11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Arabamın yakıt tüketimi sürekli artıyor 8.4 LT Dizel

Can yücel
    Nejionea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 14

Standart Arabamın yakıt tüketimi sürekli artıyor 8.4 LT Dizel

Dostlar Merhaba,

2014 Dizel bir puntom var 64.000 km civarında yakıt tüketimi kendi kendine anlamsız şekilde artmaya başladı, kullandığım güzergah aynı trafik yoğunluğu aynı, aracın bakımları hiç aksamadan yapılıyor (yetkili servisinde) ancak yakıt değerlerim inanılmaz yükseldi 6 - 6.2 lerden 8.4 8,1 arası geziyor şuan. Servise çok sordum enjektörleri ölçtük vs araçta bir sorun yok diyorlar ama ben tatmin olmuyorum çünkü araç inanılmaz çok yakıt yakıyor. Arabamda sık sık beyazımsı bir duman atma oluyor ona DPF temizliği yapıyor araba diyor servis ısrarla lakin benim bildiğim DPF temizliği yapabilmesi için egzozun ısınması gerekiyor motor yeterince ısınmadan temizlik yapamaz diye biliyorum ama benim araba motor ısınmadan zaman zaman beyazımsı duman atıyor, servis sürekli geçiştiriyor konuyu ama benim kullanım şeklim aynı güzergahım aynı trafik yoğunluğum aynı, anlam veremiyorum.

cem buyuk
    winston0003 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: Arabamın yakıt tüketimi sürekli artıyor 8.4 LT Dizel

Bende de 2011 1.3 punto evo var. Araç soğukken 5-10 saniye beyaz duman atma problemi benimde var. Yakıt tüketimi şuan için 6.6 bende çok şikayetçiyim. Çözüm bulamadım

Can yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

6.6 olsa şükredeceğim benimki 8.4 8.1 arasında geziyor kilometrede 53-55 kuruşa tekabül ediyor inanılmaz bir rakam bu araba için ama arabanın neyine neresine baktırmam gerekiyor anlayamadım.

zeyit tepeyurt
    zytpyrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34YB8238
    Edilen teşekkür: 13

Merhaba,

DPF temiziligi yaptıgında dpf ışığı yanar sızde yanıyormu ? dpf dolu ise aracın çekişi performansı düşer sizin araçda boyle bir sey varmı ? hic otoban yada uzun süre 1 saat yada 45 dk civari aracı kullandıgınız oluyormu ? eger ''olmuyorsa'' dpf dolmuş olabilir.. tabiki kesin olarak sonuc alabileceğınız bir işlem var = 1 saat yada 45 dk sabit devirde aracı kullanmaniz lazım mesela otobana cıkın aracı 90 a sabitleyin 4.viteste yüksek sevirde gidin bir süre sonra 20 DK yada 30 DK gittikten sonra araç dpf temizlik ışığı yakacaktır o ışık sönene kadar yine 20 ile 30 dk arası aynı devirde aynı viteste gitmeye devam edin... eger arac ışık yakmaz ve siz bir saat giderseniz dpf de sorun yoktur boşuna vakit kaybetmeyin dpf ile... hemen diger seceneklere younlaşalım bizide bilgilendirin. bu süreler max sürelerdir emin olun aracını daha kısa sürede cevap verecektir. ama 1 saat sonunda hic bir sey olmaz ise sorun yok demektir.

Ali Erkan
    alierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Derin Mavi

motor sesi ve sarsıntısı değiştiyse map maf gibi sensörlerden kaynaklı olabilir. hortumlarda kaçak olabilir, yakıt hemen buharlaştığından anlamak zor olabilir.

Can yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Alıntı zytpyrt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

DPF temiziligi yaptıgında dpf ışığı yanar sızde yanıyormu ? dpf dolu ise aracın çekişi performansı düşer sizin araçda boyle bir sey varmı ? hic otoban yada uzun süre 1 saat yada 45 dk civari aracı kullandıgınız oluyormu ? eger ''olmuyorsa'' dpf dolmuş olabilir.. tabiki kesin olarak sonuc alabileceğınız bir işlem var = 1 saat yada 45 dk sabit devirde aracı kullanmaniz lazım mesela otobana cıkın aracı 90 a sabitleyin 4.viteste yüksek sevirde gidin bir süre sonra 20 DK yada 30 DK gittikten sonra araç dpf temizlik ışığı yakacaktır o ışık sönene kadar yine 20 ile 30 dk arası aynı devirde aynı viteste gitmeye devam edin... eger arac ışık yakmaz ve siz bir saat giderseniz dpf de sorun yoktur boşuna vakit kaybetmeyin dpf ile... hemen diger seceneklere younlaşalım bizide bilgilendirin. bu süreler max sürelerdir emin olun aracını daha kısa sürede cevap verecektir. ama 1 saat sonunda hic bir sey olmaz ise sorun yok demektir.
    DPF ile ilgili bugüne kadar hiçbir ışık yakmadı araba, servise bende sordum bu soruyu DPF rejenerasyon yaptığında DPF ışığı yanmalı ve yol bilgisayarında belirtmesi gerekmiyor mu diye hayır diyorlar DPF sık sık devreye girebilir hepsinde ikaz vermez ancak çok dolarsa rejenerasyon yaparken ikaz verir diyorlar.

