Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
48 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Soğukta dizel araba çalışmıyor

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

normal dizel ile euro dizel arasında donup donmama konusunda karşılaştırma yapılamaz.

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

bataniye denmesi başarısızlıkla sonuçlandı.
    dah da absürd bi girişimim olacak.
    kamyoncular piknik tüpü ile kamyonları ısıtıyorlardı. bende yanı apratı aldım ama, mangal a benzer bişi yaptım. arabanın altına onu koycam ykacam. 30 dk sonra takviyeyi deneyecem.
    önümdeki büyük engel: yazın taktırdığım karter koruyucu. şimdi bu karda soğukta onu nasıl çıkartacam çok merak ediyom o çıkmadan benim mangal yanmaz.
    yarın mangal teşeebbüsümün sonuçlrını yazarım artık. bu da olmzsa nisan a kadar arabaya yüzümü bile dönmeyecem.
    Konu fatihhhh tarafından (10/01/2008 Saat 22:24 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazım hatası

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Motorin 2000 ile Motorin 50 (eurodiesel) arasinda, donma noktalari acisindan bir fark gorunmuyor (Bknz. link tupras urunleri).

Ürün Bilgileri - Tüpraş

Ancak, soyle bir gercek var ki, kis doneminde istasyonlarda satilan yakitlar -15 C sicakliga kadar donmayacak nitelikte katkilandiriliyor (standart disi, sulu mazotlar cok daha yuksek sicaklikta dogal olarak donacaktir).

Eger aracinizi -15 C nin de altindaki sicakliklarda soguk motorla ilk calistirma yaparak kullanacaksaniz, yakit deposuna mazot antifrizi denilen bir ilave katki daha koymaniz gerekiyor. Bu katkiyi petrol ofisinden temin edebilirsiniz diye saniyorum. Karisim oranlari kutunun uzerinde yazar. Oranlari bulamazsaniz yardimci olmaya calisirim.

Diger yandan, aracin motoruna koyacaginiz izolasyonlar veya sokaga yapacaginiz garaj vb... tarzi seyler isitmali olmadikca hicbir ise yaramayacaktir. Bu tip problemlerin cozumu isitmali yakit hortumlari ve isiticili yakit filtresi kullanmaktir. Ancak bizim araclarda ikisi de mevcut degil. Geriye sadece yakit antifrizi kullanmak kaliyor. Bu urunle -30 C gibi sicakliklara kadar sorunsuz olarak dusmek olasidir.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

fatih emekli
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi

yakıt antifirizinin tam adını modelini....vs hakkında bilgi veririsen çok memnun olurum.

fatih emekli
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi

gerçi katkı maddesi kullanmayada çekiniyorum ama, hani ne iliim bi bozukluk olurmu? garanti dışı kaırmı...vs? die çekiniyorm bu katkı maddelerikullanmaya.
    neyse sen gene de bbu katkı konusunda bilgi vererek yardımcı olursan çok sewinirim.

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı fatihhhh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bataniye denmesi başarısızlıkla sonuçlandı.
    dah da absürd bi girişimim olacak.
    kamyoncular piknik tüpü ile kamyonları ısıtıyorlardı. bende yanı apratı aldım ama, mangal a benzer bişi yaptım. arabanın altına onu koycam ykacam. 30 dk sonra takviyeyi deneyecem.
    önümdeki büyük engel: yazın taktırdığım karter koruyucu. şimdi bu karda soğukta onu nasıl çıkartacam çok merak ediyom o çıkmadan benim mangal yanmaz.
    yarın mangal teşeebbüsümün sonuçlrını yazarım artık. bu da olmzsa nisan a kadar arabaya yüzümü bile dönmeyecem.
    hocam bence aman uğraşma. sonunda yakacaksın boruları o olacak. sen hala servise gitmedin mi? sonra pişman olma bak. senin aracında soğuktan değil başka bir sorun var diyorum bana güven.

fatih emekli
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi

ilk donduğunda servise götürdüm.
    akü boşalmış dediler ve 10 ytl karşılığında aldılar (akümü şarj etmişler.)
    şu anda gene aynı problem var. (poblemim soğuk ve akü boşalması.)
    servise götürmmin bi esprisi yok bence. kış boyu servie mi götürcem?
    benim mangal ı düşük ısıda tutacam önce bi karter korumayı söktüriim, ondan sonra artık.
    inş arabayı yakmam.

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

-15 C nin altinda dizel yakitin donmasi normal bir durumdur. Istasyondan bir plastik bardaga mazot alip, derin dondurucunuz varsa deneyebilirsiniz.

Donmayi onleyen urunun adi, "petrol ofisi dizel yakit antifrizi"dir. Bati'daki istasyonlarda pek bulunmaz, ancak dogu bolgelerde iklim kosullarindan dolayi istasyonlar bulunduruyor olabilir. Bununla -30 C gibi sicakliklara kadar inebilirsiniz.
    Konu Muhendis06 tarafından (13/01/2008 Saat 20:48 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

ahmet mehmet
    speedgear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 0

Fiat Linea kullanıcı el kitabında çok soğuk havalarda yakıt filtresinin tıkanabileceği belirtiliyor ve bunun önlemi için ise TUTELA DIESEL ART katkısının kutuda belirtilen oranlarda depoya ilave edilmesi tavsiye ediliyor. Bu ürünü herhalde servisde bulabilirsiniz. Kolay gelsin...

