Sayfa 1/3 123 SonSon
46 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Cruise control (hız sabitleyici) ve yakıt tasarruf ilişkisi

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Standart Cruise control (hız sabitleyici) ve yakıt tasarruf ilişkisi

Arkadaşlar merhaba. Cruise Controlün teknik detayları ve araçlarımıza nasıl uygulandığı ile ilgili oldukça fazla detay forumda mevcut. Ancak yakıt tasarrufu ile ilgili detaylara mahsus bir konu bulamadım forumda. Araçlarında bu donanıma sahip olan arkadaşların tüketim ile ilgili tecrübelerini öğrenmek istedim.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kadir OSAN
    Kadir00906 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 342

Standart Ce: cruise control (hız sabitleyici) ve yakıt tasarruf ilişkisi

Aracımda orjinal cc var, geçen sene Ankara-Amasya yolculuğumda Amasya ya giderken kullandım, gözlemlerime göre şunu söyleyebilirim , cc yi açmadan önce ort.tüketimim 4.8 di, ancak cc yi açıp bir süre gittikten sonra ort tüketimim 4.9 a çıktı, bu değerleri uzun mesafade gözlemledim yani aç kapa olayı değildi. Zaten aracımı hep şehir içi kullandığım için cc yi kullanmıyorum, senede bir defa uzun yol yaparsam kullanıyorum.Benim gözlemim budur.
    Beklenen Şuan Düşünüyorum....
    2009 Fiat Grande Punto Fire Fun
    2006 Opel Vectra 1.6 essentia
    2011 Fiat Grande Punto 1.4 fire active

özkan taş
    karamurat1735 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 20

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba. Cruise Controlün teknik detayları ve araçlarımıza nasıl uygulandığı ile ilgili oldukça fazla detay forumda mevcut. Ancak yakıt tasarrufu ile ilgili detaylara mahsus bir konu bulamadım forumda. Araçlarında bu donanıma sahip olan arkadaşların tüketim ile ilgili tecrübelerini öğrenmek istedim.

Daha önceki arabam Seat Leon du. Onu kullanırken cc ile aynı değerleri cc açmadan da yakalıyor hatta kendim bazen daha az bile yaktırıyordum.
    Şuanda Punto Tjet im var alalı 2 hafta oldu. Geçtiğimiz haftasonu İzmir-Çanakkale gittim geldim toplamda 650km yol. Kendi kullanımımda gaza çok hafif dokunarak kullandığım sürece yakıt düşük fakat milimetrik olarak biraz fazla bastığımda yakıt baya artıyor anlık yakıt tüketimi ekranında. cc ile ise baya stabil ve düşük değerlerde gidebildim. Bunu görünce de bütün yolu cc ile gittim cc yi 100 e kurdum. Tüm yolun değerleri : Ort hız 78 km, süre 4 saat, yol: 320km, ort yakıt tüketimi 6.3 lt

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Kadir00906 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracımda orjinal cc var, geçen sene Ankara-Amasya yolculuğumda Amasya ya giderken kullandım, gözlemlerime göre şunu söyleyebilirim , cc yi açmadan önce ort.tüketimim 4.8 di, ancak cc yi açıp bir süre gittikten sonra ort tüketimim 4.9 a çıktı, bu değerleri uzun mesafade gözlemledim yani aç kapa olayı değildi. Zaten aracımı hep şehir içi kullandığım için cc yi kullanmıyorum, senede bir defa uzun yol yaparsam kullanıyorum.Benim gözlemim budur.
    Fire için oldukça iyi değerler. Ayak bileğini sabır ve ustalıkla kullanmak ile cc'nin tasarruf ilişkisinde belirgin bir fark olduğunu söylememiz güçleşiyor o zaman.

