Sayfa 2/2 İlkİlk 12
36 sonuçtan 21 ile 36 arası

Konu: Grande Punto Hızlanamama Sorunu

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: Grande Punto Hızlanamama Sorunu

Feyzullah bey, araçların beyin komutları sonuçta takılı olan sensörlerin yardımıyla çalışıyor. Bunlardan biri veya birkaçı bir şekilde görev dışı kaldığında o bölgedeki sistem devre dışı kalacaktır ki, arkadaşımızın aracında ki sensörde şuan çalışmıyordur.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Feyzullah bey, araçların beyin komutları sonuçta takılı olan sensörlerin yardımıyla çalışıyor. Bunlardan biri veya birkaçı bir şekilde görev dışı kaldığında o bölgedeki sistem devre dışı kalacaktır ki, arkadaşımızın aracında ki sensörde şuan çalışmıyordur.
    Sensörlerden alınan bilgiler doğrultusunda beyin komutlarının çalıştığını biliyorum zafer bey. Ama benim söylemek istediğim, 1.4 fire motor tiplerinde sensörlerin arıza yaptığına hiç denk gelmedim forumda da okumadım. Ani hava değişimlerinden dolayı lpg sistemi yeni hava koşullarına uyum sağlayamayabiliyor. Sensörler aracılığıyla yakıt ve hava karşımının sağlanması için belirlenen değerler uyuşmadığında çekişten düşme oluyor ve arıza lambası yanıyor. Düzgün bir kalibrasyon yapıldığında bu sorun ortadan kalkıyor. Sensörlerin çalışmadığını düşünmüyorum zafer bey. Tam aksine yanlış değerler verdiği için böyle bir sorunla karşı karşıya. Ama sensör çalışmıyorsa bir önceki mesajımda da dediğim gibi bu forumda yeni bir durum ve biz forum ahalisi için de yeni bir tecrübe olacak. Bu bakımdan konuyu dikkatle takip ediyorum.

4. Bu mesajı için 2 kişi feyzullah'ye teşekkür etti:

Rain Day
    RainDay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

Sensör arızası olsa arıza lambası sönmemiş olurdu diye tahmin ediyorum. Yolculuktan döndükten sonra lamba söndü ve normal şekilde çalışıyor araç.

Şuan herhangi bir sorun yok ama ilerde gene böyle birşey yapıp kmlerce yolu 100 km sabit hızla götürmek zorunda bırakabilir.

Özel sebeplerden dolayı gidemedim bir türlü sanayiye. LPG kontrolü için gittiğimde hatayıda öğreneyim neymiş ne değilmiş. Forum ahaliside öğrenmiş olur.

Sensör arızalı olsa, arıza lambası sönmezdi diye tahmin ediyorum. Temas sorunu olabilir. Oksitlenme vb. Bununda üzerinde durmakta fayda var.

Rain Day
    Rengi
    Yok

Sanayiye uğrama şansım oldu. Servis için geç kalmıştım. Ama bir yerden hata koduna baktırabildim.

P0011 hata kodu.

Nedir ne değildir diye googledan baktım ama pek birşey anlayamadım.

EMRE KUMRU
    GPEMREE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    34VB8186
    Edilen teşekkür: 157

Alıntı RainDay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanayiye uğrama şansım oldu. Servis için geç kalmıştım. Ama bir yerden hata koduna baktırabildim.

P0011 hata kodu.

Nedir ne değildir diye googledan baktım ama pek birşey anlayamadım.
    Bu hata kodu kam mili ile ilgili bir hataymış. Ama neyin nesi tam olarak bilmiyorum.

Sent from my iPhone using

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Alıntı GPEMREE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu hata kodu kam mili ile ilgili bir hataymış. Ama neyin nesi tam olarak bilmiyorum.

