Sayfa 1/3 123 SonSon
46 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 1.4 Benzinli için en uygun yağ?

SERKAN BOZDEMİR
    seralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917
    Edilen teşekkür: 22

Soru 1.4 Benzinli için en uygun yağ?

Aracım 1.4 77 hp benzinli

Yakıt tüketimi konusunda daha önce bir kaç konu açmıştım, kısaca değineyim.

Aracımı 6 aralıkta aldım ve tam 1 ay sonra 6 ocakta sanayide 80 bin bakımını yaptırttım. Bu 1 aylık süre içersinde yakıt tüketimim 6.2 ile 6.5 arasındaydı ancak bakımdan sonra ortalamam 8 8,5 lt lere çıktı. (Bi ara 10-12 ocak arası sanırım yeni benzin aldığımda 50 km lik bi yolda 5.8 lt oldu ama sonra yine 7.5 8 lt lere çıktı) Hava sıcaklıklıkları 15 20 derecelere çıktığında dahi 7,5 lt nin altına düşmedi. Sanayide bakımı yapan ustaya tekrar gösterdim herşey normal dedi, izmire gittim oto ( kardeşime) detaylıca gösterdim o da herşey normal dedi, kısaca ne yaptıysam yakıt tüketimimi eski değerlerine düşüremedim ve sebebini de bir türlü bulamadım.
    En son 100 TL benzin aldığımda sıfırladım 190 km yol yapmışım şuan ortalamam 7.4 lt.

Bunun sebepleri ne olabilir diye araştırırken bugün yağ konusu aklıma geldi.

Servisten aldığım 80 bin bakımı listesi var orada yağ değişiminde 5w-40 yağ konulacağı yazıyor. Ancak sanayide hangi usta olursa olsun aracın tipine kitapçığına bakmadan 10w-40 yağ koyuyorlar genelde. Bende benim araca büyük ihtimalle 10w-40 konulmuş olabileceğini düşünüyorum.

Şimdi aracıma konulan yağın 5w-40 olması ile 10w-40 olması arasında ne gibi bi farklılıklar olabilir? yakıt tüketimimimdeki bariz artışın sebebi yağ olabilirmi? Bizim araçlara en uygun yağ hangisidir? Bazı forumlarda 5w-30 tam sentetik yağ en iyisi denilmiş. Bu yağı kullanan var mı varsa izlenimlerini aktarabilirmi?

Ayrıca aracımda bakımdan önce hiç ses gelmiyordu, rölanti de nerdeyse motor çalışmıyor gibiydi. Bakımdan sonra ise motor sesi çok geliyor ayrıca rölantide gürültüsüz bir ortamda dikkatlice dinlediğimde 1 saniye arayla kırrrrr diye bir ses yükselip azalıyor. Bunun sebebi de yağdan olabilir mi?

Yakıt tüketimi ve sesin artmasını yağdan başka birşeye bağlayamıyorum artık. Gerekirse yağı tekrar değiştirteceğim.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Ben 5 40 Castrol edge kullanıyorum ve motor oldukça sessiz. Dediğinizi öğrenmenin en iyi yolu yağı değiştirmeniz. Kafanızdaki soru işaretinin biri gitmiş olur en azından.

cagatay gumus
    cagataygumus86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 27

5 40 castrol tabiki edge tabiki

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Alıntı cagataygumus86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5 40 castrol tabiki edge tabiki
    Aynen öyle. Dün adaşımın arabasına da ondan alıp koyduk. İlk baş yağlamadan dolayı sesli çalıştı motor ama daha sonra tamamen yağlanıp ısınınca ses baya azaldı. Hatta şu an tamamen kaybolmuş olması lazım Dimi adaş ?

Forumda servis çalışanı olan serrko abinin önerdiği yağ da 5-40.
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

cagatay gumus
    cagataygumus86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 27

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynen öyle. Dün adaşımın arabasına da ondan alıp koyduk. Ilk baş yağlamadan dolayı sesli çalıştı motor ama daha sonra tamamen yağlanıp ısınınca ses baya azaldı. Hatta şu an tamamen kaybolmuş olması lazım dimi adaş ?

forumda servis çalışanı olan serrko abinin önerdiği yağ da 5-40.
    aynen adaş ses mes yok

serrko serrko
    serrko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 93

Evet 5w40 yag olacak 10w40 kalin vizikoteli yagdir ve supaplarin üzerindeki tapet denilen ve yag basinciyla calisan parcalari tam olarak doldurmayacaktir bu sebebten ses yapar havada soguk yagda kalin çok problem yapabilir hazine olsaydi pek farkedilmeyebilirdi bilgin olsun kardes

MOTOROLA ATRİX CİHAZIMDAN GÖNDERİLDİ

Mert Saraçoğlu
    06MRT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 23

1.4 77 fire kullanıcısıyım 10w40 castrol edge kullanıyorum daha doğrusu kullanmak zorundayım çünkü 5-40 da motor yağda eksiltme yapıyor ses konusuna gelince bi kere 5-40 kullandım fakat seste çok bi fark yok gibi belki size öyle geliyor olabilir hocam

