20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Egea balata yanması

Kemal Yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Puntocu kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 SA ....
    Edilen teşekkür: 8

Standart Egea balata yanması

Herkese selam arkadaşlar
    Bugün ufak gezi amaçlı yola çıktık . Orta düzeyde bir yokuşu inerken balatalar yanmaya başladı fakat sadece koku olarak değil baya duman falan çıkardı . Hemen en yakın oto sanayiye gittim frenci yokuş indiysen normal dedi . Fakat benimle aynı anda yokuş inen hatta benden daha çok fren kullanan kuzenimde (punto evo) hiç sorun yoktu . Sizce bu yanma olayı normalmi yoksa usta başından atmak için normalmi dedi , ayrıca balataları değiştirmem gerekir mi ?

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: Egea balata yanması

Egea kaç kmde?
    İniş tahminen kaç km?
    İniş esnasında sürekli fren yaptınız mı?
    Fren yerine daha düşük vites tercih edebilirdiniz.
    Eğer araç km olarak düşük ise, balata yeni aşırı ısınmadan olabilir. Havalarda zaten çok sıcak artı etken. Vs vs.
    İlk defa aşırı inişte kullandınız ise ,,,
    Konu Ezeldenberi tarafından (14/08/2017 Saat 21:11 ) değiştirilmiştir.

atakan yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. dz9727 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 HK 7...
    Edilen teşekkür: 29

geçmiş olsun

Kemal Yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Puntocu kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 SA ....

Aracımız 1930 km de
    İniş tahminen 2 yada 3 km
    Yol durumuna göre gaza basmadan frene basıp çektim
    Düşük vites aklıma geldi fakat her eksiye çektiğimde "izin verilemiyor " gibi bir uyarı verdi .
    Hava çok sıcaktı fakat bu kadar etki edeceğini tahmin edememiştim . Camlar kapalı olduğundan koku alamadık dumanlar çıkmaya başlayınca yangın çıktı sanıp kaçmak için kapıyı açınca balata olduğunu anladık. Şimdi ise aracın fren mesafesi çok uzadı bu kadar yanmaya göre tutmasına şükür deyip servise veriyorum . Yıllardır her tatilde o yokuşu çıkıp inerim ilk defa böyle bir şey oldu hala inanamıyorum.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Yolculuğunuzun öncesinde ki fren kullanımı zaten ısınmış balatayı, iniş esnasında yakmış olmalı, dumanın anlamı yanma ısısına ulaşması. Ancak yinede 2-3 km de dumanlar çıkması hiç normal değil. Bu olayda ters giden birşeyler var. Servisin cevabı merakla bekliyoruz.

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

bence olayı mantıklandırmaya gerek yok. Güneydoğu da 50 derece nin altında yokuş inip çıkıyor arabalar duman çıkmıyor da 2-3 km de mi çıkacak. sürekli fren yapmamış zaten arkadaş. balatalarda sıkıntı var bence. daha dün şirince köyüne çıktım indim. bilen bilir. orası 10 km yokuş iniyorsun ve araba doluydu. frenlerimde en ufak sıkıntı yaşamadım. koku bile gelmedi.

Önder Murat
    ondermurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 43

Alıntı Puntocu kemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese selam arkadaşlar
    Bugün ufak gezi amaçlı yola çıktık . Orta düzeyde bir yokuşu inerken balatalar yanmaya başladı fakat sadece koku olarak değil baya duman falan çıkardı . Hemen en yakın oto sanayiye gittim frenci yokuş indiysen normal dedi . Fakat benimle aynı anda yokuş inen hatta benden daha çok fren kullanan kuzenimde (punto evo) hiç sorun yoktu . Sizce bu yanma olayı normalmi yoksa usta başından atmak için normalmi dedi , ayrıca balataları değiştirmem gerekir mi ?
    Fren balatanız iyi değil gibi, kaliteli balata ile (bosch-trw vb.) değiştirmenizi öneririm. Duman çıktığına göre biraz daha devam etseniz alev alması muhtemeldi. 2-3km de bu kadar duman atıp yanacak duruma gelmesi normal değil.

Kemal Yılmaz
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 SA ....