Sent from my iPhone using
    Kam mili ne oluyor hocam krank filan değildir inşallah. :o

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Hatanın sensörü hakkında bilgi;

Eksantrik-Kam Mili Konum Sensörü Nedir Ne İşe Yarar Görevi - Arızası
    kam mili hall sensörü
    Eksantrik Mili Konum Sensörü ve Arızası (Hall (Faz) Sensörü Nedir Ne İşe Yarar ?
    Hall sensörü (Kam mili konum sensörü- faz sensörü) kam mili pozisyonunu belirleyerek elektronik kontrol ünitesine (EKÜ) bildirir. Elektronik kontrol ünitesi, faz sensöründen aldığı bilgileri, yakıt enjeksiyonu için, enjektörlerin enjeksiyona başlama anlarının ayarlanmasında ve ateşleme zamanlamasını ve ateşleme avansını düzenlemek için kullanır. Hall sensöründen gelen sinyaller sayesinde, elektronik kontrol ünitesi, motorun her bir silindirindeki pistonların konumlarını (Üst ölü noktaya geldikleri anları) tam olarak bilebilir.

Hall sensörü ayrıca, değişken subap zamanlamasının (V-TEC, VVT-i) ayarlanmasında kullanılmaktadır. Hall sensörü sayesinde her pistonun konumunun tam olarak bilinmesiyle, emme ve egzoz subaplarının açılıp kapanma zamanlamaları ayarlanmaktadır.

Yeni nesil motorlarda iki adet (çift) hall sensörü kullanılmaktadır, biri emme eksantrik milinin konumunu ve hızını hesaplarken; diğeri egzoz eksantrik milinin konum ve hızını hesaplar.

Hall (Faz) Sensörü Nerededir Motordaki Konumu ? (Eksantrik mili konum sensörünün yeri)
    Supap kapağı üzerinde kam milinin (eksantrik milinin) uç kısmına yakın bir yerde, kam mili yataklarına yakın konumda, ve genellikle volanın olduğu tarafta bulunur. Bazı motor tiplerinde, ön tarafta krank kasnağı tarafında, dişli-kayış muhafazasında üst kısımda bulunabilir.

toyota corolla hall faz sensörü
    (2015 toyota corolla çift hall sensörlü benzinli motor)

toyota corolla hall sensörü
    (2005 toyota corolla tek hall sensörlü benzinli motor)

Hall – Faz Sensörü Nasıl Çalışır? Hangi İşlerde Kullanılır? (Eksantrik mili konum sensörünün çalışması)
    Faz sensörü EKÜ tarafından 5V ile beslenmektedir, Faz sensörü kare dalga üretmektedir.
    Hall sensörünün ucunun tam karşısında, eksantrik miline bağlı ve bu mille dönen bir sensör çarkı bulunmaktadır. Bu sensör çarkındaki kanatçıkların, sensörün önünden geçmesiyle, bir voltaj üretilir ve bu voltaj sinyali, elektronik kontrol ünitesi tarafından alınır. Bu voltaj sinyalinden, eksantrik (kam) milinin hızı ve konumu hesaplanır.

Hall etkisi nedir?
    Bir yarı iletken parça üzerinden akım geçirilirse ve bu yarı iletken parça, manyetik alan kuvvet hatları tarafından dik olarak kesilirse, bu yarı iletken parçanın uçları arasında bir voltaj oluşur. Buna hall etkisi denir.
    Yani, bir hall sensörüne akım verildiğinde, ve bu sensöre dik açıda hareket eden bir manyetik alandan geçirildiğinde, manyetik alan gücü ve verilen akımla doğru orantılı olarak bir çıkış gerilimi oluşur.

Eksantrik Mili Konum Sensörü Arızası - Hall Faz Sensörü Arızası Nedir? Hall sensörü bozulursa ne olur?
    Eksantrik mili Hall (faz) sensörü bozulursa, elektronik kontrol üntesi arıza (acil durum) moduna geçer, motor çalışmaya devam eder, motor stop edildiğinde tekrar çalışmaz. Motor gücü sınırlandırılır. Hall sensörü arızalandığında, elektronik kontrol ünitesi motor devir sensörünün sinyallerinden yararlanır.
    Eğer motorda çift hall sensörü varsa, ve ikisi de bozulmuşsa, motor çalışır fakat stop edildikten sonra tekrar çalışmaz.

Hall sensörü arızasının sebepleri neler olabilir?
    Bağlantı kablolarında kopukluk, kısa devre olabilir. Bağlantı kablolarını kontrol ediniz.
    Sensörün soket bağlantısında boşluk-gevşeme, kirlenme-yağlanma veya korozyon oluşmuş olabilir, soketi kontrol edip, düzgünce takın.
    Sensörde sinyal oluşmasını sağlayan sensör çarkı hasar görmüş olabilir, hall sensörü kullanımdan dolayı bozulmuş olabilir ya da en son ihtimal ECU arızalanmıştır.

