Sayfa 1/4 1234 SonSon
62 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Grande Punto 1.4 Ateşleme Sistemi Arızası

Hamza ASLAN
    mustafayalcin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 7

Bilgilendirme Konusu Grande Punto 1.4 Ateşleme Sistemi Arızası

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, Yaklaşık 3 sen önce severek aldığım aracım 1 aydır başıma bela oldu, ateşleme sistemi arızası var ve ne yaptıysam sorun düzelmedi;

Arıza,
    Genelde 3000 deviri geçince meydana geliyor ve aralıklı olarak motor arıza lambasını yakıyor. Sürekli yanmıyor.

Yapılan İşlemler,
    Buji değişimi,
    Buji kablosu değişimi,
    Bobin değişimi

Bunların hepsi teker teker deneyerek yapıldı. Bu işlemlerden önce de aracıma genel bir bakım yaptırarak,
    Triger seti değişimi,
    Polen Filtresi değişimi,
    Yağ ve Yağ Filtresi değişimi,
    Ön disk değişimi,
    Ön balatata değişimi

Sorun düzelmedi gitti, ne yapsam bilemiyorum, araçtan soğuyorum artık. Bunun gibi bir sorun ile karşılaşan oldu mu ?

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Standart Cevap: Grande Punto 1.4 Ateşleme Sistemi Arızası

Ben ))))) ama 3000 bini gecmeme gibi durum olusmadi bende...
    Ariza kodlarina bagli biraz da...
    Sizdeki ariza kodlari nelerdir?
    Triger oncesi yoktu sanirim...
    Konu timbaz tarafından (09/06/2017 Saat 08:59 ) değiştirilmiştir.

Hamza ASLAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Stored DTC: (OBD2)(4)
    P0171: System Too Lean (Bank 1)
    P0300: Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
    P0302: Cylinder 2 Misfire Detected
    P0303: Cylinder 3 Misfire Detected
    Pending DTC: (OBD2)(3)
    P0300: Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
    P0302: Cylinder 2 Misfire Detected
    P0303: Cylinder 3 Misfire Detected
    Permanent DTC: (OBD2)(0)
    Stored DTC: (KWP2000)(0)
    Stored DTC: (Nissan Consult 2)(0)

kodlar bunlar, evet Triger değişimi öncesinde yoktu. Bakımdan sonra oldu. Siz nasıl çözdünüz

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

300, 302 ve 303 var bende sadece

171 yok, belki bundan dolayi 3000bini gecmiyordur..
    Lean.. fakir yakit anlaminda..

Ben cozemedim, aracin surusunde de problem yok..

Cozen veya hic cozemeyen de var..

Bu baslikta bahsetmistim...
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...a-lambasi.html

Arac normalde ariza olmadiginda 6000bin devire rahat ulasiyor mu?

Ilk tavsiye edecegim
    Phonic wheel reset yaptirmaniz
    Bir cogu 300 302 303 bununla cozmus..
    Triger sonrasi bir cok kisi karsilasmis..

Olmaz ise isler iyice karisiyor sonra..
    Sadece buji veya kablo ile cozenler de var ama motoru yenileyenler de var malesef..

Bu hafta sonu muhafazayi acip sensorun kablosuna bakacagim.. kapatilirken kablo ezilmesi de neden olabilir gibi..
    Buji degistirdim, kablo degistirecektim ama biraz beklemede..
    Trigeri takan yetkili servis, ayni zamanda bosch car service vs ama.. bu resetleme konusunda ve bazi kontrollerde anlasamadik.. is basa dustu

Alttaki sensor, lambda sensorleri, katalizator, enjektor, subap, subap ayari vs.. uzun bir listesi olabiliyor..

Tahminen sadece 3500 devir civari sabit hizda yapiyordur.. bir sure bu devirde calisinca..

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

arkadaşım 2 ihtimalin kalmış
    ya triger kayışı değiştiriken diş atlattılar ondan hata veriyor yada subap ayarı bozulmuş
    benim araçta P0300 ve P0301 hata kodları vermişti triger değişimi üzerine subap ayarı yapıldı ve düzeldi asıl sorun subap ayarı olma ihtimali yüksek
    triger ayarı ve subap ayarından iyi anlayan bir ustaya git işin çözülür senin sadece ayar kısmına kalmış
    başka parça değişimi vs işlerle boşuna zaman ve para kaybetme
    kolay gelsin

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hamza ASLAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    300, 302 ve 303 var bende sadece

171 yok, belki bundan dolayi 3000bini gecmiyordur..
    Lean.. fakir yakit anlaminda..

Ben cozemedim, aracin surusunde de problem yok..

Cozen veya hic cozemeyen de var..