ÖZKAN ÇAVUŞ
    ozkancavus5916 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 163

EDİRNE ÇORLU OTOBANIN CC ile 100 km de 3.6 litre harcadım . edirne çorlu otobandandan gitgel 4 ana çeyrekten sade 1 tanesini harcıyor . sehiriçi trafigine pek girmiyorum . babam kıyık tokide oturuyo edirnede otobandan sehiriçi yazan 1 inci tabeladan degil 2 nci tabeladan giriyorum tokiye geçiyorum .

sinan b.
    sinaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Standart Ce: Cruise control (hız sabitleyici) ve yakıt tasarruf ilişkisi

ali hoca malatya ya gelse benim araçta cc'lenecek ama bir türlü ali hocayı malatyaya getiremedik.
    2012 Punto Easy 1.4 Fire and LPG

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Hız sabit kalmak suretiyle hiç bir sabırlı ayak bileği cc den daha az yakıt harcayamaz. Az yakan arkadaşlarda rampa çıkarken cc gibi araca hız vermiyor aksine yakıt ortalamasına , bakarak ayağını gazdan çekiyor araç daha az yakıt ve daha düşük hızla rampayı çıkıyor bu da daha düşük hız daha düşük devir ve yakıt demek. Aracı cc yi açıp rahat rahat seyahat etmek varken neden ısrarla kendilerini yakıt ortalamasına adayarak ayak bileğini kontrol etmeye çalışarak ızdıraplı bir seyahatin sebebini çözemedim bir türlü. Aynı hız ortamasını tutturmak şartı ile buyrun deneyin, ayak bileğiniz daha az yaktıramaz.

10. Bu mesajı için 2 kişi halils2'ye teşekkür etti:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ozkancavus5916 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    EDİRNE ÇORLU OTOBANIN CC ile 100 km de 3.6 litre harcadım . edirne çorlu otobandandan gitgel 4 ana çeyrekten sade 1 tanesini harcıyor . sehiriçi trafigine pek girmiyorum . babam kıyık tokide oturuyo edirnede otobandan sehiriçi yazan 1 inci tabeladan degil 2 nci tabeladan giriyorum tokiye geçiyorum .
    Özkan bey barutluk mahallesindeki TOKİ dediğiniz gibi pek şehir içi sayılmaz. Otobandan çıkınca hızınızda çok önemli değişikliler göstermeden ve dur kalk yapmadan hemen Toki'ye girmiş olursunuz. Güzel değerler tutturmışsunız tebrik ederim.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hız sabit kalmak suretiyle hiç bir sabırlı ayak bileği cc den daha az yakıt harcayamaz. Az yakan arkadaşlarda rampa çıkarken cc gibi araca hız vermiyor aksine yakıt ortalamasına , bakarak ayağını gazdan çekiyor araç daha az yakıt ve daha düşük hızla rampayı çıkıyor bu da daha düşük hız daha düşük devir ve yakıt demek. Aracı cc yi açıp rahat rahat seyahat etmek varken neden ısrarla kendilerini yakıt ortalamasına adayarak ayak bileğini kontrol etmeye çalışarak ızdıraplı bir seyahatin sebebini çözemedim bir türlü. Aynı hız ortamasını tutturmak şartı ile buyrun deneyin, ayak bileğiniz daha az yaktıramaz.
    Rampada hız kaybetmemek için gaza daha fazla basmak gerekiyor. Heleki benim gibi yaz tatilinde Edirne'den Tokat'a seyahat edecek birisi için tasarrufu göz önünde bulundururak ayak bileğini kontrol etmeye çalışmak çok büyük bir ızdırap olacak. İst.-Edirne neyse ama daha fazlası insanı gerçekten yoruyor. Cc nimetinden faydalanmak lazım.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Rampada hız kaybetmemek için gaza daha fazla basmak gerekiyor. Heleki benim gibi yaz tatilinde Edirne'den Tokat'a seyahat edecek birisi için tasarrufu göz önünde bulundururak ayak bileğini kontrol etmeye çalışmak çok büyük bir ızdırap olacak. İst.-Edirne neyse ama daha fazlası insanı gerçekten yoruyor. Cc nimetinden faydalanmak lazım.
    kesinlikle faydalanmak lazım. Ben bahsettiğiniz aralıklarda kullanırım halla tekirdağa giderken bile kullanırım cc yi, çok rahatlık.