Dediğim gibi daha sıcak havalarda farklı araçlarla bu yokuşu inip çıktım en ufak bir koku yada yanma olmadı. Balatalar fiatın fabrikada taktıkları ne marka takıyorlar bilgim yok fakat bu kadar kalitesiz olamaz diye düşünüyorum. Aracımı yarın servise veriyorum servisin açıklamasını sizlere yazarım. Artık her kokuyu balata sanıyorum psikolojim mi bozuldu ne

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence olayı mantıklandırmaya gerek yok. Güneydoğu da 50 derece nin altında yokuş inip çıkıyor arabalar duman çıkmıyor da 2-3 km de mi çıkacak. sürekli fren yapmamış zaten arkadaş. balatalarda sıkıntı var bence. daha dün şirince köyüne çıktım indim. bilen bilir. orası 10 km yokuş iniyorsun ve araba doluydu. frenlerimde en ufak sıkıntı yaşamadım. koku bile gelmedi.
    Tayfun bey, konu sahibi arkadaşın araç bilgilerini bilmeden, ve araçla başına gelen olaydan haberimiz olmadan, nasıl doğru tahmin yürütmeyi düşünüyor sunuz?????
    Kusura bakmayın ama, benim tahminlerimin hepsi nokta atışı karşılık cevap geldi. Bu bilgileri de forum benim sayemde öğrenmiş oldu. Yok eğer bilgi paylaşmak lüzumsuz ise buyrun,,,,

atakan yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. dz9727 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 HK 7...

Fiatın taktığı balatalar öyle hemen yanacak balatalar değildir aracınızı dyno test zeminine çıkarıp arka frenlerin ne kadar tuttuğunu kontrol edin bu kısımda önlerden çok arka frenler önemlidir fren dağılımı yeni araçlarda sürekli kalibrasyon özellikli program ile yapılır yani %70 ön %30 arka fakat sistem arka frende gerekli basıncı sağlayamazsa ön frenler %90 arka frenler %10 çalışır sizin programda hata varsa önler %90 tutmuştur ve bu kadar yüksek oranda hangi balata olsa yanar . Ayrıca aracınızda motor freni var ekranda izin verilmiyor uyarısı aldıktan sonra vitesi eksiye basılı tutun ser bırakıp tekrar eksiye bastığınızda aracınız 2. Vitese inecek ve gerekli kompresyonu sağlayacaktır . Hava sıcak olduğu için balata yakmanız normal fakat dumanlar çıkacak kadar yanması normal değil üstelik 2 km de . Aracınıza gerekirse yeni yazılım attırın arka fren mekanizmasını kontrol ettirin .

Geçmiş olsun .

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tayfun bey, konu sahibi arkadaşın araç bilgilerini bilmeden, ve araçla başına gelen olaydan haberimiz olmadan, nasıl doğru tahmin yürütmeyi düşünüyor sunuz?????
    Kusura bakmayın ama, benim tahminlerimin hepsi nokta atışı karşılık cevap geldi. Bu bilgileri de forum benim sayemde öğrenmiş oldu. Yok eğer bilgi paylaşmak lüzumsuz ise buyrun,,,,
    Relax zafer bey .....

Balatada yada fren merkezinde oluşan bir sorundan oluşmuş olabilir. Allahtan yeni araçlar eskilerine nazaran daha güvenli bence bir kaza atlatmadan kurtulmak en büyük şans. Fren mesafesi uzamaya başladı ise balata bozulduğu için olabilir. disk yüzeyinde sıkıntı yoksa balata değişimi ile sorun çözülür. Fren pimleri kontrol edilmesi toz pislik oranına bakılması iyi olur

Bu gibi durumlarda servisler genelde kullancı hatası gibi söylemlerle suşu müşteriye atmaya çalışırlar. İnşallah iyiniyetli yaklaşırlar.

Kemal Yılmaz
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 SA ....

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Relax zafer bey .....

Balatada yada fren merkezinde oluşan bir sorundan oluşmuş olabilir. Allahtan yeni araçlar eskilerine nazaran daha güvenli bence bir kaza atlatmadan kurtulmak en büyük şans. Fren mesafesi uzamaya başladı ise balata bozulduğu için olabilir. disk yüzeyinde sıkıntı yoksa balata değişimi ile sorun çözülür. Fren pimleri kontrol edilmesi toz pislik oranına bakılması iyi olur

Bu gibi durumlarda servisler genelde kullancı hatası gibi söylemlerle suşu müşteriye atmaya çalışırlar. İnşallah iyiniyetli yaklaşırlar.
    Bu konuda da kullanıcı hatası diyen adamı alıp o yokuşa götürecem balata yakmadan in diyecem bakalım nasıl inecek . Pimler 1900 km de bu kadar pislenmez diye tahmin ediyorum. Servis zaten ağzına kadar dolu yarın da alacaklarını sanmıyorum. Bu olaydan sonra bagajıma paraşüt bağlayıp yokuşta açmayı düşünüyorum tek tuşla yavaşlıycam

Kemal Yılmaz
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 SA ....

