Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Dualogic geri vites garç sesi

Mehmet AKTÜRK
    mehmetcrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 4

Standart Dualogic geri vites garç sesi

arkadaşlar merhaba,1 veya 2 ayda bir geri vitese takarken bazen garclama yapıyor nedeni nedir acaba robot hidrolik yağı ve şanzıman yağı yeni değişti sağolun şimdiden.

(çok sık tekrarlanan bir durum değildir)

Coskun Demirtas
    COSKUN42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Standart Cevap: dualogic geri vites garc sesi

Serviste debriyaj tuketim indeksini olcturun dusuk cikarsa baski balata bitmistir

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Standart Cevap: dualogic geri vites garc sesi

Merhabalar Mehmet Bey,

Sorununuz çözüldü mü acaba? Bir de araç soğukken mi geri vites probleminiz var yoksa ısındıktan sonra da yapıyor mu iletebilirseniz memnuniyet duyarım.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: Dualogic geri vites garç sesi

Maalesef Mehmet Bey'den geri dönüş alamadık. Dualogicten şüphelenerek Şişli'de dualogiclerden anlayan Suat Usta'yu bulup telefonla kendisine durumu anlattım. Baskı balatanın bitik olduğunu söyledi. Benzer bir sorunla karşılaşan arkadaşlara duyurulur, baskı balatadan kaynaklı bir sesmiş. Sağlıcakla..

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Herkese merhabalar, son yazdığım girişi güncellemek gerekiyor. Dualogic vitesler için yazıyorum; geri vites garçlaması olarak tabir edilen sesin kaynağı, çıkan sesin süresine göre değişecektir. Kısacık bir garçlama tipik senkromeçsiz fiat vites kutusundan kaynaklı ve fiatın 5 vitesli düz şanzımanlı sistemlerinde de çıkan bir sestir. Uzun süren bir garçlama ise yeterli ittirmenin yaratılamaması durumunda ortaya çıkıyor. İttirmeyi sağlayan basıncın dört temel noktası bulunmaktadır. Üçü şanzıman robotunda olup: robotun yağ miktarı, robot pompası ve akümülatör denen bir hazne. Servislerin çoğunda bu üçünden hangisi olursa olsun 5-6bin arası değişen bir fiyat çıkarmaktalar. İstanbul Şişli Gürsoy Oto Fiat Yetkili Servisi'nde Bünyamin Usta bulunmaktadır. 1 yıllık garanti kapsamında bu parçalarla ilgili ayrı işlem uygulamaktadır. Yağ kaçağı 650, pompa (tamir edilemezse 2900, edilebilirse 450), akümülatör 350. bu üç husustan birisinde sıkıntı var ise basınc yeterli gelmediği durumlarda geri vites garc sesinin yanında; yolda aracın boşa atması, vites geçmesinde sorun ve yakıt tüketiminde artış gibi durumlarla da karşılaşılmaktadır. 4. sebep ise ilginç bir şekilde debriyaj çatalındaki aşınma/eğrilmedir. Yetkili servisteki cihaza bağlanarak mm cinsinden baskı balata bilyasına şanzıman robotundan gelen komutu mekanik olarak ileterek bilyanın görev yapmasını sağlayan bu parça aşındığında değiştirilmediği müddetçe sıkıntı devam etmektedir. Baskı balata değişiminde debriyaj çatalı (ya da debriyaj mili) mutlaka değiştirilmelidir.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Umut Can ARSLAN
    uumutarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 2

Herkese merhabalar arkadaşlar. 2007 model Fiat Punto 1.4 Fire Dualogic şanzımana sahip aracım var. 1.5 ay (151.000 kmde) önce vites robotum bozulduğu için; otomatik vites robotum, baskı balatam, şanzıman yağı vs. komple değişti ve elden geçti. Fakat aracı geri vitese geçirirken (özellikle araç soğuk olduğu zaman) (her 10 geri vitese geçirmenin 2-3 ünde) cartlama sesi gelmektedir. Bu normal bir durum mu sizce? Dualogic tam otomatik bir vites değil evet ama cartlama sesi beni çok huzursuz ediyor. Dualogic el kitapçığını defalarca okudum, her şeyi söylendiği gibi yapıyorum. Fakat cartlama sesi mutlaka geliyor. Çözüm önerisi olan bir arkadaş var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Edit: Murat Kavruk arkadaşımın dediği ses gelmesi olayı en fazla 1 saniye ve araç geri vitese geçince bariz hissediyorum vitese geçtiğini.
    Edit 2: Forumda daha yeni olduğum için mesajları görmede ya da yazılanlara cevap vermede biraz gecikebilirim. Herkese iyi forumlar.
    Konu uumutarslan tarafından (05/07/2021 Saat 15:49 ) değiştirilmiştir.