Bu baslikta bahsetmistim...
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...a-lambasi.html

Arac normalde ariza olmadiginda 6000bin devire rahat ulasiyor mu?

Ilk tavsiye edecegim
    Phonic wheel reset yaptirmaniz
    Bir cogu 300 302 303 bununla cozmus..
    Triger sonrasi bir cok kisi karsilasmis..

Olmaz ise isler iyice karisiyor sonra..
    Sadece buji veya kablo ile cozenler de var ama motoru yenileyenler de var malesef..

Bu hafta sonu muhafazayi acip sensorun kablosuna bakacagim.. kapatilirken kablo ezilmesi de neden olabilir gibi..
    Buji degistirdim, kablo degistirecektim ama biraz beklemede..
    Trigeri takan yetkili servis, ayni zamanda bosch car service vs ama.. bu resetleme konusunda ve bazi kontrollerde anlasamadik.. is basa dustu

Alttaki sensor, lambda sensorleri, katalizator, enjektor, subap, subap ayari vs.. uzun bir listesi olabiliyor..

Tahminen sadece 3500 devir civari sabit hizda yapiyordur.. bir sure bu devirde calisinca..
    LPG ve Benzin ikisinde de yapıyor, başlığınızı okumuştum ama çok faydalanamadım benim arıza için. Arıza olmadığımda da 6000 devire de ulaşabiliyor.

Phonic wheel reset yaptirmaniz - Bunu nasıl yaptırabilirim (Fiat servisi mi yapıyor.)

Hamza ASLAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım 2 ihtimalin kalmış
    ya triger kayışı değiştiriken diş atlattılar ondan hata veriyor yada subap ayarı bozulmuş
    benim araçta P0300 ve P0301 hata kodları vermişti triger değişimi üzerine subap ayarı yapıldı ve düzeldi asıl sorun subap ayarı olma ihtimali yüksek
    triger ayarı ve subap ayarından iyi anlayan bir ustaya git işin çözülür senin sadece ayar kısmına kalmış
    başka parça değişimi vs işlerle boşuna zaman ve para kaybetme
    kolay gelsin
    Teşekkür ederim, dediğiniz gibi bir de subap ayarını yaptırayım artık.

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Bu kisi nerdeyse her seyi degistirmis en son eksantrik mil sensoru.. ama cozememis.. oyle de satmis
    Ben hala umitliyim ama..
    Ben resetlemeyi tamamlayamadim, sonra da ugrasamadim.. bu hafta sonu bir daha deneyecegim, olmadi baska bir serviste veya yakinlarda resetleme ile cozen biri ile..
    Arada kablo kontrolu vs
    Kontrol ve cozum icin iyi bir arsiv olustu ama vakit olmadigindan ilgilenemiyorum fazla.. servisle de pek olmayacak gibi
    Bir de bogaz kelebegininnaltinda bir sensor var, bunun temizliginden bahsedilmis vs.. tam detayini da bilmiyorum, alakasi tam var mi onu da bilmiyorum ama becerebilirsem acip bakmak ta isterim..

Hamza ASLAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Bu kisi nerdeyse her seyi degistirmis en son eksantrik mil sensoru.. ama cozememis.. oyle de satmis
    Ben hala umitliyim ama..
    Ben resetlemeyi tamamlayamadim, sonra da ugrasamadim.. bu hafta sonu bir daha deneyecegim, olmadi baska bir serviste veya yakinlarda resetleme ile cozen biri ile..
    Arada kablo kontrolu vs
    Kontrol ve cozum icin iyi bir arsiv olustu ama vakit olmadigindan ilgilenemiyorum fazla.. servisle de pek olmayacak gibi
    Bir de bogaz kelebegininnaltinda bir sensor var, bunun temizliginden bahsedilmis vs.. tam detayini da bilmiyorum, alakasi tam var mi onu da bilmiyorum ama becerebilirsem acip bakmak ta isterim..
    Bu arıza sizi usta yapmış sanırım. Ben o dediğiniz işlemleri kendim yapamam. Ama son olarak yarın subap ayarını yatırayım, lpg enjektörünü değiştireyim diyorum artık olmazsa böyle binip en kısa sürede de satmak olacak gibi. Çünkü gerçekten iyice canımı sıktı araç.

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Ariza olmadiginda 6000bin devire rahat geliyor ise dis sorunu yoktur bence..

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Alıntı mustafayalcin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG ve Benzin ikisinde de yapıyor, başlığınızı okumuştum ama çok faydalanamadım benim arıza için. Arıza olmadığımda da 6000 devire de ulaşabiliyor.

