Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Uygun Fiyatlı Motor Yağı Seçimi

Gökhan Gökhan
    gokhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

Karizmatik Uygun Fiyatlı Motor Yağı Seçimi

Merhaba arkadaşlar,

1.4 Fire LPG'li motora yağ seçmek için bir süredir seçeneklere bakıyorum fakat orjinal yağ zor bulunuyor ve pahalı ayrıca muadili olan Castrol Edge 5W40'ın fiyatınında pek makul olduğu söylenemez. Bu sebeple akaryakıt firmalarının Tam Sentetik etiketli uygun fiyatlı (50-55 tl) yağlarının teknik özelliklerini orjinal yağ ve Castrol Edge ile kıyaslayan bir excel hazırladım ama aralarından bir seçim yapamadım.

Sizce bu listedeki orjinal ve castrol edge dışında hangi yağ orjinale daha yakın ve daha kullanılabilirdir.

Teşekkürler.

-yag.jpg

ibrahim aydın
    ibrahimaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 89

Standart Cevap: Uygun Fiyatlı Motor Yağı Seçimi

-33 derece akma noktası ve 200 derece parlama ısısıyla en kötü değerlere sahip selenia yağı alkışlıyoruz

hayrettin aydoğdu
    hayr16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

ELF 5-40 kullanıyorum. öneririm ama benimkinde lpg yok

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Merhabalar Gökhan Bey,

Aynı araç sahibiyim. Türk Petrol Hızlan T7 5w40 kullanıyorum, tavsiye ederim. İncelediğiniz değerler araçlarımız için uygun. Yağların diğer parametrelerine bakmanızı tavsiye ederim. Bravo'nun motor yağı ile ilgili bir konuşma var şu anda, bir bakmanızı tavsiye ederim.

Sağlıcakla..
    Konu MKavruk tarafından (10/06/2016 Saat 14:37 ) değiştirilmiştir.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Castrol Edge 5w40 kullanıyorum lpgli aracımda. Yaz kış her türlü hava koşulunda memnun kaldığım için başka bir arayış içerisinde olmadım. Pahalı mı evet oldukça pahalı ama fazladan 40-50 tl'yi nereye vermiyoruz ki? Zaten 10000 km.'yi altı ayda anca dolduruyorum varsın pahalı olsun gönlüm rahat olsun

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Tercihtir, saygı duyarım güzel günlerde kullanın. Parametreler konusunda castrol 5w40 aracınıza (yanlış anlamayın benim de aracım) fazla gelmektedir. Gereksiz yere kullanmayacağımız bir teknolojiye para veriyoruz. Ki Castrol ülkemizde BP'nin yağlarıyla birlikte aynı yerde, aynı kuruluş tarafından doldurulmakta ve hemen hemen aynı parametrelerde olmasına rağmen ne fazladan verdiğiniz marka ne de yağ katkısı yerli değil. Tamamen yerli ürünleri teşvik amacıyla önerdim. Kontrollü bir korku kültürü yaratılarak tabiri caizse "huzuru" yabancı ve mümkünse en pahalı üründe bulmamız sağlanıyor diye düşünüyorum. Sağlıcakla..

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tercihtir, saygı duyarım güzel günlerde kullanın. Parametreler konusunda castrol 5w40 aracınıza (yanlış anlamayın benim de aracım) fazla gelmektedir. Gereksiz yere kullanmayacağımız bir teknolojiye para veriyoruz. Ki Castrol ülkemizde BP'nin yağlarıyla birlikte aynı yerde, aynı kuruluş tarafından doldurulmakta ve hemen hemen aynı parametrelerde olmasına rağmen ne fazladan verdiğiniz marka ne de yağ katkısı yerli değil. Tamamen yerli ürünleri teşvik amacıyla önerdim. Kontrollü bir korku kültürü yaratılarak tabiri caizse "huzuru" yabancı ve mümkünse en pahalı üründe bulmamız sağlanıyor diye düşünüyorum. Sağlıcakla..
    Bilgilendirme için teşekkür ederim. Öncelikle motor yağı konusunda çok teferruatlı bilgi sahibi olmadığımı belirtmek isterim. Piyasada "en iyi" olarak bilindiği için Castrol Edge'yi tercih ediyorum. Aracımı uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanmak istediğim için kendimce özen gösteriyorum. Hangi bakımdan Castrol Edge'nin parametreleri fire motor araçlarımıza fazla geliyor? Sizin de malumunuzdur forumda fire motor için en yaygın kullanılan yağların başında Castrol Edge geliyor.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Yağ deyip gecerken o yağların, hangi arge tesislerinde, hangi katkıları, hangi yağa nekadar kullanılacağının tespiti ve karşılığında metali koruyuculuğunun ispatı bence oto yarışlarında ortaya çıkar diyorum ve örnek olarak memlekete yapılan ve ilk defa petrol ofisinin de gp2 de sponsor olarak arge geliştirmesi yapabildiği f1 yarışları memlekette iptal edildi?????acaba neden????? 2006 gp2 petrol ofisi sponsoru.
    Benim düşünceme göre ne üretirsen üret eğer kendine güveniyor isen bunun kalitesini ispatlayamadigin sürece dar bir çerçeve içinde kalırsın, diyerek sözü Castrol 'e;

