Sayfa 2/11 İlkİlk 123456 ... SonSon
216 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Hadi bakalım şu cut-off olayına biraz kafa yoralım

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

bora abi 4 silindirli bi arabada aynı anda her bir silindir farklı işler yapar. mesela 1. emme yaparken 2. egsoz,3. sıkıştırma,4. de ateşleme yapar. neyse konu ile çok da ilgili değil

cut off yakıt akışının kesilmesidir. ve beyin ne zaman motora yakıt göndermesem motor stop etmeden dewam eder diye hesaplar. mesela 4000 dewirde ayağınızı gazdan çektiniz yokuşaşağı düz yol farketmez, dewir yüksek olduğu için yakıtı tamamen keser. 2000li dewirlere geldiğinde (tam olarak dewrini bimiyorum değişiyor) silindirlere yakıt gönderilmeye başlar. 1000 dewre düşüldüğünde ise ciddi ciddi yüksek miktarlarda yakıt gönderilir. rölanti dewrinden çok daha fazlası. çünkü hem tekerleri çewirmek zorundasın, hem motoru.ama rölantide sadece motora gidiyor.

aşınma problemiyse, motor kendi kendini her dewirde yağlar. çünkü yağ pompası krank milinden güç alır krank mili dönüyorsa pompa da çalışıyor demektir. yakıtın yağlaması da önemsenmicek miktarda azdır. zaten yakıt moleküler halde gönderilir silindirlere.
    amerikan v8 motorların bazılarının uzun yolda giderken yakıt ekonomisi için 4 silindirin ateşlemesini kesmesi, yakıt olmadığında oluşacak ekstra sürtünmenin çok çok önemsiz olduğunu gösterir.

buarada esp boş viteste de çalışır, vitesteyken debriyaja bastığınızda da.

2. Bu mesajı için 5 kişi Auto engineeR'ye teşekkür etti:

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

Alıntı tempesty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burada büyük bir yanlış anlama var bence motoru çalıştırdığın saniyeden itibaren rolantide dahi olsa motora her an yakıt girişi olucaktır olmazsa stop eder zaten..alinin demek istediği sanırım yağlanmayı sağlıcak yeterli düzeyde yakıt girişi olmadığından ötürü motorda aşınma meydana gelmesi..ama böyle bişey olucağını da zannetmiyorum..genelde içten yanmalı 4 silindirli bir motor 1-3/2-4 ateşleme sistemine göre çalışır,araç rampa aşağı inerken gaz vermeseniz dahi boş viteste rolantide çalışsa dahi ateşleme sistemine göre 1-3 silindirler bujiden patlama alarak krank milini aşağı itiş gücüyle çevirdikleri sırada 2-4 silindir içindeki pistonlarda aynı anda yukarı çıkarak benzin-hava karışımını sıkıştırmaya başlıcaklardır..bu sırada elbette yakıt girişi ve gaz çıkışı gerçekleşicektir..siz gaz vermeseniz dahi bu döngü böyle devam eder gider.sonuçta bir motorun çalışma prensibi zaten budur.

Ayrıca ben soğuk motoru her çalıştırdığımda zaten otomatik jikleyle karşılaşıyorum ve çoğu zaman gaz vermediğim halde kışın frene basmak durumunda kalıyorum..Bana kalırsa her durumda yağlanma az veya çok zaten gerçekleşiyordur..
    anlattıkların doğru kardeş ama benim anlatmaya çalıştığım cut-off esnasında motor yakıt tüketmiyor. evet araç boşta iken gaz vermezsin ve motor rolantide çalışır.. benim aşınma dediğim olay soğuk motorun cut-off esnasında oluyor.. sabah kalktım motoru çalıştırdım rampa aşağı inmeye başlıyorum ayağımı gazdan çektim araç rampa ağşağı soguk bir şekilde rampa aşağı (cut-off aktif bir şekilde) gidiyor işte o dönemde boşa da almak zor çünkü dik bir rampa var.. ayrıntı burda arkadaşlar.