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Kullanım kitabında yazana göre kızdırma bujisinin işareti olan ışıklı uyarı söner sönmez kontajı çevirmektir. Beklediğiniz taktirde ısıtma bujisinin hiçbir esprisi kalmaz. Elbette aşırı soğuklarda bunu birkaç defa daha yapmanız gerekebilir. Bir arkadaşım vurdurmaktan bahsetmiş, bu yöntem dizel arabalar için en büyük tehlikedir. Araç çalışmadığı esnada yağ basıncının olmaması nedeniyle dizel pompası, bu vurdurma işlemi esnasında aşırı yüke maruz kalıp ciddi zarar görmesidir.

Eğer akünüz tam şarjlı değilse az akım dolayısıyla marş motorunuz ve ısıtma bujilerinizde tam randımanlı çalışmıyor olabilir.

Mazot filtresi ve pompasınıda kontrol etmekte fayda var, belki sistem yeterli basınca ulaşamıyor olabilir. Tekrar geçmiş olsun.
    GP in mirror is faster than they appear !

12. Bu mesajı için 2 kişi Genius'ye teşekkür etti:

fatih emekli
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi

evvelsi gece aracıma izolasyon malzemesi sarıp yattım.
    sabaha klktığımda hava güzeldi(-9 dan dah soğuk değildi)
    arabam çalıştı. ama 30 sn sonra stop etti.
    sonraki denemelerimde gene çlıştı ama anında stop etti.
    ben de sardığım zolasyon malzemesinin işe yaradığını am yakıt tankındaki mazot un donduğunu, mazot gelmediği için stop etttiğini düşündüm
    dün gece yakıt katkısı aldım, depoya doldurdum. gene izolasyon malzemesi ile sardım.(dün gece arabayı -31 de bıraktım)
    bu sabah gene çalışmadı (sabah hava -22 idi)
    akü boşalmasın die zorlamadım belki güneş felan açarsa, hava ısınırsa, öğleden sonra gene teşebbüs ederim.
    bu arada fiat servisi yakıt filtresi ısıtma sistemi getirteceklermiş 1-2 haftaya kadar. bi de onu deneyelim bakalım noolcek?
    kapalı garaj ayarliicam, koycam oraya, nisana kadar da dokunmayacam sanırım.

Asaf coşkun
    bumut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 28

merhaba fatih bey.
    size birkaç sorum olacaktı.haftaya iç anadolu taraflarına tatile gidececim fakat karlı havalarda ve aşırı soguklarda aracımı nasıl korıyacagıma dair bilgi verirseniz cok sevinirim şimdiden teşekkürler.
    Multijet Active 1.3

Aslı KILINÇ
    quixotic2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 NLP 37
    Edilen teşekkür: 100

Fatih şaka gibisin ben yukarıdakileri yanlış okumadım dimi? sen ciddi ciddi elektrikli battaniyeyemi sardın? altında mangal yakma olayı beni tamamen bitirdi. hadi izolasyon malzemesine eyvallah dedim. ama gözlerim yuvalarından fırladı inan.
    Daihatsu Copen

Aykut Arslan
    aykuting - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    67 TR 482
    Edilen teşekkür: 35

Valla kapalı garajın cok farkı olur ama sorunun normal değil bence serviske görüşmende fayda var

fatih emekli
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi

2 keç çekici ile servise gittim.
    serviste hiç bişi yapmıyorlar çünkü arabada extrra bi anormallik yok. tamamen soğuktan kaynaklı. mazot filtresindek, mazot donuyo.
    mazot filtre ısıtıcı sistemi geliştiriyormuş tofaş. 1 aya kadar gelcekmiş yalan değilse.
    ben yukarda yazdığım tüm absürd girişimleri yaptım hiç biri işe yaramadı.
    bugün opet den yakıt almayı bıraktım petrol ofisinden depoyu fulledim. içinede 25 ytl lik katkı maddesi koydum bakalım bu yöntemler bi işe yarayacakmı.

iç anadooluya gelecek arkadaşa tawsiyem:kocaman bi naylon alsın arabayı sarıp sarmalasın ama motorun altını da kaplayacak şekilde yapsın. ayaz soğuğu yemezse ve gümdüz de güneş gören bi yerde kalırsa sanırım sorun olmaz.(naylonla kapatmak bana çok itici geldiği için yapmıyorum. ilerde çok çaresiz kalırsam sanırım naylonla kaplama işini de yapacam.

onur uzel
    xcheater - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 u 9820

kontağı çevirdiğinde çalışmadan önce ışıkları yanar, aralarında kızdırma işareti vardır sadece diesel motorlarda vardır bu. kızdırma ışığı söndükten sonra kontağı etrar kapatıp aç aynı konumda ışın tekrar sönmesini bekle bu işlemi bi kaç kere tekrar ettiğinde sorunsuzca çalışıcaktır. kolay gelsin!

