Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Bujileri değiştirdim.

EMRE ALTINOK
    EMRE ALTINOK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 83

Mutlu Bujileri değiştirdim.

Merhaba, bugün bujileri değiştirdim. Şimdiye kadar yani 11 senedir bujiler hiç değişmemiş. Bana kısmet oldu. 38000 km. değiştirdim. İnternetten araştırdım. Bosch zibil gibi ama kitabındaki orjinal ngk-zkr7a yı bitek uğur böceği sitesinde buldum. 24 liradan 4 tane aldım. Tamircime götürdüm bujileri söktü. Sol taraftakiler kolayca söküldü. Sağ taraftakilere tam erişemediği için hava kutusunu sökmek zorunda kaldı. İlk 3 tanesi kolayca çıktı. Sonuncusu biraz uğraştırdı. Hepsi çıkınca bujilerin üzerinde ngk made by fiat (mavi renk) yazdığını gördüm. Normalde 30 bin km. imiş ömürleri "değiştirmezsen 50 bin km. ye kadar gider "dedi tamirci abim. Bujiler değiştikten sonra ilk çalıştırmadaki 1 saniyelik gecikme ve rölantideki titreşim yok denecek kadar azaldı. Umarım uzun süre sorunsuz kullanırım.Tork anahtarı olmadan bunların sökülmesi kolay olmadığı uğraştırdığı için o aletle sökülmesi takılması daha kolaymış bunu da öğrenmiş oldum.

Diğer bir sorun direksiyonun altından bi yerden gelen küt vurma sesiydi. Araç rölantide çalışırken direksiyonu sağa ve sola çevirip kontrol etti. Sola çevirip bırakırken sorun yok ama sağa biraz çevirip bıraktığında her seferinde tak sesi geliyor. "Ön amortisör üst takozlarından olabilir mi bunlarda kronik sorunmuş." dedim. Direksiyonun altına eğildi tek eliyle biyeri tutup diğer eliyle direksiyonu çevirdi. "Direksiyon mafsalında sorun var. Boşluk var. Sadece direksiyon tamir onarım yapan bir yere götürmelisin. Ancak onlar yapabilir ama bu şekilde de kullanabilirsin sorun olmaz." dedi. Bende teşekkür edip ayrıldım.

Şimdilik bu kadar.

szgnpnt
    Ziyaretçi szgnpnt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cevap: Bujileri değiştirdim.

Alıntı EMRE ALTINOK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, bugün bujileri değiştirdim. Şimdiye kadar yani 11 senedir bujiler hiç değişmemiş. Bana kısmet oldu. 38000 km. değiştirdim. İnternetten araştırdım. Bosch zibil gibi ama kitabındaki orjinal ngk-zkr7a yı bitek uğur böceği sitesinde buldum. 24 liradan 4 tane aldım. Tamircime götürdüm bujileri söktü. Sol taraftakiler kolayca söküldü. Sağ taraftakilere tam erişemediği için hava kutusunu sökmek zorunda kaldı. İlk 3 tanesi kolayca çıktı. Sonuncusu biraz uğraştırdı. Hepsi çıkınca bujilerin üzerinde ngk made by fiat (mavi renk) yazdığını gördüm. Normalde 30 bin km. imiş ömürleri "değiştirmezsen 50 bin km. ye kadar gider "dedi tamirci abim. Bujiler değiştikten sonra ilk çalıştırmadaki 1 saniyelik gecikme ve rölantideki titreşim yok denecek kadar azaldı. Umarım uzun süre sorunsuz kullanırım.Tork anahtarı olmadan bunların sökülmesi kolay olmadığı uğraştırdığı için o aletle sökülmesi takılması daha kolaymış bunu da öğrenmiş oldum.

Diğer bir sorun direksiyonun altından bi yerden gelen küt vurma sesiydi. Araç rölantide çalışırken direksiyonu sağa ve sola çevirip kontrol etti. Sola çevirip bırakırken sorun yok ama sağa biraz çevirip bıraktığında her seferinde tak sesi geliyor. "Ön amortisör üst takozlarından olabilir mi bunlarda kronik sorunmuş." dedim. Direksiyonun altına eğildi tek eliyle biyeri tutup diğer eliyle direksiyonu çevirdi. "Direksiyon mafsalında sorun var. Boşluk var. Sadece direksiyon tamir onarım yapan bir yere götürmelisin. Ancak onlar yapabilir ama bu şekilde de kullanabilirsin sorun olmaz." dedi. Bende teşekkür edip ayrıldım.

Şimdilik bu kadar.
    Araç ne hocam. Motor euro 5 mi q

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Ambalaji duruyor mu?
    Takilanin resmi yoktur sanirim...