""yakıtın yağlaması da önemsenmicek miktarda azdır. zaten yakıt moleküler halde gönderilir silindirlere. ""
    auto enginerin yazısından alıntıdır...

işte benim aradığım kelime budur bu bilgi bana yeter saol alper dağdemir kardeş...
    Konu femoli tarafından (07/09/2007 Saat 14:09 ) değiştirilmiştir. Sebep: flood
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Konuya Alper açıklık getirmiş zaten Yağlama motor çalıştığı andan itibaren başladığı için boşta gidip gitmemek yağlama durumunu değiştirmez.Ancak Alinin söylediği gibi oldukça yüksek bir eğimden inerken(Hatta çıkılamayacak bir eğimden ) yüksek devirlere çıkılabilir.Bu durum ise soğuk bir motorun daha çok aşınmasına sebebiyet verir.Çünkü motor aşınmalarının neredeyse tamamı marş esnasında ve motor soğukken (Özellikle de yüksek devirlere çıkılırsa) gerçekleşir...

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Dikkat

''cut off yakıt akışının kesilmesidir. ve beyin ne zaman motora yakıt göndermesem motor stop etmeden dewam eder diye hesaplar. mesela 4000 dewirde ayağınızı gazdan çektiniz yokuşaşağı düz yol farketmez, dewir yüksek olduğu için yakıtı tamamen keser.cut-off esnasında motor yakıt tüketmiyor''

Arkadaşlar kusura bakmayın ama ben buna mantıklı bir anlam verebilmiş değilim..Yani yakıt akışı kesilen bir motor o anda stop etmezmi zaten ?? araç yokuş aşağıya gaz vermesenizde;motor freniyle inerken bile motor o anda belli oranda bir yakıt tüketiyordur,yani motora yakıt girişi mutlaka oluyordur aksi halde motor zaten duracaktır.Rolanti halinde bekleyen motorada azar azar yakıt girişi olur,rampa aşağı motor freniyle inen motorada yakıt girer..Ayrıca yakıtın yağlama özelliğinin önemsenmiyecek derecede az olduğuna katılıyorum tabii ki.

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuya Alper açıklık getirmiş zaten Yağlama motor çalıştığı andan itibaren başladığı için boşta gidip gitmemek yağlama durumunu değiştirmez.Ancak Alinin söylediği gibi oldukça yüksek bir eğimden inerken(Hatta çıkılamayacak bir eğimden ) yüksek devirlere çıkılabilir.Bu durum ise soğuk bir motorun daha çok aşınmasına sebebiyet verir.Çünkü motor aşınmalarının neredeyse tamamı marş esnasında ve motor soğukken (Özellikle de yüksek devirlere çıkılırsa) gerçekleşir...
    Arda bildiğim kadarıyla motorun soğukken daha fazla aşınma sebebi bence yakıtın yağlama etkisinden yada yüksek devirden değilde;uzun süre olduğu yerde beklemiş bir arabanın motor parçalarına tutunan yağ moleküllerinin kartere inmesiyle,ilk çalıştırmada karterde biriken yağın tekrar motora girmesinin zaman almasından kaynaklandığı şeklinde biliyorum ben..

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

Arda bildiğim kadarıyla motorun soğukken daha fazla aşınma sebebi bence yakıtın yağlama etkisinden yada yüksek devirden değilde;uzun süre olduğu yerde beklemiş bir arabanın motor parçalarına tutunan yağ moleküllerinin kartere inmesiyle,ilk çalıştırmada karterde biriken yağın tekrar motora girmesinin zaman almasından kaynaklandığı şeklinde biliyorum ben..
    dediğiniz doğrudur,motor aşınmaları,en çok ilk çalıştırmada motor soğukken oluşur.yağın silindirlerden kartele akmış olması nedeni ile oluşan bir durumdur.eski teknolojili araçlarda,hareket etmeden önce bir müddet boşta çalışması tavsiye edilirdi.fakat artık bütün üreticiler,motor çalıştıktan sonra aracı düşük devirde kullanarak hemen hareket edilebileceğini belirtiyorlar.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

bora abi hayır motor stop etmiş sayılmıyor,çünkü motor dönüyor yakıt gönderilmese de.. ama bu yakıt kesişini motor 500 dewirlere düşene kadar gerçekleştirip de o dewirde yakıt göndermeye başlanırsa o zaman motor toparlayamaz we stop eder araba da durur.