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Merhaba. Bendede 2007 1.4 duologic var.
    Geri vitese alırken boştan normal vitese. Sonra geriye alıyorum. Boştan direk geri vitese çekersem mutlaka azda olsa cartlama oluyor. Zira aceleyi sevmiyor bizim duologicler..
    Yaptırdıgınız yere tekrar gidin. Daha cok kısa zaman olmuş. Belki debriyaj tam basmıyor gibi bişeydir.

Umut Can ARSLAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Yok yok Özer bey ben de dediğiniz gibi yapıyor ve hiç acele etmiyorum. 1 Haftadır telefonun kamerasını açıp cartlamasını videoya kaydetmeye çalışıyorum ama inanır mısınız cartlama olmadı. Şimdi ustanın yanında da cartlama olmazsa yalancı durumuna düşeceğim. Gitmeyi düşünüyorum tekrar. Teşekkür ediyorum.

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Zaten ustaya gidince kesinlikle yapmıyor.. yanımızda ustayla gezmek lazım
    Sanki debriyaja tam basmıyormuş gibi dimi cıkan ses. Bende sadece acele edersem oluyor. Ama dediğim gibi duologiclerimiz aceleyi sevmiyor.

Umut Can ARSLAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Aynen öyle hocam. Tüm kontroller yapıldı ve hiç cartlama sesi duyulmadı. Bende de yaklaşık 10 -12 günde sadece 1 defa yaptı onda da acele etmek zorunda kaldım. Usta şimdilik sıkıntı görünmüyor, acele etme ve dediğim gibi kullan dedi. Yine için rahat etmezse gel dedi bakalım 😂

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Alıntı uumutarslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle hocam. Tüm kontroller yapıldı ve hiç cartlama sesi duyulmadı. Bende de yaklaşık 10 -12 günde sadece 1 defa yaptı onda da acele etmek zorunda kaldım. Usta şimdilik sıkıntı görünmüyor, acele etme ve dediğim gibi kullan dedi. Yine için rahat etmezse gel dedi bakalım
    Acele etmeee

Umut Can ARSLAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Herkese tekrardan merhabalar arkadaşlar. Dualogic geri vites garç sesini nihayet çözebildik. Çok uğraştık ama sonunda oldu. Çözüm önerilerini tek tek sıralıyorum. Umarım benim kadar masraf etmeden en kısa yoldan çözümü bulursunuz
    - Şanzıman robotunun yağının kontrol edilmesi (Her 20.000 km'de mutlaka baktıralım)
    - Baskı balatanın kontrol edilmesi.
    - Dualogic robot hidrolik basınç testi (Benim sorunumun kaynağı hidrolik azalmasıydı arkadaşlar. Hidrolik yağı seviyesini ve her ihtimale karşı hidrolik yağı sızıntısı var mı? mutlaka kontrol ettirin.) Not: Bu yağı Dualogic Şanzıman yağı ile karıştırmayın lütfen. Bu tamamen farklı bir konu ve farklı bir haznesi olan HİDROLİK YAĞI.
    - Tüm bunları yaptıktan sonra Özer Hocamla konuştuğumuz gibi bu viteslerin ACELE hareketi sevmediği bir gerçek. Bu yüzden özellikle araç soğuk olduğu zaman aracı çalıştırdıktan sonra 30 saniye kadar bekleyin. Bu süre Hidrolik pompanın yağı pompalaması için yeterli bir süre. Daha sonrasında aracınızı geri vitese takmanız gerekiyorsa takın. Benim sorunum bu şekilde çözüldü arkadaşlar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Herkese iyi forumlar dilerim.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    cmhrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