Otomobil Teknolojisi : Eksantrik-Kam Mili Konum Sensörü Nedir Ne İşe Yarar Görevi - Arızası

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Zafer hocam tamamını okudum. Fakat denilene göre sensör arızalı ise motor stop edince tekrar çalışmaz diyor anladığım kadarıyla. Fakat bende öyle bir sorun yok. Biraz önce yine yandı arıza lambası. Aynı sebepten ötürü mü bilmiyorum. 5.vitesde 3.000 devrin üzerine çıkacak yol bulamadığım için deneyemedim ne yazık ki yine 100 km hızdan fazla gitmeme durumu oldu mu olmadı mı.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Burayı atlamış olabilirsiniz " Motor gücü sınırlandırılır " buda devrin düşüklüğü olarak karşımıza cikiyor gibi. Birde araçtan araca yazılım farkindan dolayı araç farklı davranış sergileyebilir. Çözüm noktasında, iyi bir elektronik ustasına bahsi geçen sensörü baktırınız, sonuçta bilgisayar onu işaret ediyor.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

P0011 Kam Mili Pozisyon Hatası | Team Doblo

Şu bağlantıdaki hata benim aracın verdiği hata koduna uyuyor gibi.

Bu arada bağlantı vermek yasak mı, yasaksa kaldırayım.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Alıntı RainDay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    P0011 Kam Mili Pozisyon Hatası | Team Doblo

Şu bağlantıdaki hata benim aracın verdiği hata koduna uyuyor gibi.

Bu arada bağlantı vermek yasak mı, yasaksa kaldırayım.
    Yasak değilde, o nasıl bir paylaşım sitesi üye girişi olmadan konu hakkında ki yorumları bile göstermiyor
    Kendilerinin olsun abi.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasak değilde, o nasıl bir paylaşım sitesi üye girişi olmadan konu hakkında ki yorumları bile göstermiyor
    Kendilerinin olsun abi.
    Bende göremedim, acaba mobilden girince mi göremedim filan derken bi baktım üyelik istiyor.

Rain Day
    Rengi
    Yok

Konuyu inceledim. Konu açan kişinin değiştirdiği parçalar;

Kam mili dişlisi
    Eksantrik dişlisi
    Yağ pompası
    Silindir kapağı
    Subap ve Sente ayarı
    Sensörler komple değişmiş
    Motor sekmanlar ve yataklar elden geçmiş

Hala sonuca varamamışlar kaç usta, servis gezmiş. En sonunda hata beyinde çıkmış, beyin değişmiş sorun hallolmuş.

Gözüm korkmaya başladı.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Aracımın farklı bir arızası için bugün sanayiye gitmek zorunda kaldım. Gitmişken özel servise aracı bağlattım. Bu sefer 2 tane kod görünüyor. P0011 ve p0012.

Eksantrik mili hatası diyorlar. Gösterdiğim servis hiç benzinli Punto sökmedim dedi ustası. Genelde dizel söküyorlarmış. O yüzden fiyat da alamadım.

22. Bu mesajı için 2 kişi RainDay'ye teşekkür etti:

Berkay Öztürk
    brkyoztt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Çok uzun süre oldu ancak umarım hala aktifsinizdir , yeni punto sahibiyim aynı sorunu yaşıyorum p0011 arıza kodu yakıyor araç . Sorunu çözebildiniz mi

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı brkyoztt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok uzun süre oldu ancak umarım hala aktifsinizdir , yeni punto sahibiyim aynı sorunu yaşıyorum p0011 arıza kodu yakıyor araç . Sorunu çözebildiniz mi
    Bu konuyu daha önce konuşmuşuz. Şöyle de bir durum olabilir; yakınlarda triger değiştirdiyseniz sente ayarı veya kalibrasyon tam yapılmamış olabilir. Kontrol ettirmenizde yarar var. Benim aracımda da eskiden (5-6 yıl önce) çıkmıştı ama silince gitti.
    Ölüm Gaz Pedalına basan ayakta, hayat direksiyonu tutan kollardadır. Bunun eğlencesi ise ölümüne basıp hayata tutunmaktır...

Sayfa 2/2 İlkİlk 12