Arkadaşlar Merhaba,

Aracımla ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. Konuyu baştan itibaren açıklayacağım. Yorumlarınıza ihtiyacım var ona göre tamir işlerini yönlendirmek istiyorum. İlk olarak aracım 2007 benzinli (lpg yok) fire active Grande Punto.

Öncelikle yaklaşık 1 ay önce motor arıza lambasının yanması ile beraber araçta performans düşüşleri oldu. Ben de bunun üzerine özel bir servise gittim ve özel servis krank mili sensörü arızası verdiğini denememiz gerektiğini buna göre sensörde mi yoksa kablolarda mı arıza var ona göre de çözüm bulacağız dedi. Neyse aracı bıraktım akşam aldığımda sensörü değiştirmişlerdi ve arıza işareti gitmişti. Aracın performansı yerindeydi.

Aracı 1 gün kapıda beklettikten sonra ertesi gün akşam ilk kez çalıştırdım ve aynı arızanın tekrar geldiğini ve artık devir göstergesinin de çalışmadığını gördüm. Belli bir zaman aracı kullandıktan sonra ve durdurup çalışınca devir saati tekrar çalıştı. Yine belli bir zaman durdurup çalıştırınca artık arıza ışığı da gitti. Ancak yine ertesi günü bu sefer araç tekleyerek aynı hatayı verdi ve devir saati durdu. Bu döngüyü neredeyse 2 gün de bir yapıyor. Düşük devir yüksek devir farketmiyor. Araç bazen 2-3 marşda çalışıyor. Ancak araçta önceki gibi aşırı bir performans düşüşü olmamıştı. Ya da benim hissedebileceğim kadar olmadı.

Neyse araçda hata lambası yanmazken tekrar servise götürdüm. Servis hataya baktığında sadece fren switchinin hatalı olduğunu gösteriyordu (frenle ilgili bir sorunum yoktu). Bunun elektronik devrelerden etkilenebileceğini söyleyip onu değiştirdi ve hataları sildi.

Neyse tahmin edebileceğiniz gibi hata ertesi gün aynen yerine geldi. Araç sabah belli bir kilometre gittikten sonra tekliyerek arıza lambasını yakıyor ve devir saatini durduruyor. Ayrıca tekleme anında 1-2 sn akü lambasını da yakıp kapatıyor.

En son olarak netten elm 37 obd aletini aldım ve hataya baktığım p0335 hatasını yani krank mili sensörü arızasını verdi.

Şimdi bu sensör yeni değişmişken hala devam etmesinin sebebi ne olabilir (ki şartlar değişti, artık çok büyük bi performans kaybı yok ve artık devir saati çalışmıyor) Acaba sizce yeni takılan sensör mü bozuktur yoksa kablolarda mı bir sorun vardır? Bir de servisdeki eleman bizim araçda 2 adet kam mili sensörü olduğunu söyledi. Hakkaten 2 tane mi sensör var? 2 tane varsa acaba 2. si mi arızalı olduğu için böyle bir hata veriyor?

Bir de triger seti ile alakalı olabilir mi? Trigeri değiştirme zamanım geldi kmden ötürü 122 bindeyim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..