ÖZKAN ÇAVUŞ
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Özkan bey barutluk mahallesindeki TOKİ dediğiniz gibi pek şehir içi sayılmaz. Otobandan çıkınca hızınızda çok önemli değişikliler göstermeden ve dur kalk yapmadan hemen Toki'ye girmiş olursunuz. Güzel değerler tutturmışsunız tebrik ederim.
    kıyık petrol ofisinden baca tarafında kardesimi spora falan götürüp getiriyorum . otaraflarda pek isık yok . edirne çorlu otobanı düz bir yol degil dik rampaları var . gitgel sadece 1 ana çeyrek mazot harcıyor . ortalama 280-300 km . babam edirnede servisçi oldugu için trafigin olmayan kestirme yolları ögrendim edirnede sıkıntı olmuyo . depo yu edirnede fulluyorum yada 1 küçük çeyrek harcıyor . 23 nisanda bulgaristana gittim . gitgel 1125 km ortalama hızım 90 km . ccli kullandım . 1 depo mazot harcadım yollar bozuktu iyi bir yola denk gelseydim 1200 km yi rahatlıkla görürdüm .

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

kıyık petrol ofisinden baca tarafında kardesimi spora falan götürüp getiriyorum . otaraflarda pek isık yok . edirne çorlu otobanı düz bir yol degil dik rampaları var . gitgel sadece 1 ana çeyrek mazot harcıyor . ortalama 280-300 km . babam edirnede servisçi oldugu için trafigin olmayan kestirme yolları ögrendim edirnede sıkıntı olmuyo . depo yu edirnede fulluyorum yada 1 küçük çeyrek harcıyor . 23 nisanda bulgaristana gittim . gitgel 1125 km ortalama hızım 90 km . ccli kullandım . 1 depo mazot harcadım yollar bozuktu iyi bir yola denk gelseydim 1200 km yi rahatlıkla görürdüm .
    90 km. sabit hızla oldukça güzel tüketim değerleri. Bahsettiğiniz güzergahı çok iyi biliyorum ve o taraflarda işim olduğunda çoğunlukla tercih ederim. Bulgarsitan'dan dönerken umarım depoyu fullemişsinizdir. Avrupa'da en ucuz akaryakıtın olduğu ülkeler arasında Bulgaristan ikinci-üçüncü sırada gelir. Gümrük işlemleri ve vize nedeniyle uğraşmak istemiyoruz. Burnumuzun dibindeki fırsatı bu yüzen değerlendiremiyoruz maalesef.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesinlikle faydalanmak lazım. Ben bahsettiğiniz aralıklarda kullanırım halla tekirdağa giderken bile kullanırım cc yi, çok rahatlık.
    Bizim ekstradan kol alıp aktifleştirmemiz gerekiyor. 4 lastiği birden yenilediğim şu günlerde biraz zor olmakla birlikte yakın gelecekte eklemeyi düşündüğüm donanımın başında geliyor cc.

ÖZKAN ÇAVUŞ
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

90 km. sabit hızla oldukça güzel tüketim değerleri. Bahsettiğiniz güzergahı çok iyi biliyorum ve o taraflarda işim olduğunda çoğunlukla tercih ederim. Bulgarsitan'dan dönerken umarım depoyu fullemişsinizdir. Avrupa'da en ucuz akaryakıtın olduğu ülkeler arasında Bulgaristan ikinci-üçüncü sırada gelir. Gümrük işlemleri ve vize nedeniyle uğraşmak istemiyoruz. Burnumuzun dibindeki fırsatı bu yüzen değerlendiremiyoruz maalesef.

ltrede 50 kuruş karı var . cumartesi sınırı geçtim 10 -15 km sngrad 2 kişi yemek yedik (1 pizza +1 patates +1 porsiyon tavuk kanat +2 dilim pasta +2 kola +6 top dondurma 20 leva türk parası 30 tl )