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay E.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı 06MRT93 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.4 77 fire kullanıcısıyım 10w40 castrol edge kullanıyorum daha doğrusu kullanmak zorundayım çünkü 5-40 da motor yağda eksiltme yapıyor ses konusuna gelince bi kere 5-40 kullandım fakat seste çok bi fark yok gibi belki size öyle geliyor olabilir hocam
    Tüp var mı araba da ?
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

Huseyin Mahiroglu
    arothel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 10

Selenia orijinal yağı tavsiye ederim
    Konu arothel tarafından (31/01/2014 Saat 20:58 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Saraçoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Tüp var mı araba da ?
    LPG var yazmamışım orada o yüzden eksiltme yapıyo

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Aracım şuan 78680km de ve aracımı tam 40binde aldım. İlk yağ(41binde) 10 40 elf ti sonra(50 binde) 10 40 magnatec koydum sonrasında ise (60bin)5 40 edge ve son olarak 70binde yine edge koydum. Ewet 5 40 ta eksiltme yapıyor ama sıralama olarak yazdığım yağ değişimlerinde ses gittikçe azaldı. İlk yağ değişiminden sonra ilk ateşlemelerde ve özellikle 2 3 gün çalıştırılmayan aracımda marş yaptığımda ses şiddeti hem fazla hem de yarım dakika kadar sürüyordu, magnatec koyduğumda ise ses şiddeti de süresi de kısaldı 10 15 sn falan sürüyordu ama edge koyduktan sonra ki 2 3 gün yatan aracımın ilk çalıştırılmasındaki sesin şiddeti de süresi de çok çok kısaldı. Geçen, 5 gün kapısı dahi açılmayan aracıma 0 derecede marş yaptığımda şıkırtı sesi neredeyse yok gibiydi ve daha marş yapmamın ardından geçen 3 4 sn lik sürede şıkırtı yapıp iyice azalmaya başladı motor ısındıktan neredeyse 0 ses diyebilirim. Aracınızın km sini bilmiyorum ama çok fazla yağ eksiltmesi yoksa 5 40 edgeden şaşmayın derim.
    Edit: Araçta tüp olduğu mesajına istinaden; benim de aracımda tüp var. Seneden seneye 4 lt yağ kullanıyorum. Yağ değişiminde yaklaşık 3lt (2,- 2,8lt) yağ koyuyorum kalan yağı da yaptığım kontrollerde azalma varsa ilave ediyorum. Ama şuana dek 4 lt yağın yetmediği hiç bir durum olmadı. Sene de en az 10 bin - 19,500 km arası yol yaptım. Yani sene de 4 lt yağ alsanız 3 lt sini araca koyduktan sonra kalan yağ sizi eksiltmelere karşı bir sonraki yağ değişmine kadar götürür.
    Konu halils2 tarafından (31/01/2014 Saat 21:07 ) değiştirilmiştir.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay E.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

LPG var yazmamışım orada o yüzden eksiltme yapıyo
    LPG normal bir motora göre biraz daha eksiltme yaptırır ama bu eksiltme çok mu fazla ki 10 40 kullanıyorsunuz ? En son bende bakım yaptırdım. Ne kullandılar hatırlamıyorum ama 1 litre kadar bir eksiltme olmuştu üstünü tamamlamıştım. Bir sonraki bakımda 5-40 koymayı düşünüyorum. Ne kadar bir eksiltme yapar ?

ali haydar durmuş
    ahdcgg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 19

benim arıcım 95 hp 5 40 koysam nasıl olur

serrko serrko
    serrko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 93

Alıntı ahdcgg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim arıcım 95 hp 5 40 koysam nasıl olur
    1.3 euro 5 motorsa 5w30 olur