Phonic wheel reset yaptirmaniz - Bunu nasıl yaptırabilirim (Fiat servisi mi yapıyor.)
    Orada kod vs olmayinca biraz fal gibi )))
    Multiecuscan da o ozellik var, servisin kullandiginda da.. bazilari servise tarif ediyor ne nerede diye )))
    Oncesinde baska resetleme de var, aciklamasinda yazili..
    Krankla ilgili her hangi bir islem sonrasi yapilmasi gerektigi de yazilmis zaten

En az zahmetlisi masrafsizi da bu islem..
    Bunu bilmeyenler bazen degistirip duruyor, bu resetleme pas geciliyor...

Triger sirasinda bunun sokulmesinden dolayi reset gerekiyor biraz da.. fotoda yok ama sensor icin iki disi farklidir.. sadece belirli devirde yapmasi biraz da bu sebepten...
    Ama 171 baska bir sebep olabilir.. 3000bini gecmeme vs..
    Tesaduf denk gelmis te olabilir..
    Resetten sonra lamba yanip sondugnde, ama 3000 i gecmeme olmadiginda tekrar koda bakip 171 yok ise 171 i ayri tutmak gerekir
    Konu timbaz tarafından (09/06/2017 Saat 10:47 ) değiştirilmiştir.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

sonucu burada paylaşırsanız lpg yuzunden aracını satma seviyesine gelenler olarak dizel in bakımı daha pahalı be yaa diyen arkadaşlarımız da görse
    ben 9 yıl 1.4 fire palio kullandım lpg li fire a bu kadar alışkan olmama rahmen puntoya geçince o kadar uğraştım kı az kalsın satacaktım son anda çözdüm tüm sorunları

Hamza ASLAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Orada kod vs olmayinca biraz fal gibi )))
    Multiecuscan da o ozellik var, servisin kullandiginda da.. bazilari servise tarif ediyor ne nerede diye )))
    Oncesinde baska resetleme de var, aciklamasinda yazili..
    Krankla ilgili her hangi bir islem sonrasi yapilmasi gerektigi de yazilmis zaten

En az zahmetlisi masrafsizi da bu islem..
    Bunu bilmeyenler bazen degistirip duruyor, bu resetleme pas geciliyor...

Triger sirasinda bunun sokulmesinden dolayi reset gerekiyor biraz da.. fotoda yok ama sensor icin iki disi farklidir.. sadece belirli devirde yapmasi biraz da bu sebepten...
    Ama 171 baska bir sebep olabilir.. 3000bini gecmeme vs..
    Tesaduf denk gelmis te olabilir..
    Resetten sonra lamba yanip sondugnde, ama 3000 i gecmeme olmadiginda tekrar koda bakip 171 yok ise 171 i ayri tutmak gerekir
    Trigger değişimi sonrasında aracımda herhangi bir resetleme işlemi yapılmadı diye biliyorum. Bugün veya yarın tekrar servise gidip konu hakkında size de bilgi veririm. Dua ediyorum başka büyük problem olmasın diye. Zaten dün ustaya gittiğimde buji kablolarını test etmek amaçlı doduco marka kablo ile değiştirmişti. Orjinallerini tekrar takmam veya yeniden almam gerekecek.

Hamza ASLAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sonucu burada paylaşırsanız lpg yuzunden aracını satma seviyesine gelenler olarak dizel in bakımı daha pahalı be yaa diyen arkadaşlarımız da görse
    ben 9 yıl 1.4 fire palio kullandım lpg li fire a bu kadar alışkan olmama rahmen puntoya geçince o kadar uğraştım kı az kalsın satacaktım son anda çözdüm tüm sorunları
    Sorunum çözülürse hemen yazarım, umarım çözülür

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Bu arada
    Ariza kodu 300 302 303.. bilgisayara baglandignda kayitli diye su an ariza aktif degil vs yazar.. resetleyip gozlemleyin gibilerinden devam eder..
    Soguk motorda olmuyor , ama isininca vites bosta ve ayni devirde yapabiliyor
    Servis denemelernde genelde motor soguk, ariza o an vermeyebilir..
    Resetlenip calisir vaziyette denendiginde ariza olusurken cikan uyari ise farkli ifade ile cikiyor. Su an aktif ve ilgili sensor vs gibilernden devam ediyor..
    Netteki kayitlara bakinca da sogutma suyu genelde 86derece civarinda.. ariza aciklamasnda yag sicakligi yazmiyor ama yag daha gec isindigindan yag daha dusuk derecede diye tahmin ediyorum..
    Gun icinde kullanildignda ilk basta daha soguk gorunebilir ama yag sicakligi daha yuksek oldugunda da ibre tam ortaya gelmeden de ariza yanabilir..
    Yag sogutma suyuna gore daha gec soguyor..

