yakabilir. Zira benim lineam varken akü zayıfladıkça airbag yanmaya başladı. Km saati yanıp sönmeye başladı.
    Şuanki puntom ise vites kutusunu kontrol edin diyordu.
    Aküyü değişince derin bi oh çekti

25. 30/09/2021, 23:52

Cuma Sandal
    Cuma3838 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Akü yü kontrol ettireyim olabilir belki fakat motor ısınınca geçiyor kablonun birinde açıklık olabilir nemlendiği zaman temazsızlık yapıyor olabilir .Geçen yağmur yağdı yağmur sonrası yandı arıza lambaları 5 dk sonra söndü tekrar kablolama da sorun olabilir veya bağlantıda gıcık etmiyor değil anlam veremiyorum nasıl buluruz bilemiyorum

Sayfa 1/2 12 SonSon