EMRE ALTINOK
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri

Sezgin Atik , aracım 2006 model euro4 olabilir. euro 5 ler 2011 den sonra üretilenler diye biliyorum.

timbaz, netten bulduğum fotoğrafı ekliyorum.Kutusu sarı renkli.

EMRE ALTINOK
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri

_

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Sizin urunun fotosunu sorma sebebim sahte olup olmadigi hakkinda idi.. nette ki urun fotolarinin ambalajlari da farkli..
    Ngk ya sordum ama o da bujiyi istiyor, ben de taktim...ambalaja simdilik yorum yapmadi, farklara da... Yeni taktim sayilir ama cuma gunune degistirecegim...
    Bu arada adanadan almistim

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

bu arada ufak bilgi vereyim ben aracı aldıgımdan berı sureklı olarak 20.000 km de bır buji değişimi yapıyordum servis kitapçığına bağlı kalarak
    ancak her defasında bujilerim tertemiz çıkıyordu son değişimden sonra 45.000 km yaptım bujiler hala aynı hatta son değişim de orijinal yerine bosch takmıstım
    araçta en ufak performans kaybı fazla yakıt tüketimi yok 50.000 olunca iyi de olsa değiştireceğim yani 20.000 km değişim periyodu için çok erken bir süre olmalı
    en azından benim bakım periyodum bu şimdilik

opardan alınan orijinal 1.4 fire ngk buji kutu fotosunu da eklidim
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-punto-buji-ngk-zkr7a-10.jpg  
    Konu ethemyigit tarafından (31/05/2017 Saat 20:19 ) değiştirilmiştir.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Ilk fotoda bazi uruerde ® var bazilarinda yok.. ayni ambalajda beraber olmasi da ilginc
    Ngk nin bilgilendirmesinde bazi detaylar belirtilmis
    PLUG STUDIO / NGK

Tse ve rus standardi rost logosu olmasi gerektigi ve baska detaylar da belirtilmis bazi sitelerde ama ® ve ambalajdaki diger bazi detaylar hakkinda henuz bir sey bulamadim
    Bazen firmalar ambalaji zamanla yeniliyor da..
    Konu timbaz tarafından (31/05/2017 Saat 20:22 ) değiştirilmiştir.

10. Bu mesajı için 2 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Ngk simdi aklimi daha da karistirdi )))
    Elektrodun uzerinde beyaz pudra var miydi diye soruyor, ben ambalaji netlestiremedim ki..
    Ben de orjinal aldim ..
    Ambalaj bu sekilde

Son foto sagdaki de yetkili servisin suprizi.. sokunce fark edildi tabi..

Orjinal bujileri 45bin km , sagdakini de 42bin km kullandim.. bakima gore bende 30bin ama degisime gerek yok denilmisti.. bir konuda km lere fiat ya da ngk hatirlamiyorum, 20bin de degisimi tavsiye etti.. eee tablo 30 bin ama dedim .. o da bir anda 30a cikardi
    Konu timbaz tarafından (31/05/2017 Saat 20:45 ) değiştirilmiştir.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada ufak bilgi vereyim ben aracı aldıgımdan berı sureklı olarak 20.000 km de bır buji değişimi yapıyordum servis kitapçığına bağlı kalarak
    ancak her defasında bujilerim tertemiz çıkıyordu son değişimden sonra 45.000 km yaptım bujiler hala aynı hatta son değişim de orijinal yerine bosch takmıstım
    araçta en ufak performans kaybı fazla yakıt tüketimi yok 50.000 olunca iyi de olsa değiştireceğim yani 20.000 km değişim periyodu için çok erken bir süre olmalı
    en azından benim bakım periyodum bu şimdilik

opardan alınan orijinal 1.4 fire ngk buji kutu fotosunu da eklidim
    Ethem Bey ben de Bosch buji kullanıyorum. 40.000 km. oldu. 30.000'de değiştirmiştim. Dediğiniz gibi bujinin durumu iyiydi. Bosch bujilerde de performans kaybı veya herhangi bir aksaklık yok. Ama bidahakine orijinal bujiyi denemeyi düşünüyorum.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Honda için NGK Iiridyum Lazer büji yi arkadaşım çinden getirtti. Türkiyde 200 TL olan bujileri 60 TL ye aliexpressten aldı. bende sipariş geçicem orjinal Japon. Aceleniz yoksa model numarasına göre çindeki fiyatlarada bakın.

hayrettin aydoğdu
    hayr16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Honda için NGK Iiridyum Lazer büji yi arkadaşım çinden getirtti. Türkiyde 200 TL olan bujileri 60 TL ye aliexpressten aldı. bende sipariş geçicem orjinal Japon. Aceleniz yoksa model numarasına göre çindeki fiyatlarada bakın.
    Ali sitedinde iridyum bujilere baktım
    Ama puntolara göre bulamadım. Eğer siz bulduysanız link paylaşırmısınız.