Ben yaklaşık 1 ay önce yüksek devir ile takribi bir 20-25 dk kullandım durumu göz önünde bulundurarak ama araç herhangi bir ikaz vermedi.
    Zaten servisin tezat düştüğü beyaz dumana DPF diyor olması çünkü soğuk motor soğuk egzoz ile DPF sisteminin temizlenmesi sistemin çalışma prensibine aykırı.

İlk fırsatta tekrar deneyeceğim DPF için yüksek devirde kullanmayı.

Can yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Alıntı alierkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motor sesi ve sarsıntısı değiştiyse map maf gibi sensörlerden kaynaklı olabilir. hortumlarda kaçak olabilir, yakıt hemen buharlaştığından anlamak zor olabilir.
    Belirgin şekilde bir sarsıntı ve motor sesi değişikliği hissetmedim arabada ama bu bahsettiğiniz sistemleri de benim kendi kontrol etme şansım yok ama serviste araç normal diyor ha servislere ne kadar güvenilir çünkü adamlara arabam inanılmaz sarsıntılı çalışıyor bir gariplik var diye 3 defa gitmeme rağmen normal demişlerdi en son servis müdürü baktı ve anında motor kulağı kopuk ondan dedi sarsıntılı çalışma sebebi, ama bunu servisin ustalarına ve aracı test eden görevliye anlatamamıştım yani servislerde kalifiye eleman yok kesinlikle, şu garanti konusundan da mahkumuz kendilerine.

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

beyaz duman enjektörlerin işemesinden gelir, sen şöyle yap iniş aşağı giderken ayağını gazdan çekeceksib arkadan beyaz duman atarsa enjektör işiyor demektir.
    2. şık depoyu fullemeden önce petrolden mazot katkısı vardır enjektör temizleyici derler o arabanın motorunda manifort, ekzoz temizler onu atacaksın o zzaman motor az yakar farkedersin, hem araban serileşir hemde yakıt az yakar, sen würtün enjektöe temizleyicisini full depoya bi at istersen

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    cmhrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

1500-2000 devir aralığında motor yüke bindiğinde mi beyaz duman atıyor? Aynı zamanda bir şıkırdama sesi de var mı? Ses sorunuyla ilgili başka bir konuda videolar var. Ben de eklemiştim. Orada enjektör olabileceği dendi.

DPF temizliğinde araç fan açıyor. En kolay buradan anlaşılabilir temizliğin başladığı.

Ben de cataclean tavsiye ederim. Daha uygun fiyatlı Liqui Moly dpf ve enjektör için ayrı ayrı ürünleri var. Bunları deneyebilirsiniz.

Can yücel
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Bu beyaz duman işinin stabil bir mantığı yok bazen hiç yapmıyor bazen de devirde kullanırken yapıyor yani rutin sabit hep yaptığı bir durum yok, genelde de 2.000 devirin üzerinde yapıyor arabayı devirli kullanırım, daha ziyade örneğin 2 yada 3 viteslerde 2.500 devir ve üstünde hep dikkatimi çekmiştir, 1500 devir bandını hiç görmez arabam kalkışlar hariç yani düşük devirde motora yük bindirme gibi bir durumda denemedim.

Geçenlerde gittiğim serviste yakıta bir şey atalım deterjan oranı artıyor temizler dedi ama yakıt katkılarından da oldum olası çekinmişimdir, başka sorunlar çıkarır gibi ama sanırım bunu bir denemem gerekiyor.
    Daha 64.000 km de rutin bakıma giren bir arabanın da enjektör arızası vermesi mümkün mü? Opet dışında hiçbir yerden de yakıt almıyorum ha Opete ne kadar güveniyorum oda tartışılır ama garanti korkusuna Opar motor yağına Opet'in akaryakıtına mahkum ediyorlar.

Ali Erkan
    alierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Derin Mavi

turbo hortumlarında kelepçelerde çatlak delik varsa turbo basıncı ve performans düşüyor, daha çok basıyorsun gaza özellikle kalkışta ve yokuşta, o da yakıtı etkiliyor. aynı araçtan bulup test sürüşü yapınca anlıyorsunuz farkı.