buarada motor aşınmalarının en çok ilk çalıştırıldığı anda olduğu doğru.buna en büyük etken de yağın motoru tam olarak yağlamaya başlayamamış olması. ama bir etken daha war ki bu da motorun soğuk olmasıdır. motor parçaları ideal sıcaklığında çalışması için tasarlanmıştır. bu sıcaklığın altında we üstünde aşınmalar çok olur, yanma werimsiz gerçekleşir. o yüzden en azından motoru ilk çalıştırdıktan itibaren motor suyu sıcaklık göstergesi birazcık da olsa kıpırdayana kadar motora yüklenilmemelidir.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Ben bir örnek verdim burada da sorim: şimdi araca 1km gidecek kadar yakıt koyalım bir kilometre sonra eğim başlasın ayağımızı gazdan kestik ne olacak bu durumda boş depo ile araç çalışır vaziyette inecek mi?

13. Bu mesajı için 2 kişi the_Algn'ye teşekkür etti:

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

Alıntı alialgan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bir örnek verdim burada da sorim: şimdi araca 1km gidecek kadar yakıt koyalım bir kilometre sonra eğim başlasın ayağımızı gazdan kestik ne olacak bu durumda boş depo ile araç çalışır vaziyette inecek mi?
    ewet mantık olarak doğru araba gitmeye devam eder.. ama uygulama olarak hiç denenmemiş bir olay belki uygulama olarak yanlış olabilir. bir kilometrelik düz yoldan sonra iniş başlamasın. bir kilometrelik yakıt olsun, iniş de 950 metre sonra başlasın.. bence araba devam eder diye düşünüyorum... ve devam ederde. ilk gaz emri verene kadar.. ( küçük bir husus var motor devri 1500 devrin altına düşmemek şartıyla diyorum ben) hiç denediniz mi bilmiyorum ama gaza basmadan debriyajdan çok dikkatli bir şekilde ayak çekilirse araç hareket eder burda motor rolanti devrinde araç gaz vermeden devam eder.. bir çoğunuz belkide bunu bilmiyorsunuz. tabi aracın birinci vites veya geri vitesde olma şartı ile iki ve üstündeki vitesleri denemedim (birde benzinlileri bilmiyorum)

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

bora turan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308

peki arkadaşlar yakıt gönderilmiyor fakat motor dönmeye devam ediyor..yani gaza basmıyorsunuz,gaz vermiyorsunuz rampa aşağı gidiyosunuz motor hala dönüyor vs. vs . peki motora yakıt gitmiyorsa o sırada dönen motorun içinde ne patlıyor yakıt olarak ??

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

yakıtın kesilmesi şudur.ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde yakıt tamamen kesilmez,rölanti devrindeki harcadığı yakıt kadar motora benzin pompalamaya devam eder.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ufuk bozkaplan
    ufukbzk84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 .. 2326
    Edilen teşekkür: 102

ben her halukarda motora zarar vereceğime boşta giderim balatalara zarar veririrm... benm mantığım onu alıyo ve onu kabul ediyo
    2007 Grande Punto Dynamic 1.3 75 hp Titanyum Gri ...

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

ben anlamıyorum siz ayağınızı çekince araç yakıt harcamaz cut cuf keser yakıtı hiç yakıt harcamaz diyorsunuz ben yokuş aşağı viteste devir 2500 3000 de iniyorum şimdi benim aracım hiç yakmıyormu oluyor eee araç yandım yeter diye bağırıyor yinede yakmıyormu bunu kinaye olarak söylemiyorum gerçekten öğrenmek için soruyorum ... doğru olanı açıklayacak arkadaşa şimdiden teşekkür ediyorum...

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

a a
    krsd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 19

Yokuştan inerken menzilin arttığına dikkat ettiniz mi hiç,belki bu biraz fikir verebilir.