Alıntı uumutarslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese tekrardan merhabalar arkadaşlar. Dualogic geri vites garç sesini nihayet çözebildik. Çok uğraştık ama sonunda oldu. Çözüm önerilerini tek tek sıralıyorum. Umarım benim kadar masraf etmeden en kısa yoldan çözümü bulursunuz
    - Şanzıman robotunun yağının kontrol edilmesi (Her 20.000 km'de mutlaka baktıralım)
    - Baskı balatanın kontrol edilmesi.
    - Dualogic robot hidrolik basınç testi (Benim sorunumun kaynağı hidrolik azalmasıydı arkadaşlar. Hidrolik yağı seviyesini ve her ihtimale karşı hidrolik yağı sızıntısı var mı? mutlaka kontrol ettirin.) Not: Bu yağı Dualogic Şanzıman yağı ile karıştırmayın lütfen. Bu tamamen farklı bir konu ve farklı bir haznesi olan HİDROLİK YAĞI.
    - Tüm bunları yaptıktan sonra Özer Hocamla konuştuğumuz gibi bu viteslerin ACELE hareketi sevmediği bir gerçek. Bu yüzden özellikle araç soğuk olduğu zaman aracı çalıştırdıktan sonra 30 saniye kadar bekleyin. Bu süre Hidrolik pompanın yağı pompalaması için yeterli bir süre. Daha sonrasında aracınızı geri vitese takmanız gerekiyorsa takın. Benim sorunum bu şekilde çözüldü arkadaşlar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Herkese iyi forumlar dilerim.
    Geçmiş olsun.

Aracınız 2007 1.4 Dualogic 5 vites değil mi? Bildiğim kadarıyla 1.3 versiyonlarında Dot4 hidrolik konulan ayrı bir hazne var. Üzerinde Dot4 yazan kapaklı. Bunun 1.4 lerde olmaması lazım.

Umut Can ARSLAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Teşekkür ediyorum. Evet 2007 1.4 Dualogic 5 vites. Üzerinde ne yazdığına bakmadım fakat ustanın gösterdiği başka bir hazne vardı, şanzıman yağından bağımsız bir şey onun basınç testlerine bakıp bir parçasında değişiklik yaptı. Böyle fark olacağını bilseydim detaylı fotoğrafını falan çekerdim en azından.

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Sizin aracınızın kullanım kitapçığında da zaten yazıyor. Bahsettiğiniz şey siyah basınç tüpü olabilir. Sürücü kapısını açtığınızda bir vızırtı gelir. Bu durum sistemin yeterli çalışma basıncına ulaşmasını sağlıyor. Burada da bu tüpün bağlantıları ve kendisi vb. durumlar önemli.

Ama dediğim gibi 1.4 Dualogiclerde Dot4 hidrolik koyulan bir yer olmaması lazım. Sadece vites geçişlerini yapan robotun yağı ve vites kutusunun yağı olur.

Umut Can ARSLAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Hocam şu dediğiniz "sistemin yeterli çalışma basıncına ulaşması" benim temel problemimdi. Yukarıda açıklama yapınca yanlış bir şey yazmamışımdır umarım? Belirtmek istediğim şey şanzıman yağından bağımsız başka bir yağın daha olmasıydı. Hatta usta şunu dedi: Aracı çalıştırdıktan sonra 30 saniye kadar bekleyip vites geçiş işlemlerini yaparsan garç sesinin gelmediğini duyacaksın dedi. Ve dediğinden beri aynen uyguluyorum hiçbir garç sesine rastlamadım. O süre zarfında pompanın yağı iletmesi kesin oluyormuş.

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Sorunun çözülmesine sevindim. Bende bugün ustamla konuştum hatta ama suam bi sorun yok hiç ellemeyelim diyerek aytıldım yanından. Acelr rtmeden yola devam

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Robotunuzun resmi bu (CFC328). Aracınızdan üstten resim ekleyebilirseniz soranlar için fikir olabilir. Akünün yanından aşağılara bakınca dolum haznesini ve dolum kapağını görebilirsiniz. Ok yönü üstten bakış. Bu hazneye Tutela CS Speed yağ konuyor. Başka bir yerine Hidrolik sıvı (Dot4) konmuyor. Ama robotun içindeki parçalara hidrolikler diyorlar ama ama buraya hidrolik sıvı konmuyor.

eyup sami duran
    eyuppi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 18

-screenshot_20210817_005625.jpg

Benim araçtaki robot bundan mesela. Üzerinde debrayaj aktivatör denilen bir parça da var. (Siyah kapak) ve buraya da DOT4 sıvı konuyor.

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Bizim araçlar CFC300.

Sayfa 1/2 12 SonSon