Alıntı dz9727 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiatın taktığı balatalar öyle hemen yanacak balatalar değildir aracınızı dyno test zeminine çıkarıp arka frenlerin ne kadar tuttuğunu kontrol edin bu kısımda önlerden çok arka frenler önemlidir fren dağılımı yeni araçlarda sürekli kalibrasyon özellikli program ile yapılır yani %70 ön %30 arka fakat sistem arka frende gerekli basıncı sağlayamazsa ön frenler %90 arka frenler %10 çalışır sizin programda hata varsa önler %90 tutmuştur ve bu kadar yüksek oranda hangi balata olsa yanar . Ayrıca aracınızda motor freni var ekranda izin verilmiyor uyarısı aldıktan sonra vitesi eksiye basılı tutun ser bırakıp tekrar eksiye bastığınızda aracınız 2. Vitese inecek ve gerekli kompresyonu sağlayacaktır . Hava sıcak olduğu için balata yakmanız normal fakat dumanlar çıkacak kadar yanması normal değil üstelik 2 km de . Aracınıza gerekirse yeni yazılım attırın arka fren mekanizmasını kontrol ettirin .

Geçmiş olsun .
    Servise vermeden dyno denemesini uygulayacağım . Dediğiniz programda hata olduğunda ekrana arıza kaydı bırakır mı ?
    Motor freni konusunda ilk yokuş inişimde deneyeceğim bu arada söylediğiniz yöntem at6 için geçerli dsg için değil dimi ?

atakan yılmaz
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 HK 7...

Program hatası olduğunda sistem kendi güvenlik önlemini alır hala hata varsa ekrana arıza sinyali yollar sizin araçta çok büyük hata olmadığından sadece güvenlik önlemini alıyor fren sistemi yüklerini değiştiriyor.

Bahsettiğim motor freni yöntemi at 6 için geçerli dsg de zaten öyle bir işleme gerek yok gerektiğinde kendisi 2 ye iniyor.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

valla şaştım doğrusu

bende köy yolunda 23 kilometre yolu neredeyse tamamına yakınını frenle indim üstünede 600 km yol yaptım halada geziyorum ve bakımdada balatalarımın çok fazla kilometre yapmayacağını söylemişti ustam yani bu kadar yeni bi aracım balatası yanıyorsa bence bi sorun olmalı
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Alıntı Puntocu kemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese selam arkadaşlar
    Arkadaşlar bazen yeni balatalarda alışmadan yokuş inince veya cok fren kullanımında yanık kokusu veya duman çıka biliyor, bu çok karşılaşılan bir durum.Fren balatarı alıştıktan sonra inseydiniz aynı yokuştan duman gelmezdi. Hatta yeni balata takın alıştırırdıktan sonra aynı yokuştan inin duman ve koku gelmez.Daha önceki aracımda kullandığım opar marka fren balatasında bu durumla karşılaşmıştım. Artık fren balatasında sadece lancia kullanıyorum, ne koku ne duman , durma mesafesi de kısa.
    Egea fabrikası da büyük ihtimal opar balata kullanıyordur ve bu da gayet normal.
    Konu ORS15 tarafından (16/08/2017 Saat 16:28 ) değiştirilmiştir.

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Alıntı ORS15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bazen yeni balatalarda alışmadan yokuş inince veya cok fren kullanımında yanık kokusu veya duman çıka biliyor, bu çok karşılaşılan bir durum.Fren balatarı alıştıktan sonra inseydiniz aynı yokuştan duman gelmezdi. Hatta yeni balata takın alıştırırdıktan sonra aynı yokuştan inin duman ve koku gelmez.Daha önceki aracımda kullandığım opar marka fren balatasında bu durumla karşılaşmıştım. Artık fren balatasında sadece lancia kullanıyorum, ne koku ne duman , durma mesafesi de kısa.
    Egea fabrikası da büyük ihtimal opar balata kullanıyordur ve bu da gayet normal.
    Bnca yil linea da opar kullanmadi, fabrika egea da balatayi nicin opar kullansin ki?

Kemal Yılmaz
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 SA ....

Aracımı bugün servise verdim arkadaşlar sonuç olarak ;
    Dz9727 (atakan yılmaz ) bey in dediği gibi aracın fren dağılım oranını ayarlayan program çalışmıyormuş ve araç frene basıldığında %95 ön %5 arka fren uyguluyormuş yüke dayanamayan ön balatalar yanıyormuş . İşlem olarak yeniden programlama yapıldı ön balatalar değişti disk kontrolü yapıldı . Şimdi frenler daha iyi tutuyor (sıfır aldığım gün bile böyle iyi değildi ) . Aracı onarımdan alır almaz uzun yola çıktık ilk kez şehirler arası yola çıktı sorunlu egeamız

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

vay be işe bak ya sıfır arabada böyle bi sorunla karşılaşmak şahsen benim canımı sıkardı neyseki sorun çözülmüş adınıza sevindim
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Kemal Yılmaz
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 SA ....

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vay be işe bak ya sıfır arabada böyle bi sorunla karşılaşmak şahsen benim canımı sıkardı neyseki sorun çözülmüş adınıza sevindim
    Hayatımda ilk kez gördüğüm tuhaf bir arıza biçimiydi şu an hiçbir sorunumuz yok . O gün araba yanıyor diye bırakıp uzaklaşmamız da komik bir anı olarak kaldı