Redmi Note 3 cihazımdan gönderildi

hayrettin aydoğdu
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ethem Bey ben de Bosch buji kullanıyorum. 40.000 km. oldu. 30.000'de değiştirmiştim. Dediğiniz gibi bujinin durumu iyiydi. Bosch bujilerde de performans kaybı veya herhangi bir aksaklık yok. Ama bidahakine orijinal bujiyi denemeyi düşünüyorum.
    Merhaba bosch bujilerden memnunmusunuz. Aracım 37 binde şimdiye kadar değişmemiş. 40 binde yağ bakımı ile beraber bujilere de değiştireceğim. Ngk yada bosch hangisi uygun fiyata olursa onu alacağım. Bide iridyum bujiler kafamı karıştırıyor, acaba iridyum mu alsam. Bu arada aracım 2013 model 1.4 fire motor

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı hayr16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba bosch bujilerden memnunmusunuz. Aracım 37 binde şimdiye kadar değişmemiş. 40 binde yağ bakımı ile beraber bujilere de değiştireceğim. Ngk yada bosch hangisi uygun fiyata olursa onu alacağım. Bide iridyum bujiler kafamı karıştırıyor, acaba iridyum mu alsam. Bu arada aracım 2013 model 1.4 fire motor

Bosch bujilerden memnunum yukarıda da belirttiğim gibi herhangi bir sıkıntısını görmedim. Ancak forumlarda genel itibariyle orijinal buji öneriliyor bir dahaki değişimde fırsat bulabilirsem ngk alacağım. Lpg bakımlarını yapan yerde bujileri değiştiriyorum. Orası aynı zamanda bosch car servis olduğu için Bosch buji kullanıyorlar diye tahmin ediyorum.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

şimdiye kadar hep orijinal kullanmıştım son bakımda denemek için bosch taktık hatta takarken arkadaşla iyice inceledik orijinal le bosch hafif görünüm farkı var ancak
    ben yaklaşık 45.000 km de ne bir performans eksikliği nede yakıt fazlalığı gördüm kullanımda sanırsam ikiside aynı ben fark göremedim belkide kullanım tarzımdan olabilir
    ama arada çok fark yok ise orijinal alın var ise bosch da gayet alınabilir .

taktığım bosch bujinin fotosunu da ekleyim tam olsun
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-punto-1.4-bosch-buji.jpg  

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hayrettin aydoğdu
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdiye kadar hep orijinal kullanmıştım son bakımda denemek için bosch taktık hatta takarken arkadaşla iyice inceledik orijinal le bosch hafif görünüm farkı var ancak
    ben yaklaşık 45.000 km de ne bir performans eksikliği nede yakıt fazlalığı gördüm kullanımda sanırsam ikiside aynı ben fark göremedim belkide kullanım tarzımdan olabilir
    ama arada çok fark yok ise orijinal alın var ise bosch da gayet alınabilir .

taktığım bosch bujinin fotosunu da ekleyim tam olsun
    çok teşekkürler ngk da adet fiyatı 20-25 tl den başlıyor. bosch 15-20 tl arasında..

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Champion da kullaniyor fiat..
    1.4 fire icin

55190789 ngk zkr7a-10
    55226083 champion RA8MCX4
    Bu ikili punto ve linea icin de var

Lpg de de iki farkli urun
    55232360 veya 71769195
    Biri ngk lpg8 digerini bilmiyorum..
    Bosch un da bunlara muadil 3 ayri urunu var, 2 si lpg icin...

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Bu arada buji kablosu degistiren var mi? Var ise hangi marka?

EVO fire 1.4 8V LPG
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Bilgilendirme Cevap: Bujileri değiştirdim.

ben
    zamanında stop etme sorunu varken ünüvar marka ile değiştirmiştim hala üzerinde onlar takılı en ufak sorun farklılık yok fiyatı uygun diye almıştım
    hatta orijinaller çok temiz sıfır gibiydi onları hala evde saklıyorum ileride gerekirse onları geri takarım
    bu arada ileride sorma ihtimaline karşı bobini de değiştirmiştim oda aynı marka ikiside sorunsuz üzerine 55.000 km yaptı

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada buji kablosu degistiren var mi? Var ise hangi marka?
    Gökten hocam, ben de Ünüvar'ı tavsiye ederim. astra h 1.6 lpg (yaklaşık 40.000km) ve grande punto 1.4 lpg (yaklaşık 15.000km) araçlarımda kullandım son derece memnun kaldım. Her hangi bir sıkıntı tekleme stop etme titreme arıza ışığı tüketim artışı gibi bir durum yaşamadım ki lpg sistemleri ateşleme sistemi dostu değillerdir ülkemizde 30 yıldır üretim yapan ve araba üreticilerine oem parça sunan bir firmadır.

Sayfa 1/2 12 SonSon