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

ltrede 50 kuruş karı var . cumartesi sınırı geçtim 10 -15 km sngrad 2 kişi yemek yedik (1 pizza +1 patates +1 porsiyon tavuk kanat +2 dilim pasta +2 kola +6 top dondurma 20 leva türk parası 30 tl )
    Akaryakıt fiyatlarını bilmiyorum ama yeme içme Bükreşte de çok ucuzdu.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Bulgaristan'a çıkmak için schengen vizesi, uluslararası ehliyet ve araç için triptik gerekiyor sanırım. Bir ara bakmıştık ama maliyeti yüksek olunca üstüne düşmedik.

ÖZKAN ÇAVUŞ
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

benim eşim bg vatandası ordada evli gözüküyorum türkiyedede evlilikten dolayı 1 yıl çok geçişli ücretsiz vize alıyorum 100 tlye 1 yıllık hayat sigortası yaptırıyorum . vizem çıkınca aracıma 3 aylık 80 euro ya sigorta yaptırıyorum . ehliyete bir sey gerekyok tercume triptik gibi sınırı gecerken 15 tlye pasaportuma pul alıyorum sınırı geçince 1 haftalık 10 levaya vinetka alıyorum okadar

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

benim eşim bg vatandası ordada evli gözüküyorum türkiyedede evlilikten dolayı 1 yıl çok geçişli ücretsiz vize alıyorum 100 tlye 1 yıllık hayat sigortası yaptırıyorum . vizem çıkınca aracıma 3 aylık 80 euro ya sigorta yaptırıyorum . ehliyete bir sey gerekyok tercume triptik gibi sınırı gecerken 15 tlye pasaportuma pul alıyorum sınırı geçince 1 haftalık 10 levaya vinetka alıyorum okadar
    İyiymiş imkanları kullanmak lazım tabi.

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Ben geçen hafta CC ile İstanbul dan Ankara 4,5 ortalama ile gittim. Ofsetli ve büyük inç jantlarım var ve arabamın ön tarafı basık. Bunlarda yakıt arttıran sebepler. Gel gelelim şehiriçi kendim CC siz kullanırken 8 litreler de geziyordum hep. Uzun yolda da CC siz yaktıracağım en düşük 4,8 olurdu. Çünkü bu tamamen size bağlı bir şey. Ayrıca CC varken kendimizi yormanın mantığı nedir ? Aç CC yi yaslan arkana. CC nin amacı sadece yakıt tasarrufu değildir. Sürüş rahatlığı ve anlık olarak radardan kaçabilmek içinde vardır CC
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben geçen hafta CC ile İstanbul dan Ankara 4,5 ortalama ile gittim. Ofsetli ve büyük inç jantlarım var ve arabamın ön tarafı basık. Bunlarda yakıt arttıran sebepler. Gel gelelim şehiriçi kendim CC siz kullanırken 8 litreler de geziyordum hep. Uzun yolda da CC siz yaktıracağım en düşük 4,8 olurdu. Çünkü bu tamamen size bağlı bir şey. Ayrıca CC varken kendimizi yormanın mantığı nedir ? Aç CC yi yaslan arkana. CC nin amacı sadece yakıt tasarrufu değildir. Sürüş rahatlığı ve anlık olarak radardan kaçabilmek içinde vardır CC
    Puntoda cc yokken 5.5 6 lt civarı yol bilgisayarı ortalaması olurdu en az, cc taktıktan sonra 4,8lt ortalama gördüm. yaklaşık 30 lt gazla 420km yol yaptım, klima açık, 3 yetişki 1 çocuk bagaj vs. Ayrıca rahatlığı da cabası. Aynı şekilde lineaya da cc taktıktan sonra yarım litreden fazla tasarrufu oldu bana. Daha araç değiştirirsem kısmet olursa olurca cc nin yanında otomatik vites de düşünüyorum

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/3 123 SonSon