Emin Şen
    FoR_ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 63

Erzuruma geleli 3 ay oldu ama daha soğuk filan görmedik bakalım benim dizel neler yapacak kışın.. Yazılanları okuyunca resmen benim kanım dondu

engin çaylan
    albatrosyat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Standart mazot filtresi ısıtıcılı

“Sonsuz Kullanımlı” Filtre Elemanları
    10 numara yağ,kırsal motorin,biodizel,eurodizel, mazot kullanan tüm dizel araçlarda
    kağıt filtreler gibi şişmez,patlamaz,temizlenip yıllarca kullanılır.paslanmaz çelik,aldığınız yakıtta veya deponuzda oluşan suyu kesinlikle geçirmez enjektör ve pompanızı korur
    yakıtınızı temizler,yakıtta bulunan suyu ayırır.(isteğe bağlı ısıtıcı termostatlı +5 derecede mazotu ısıtmaya başlar +16 derecede keser)

engin çaylan
    albatrosyat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Standart mazot filtresi ısıtıcılı

Dizel yakıtlardaki kalite problemi hepimizin bildiği üzere motor ömürlerinde çok büyük sıkıntılara neden olmakta ve bunun neticesinde büyük maliyetler mali kayıplar ortaya çıkmaktadır.Yakıtın motora ulaşmadan once filtre edilmesi çok önemlidir.Bu filtrasyon sırasında gerek depoda ya da yakıttaki suyun gerekse zararlı her türlü partikülün elimine edilmesi şarttır fakat bu önleyici faaliyet sırasında ortaya çıkan maliyetlerde bir o kadar önemlidir ve neticede çok daha maliyetli ve pahalı olmamalıdır.Buradan yola çıkarak bizim seperatörlerimiz dışında ki tüm separatörlerde kağıt filtre elemanları periyodik ve sık aralıklarla değiştirilmek zorundayken,Seperatörlerimizde sadece,filtre elemanını birkaç dakikada basit bir işlemle yıkayıp tekrar yerine takmak suretiyle yıllarca kullanmanız mümkün olabilecek.Neredeyse her sene en az 2-3 filtre (kullanıldığı yere göre her ay 1 filtre) parasına bedel olan filtre elemanı masrafından tamamen kurtulacak ve kağıt filtre elemanlarının ortaya çıkardığı sorunların tamamını ortadan kaldırmış olacaksınız.Kısacası Seperatörlerimiz gerek tekne gerek tır gerek otobüs gerek jeneratör gerek iş makinası olsun makinanıza aldığınız son Filtre ve Separatör olacak.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Askerliğimi Erzurumda yaptım, söylenenler şaka değil. Öğlen sıcağında çalıştırılabilen (-25 derece) kamyonların ikindi vakitlerinde hava serinleyince donarak durduklarına şahit oldum.

Bir gün kantine gittim çay almaya, çay ocağının içindeki tüp donduğu için çay içemediğimi bilirim.

Yemekhanede üzerinden buhar çıkan çorbayı hızlıca yemezseniz 20 dakika içinde ekmeğe sürülebilecek kıvama geldiğine de şahit oldum.

Erzuruma ilk gidişimde başıma neler geleceğini tahmin etmiştim. Ağustosun 3. haftası falandı, geldiğim günün akşamı montumu giyip çarşıya gittim beni getiren taksici ile karşılaştım. 'Hoşgeldin Asteğmenim' dedi; 'Erzurum iyidir hoştur yazın böyle yakar kavurur (!! üzerimde mont var, adam havanın yakıp kavurduğunu söylüyor !!) kışın ise çok soğuk olur çoook...' Haklyımış, yaşadığım o soğuğun yanında yakıp kavurmak kaldı Ağustos ayı.

Yemin ediyorum askerlik dönüşü İzmire gittim önce, Coca Cola'yı cezvede kaynatıp içtiğimi bilirim.

Yaşlı sokak köpeklerinin kulakları yok arkadaş, düşmüş soğuktan.

Bir de o zamanlar Irak savaşı ihtimali vardı sürekli dışarıdaydık, kışı dışarıda geçirdik.

Görev için Kars-Sarıkamış a da gittim. Elazığ da farklı olmasa gerek.

Moskova' da da kaldım her mevsimini bilirim. Neredeyse kışın Erzurumla arada fark yok diyebilirim.

Neyse, konumuza dönelim. Erzurumda benzin dondu deseler inanırım. Arabada sorun olmayabilir.

İsveçte (Stockholm) otoparklarda elektrik prizi vardı, park halindeyken arabaların içerisindeki elektrikli ısıtıcıyı çalıştırıyorlardı. Belki böyle bir şey yapılabilir.

O iklimde dizel çok mantıklı değil zaten kışın her yer karlı, mümkünse araç kullanmamak lazım. O bölge için benzinli araç daha uygun bence.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon