17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: YAKIT PROBLEMİ

umut görücü
    35al8027 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35AL8027
    Edilen teşekkür: 0

Standart YAKIT PROBLEMİ

arkadaşlar merhaba aracım 2008 model grande punto 1.4 77 hp benzinli 88.000 km de fakat şu aralar inanılmaz fazla yakıyor sebebi ne olabilir?

50 tl lik benzin ile 100 km gidebiliyorum nasıl yollar izleyebilirim yardımcı olabilir misiniz?

İbrahim Şen
    ikssen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart Cevap: YAKIT PROBLEMİ

Alıntı 35al8027 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba aracım 2008 model grande punto 1.4 77 hp benzinli 88.000 km de fakat şu aralar inanılmaz fazla yakıyor sebebi ne olabilir?

50 tl lik benzin ile 100 km gidebiliyorum nasıl yollar izleyebilirim yardımcı olabilir misiniz?
    Kullanımla alakalı olabilir mi. Benim de o civarlarda 2010 model 58.000 km de. Uzun yollarda 50 tllik benzinle 160 km ye kadar çıkabilirken kısa mesafelerde kullanınca 100 km civarında anca gidebiliyorum. Benzinin litre fiyatıda oldukça yüksek.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Havalar soğuk çok yakması normal. Lpg'ye uyumlu fire motor eğer aracı uzun süre kullanmayı planlıyorsanız lpg montajı yaptırın yakıt oldukça makul seviyelere iner.

Kahraman Poyraz
    Kahraman5222 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Bence normal. İstanbulda 200 tl mazotla 500 km yapıyorum.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Aracınızda kışlık lastik varmı varsa marka modeli nedir.

Ayhan Hızarcı
    Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 123

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Havalar soğuk çok yakması normal. Lpg'ye uyumlu fire motor eğer aracı uzun süre kullanmayı planlıyorsanız lpg montajı yaptırın yakıt oldukça makul seviyelere iner.
    kesinlikle katılıyorum lpg'li aracı güvenli bulmuyorum gibi bi takıntınız yoksa kesinlikle montaj yaptırıp kurtulun benim aracımda 1.4 fire motor.shell gaz 34 litre alıyor litre fiyatı 2,89 totalde 98-100 tl arasına depo fulleniyor ve şehir içi dur kalk ve çok fazla trafik ışığı var ortalama değerlerim bu güne 1 depoyla min.370 km- max.400 km. aylık ortalama 30 tl.de benzin tüketiyorum
    ya devlet başa ya kuzgun leşe

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesinlikle katılıyorum lpg'li aracı güvenli bulmuyorum gibi bi takıntınız yoksa kesinlikle montaj yaptırıp kurtulun benim aracımda 1.4 fire motor.shell gaz 34 litre alıyor litre fiyatı 2,89 totalde 98-100 tl arasına depo fulleniyor ve şehir içi dur kalk ve çok fazla trafik ışığı var ortalama değerlerim bu güne 1 depoyla min.370 km- max.400 km. aylık ortalama 30 tl.de benzin tüketiyorum
    Lpg sistemleri de gelişen motor teknolojisine uyum sağlamak için ar-ge çalışmaları yapıyor. Çok daha güvenli ve yeni motorlara uyumlu hale getiriliyor. Lpg sisteminin bakımları zamanında yapıldığında, hortumlardaki çatlamalar farkedilip değiştirildiğinde güvenlik açısından endişeye mahal yok. Deponun üzerinde emniyet valfleri var. Olağan dışı bir durum olduğunda bu valfler kapanarak motora lpg akışını kesiyor. Dolayısıyla yanma patlama vs. çok zor. Kaldıki depo full doldurulamıyor. %20'si boş kalıyor. Bundan dolayı depo ezilip büzülse yine gaz sıkışmasından dolayı patlama olmuyor. Lpg düzgün montaj ve ayar yapıldığında son derece güvenli ve ekonomik bir alternatif yakıt sistemi. Değerlendirmek lazım.

Serkan Tultak
    serkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Bende kendimce bir hesap yaptım. Fiyatları yazarken azda olsa yuvarlama yaptım. Bu veriler araçların marka, model ve motor güçlerine göre değişiklik gösterebilir. Karar sizlerin.
    Benzin ş.içi (5.65 tl) 7-8 litre/100 km. 40.00 TL => 40 krş/1 km.
    Benzin ş.dışı (5.65 tl) 5-5,5 litre/100 km. 30.00 TL => 30 krş/1 km.
    Bin km de şehir içi/şehir dışı ortalama yakıt gideri ise 350.00 TL

LPG ş.içi (2.85 tl) 8-8,5 litre/100 km. 23.00 TL => 23 krş/1 km.
    LPG ş.dışı (2.85 tl) 6-7 litre/100 km. 19.00 TL => 19 krş/1 km.
    Bin km de şehir içi/şehir dışı ortalama yakıt gideri ise 210.00 TL

Mazot ş.içi (5.10 tl) 5- 5,5 litre/100 km. 25.00 TL => 25 krş/1 km.
    Mazot ş.dışı (5.10 tl) 3,5- 4 litre/100 km. 19.00 TL => 19 krş/1 km.
    Bin km de şehir içi/şehir dışı ortalama yakıt gideri ise 220.00 TL

FARK:
    Benzin ile LPG farkı 100 km de 14.00 TL
    LPG ile Mazot farkı 100 km de 1.00 TL
    Notlar:
    * Ortalaması alınan araçlar 1.4 motora sahiptir.
    * LPG fazla yakar; litre fiyatı açısından tasarrufludur; kuru bir yakıttır; motora zarar verip vermediği hala muamma ve tartışma konusudur. Montajı iyi olmaz, bakımları yapılmazsa tehlikelidir. Montaj+ruhsat+muayene içinde ortalama 2 Bin TL harcamanız gerekiyor.
    * Mazotun bakım, servis, parça maliyetleri daha yüksek olup, diğer iki yakıt türüne göre daha az km de servise gitmesi gerekir. Dizel aracı daha pahalıya alırsınız ve bu şartlarda aradaki farkı amorti etmek için çok daha fazla km yapmak gerekiyor.
    * Benzinin litre fiyatının yüksekliği bizde cep yakıyor. Avrupa da ise rağbet görüyor ve onlar dizeli bırakıyor.
    Konu serkan1065 tarafından (06/03/2018 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.

süleyman Yaşacan
    Cellat45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35hb7335
    Edilen teşekkür: 11

mazot ile şehir içine 5 - 5,5 litreleri görebilen varmı?
    izmirde 6.8 - 7 litre arası geziyorum gerçi trafik baya yoğun sürekli dur kalk şeklinde ama yakıt düşürmek için neler yapabilirim

szgnpnt
    Ziyaretçi szgnpnt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Cellat45 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    izmirde 6.8 - 7 litre arası geziyorum gerçi trafik baya yoğun sürekli dur kalk şeklinde ama yakıt düşürmek için neler yapabilirim
    Ben görüyorum hocam Antep. Aşırı Dur kalk olmasada trafik çok sakin değil

HTC One_M8 Eye cihazımdan gönderildi

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

ani gaza yükleme yapılmaz, vites aralıklarına dikkat edilirse rahatlıkla görürsün. yeterki motoru yormayın.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Arkadaş bir konu açtı mesaj yazdı ama aslında neye göre fazla.

İlk olarak araç benzine göremi fazla yakıyor. Yani normalde benzinde 40 krş yakması gerekirken 50 krş mu yakıyor. Yazdığı mesajdan ben bunu anlıyorum. Kişilerin kendi tercihleridir çünkü her insanın hassas olduğu noktalar var LPG konusuna güvenmeyen yada ben bu araç benzinli ise benzinli binerim diyende çok. Şimdi burda benzin zaten çok yakar mantığı cepteki paraya göre bir iştir. Tamam benzin pahalı ama 40 krş yakması gerekirken 50 krş yakıyorsa o zaman fazla yakıyordur. İşe benzini bırak LPG tak yada sat dizel al demeden önce sorunu anlamak lazım.

Yakıtı etkileyen faktörlerin başlıcaları

1. Trafik durumu kullanılan bölgenin yol eğim şartları.
    2. Hava şartları
    3. Kullanım tarzı
    4. Kullanılan lastiğin yakıt değeri. E sınıfı yakıt değerine sahip bir lastik ile C sınıfı etiketine sahip bir lastik arasında 6-7 krş fark ediyor. Tabi bu etiket değerini gercekten hakeden lastiklerde.
    5. Araç bakımları

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yusuf solitario
    Solitario - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

Alıntı 35al8027 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Fire motorun fabrika verisi şehir içi yakıt tüketimi bile 7.4 lt. Ben dizel araçlarda olsun benzinli araçlarda olsun fabrika verisinde yakıt tüketen kullanıcıya pek rastlamadım. Hal böyleyken fabrika verisi üzerinden hesaplarsak 7,4 lt * 5,67=42 kuruş yapar, makul bir ortalama yakıt tüketimi olarak 9 lt üzerinden hesap edersek 9 lt*5,67=51 kuruş yapar; yani 50 tllik benzinle 100 km demektir bu aşağı yukarı. Bu hesaplamalara göre her şey normal, petrol aşırı pahalı maalesef )

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

Görebilen var tabi ama her araçta olmayabilir. Bunda etken çok fazla fakat asıl sorun artık litre fiyatıdır. Mazotunda karı kalmadı. Üstelik daha pahalı almana rağmen. Arayı kapatmak için çok daha fazla yol alacaksın.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

Bizim tüm sıkıntımız benzin ve mazotta litre fiyatının yüksek olmasıdır. Bugün litre fiyatı 2-3 TL olsa hiçbirimiz bu hesaplara girmeyecek, az mı çok mu yakıyor diye düşünmeyecektik. Yani sorunun kaynağı araçlar değil yüksek akaryakıt fiyatlarıdır

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı serkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizim tüm sıkıntımız benzin ve mazotta litre fiyatının yüksek olmasıdır. Bugün litre fiyatı 2-3 TL olsa hiçbirimiz bu hesaplara girmeyecek, az mı çok mu yakıyor diye düşünmeyecektik. Yani sorunun kaynağı araçlar değil yüksek akaryakıt fiyatlarıdır
    Söylediklerinizde çok büyük haklılık payı var. Ancak bir dipnot olarak şunu eklemek isterim: Yol bilgisayarlı daha modern otomobillerle birlikte aracın yakıt tüketimini gözlemlemek ve hesap tutmak bizim milletimizde bir alışkanlık daha doğru ifadeyle bir hastalık haline geldiği için akaryakıt dediğiniz fiyatlara düşse bile ben dahil pek çok araç sahibi tutuldukları illetin gereğini yerine getirmek için yakıt hesabı yapar

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylediklerinizde çok büyük haklılık payı var. Ancak bir dipnot olarak şunu eklemek isterim: Yol bilgisayarlı daha modern otomobillerle birlikte aracın yakıt tüketimini gözlemlemek ve hesap tutmak bizim milletimizde bir alışkanlık daha doğru ifadeyle bir hastalık haline geldiği için akaryakıt dediğiniz fiyatlara düşse bile ben dahil pek çok araç sahibi tutuldukları illetin gereğini yerine getirmek için yakıt hesabı yapar
    Çok haklısınız

21. Bu mesaj için teşekkür edenler: