20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Lastik ebatı değiştirme & Aracım sanki fazla yakıyor

Mehmet Nedim Bilgiç
    bodom16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    64 FP 435
    Edilen teşekkür: 3

Standart Lastik ebatı değiştirme & Aracım sanki fazla yakıyor

Merhabalar. Konu kalabalığı olmasın diye iki sorunumu tek konuda açtım. İsmim Nedim. Öncelikle lastiklerle ilgili sorumu sorayım. Aracım 2012 model 1.4 fire benzin&lpg dualogic punto.Araç 55.200 km de. Aracın lastikleri fabrika çıkışı(continantal eco contac). Aracın orjinal lastik boyutları 185/65/15 ve ben bu boyutları 195/60/15 yada 195/65/15 olarak değiştirmek istiyorum. Bir yerde bir yazı okudum lastik ebatları değiştirince araçtaki güvenlik sistemlerİ(ABS,ESP) sapıtabiliyormuş. Bu işten anlayan bana bir yardımcı olabilir mi acaba?

Bir diğer sorum ise bu dualogic kullanıcılarının şehir içi yakıt tüketimleri hep 6.5lt/100km ile 7.5lt/100km arasında gezerken benim hep 8.0lt/100km ile 8.7lt/100km arasında geziyor. Vitesleri değişimini çoğu zaman araca bırakıyorum. Genelde 2700-3000 devir arası vites atıyor. Sizce neden bu kadar yakıt farkı olabilir? Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: Lastik ebatı değiştirme & Aracım sanki fazla yakıyor

195-60-15 geçmeniz lazım orjinal ebata uygun olan budur. ABS -esp etkilenmez sıkıntı olmaz.

Bu kış çok sert geçiyor bence normal gibi ama en son bakımlar ne zaman yapıldı. Araçta lpg varmı .

Mehmet Nedim Bilgiç
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    64 FP 435

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    195-60-15 geçmeniz lazım orjinal ebata uygun olan budur. ABS -esp etkilenmez sıkıntı olmaz.

Bu kış çok sert geçiyor bence normal gibi ama en son bakımlar ne zaman yapıldı. Araçta lpg varmı .
    Araçta lpg var en son bakımıda geçtiğimiz nisan da yapıldı bakımdan beride yaklaşık 8.000 km oldu. Bursada ikamet ediyorum.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Bursa CAN oto ya uğra arkadaşım. Recep Ustaya götür bir kontrol etsin. Karabüklü Volkanın selamı var de ilgilenir. Bursa gurubu ilede tanışırsın tüm puntocular ordadır.Aslında aracın bakım zamanı yaklaşmış . Ayrıca bu kış ben dahil olmak üzere herkez aracının fazla yakmasından şikayetçi bence havalardan.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Hava çok soğuk genel itibarıyla yakıt tüketiminiz aşırı değil. Forumlarda paylaşılan değerler bu hava koşullarında değil. Lastik konusunda da en fazla %3 büyütüp küçültebilirsiniz orijinal ebatı. Lastikcim. Comda olması lazım ebat hesaplaması yapıp ona göre durumı değerlendirirsiniz.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Ölüm Gaz Pedalına basan ayakta, hayat direksiyonu tutan kollardadır. Bunun eğlencesi ise ölümüne basıp hayata tutunmaktır...

Mehmet Nedim Bilgiç
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    64 FP 435

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hava çok soğuk genel itibarıyla yakıt tüketiminiz aşırı değil. Forumlarda paylaşılan değerler bu hava koşullarında değil. Lastik konusunda da en fazla %3 büyütüp küçültebilirsiniz orijinal ebatı. Lastikcim. Comda olması lazım ebat hesaplaması yapıp ona göre durumı değerlendirirsiniz.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    İnternette buldum bi hesaplama aracı -%0.97 hesaplıyor. Ayrıca yakıt konusunda da yazın da aşşağı yukarı bu değerlerdeydi. Acaba lastiklerden kaynaklanıyor olabiliri mi ki? Şuan takılı olan lastikler 2011 üretim yazlık ve 55.000 km kullanılmış ayrıca neredeyse kabak.

Mehmet Nedim Bilgiç
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    64 FP 435

Bursa CAN oto ya uğra arkadaşım. Recep Ustaya götür bir kontrol etsin. Karabüklü Volkanın selamı var de ilgilenir. Bursa gurubu ilede tanışırsın tüm puntocular ordadır.Aslında aracın bakım zamanı yaklaşmış . Ayrıca bu kış ben dahil olmak üzere herkez aracının fazla yakmasından şikayetçi bence havalardan.
    Tam olarak nerede kalıyor küçük sanayide mi yoksa beş yolda mı?

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Beşyol 0545 882 96 11 telefonla ara durumu anlat selamımı ilet.

Mehmet Nedim Bilgiç
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    64 FP 435

Beşyol 0545 882 96 11 telefonla ara durumu anlat selamımı ilet.
    Çok teşekkürler ilk fırsatta uğrayacağım.

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Basinclari kontrol ettiniz mi?
    Kis mevsimi 2-3 psi fazla uygulamakta fayda var
    ..

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Merhabalar Mehmet Bey, araclarımızın orjinal lastik ebadı 185 65 15 tir. Daha önce de forumda konu oldu, tasarruf etmek ve küçük karteller yaratmak için (3.2L yag mıktarı ve yalnızca Petronas ıle anlasma gıbı) 175 65 15 gibi bir lastik ebadını en alt modellerinde cıkardı ama kımse memnun kalmadı bildiğim kadarıyla (oyle kı pıyasada 15' jant olup 6' taban genıslıgıne sahıp jant yok fıatın jantından baska, piyasadaki jantlar 185 65 15e uygun 6.5' taban ıle baslıyor)

https://tiresize.com/comparison/

Sectiğiniz lastiği cevresi 185 65 15'ten %1.2 kücük, yanakları %2.1 küçük, zemini %5.5 büyük. Gelelim yakıt tüketimine. küçük ve büyük lastik denemiş birisi olarak tesorik olarak söylenen tuketım degısıklıklerını yasadım.

Lastıgın cevresı kucuk oldugu zaman aracın kadrandan gozuken hızından daha dusuk hızlarda gıdıyorsunuz. Uzun yolunuz varsa uzak durun derım. Cunku; 1) yol bıtmıyor, 2)araclarımız sehırıcı kullanıma uygun hacım valf sayısı ve vıtes ayarlarına sahıp, uzun yolda hızınızı arttırmak ıstıyorsunuz ve 3.500 devırler bıle sıze yetmıyor. Uzun yolda sehır ıcınden cok yaktım Ama ıdeal ya da bıraz buyuk olduğu zaman hızlanmanızı aldıktan sonra yakıt tuketımıne olumlu etkı yaratacaktır, bızım araclar ozelınde daha dusuk devırlerde gıdıyorsunuz. Hız farkını bır navıgasyon programı acarak anlayabılırsınız. Ornek: 185 65 15 33psi on 30psi arka (arac 3 kapı) ıbre 100 ıse gercek hız 94-95 arası seyredıyor (lastıklerın agırlıkla bırlıkte cokmesı ve lastıgın her hareketınde bır mıktar kayması dolayısıyla) kı bu normal. ama 12 km fark edınce ınanın canınız sıkılıyor. Capın kucuk olması lastıgın ıcıne gectıgı davlumbazdakı aralıgı da arttırıyor dolayısıyla lastıkten gelen ses artıyor ve yuksek hızlarda ya da ters yonden gelen ruzgarlarda geregınden fazla gıren hava yol tutusunu olumsuz etkılıyor lastıgın altına gırerek

Yanakların kucuk olması cok kotu yollarda surus konforunu bozar ama dusuk hızlarda (sehırıcı kalkıs gıbı) arac daha az havayı hareket ettırmek zorunda kalır lastık ıcınde bu nedenle daha rahat kalkar ve yakıt tuketımıne olumlu etkı yapar. vırajlarda yol tutusuna katkı da yapacaktır ama aracımızın genel yol tutus karakterıstıgı ve hız kabılıyetı daha lastıklere sıra gelmeden canınızı sıkacaktır, yanı bu konuda bır artısı yok.

Zemının buyuk olması yol tutus ve vıraj kabılıyetınızı arttıracaktır, lakın 175 65 15te dahı gereklı yol tutusunu saglayan bır arac 185 taban ıle gayet yeterlı kalıyor gene bızım aracların motor gucu ve serılıgının sınırlı olması sebebıyle. Fakat ben bu artıyı ıstıyorum cok serı kullanıyorum dıyorsanız uzun yolda artacak olan yakıt tuketımıne razı olacaksınız. asfalta degern zemını %5.5 yanı surtunme alanını %5.5 arttırmıs oluyorsunuz. lpg bıle 2.5ı gectı (cıvarımda bulabıldıgım en ucuz yer 2.49, otobandakı cılgın rakamları su an hayal bıle edemıyorum), yalnızca sınırlarda kullanacagınız durumlarda ıse yarayacak bır artı ıcın bu masrafa gırmezdım dogrusu, zaten ulke olarak gaz pedalının yerını unutma egılımındeyız, hatta olur da bır hata yapıp gaza basıyorsak fren pedalına küsüyoruz yakıt bosa gıdecek dıye..

dusuk yanak 0-40km/s civarları hafıf serılık (dolayısıyla dusuk tuketım verıyor), yalnız kmnın daha dusuk olması ve zemının surtunmeyı arttırması dolayısıyla yakıt tuketımınız ve uzun yolda arac sesınız artacaktır. Aracın uzerınde gelen kucuk ebatları degıstırmek zorunda kaldım. Aracın konforu arttı, amortısorlerden gelen ses azaldı ve yakıt tuketımım dustu. Kıslık 8.1L/100km den 7.4L/100kmye ustelık kıs kosulları bozulunca dustu (ebadı duzeltırken Petlas w651 aldım, desenı dolayısıyla daha ıyı yakıt tuketımı almıs da olabılırım). Acızane tavsıyem 185 65 15te kalın, araclarımız dızel olsa belkı belırttıgım olumsuzlukları kalırırdı lakın bızım keratalar barız hıssettırıyor

gelelım %3 meselesıne. farkettınız mı bılmıyorum ama on fren kalıperlerı tam olarak zemıne paralel uzanmaz. Bunun sebebı frenleme esnasında aracın momentumunun bındıgı yonde kalıperlerı yerlestırerek olası bır dıkey ya da dusey kuvvetle zarar gormesını engellemektır. asırı yuk altında bıle tek karsılastıgı sıkıntı aracın momentumudur, bır de bu momentumdan kaynaklanan ve yerınden cıkması ya da dısklerı/balataları asırı zedeleyıcı kuvvetler yemez. Sız lastık ebadını asırı degıstırdıgınızde frenleme esnasındakı bu yukun yonu degısır ve frenlerınız, amortısorlerınız ve on takım tabır edılen yuruyen ve destekleyıcı aksamınız gereksız ve ugruna tasarlanmamıs yuk altında kalır. (Amortısorlerımden bu sebepten oturu her frende ses alıyordum, lastık degıstı sorun ortadan kalktı.) Aracın sensorlerı elektronık olarak kabul edılen sevıyenın ustunde olcum aldıgında sapıtmaya baslayabılır. Buna en ıyı ornek yenı bmwlerde lastık ebadını degıstırın araclar on takım uyarı ısıgı yakıyor (on lamba uyarı ısıgı bıle olmayan puntocular ıcın marsta yaşam varmıs demek gıbı oluyor kendı adıma belırteyım)

12. Bu mesajı için 5 kişi MKavruk'ye teşekkür etti:

Mehmet Nedim Bilgiç
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    64 FP 435

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar Mehmet Bey, araclarımızın orjinal lastik ebadı 185 65 15 tir. Daha önce de forumda konu oldu, tasarruf etmek ve küçük karteller yaratmak için (3.2L yag mıktarı ve yalnızca Petronas ıle anlasma gıbı) 175 65 15 gibi bir lastik ebadını en alt modellerinde cıkardı ama kımse memnun kalmadı bildiğim kadarıyla (oyle kı pıyasada 15' jant olup 6' taban genıslıgıne sahıp jant yok fıatın jantından baska, piyasadaki jantlar 185 65 15e uygun 6.5' taban ıle baslıyor)

https://tiresize.com/comparison/

Sectiğiniz lastiği cevresi 185 65 15'ten %1.2 kücük, yanakları %2.1 küçük, zemini %5.5 büyük. Gelelim yakıt tüketimine. küçük ve büyük lastik denemiş birisi olarak tesorik olarak söylenen tuketım degısıklıklerını yasadım.

Lastıgın cevresı kucuk oldugu zaman aracın kadrandan gozuken hızından daha dusuk hızlarda gıdıyorsunuz. Uzun yolunuz varsa uzak durun derım. Cunku; 1) yol bıtmıyor, 2)araclarımız sehırıcı kullanıma uygun hacım valf sayısı ve vıtes ayarlarına sahıp, uzun yolda hızınızı arttırmak ıstıyorsunuz ve 3.500 devırler bıle sıze yetmıyor. Uzun yolda sehır ıcınden cok yaktım Ama ıdeal ya da bıraz buyuk olduğu zaman hızlanmanızı aldıktan sonra yakıt tuketımıne olumlu etkı yaratacaktır, bızım araclar ozelınde daha dusuk devırlerde gıdıyorsunuz. Hız farkını bır navıgasyon programı acarak anlayabılırsınız. Ornek: 185 65 15 33psi on 30psi arka (arac 3 kapı) ıbre 100 ıse gercek hız 94-95 arası seyredıyor (lastıklerın agırlıkla bırlıkte cokmesı ve lastıgın her hareketınde bır mıktar kayması dolayısıyla) kı bu normal. ama 12 km fark edınce ınanın canınız sıkılıyor. Capın kucuk olması lastıgın ıcıne gectıgı davlumbazdakı aralıgı da arttırıyor dolayısıyla lastıkten gelen ses artıyor ve yuksek hızlarda ya da ters yonden gelen ruzgarlarda geregınden fazla gıren hava yol tutusunu olumsuz etkılıyor lastıgın altına gırerek

Yanakların kucuk olması cok kotu yollarda surus konforunu bozar ama dusuk hızlarda (sehırıcı kalkıs gıbı) arac daha az havayı hareket ettırmek zorunda kalır lastık ıcınde bu nedenle daha rahat kalkar ve yakıt tuketımıne olumlu etkı yapar. vırajlarda yol tutusuna katkı da yapacaktır ama aracımızın genel yol tutus karakterıstıgı ve hız kabılıyetı daha lastıklere sıra gelmeden canınızı sıkacaktır, yanı bu konuda bır artısı yok.

Zemının buyuk olması yol tutus ve vıraj kabılıyetınızı arttıracaktır, lakın 175 65 15te dahı gereklı yol tutusunu saglayan bır arac 185 taban ıle gayet yeterlı kalıyor gene bızım aracların motor gucu ve serılıgının sınırlı olması sebebıyle. Fakat ben bu artıyı ıstıyorum cok serı kullanıyorum dıyorsanız uzun yolda artacak olan yakıt tuketımıne razı olacaksınız. asfalta degern zemını %5.5 yanı surtunme alanını %5.5 arttırmıs oluyorsunuz. lpg bıle 2.5ı gectı (cıvarımda bulabıldıgım en ucuz yer 2.49, otobandakı cılgın rakamları su an hayal bıle edemıyorum), yalnızca sınırlarda kullanacagınız durumlarda ıse yarayacak bır artı ıcın bu masrafa gırmezdım dogrusu, zaten ulke olarak gaz pedalının yerını unutma egılımındeyız, hatta olur da bır hata yapıp gaza basıyorsak fren pedalına küsüyoruz yakıt bosa gıdecek dıye..

dusuk yanak 0-40km/s civarları hafıf serılık (dolayısıyla dusuk tuketım verıyor), yalnız kmnın daha dusuk olması ve zemının surtunmeyı arttırması dolayısıyla yakıt tuketımınız ve uzun yolda arac sesınız artacaktır. Aracın uzerınde gelen kucuk ebatları degıstırmek zorunda kaldım. Aracın konforu arttı, amortısorlerden gelen ses azaldı ve yakıt tuketımım dustu. Kıslık 8.1L/100km den 7.4L/100kmye ustelık kıs kosulları bozulunca dustu (ebadı duzeltırken Petlas w651 aldım, desenı dolayısıyla daha ıyı yakıt tuketımı almıs da olabılırım). Acızane tavsıyem 185 65 15te kalın, araclarımız dızel olsa belkı belırttıgım olumsuzlukları kalırırdı lakın bızım keratalar barız hıssettırıyor

gelelım %3 meselesıne. farkettınız mı bılmıyorum ama on fren kalıperlerı tam olarak zemıne paralel uzanmaz. Bunun sebebı frenleme esnasında aracın momentumunun bındıgı yonde kalıperlerı yerlestırerek olası bır dıkey ya da dusey kuvvetle zarar gormesını engellemektır. asırı yuk altında bıle tek karsılastıgı sıkıntı aracın momentumudur, bır de bu momentumdan kaynaklanan ve yerınden cıkması ya da dısklerı/balataları asırı zedeleyıcı kuvvetler yemez. Sız lastık ebadını asırı degıstırdıgınızde frenleme esnasındakı bu yukun yonu degısır ve frenlerınız, amortısorlerınız ve on takım tabır edılen yuruyen ve destekleyıcı aksamınız gereksız ve ugruna tasarlanmamıs yuk altında kalır. (Amortısorlerımden bu sebepten oturu her frende ses alıyordum, lastık degıstı sorun ortadan kalktı.) Aracın sensorlerı elektronık olarak kabul edılen sevıyenın ustunde olcum aldıgında sapıtmaya baslayabılır. Buna en ıyı ornek yenı bmwlerde lastık ebadını degıstırın araclar on takım uyarı ısıgı yakıyor (on lamba uyarı ısıgı bıle olmayan puntocular ıcın marsta yaşam varmıs demek gıbı oluyor kendı adıma belırteyım)

Valla döktürmüşsünüz hocam ne diyeyim. O zaman bende orjinalden vazgeçmeyeyim. Bahsettiğiniz gibi zaten çok yakan aracım daha çok yakacak.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Uykusuzluk parmaklara vurdu diyelim Konu güvenlik ve yakıt tüketimi olunca sanırım biraz hassaslaşıyorum. Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu. Dualogic aracınızın yakıt tüketimi ile alakalı olarak, dik yokuşlar haricinde 2.500devirde o atmazsa kendim atıyorum, yokuş çıkılacaksa aracı düze alıyorum ki vites atıp aracı boğmasın, ciddi yakıt sarfiyatı oluyor. Bakımlarınızı ne zaman gerçekleştirdiniz bilmiyorum ama 5w40 tam sentetik yağ kullanın ACEA A3/B4-10 ya da -12 kodlu (-10 2010 yılına tekabül ediyor, daha önceleri yakıt tasarruflu yağlar değil) kullanın. Buji olarak aracınızda lpg olduğu için NGK iridyum buji tavsiye ederim (LPG8 kodlu olan. otogazburada.com'dan temin edebilirsiniz). psi değerlerinizi 34/31 yapabilirsiniz, mümkünse lastikler soğukken havalarını doldurun. Ayrıca lpg filtre ve ayar bakımlarınızı kontrol ettirebilirsiniz. Sağlıcakla..

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Murat bey , harbiden döktürmeyi bırakın yağdırmışsınız. Abi, bi hevesimiz vardı!
    Şöyle 195/55/15 takayım hem araç kendiliğinden azıcık yere yaklaşsın hemde yere sağlam bassın diye ama, çok sağolun heves meves bırakmadınız

Enes M.
    squeezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

Murat hocam selamlar,

Aracımı genelde şehir içi ve yılda 1 kez şehir dışı kullanıyorum.

Hangi ebatlarda lastik tercih etmeliyim sizce?

2008 punto 1.3 mj 75 ps

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Rica ederim, görevimiz
    Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat bey , harbiden döktürmeyi bırakın yağdırmışsınız. Abi, bi hevesimiz vardı!
    Şöyle 195/55/15 takayım hem araç kendiliğinden azıcık yere yaklaşsın hemde yere sağlam bassın diye ama, çok sağolun heves meves bırakmadınız

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Acizane orjinalinden şaşmazdım. Mevcut ölçüleriniz 185 65 15 sanırım, bu ebatta bir sıkıntı yaşamadıysanız devam edebilirsiniz, gene de karar sizin.
    Alıntı squeezer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat hocam selamlar,

Aracımı genelde şehir içi ve yılda 1 kez şehir dışı kullanıyorum.

Hangi ebatlarda lastik tercih etmeliyim sizce?

2008 punto 1.3 mj 75 ps

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Mehmet bey 185-65-15 ten 195-60-15 geçicem demiş. Bu ebatta orjinal ebata uygun olup öyle sşizin bahsettiğiniz sorunların hiç birini yaşatmaz. ne demek yol git git biltmez konfor azalır.

195-60-15 kullanıyorum yaz lastiğimde kış lastiğimdede 185-65-15 kullanıyorum aralarında konfor olarak hiç bir fark yok. Yanak düşüklüğündeki konfor 55 yanak altına düşerseni ve araç ağırlığı ile alakalı bir durumdur. Yakıt konusundada tana biraz 1 cm genilişliyor buda yakıta öyşle abartıldığı gibi bir etkisi yojk hatta hiç yok seviyesinde. Viraj kabiliyeti daha iyi.

Bana göre keşke puntolara 195 taban lastikle üretselermiş aracın gerçekten yol tutuşu için bu lastiğe ihtiyacı var. Ben aracı her şartta zorlamasını seven biriyim ve tecrubem 195 taban punto için en ideali. 195-60-15 kullananlarda herhangi bir sıkıntı yaşamazlar merak etmesinler kullanan biri olarak bunu söylüyorum.

Ayrıca recep usta ve ordaki uzman puntocu arkadaşlar sana gerekenleri söylecektir. Ordaki araçları ve bilgili arkadaşları görünce bize bile gerek kalmayacak. Her ceşit punto her ceşit lastik jant takılmış ve her şeti aksesuar uygulanmış punto ordadır.
    Konu volkan1065 tarafından (07/01/2017 Saat 13:15 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Volkan Bey sanırım aracınız dizel yanlış hatırlamıyorsam. Bu tarz sıkıntıları dizelde yaşamayız ama benzinlide yaşanıyor şeklinde belirttim özellikle. birebir yaşadığımı aktarmaya çalıştım kendimce, geleneksel olarak kestirip atmışsınız ve kendi deneyiminizin ve bilginizin sabitliğinden yola çıkarak tatlı sert üslup devam etmiş. ABD Ulaştırma Bakanlığı'nın yüzlerce lastikle yaptığı test sonuçları ve kendi aracımda, kadranımda ve maalesef cebimde yaşadıklarım sizin için bir anlam ifade etmiyor anlaşılan Müsaadenizle doğrudan şahsıma yazılmadığı müddetçe yanlış bilgilerimi arkadaşlarımızla paylaşmayacağım ki her seferinde anlamsızca insanları yanıltmam son bulur. Kışın başında mevcut lastiklerimi 150TL'ye saydırıp üstüne 150TL daha verip gene 2. el lastik almış ve yarattığı tasarrufla beraber 7500km sonra parasını çıkaracak birisi olarak bu deneyimi paylaşmayacaksam ve benim gibi 1,4 8v sivrisinek motoru kullanan bir arkadaşın benzer masraflara girmesine engel olmayacaksam yazmanın da bir manası yok sanırım

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volkan Bey sanırım aracınız dizel yanlış hatırlamıyorsam. Bu tarz sıkıntıları dizelde yaşamayız ama benzinlide yaşanıyor şeklinde belirttim özellikle. birebir yaşadığımı aktarmaya çalıştım kendimce, geleneksel olarak kestirip atmışsınız ve kendi deneyiminizin ve bilginizin sabitliğinden yola çıkarak tatlı sert üslup devam etmiş. ABD Ulaştırma Bakanlığı'nın yüzlerce lastikle yaptığı test sonuçları ve kendi aracımda, kadranımda ve maalesef cebimde yaşadıklarım sizin için bir anlam ifade etmiyor anlaşılan Müsaadenizle doğrudan şahsıma yazılmadığı müddetçe yanlış bilgilerimi arkadaşlarımızla paylaşmayacağım ki her seferinde anlamsızca insanları yanıltmam son bulur. Kışın başında mevcut lastiklerimi 150TL'ye saydırıp üstüne 150TL daha verip gene 2. el lastik almış ve yarattığı tasarrufla beraber 7500km sonra parasını çıkaracak birisi olarak bu deneyimi paylaşmayacaksam ve benim gibi 1,4 8v sivrisinek motoru kullanan bir arkadaşın benzer masraflara girmesine engel olmayacaksam yazmanın da bir manası yok sanırım
    Murat bey sadece kendi puntonuz üzerinden yorum yapıyorsunuz ama ben Bursa punto gurubundayım.Bizim gurubumuzda her türlü punto var sizin bilmediğiniz o kadar çok şey varki. Sayamayacağımız kadar jant lastik örnekleri saymakla bitmez. ABD testleri falan hikaye yani. Ayrıca arkadaş basit bir soru soruyor yazdıkarınız sadece kafa bulandırmak. Mademki 195-60-15 kullanmıyorsunuz puntoda bari kullanan ların cevaplarına bırakın. Aracın benzinli yada dizel olması fark etmez. Konfor olayının benzili yada dziel ile yanak ebatının km ebatının dizelle alakası var. Yakıt olayınıda 195 taban öyle ahım şahım arttırmaz. Bunun yanında vereceği konfor apayrı bir konu ona deyinmiyorum bile.