MOTOR SPORLARI
    CASTROL VE VOLKSWAGEN - 2014 DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONLARI
    Castrol ve Volkswagen Motorsport, 2005 yılından beri meşhur Dakar Ralli’sinden, Dünya Ralli Şampiyonasına kadar motorsporlarının bir çok alanında işbirliği yapıyor...

Volkswagen Motorsport, WRC sahnesine girişini 2013 yılında en üst noktadan yaptı. Castrol EDGE desteğiyle yarışan ekip, ilk sezonunda en önemli üç şampiyonluğu da kazanmayı

Devamını okumak isteyenler,

Motor Sporları ve Castrol Türkiye | Motor Sporları | Hakkımızda | Motor Yağı Özellikleri, Madeni Yağ Özellikleri

Gökhan Gökhan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Arkadaslar herkese fikirleri icin tesekkuler ama en basta dedigim gibi konuyu castrol konuşmak degilde diger alternatiflerden hangisinin bizim icin en iyisi oldugunu bulmak icin actim.
    Bp visco 7000 yagin castrol edge nin teknik özellikleri ve sertifikalari aynı ki bu yaglarin ayni oldugunu gösteriyor. Simdi ayni yag bp markasiyla castrolden yaklasik 25 lira daha ucuza satiliyor ve bu firma hala kar ediyor. Demek ki burada sadece etikete ödenmiş bir paradan bahsediyoruz.
    Neyse dedigim gibi diğer yaglar konusunda ki fikirleri alabilirsek bence konu daha iyi bir noktaya gidecek ve yuksek fiyatlari ödemek istemeyen arkadaslar icin alternatif olusturmus olacagiz.
    Teşekkürler

10. Bu mesajı için 2 kişi gokhn'ye teşekkür etti:

Kadir OSAN
    Kadir00906 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 342

Takipteyim
    Beklenen Şuan Düşünüyorum....
    2009 Fiat Grande Punto Fire Fun
    2006 Opel Vectra 1.6 essentia
    2011 Fiat Grande Punto 1.4 fire active

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Zafer Beyle güzel bir sohbetimiz oldu, hayli bilgi paylaştık. Sanırım kimi sorularınızın cevabı bu linkte bulunmaktadır. https://forum.grandepuntotr.com/gene...tml#post992801

Gökhan Gökhan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Tesekkurler murat bey, ilettiginiz konuyu dünden beri takip etmekteydim esasinda. Fakat internette tp hizlan yagiyla ilgili pek bir bilgi bulamadim, ayrica fiyatinida merak etmekteyim.
    Ek olarak bu isten anlayan arkadaşlara lpg li arac icin opet fullmax lpg nin bir artisi veya eksisi var midir diye sormak istiyorum.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Rice ederim, lpg içindir yazan yağların içeriğinde fazladan ne olduğunu bulabilmiş değilim, reklam olduğunu düşünüyorum. Özellikle aynı ürünlerin bazen etiketinde bile değişiklik yapmadan lpg için uygundur reklamları tam bir pazarlama ülkemizde araçların büyük çoğunluğu (%41 idi yanlış hatırlamıyorsam) LPG'lidir. Dünyanın ikinci Avrupa’nın en büyük LPG’li araç parkı Türkiye - Sözcü OtomotivSözcü Otomotiv Ve forumlara bakarsanız pek çok insanın LPG için yağ baktığını görürsünüz (halbuki lpg taktırınca değiştirmesi gereken şeyin kısa aralıkla buji -iridyum- olduğunu bilmezler). Üreticiler bu arayışa sessiz kalmayıp korku kültürünü ürünlerinin üzerine "lpg" yazarak huzura erdirmektedirler lpgnin yanma karakeristiği gereği Euro 5 motorlara sahip tüm benzinli araçlarda magnezyum alaşımlı piston başlarının (özellikle yüksek devirlerde) aşınması söz konusudur. lpg için bir yağın piston koruyabilme değerlerini arttıracak katkısının olmasını beklerim ama en azından bu zamana kadar ben rastlamadım. Bulan varsa paylaşabilirse memnuniyet duyarım. (Ki en fazla aşınan yüzey yanma odasının içi olduğu için yağ katkıları görece dolaylı yoldan bu alanda koruma sağlayabilirler) MB 229.5 ve BMW LL-01 ya da LL-4 yağ parametreleri benim bulduklarım.

