4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Sürekli (kendi kendine) marş basma sorunu

Enes TEKE
    Enesteke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06BE7573
    Edilen teşekkür: 0

Karizmatik Sürekli (kendi kendine) marş basma sorunu

2007 1.3 mj 90 hp puntom var son bir kaç gündür kontakla ilgili bir sorunla karşı karşıyayım.

Normal işe gelmek için kullandığım bir gün (hiç bir sorun yokken) aracın sağ tekerin hafif bir çukura düşmesi sonucu birden motor arıza ışığı yandı hemen stop ettim. Sonra anahtarı çektim ve sonrasında tekrar anahtarı taktığımda daha marşa basmadan panel ışıkları açık konumdayken aracın kendi kendine marş yaptığını gördüm. Yolda olduğum için marş dinomosu yanma pahasına bir yere çekmem lazımdı ki çektim yakında bir tamirciye neyse marş dinoması zarar gördüğü için değiştirdim. Sonrasında tekrar yeni dinoma takıldı fakat araç yine aynı sorunu tekrarladı ve şunu anladım dinoma takılmamıştı aslında bir komut geliyordu.
    Sonrasında aracı biraz bekledikten sonra cihaz olan bir yere çektirdim. (beyinciye) beyinci ise anahtarı taktığında hiç bir sorun olmadan panel ışıkları yanacak şekilde bir tık çevirdi kontağı her zaman orta marş yapan araba marş yapmaz oldu bağlandık hataları sildik düzeldi. Bugün sabah yine aynı sorun çukura girip sallanınca yine aynı şey tekrarlandı. Kontak kartından şüpheleniyorum
    - bunu temin etme şansım varmı ?
    - Tamiri Mümkün mü ?
    - Daha önce böyle birşey başına gelen oldumu olduysa ne yaptınız sorunun ana kaynağı nedir?
    şimdiden teşekkür ederim

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: SÜREKLİ (kendi kendine ) MARŞ BASMA SORUNU

Enes bey, öncelikle foruma hoşgeldiniz. Ayrıca aracınızın sorunu için gittiğiniz elektirikçi kontak sistemine hiç mi bakma gereksinimi duymamışlar, açıkçası bunu anlayamadım.
    Elektronik ve elektik sorunlarının en başında öncelikle aracın tüm sigartalarının sökülerek zımpara yapılması ve gerekli ölçümlerden sonra tekrardan takılarak sorunun sigortalardan olup olmadığına emin olunur. Ayrıca sorunun en başında arıza ne gösteriyor du ve neden soruna müdahale edilmedi.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı Enesteke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2007 1.3 mj 90 hp puntom var son bir kaç gündür kontakla ilgili bir sorunla karşı karşıyayım.

Normal işe gelmek için kullandığım bir gün (hiç bir sorun yokken) aracın sağ tekerin hafif bir çukura düşmesi sonucu birden motor arıza ışığı yandı hemen stop ettim. Sonra anahtarı çektim ve sonrasında tekrar anahtarı taktığımda daha marşa basmadan panel ışıkları açık konumdayken aracın kendi kendine marş yaptığını gördüm. Yolda olduğum için marş dinomosu yanma pahasına bir yere çekmem lazımdı ki çektim yakında bir tamirciye neyse marş dinoması zarar gördüğü için değiştirdim. Sonrasında tekrar yeni dinoma takıldı fakat araç yine aynı sorunu tekrarladı ve şunu anladım dinoma takılmamıştı aslında bir komut geliyordu.
    Sonrasında aracı biraz bekledikten sonra cihaz olan bir yere çektirdim. (beyinciye) beyinci ise anahtarı taktığında hiç bir sorun olmadan panel ışıkları yanacak şekilde bir tık çevirdi kontağı her zaman orta marş yapan araba marş yapmaz oldu bağlandık hataları sildik düzeldi. Bugün sabah yine aynı sorun çukura girip sallanınca yine aynı şey tekrarlandı. Kontak kartından şüpheleniyorum
    - bunu temin etme şansım varmı ?
    - Tamiri Mümkün mü ?
    - Daha önce böyle birşey başına gelen oldumu olduysa ne yaptınız sorunun ana kaynağı nedir?
    şimdiden teşekkür ederim

Enes bey, acaba aracınızın problemi giderildi mi? Paylaşım yapabilirseniz form adına faydalı olacaktır.

Enes TEKE
    Enesteke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06BE7573
    Edilen teşekkür: 0

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Enes bey, acaba aracınızın problemi giderildi mi? Paylaşım yapabilirseniz form adına faydalı olacaktır.
    Öncelikli ilgi ve alakanız için teşekkür ediyorum. işlerim aşırı yoğun ve Çok fazla vaktim olmadığı gerek forum ile gerekse sıkıntı ile ilgili olarak arızanın üzerine pek gidemedim.
    kontaktan sigorta tablasına giden tesisatı söktüremedim. Fakat kendimde şöyle bir çözüm buldum ve sonrasında düzeldi. Sistem üzerinde küçük bir şase işlemi yaptırmayı düşündüm. Bunun elektrikçimlede görüştüm, uygun olabileceğini düşündü. sigorta tablası üzerinde marş motoruna bağlı olan roleyi buldum. sonra rolenin ana hattı ve toprak hattı üzerinde bir küçük kablo yardımıyla iki cak içine sokup marş yaptım role olmadığı için zaten araç marş basmadı. doğal olarak tepkide vermedi. Sonra roleyi tekrar taktım ve düzeldi. sanırım hat üzerinde bir hata algıladı. zira motor kulağında ki sorundan dolayı aracın dinomoya baskı yaptığını düşündüm bir daha da olmadı ama ilk fırsatta hattı komple kontrol ettireceğim