Resetleme de sicak motor ile yapiliyor.. bu arada arizanin olusum esnasi daha kolay tespit edilebilir..
    Gun sonu park ederken sicak motorda park halinde denersiniz.. eger olusuyor ise serviste aciklamada isinizi kolaylastirir...

19. Bu mesajı için 2 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

Hamza ASLAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Bu arada
    Ariza kodu 300 302 303.. bilgisayara baglandignda kayitli diye su an ariza aktif degil vs yazar.. resetleyip gozlemleyin gibilerinden devam eder..
    Soguk motorda olmuyor , ama isininca vites bosta ve ayni devirde yapabiliyor
    Servis denemelernde genelde motor soguk, ariza o an vermeyebilir..
    Resetlenip calisir vaziyette denendiginde ariza olusurken cikan uyari ise farkli ifade ile cikiyor. Su an aktif ve ilgili sensor vs gibilernden devam ediyor..
    Netteki kayitlara bakinca da sogutma suyu genelde 86derece civarinda.. ariza aciklamasnda yag sicakligi yazmiyor ama yag daha gec isindigindan yag daha dusuk derecede diye tahmin ediyorum..
    Gun icinde kullanildignda ilk basta daha soguk gorunebilir ama yag sicakligi daha yuksek oldugunda da ibre tam ortaya gelmeden de ariza yanabilir..
    Yag sogutma suyuna gore daha gec soguyor..

Resetleme de sicak motor ile yapiliyor.. bu arada arizanin olusum esnasi daha kolay tespit edilebilir..
    Gun sonu park ederken sicak motorda park halinde denersiniz.. eger olusuyor ise serviste aciklamada isinizi kolaylastirir...
    Hiç araç sıcakken ve park halindeyken ilgili sorunu denememiştim. onu da deneyeceğim bugün. Arızaları araç sıcakkende sıfırladım birkaç kez. ama dediğinizi usta ile paylaşırım. çalışırken gözlemlemek daha iyi olabilir.

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Alıntı mustafayalcin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, Yaklaşık 3 sen önce severek aldığım aracım 1 aydır başıma bela oldu, ateşleme sistemi arızası var ve ne yaptıysam sorun düzelmedi;

Arıza,
    Genelde 3000 deviri geçince meydana geliyor ve aralıklı olarak motor arıza lambasını yakıyor. Sürekli yanmıyor.

Yapılan İşlemler,
    Buji değişimi,
    Buji kablosu değişimi,
    Bobin değişimi

Bunların hepsi teker teker deneyerek yapıldı. Bu işlemlerden önce de aracıma genel bir bakım yaptırarak,
    Triger seti değişimi,
    Polen Filtresi değişimi,
    Yağ ve Yağ Filtresi değişimi,
    Ön disk değişimi,
    Ön balatata değişimi

Sorun düzelmedi gitti, ne yapsam bilemiyorum, araçtan soğuyorum artık. Bunun gibi bir sorun ile karşılaşan oldu mu ?
    Mustafa bey galiba triger kayisiniz takilirken hatali montaj yapildi bu kayis kranktan aldigi gucu eksantrik milone iletip subap zamanlamasi vs. Cok cok muhim gorevi vardir oncelikle nerede triger yani eksantrik kayisini degistirdiyseniz oraya gidin hakkinizi arayin ancak cozemediyseniz Ankara'daymissiniz galiba kavaklidere servis muslum abiye bir danisin inanin cok fark yok sanayiden birde araclariniz uzerinde uzman bir kadro var.

Hamza ASLAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Arkadaşlar, bugün Kavaklıdere Oto Fiat Yetkili servise gittim, Çok sağolsun Müslüm bey ilgilendi. Aracı bilgisayara bağladılar ve birkaç fabrika ayarını sıfırladılar. Biraz daha arabayı kullanacağım, tekrar arıza verirse Müslüm Bey aracı bırakırsınız detaylı bakarız dedi(Çağatay Koçak 'ın da belirttiği gibi triggerin yanlış bağlanmasından şüphelendi.) Tekrar çok teşekkürler Kavaklıdere Oto ,Müslüm Bey ve forumdaşlarım. Artık benim için tek servis Kavaklıdere Oto.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

yani bu usta müsvetteleri sağlam arabayı bozuyorlar la çıldırmamak elde değil.inş bir an önce çözülür problem

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Sanirim ben de hallettim.. 50kmyi 2,3,4 viteste uzun sure 3500-4000 devirde gecirdim, sorun yok simdilik..
    2 resetleme yaptim sadece... O videodaki prosedurun aynisi...

26. Bu mesajı için 2 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

Sayfa 1/4 1234 SonSon