yağların piston üstünde tutunma kabiliyetlerini karşılaştırabilmek için bu linkten özellikleri seçebilirsiniz: https://online.lubrizol.com/relperftool/pc.html
    maalesef API standardının uygulaması burada yok ama TP HIZLAN T7, API SN gibi piyasada çok az bulabileceğiniz bir piston koruma ve çamur engelleme kabiliyetine sahip olduğu için lpg'li araçlarımda tercih ediyorum.

TP HIZLAN'ı Türk Petrol istasyonlarında bulabilirsiniz. Çoğunlukla 5w30 ve 4w40 bulamayabilirsiniz, yolunuzun üzerlerindeyse getirmelerini isteyin. Tuzla'da oturuyorum, yolunuzu buralara düşürme ihtimaliniz varsa dağıtım merkezinin bilgilerini sizinle paylaşabilirim, piyasa fiyatını bilemeyeceğim lakin ucuza almanızı sağlayabilirim. Devlet kurumu olduğu için satış ve pazaralam ağı kısıtlı bir ürün. Ayrıca kurum olarak petrol çıkarma, işleme ve dağıtım gibi çok daha büyük ölçekli işlemlerle ilgilendikleri için (lpg de çıkardılar deneme satışları başladı, takip etmenizi tavsiye ederim) otomotiv hidroliği henüz tam anlamıyla yöneldikleri bir operasyon alanı değil. bu arada fiyatı için değil yerli olduğu için tercih etmeye çalıştığımı bildirmek isterim.
    Konu MKavruk tarafından (11/06/2016 Saat 14:09 ) değiştirilmiştir.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Petrol ofisinin kendi aracım için 1.3 dpf gereksinimi karşılayan yağ, ve fiyatı;
    Fiat in benzinli motorlarda ki gereksinimini karşılayan yağı ben bulamadım. (Fiat 9.55535-S2)

Petrol Ofisi Maxima Pg 5w-30 3.2lt Tam Sentetik Motoryağı +c2 Dpf - n11.com

Birde ilginç bir şekilde 5w30 kodlu tam 7 çeşit yağ üretilmiş!

maxima PG 5W-30
    Yeni Nesil Araçlar İçin Yüksek Performanslı
    Tam Sentetik Motor Yağı