MOTOROLA ATRİX CİHAZIMDAN GÖNDERİLDİ

Mert Saraçoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracım şuan 78680km de ve aracımı tam 40binde aldım. İlk yağ(41binde) 10 40 elf ti sonra(50 binde) 10 40 magnatec koydum sonrasında ise (60bin)5 40 edge ve son olarak 70binde yine edge koydum. Ewet 5 40 ta eksiltme yapıyor ama sıralama olarak yazdığım yağ değişimlerinde ses gittikçe azaldı. İlk yağ değişiminden sonra ilk ateşlemelerde ve özellikle 2 3 gün çalıştırılmayan aracımda marş yaptığımda ses şiddeti hem fazla hem de yarım dakika kadar sürüyordu, magnatec koyduğumda ise ses şiddeti de süresi de kısaldı 10 15 sn falan sürüyordu ama edge koyduktan sonra ki 2 3 gün yatan aracımın ilk çalıştırılmasındaki sesin şiddeti de süresi de çok çok kısaldı. Geçen, 5 gün kapısı dahi açılmayan aracıma 0 derecede marş yaptığımda şıkırtı sesi neredeyse yok gibiydi ve daha marş yapmamın ardından geçen 3 4 sn lik sürede şıkırtı yapıp iyice azalmaya başladı motor ısındıktan neredeyse 0 ses diyebilirim. Aracınızın km sini bilmiyorum ama çok fazla yağ eksiltmesi yoksa 5 40 edgeden şaşmayın derim.
    Edit: Araçta tüp olduğu mesajına istinaden; benim de aracımda tüp var. Seneden seneye 4 lt yağ kullanıyorum. Yağ değişiminde yaklaşık 3lt (2,- 2,8lt) yağ koyuyorum kalan yağı da yaptığım kontrollerde azalma varsa ilave ediyorum. Ama şuana dek 4 lt yağın yetmediği hiç bir durum olmadı. Sene de en az 10 bin - 19,500 km arası yol yaptım. Yani sene de 4 lt yağ alsanız 3 lt sini araca koyduktan sonra kalan yağ sizi eksiltmelere karşı bir sonraki yağ değişmine kadar götürür.
    aracım 92.000 km de ve 6 ayda 35 bine yakın km yaptım ilk 5-40 koyduğumda 1 litreden fazla yaktı ve ekstradan 1 lt 5-40 yağ aldım sonra ustam 10w-40 koymam gerektiğini söyledi ve 10w-40 koydum sonra ilk 10 binde çok az bi yakma yaptı üstünü tamamladım bi sonra ki bakımda neredeyse hiç yakmadı araba ağ ekleme yapmaya gerek bile yok denildi ama bu değişimde 5-40 koyayım diyorum bakalım neler olacak macera arayacağım biraz

Mert Saraçoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

LPG normal bir motora göre biraz daha eksiltme yaptırır ama bu eksiltme çok mu fazla ki 10 40 kullanıyorsunuz ? En son bende bakım yaptırdım. Ne kullandılar hatırlamıyorum ama 1 litre kadar bir eksiltme olmuştu üstünü tamamlamıştım. Bir sonraki bakımda 5-40 koymayı düşünüyorum. Ne kadar bir eksiltme yapar ?
    bende tekrar denicem bakalım sonuçlar ne göstercek

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

aracım 92.000 km de ve 6 ayda 35 bine yakın km yaptım ilk 5-40 koyduğumda 1 litreden fazla yaktı ve ekstradan 1 lt 5-40 yağ aldım sonra ustam 10w-40 koymam gerektiğini söyledi ve 10w-40 koydum sonra ilk 10 binde çok az bi yakma yaptı üstünü tamamladım bi sonra ki bakımda neredeyse hiç yakmadı araba ağ ekleme yapmaya gerek bile yok denildi ama bu değişimde 5-40 koyayım diyorum bakalım neler olacak macera arayacağım biraz
    10 bin km de 1 lt yağ eksilmesi normal sayılır. Siz 35 bin km de 2 lt eklediğinize göre anormal bir durum yok diye düşünüyorum. Ayrıca anladığım kadarıyla 6 ayda 35 bin km yol yapıp yağ değiştirmeden ilaveyle devam etmişsiniz. En fazla 20 bin kmde yağınızı değiştirmenizi öneririm.

m c
    benkimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 11

0W40 mobil1 esp kullandım en son.
    İlk yağ değişimi castrol edge 5w40 tı motor biraz daha sessiz çalışıyordu. Sonra mobil1 5w40 a geçtim,
    en son yağ değişimini belirttiğim gibi 0w40 koydum. motor daha çabuk ısınıyor ses normal
    Türkiye Mobil? | Otomobil Motor Yağları | Mobil 1? ESP 0W-40

Mert Saraçoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10 bin km de 1 lt yağ eksilmesi normal sayılır. Siz 35 bin km de 2 lt eklediğinize göre anormal bir durum yok diye düşünüyorum. Ayrıca anladığım kadarıyla 6 ayda 35 bin km yol yapıp yağ değiştirmeden ilaveyle devam etmişsiniz. En fazla 20 bin kmde yağınızı değiştirmenizi öneririm.
    yanlış anladınız galiba ben toplamda 6 ayda 35 bin km yaptım ve her 7-8 binde yağımı değiştiririm çok hassasım bu konuda ve 7 binde 1lt eksiltme yapıyor 5-40 hatta ilk koyduğumda 2 lt ye yakın yapmıştı

SERKAN BOZDEMİR
    seralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917
    Edilen teşekkür: 22

Arkadaşlar 10w-40 aracın sesini artırdığında sanırım hepimiz hem fikiriz, ses olayını yağa bağladık diyelim ve yağı değiştirdim. Peki bu 10w-40 yağ kullanılmış olması yakıt tüketimine gerçekten olumsuz bir etkisi olmuşmudur ? 100 km de 1.5 lt kadar ciddi bir artış söz konusu çünkü, bu yağ bu kadar etki edermi ?

Birde 5w-40 mı yoksa 5w-30 mu kullanayım? ve edge mi magnetic mi ?

Sayfa 1/3 123 SonSon