maxima PG 5W-30, yeni nesil motorlar için en son teknoloji ile üretilen üstün performanslı, tam sentetik
    motor yağıdır. maxima PG 5W-30, zararlı egzoz emisyonlarını azaltmaya yönelik özel egzoz sistemlerine
    sahip araçlar için özel olarak formüle edilmiştir.
    • Tam sentetik yapısı ile yüksek sürtünme kontrolü ve yakıt
    ekonomisi sağlar.
    • İçeriğindeki düşük kül, fosfor ve kükürt sayesinde egzoz
    sistemlerinin ömrünü uzatır, çevreyi korur.
    • Motoru temiz tutar, sürtünmeyi azaltır, motorun ömrünü
    uzatır.
    • Özellikle ilk çalışma aşınmaları olmak üzere mükemmel
    aşınma kontrolü sağlar.
    Kullanıldığı Yerler
    Yüksek performanslı benzinli, dizel binek ve hafi f ticari araçlar için
    önerilir. Düşük kül teknolojisi ile özellikle dizel partikül fi ltre sistemine
    sahip PEUGEOT, CITROËN, HONDA ve TOYOTA araçlar için uygundur.
    Karşıladığı Şartnameler ve Onaylar
    ACEA A5/B5/C2, API SM/CF, PSA B71 2290, Fiat 9.55535 -S1
    Tipik Özellikler*
    SAE Viskozite Sınıfı 5W-30
    Yoğunluk, @ 15°C g/ml ASTM D-4052 0,855
    Parlama Noktası COC, °C ASTM D-92 232
    Kinematik Viskozite
    40°C'de mm2
    /s
    100°C'de mm2
    /s
    ASTM D-445 70,5
    11,8
    Viskozite İndeksi ASTM D-2270 165
    Akma Noktası, °C ASTM D-97 -36
    Konu Ezeldenberi tarafından (11/06/2016 Saat 15:17 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Zafer Bey, petrol ofisi (maalesef satıldıktan sonra) motor yağlarında yol kat etti. Farklı yağlarının olmasının sebebi farklı motor üreticilerine göre ürün özelleştirme yapmasından kaynaklı. Fakat maalesef çok başarılı olamadı. Ürünün üzerin uygun olduğu markayı doğrudan yazsa çok başarılı olacak. Örnek olarak belirttiğiniz 3.2L'lik yağ damalı eşşek misali belli oluyor multijetler için üretildiği ama fiat multijetler için üretilmiştir ne önünde ne arkasında yazıyor GMnin yağlarını da üretmesine rağmen kendi markasıyla çıkardıklarının verileri daha iyi (farklı baz yağ mı kullanıyor diye merak ediyorum)

fiatın kodlamasındaki s1 ve s2 dizel benzin ayırımı değil egzoz dönüşüm sistemlerine uyumu simgeliyor. Fiat Oil Specifications - oilspecifications.org Belirttiğiniz ürün doğrudan binzinli motorlarda kullanılabiliyor. 2007 grande punto 1.4 8v aracım euro 4 normlarında ve motor teknolojisi eski olduğu için fiatın s sınıfına uyum sağlamaya çalışmadım. selenia k'yı internetten aratarak (k. p.e. olmayan) parametrelereni uyan ya da belli bir miktar aşan (ama gereksiz yere aşmayan ) yağı tercih ettim ben.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

oncelıkle 1.4 fire motor gayet dayanıklı ancak eski teknolojili ekonomık amaçlı bir motor sizin bahsettiğiniz arastırmayı bende uzun süre yapmıstım
    bende castrol edge 5-30 kullanıyorum ama cıdden gereksız yagın gercek ustaları bıle bana aynı seyı soyluyor
    bizim araca aslında en uygun mobıl fe super 3000 5-30 yag almak paketı zaten 4 lıtre eksılttıkce yag eklemeye de kalıyor (netten 59 tl ye bile bulunuyor)
    ınce yagdan korkmayın ınce olsun zararı degıl yararı var eksıldıkte ekledıgınız surece sorun yok
    fıre motor turbo yok yuksek basınç tork sıkıştırma sorunu yok traktor motoru gıbı dayanıklı aslında

agah çakır
    AGAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

dizeller için total ıneo ecs 5w30 acea c2 4lt 58tl benzinliler için 5w40 isteniyorsa elf moligraf f1 5w40 4lt 52tl daha ucuz olsun isteniyorsa elf sporti txı 10w40 4lt 39 tl elf ve total yağları oldukça kaliteli ve tam fiyat performans ürünleri

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

Arac kitabinda minimum acea a3 karsilayan yag kullanin diyor. Elf Molıgraf F1 5w40 bunu sagliyor. Hepsiburada dan 52tl ye 4litreligini alabilirsin.

SM-G900F cihazımdan gönderildi
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

ibrahim Kars
    ibrahim0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Tam sentetik olsun. Bilindik markalardan biri olsun kâfi.

ASUS_Z00UD cihazımdan gönderildi

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Ne yagmis arkadas. Kaliteli yag her zaman iyidir. Damarlarimizdaki kan misali. Turbolu motorlarda kaliteli yag kullanilmali. Cunku yagin akiskanligi ne kadar iyiyse turboyu en kisa surede yag ulasiriz ve yaglamaya baslar. Yagdan kaynaklanan ilk arza turboda meydana gelir. Mil yataklari asinir. Turbosuz motorlara cicek yagi koysan bile calisir. O kadar dusunmemek gerek Tam sentetik olmasi yeterlidir.
    Konu halilimo tarafından (13/06/2016 Saat 03:45 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/2 12 SonSon