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

Alıntı krsd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yokuştan inerken menzilin arttığına dikkat ettiniz mi hiç,belki bu biraz fikir verebilir.
    tabiki artıcak.. yakıt yansada dahi menzil artıyor çünkü tüketim düşer menzilde artar.. yani inişli yollarda araçlarımız minimum yakıt yakar.. o yüden menzilde artar.. aynı durum rampa çıkarkende mevcut.. bu seferde menzil azalıyor dikkat ederseniz..

ali kemal metin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben anlamıyorum siz ayağınızı çekince araç yakıt harcamaz cut cuf keser yakıtı hiç yakıt harcamaz diyorsunuz ben yokuş aşağı viteste devir 2500 3000 de iniyorum şimdi benim aracım hiç yakmıyormu oluyor eee araç yandım yeter diye bağırıyor yinede yakmıyormu bunu kinaye olarak söylemiyorum gerçekten öğrenmek için soruyorum ... doğru olanı açıklayacak arkadaşa şimdiden teşekkür ediyorum...
    mehmet kardeş.. biz burda uzun zamandır cut-off olayından sisteminden bahsediyoruz.. doğru olan benim doğru olarak bildiğim bişey var oda cut-off esnasında araçların hiç yakıt tüketmediği.. bu esnada araç enerji yer çekimi kuvvetinden alıyor.. neden dereler hep aşağıya akar.. yada eğimi az olan derede sular yavaş akarda eğimi fazla olan derede sular hızlı akar.. (yanlız cut-off rampa çıkarkende devreye girebilir.. bunu bu konuyla karıştırmayın. eğimi az bir rampada motora yuklenirsiniz 5 vites 180 le giderken ayağınızı gazdan çektiniz ve araç hız kaybetmeye başlayacaktır. araç devam ediyor hızda kaybediyor gazda vermiyorsunuz. belli bir mesafe devir rolanti devrine gelene kadarda cut-off la gider.)

eğer inilen rampanın seviyesi ihtiyaç olan enerjiyi yer çekiminden karşılayacak düzeydeyse araç estra bir yakıt gücü istemeden devam edecektir.. ama siz gaza basarsanız o zaman yakıt harcanır ve araba da hızlanmaya başlar. ama gaza basmazsanız ve ihtiyaç olan enerjiyi yerçekimi karşılarsa ve sizde ayagınızı gazdan çekerseniz cut-off devreye girer ve yakıtı keser..

birde burda dikkat etmemiz gereken konu var inişin ne derece eğimli olduğudur.. burda eğime bağlı olarak durum değişir.. çok çok eğimli bir yerde araç cut-off esnasında bile hızlanabilir.. ama daha az bir eğimde siz ayağınızı gazdan çekerseniz cut-off devreye girer ama araba yavaşlamaya başlar yakıt yakmaz taki rolanti devri olan devre kadar..
    Konu dejavu tarafından (07/09/2007 Saat 20:40 ) değiştirilmiştir.

26. Bu mesajı için 3 kişi dejavu'ye teşekkür etti:

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

ali abi aynen katılıyorum sana..

cut off dewreye girdiğinde egsoz emisyonu sıfırdır desek galiba daha açıklayıcı olacak.

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ali ÖZTÜRK
    bahcelili_ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 263

Alper olaya noktayı koymuşsun llerine sağlık. Sanırım aramızda bu işi en teorik olarak bilen sensin.

peki ben kimsenin sormadığı bi soruyu sormak istiyorum

şimdi benzini olmayan bi araba sıfır benzin; bu arabayı halatla bağlayıp çeksek 80 90 la giderken bu adam 4 vitese taksa yada devir yuksek olsun dersen 3. vitese takarsa şimdi bu araba çalışıp bizi takip edecek mi? yada bıraksak kendi halinde çalışır vaziyette yavaşlayacak mı?

30. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

eğer kontağı açmışsa,hız göstergesinde hızını,vitesteyse de dewir sayısını okur (göstergeler tam elektronik değilse) ama motor çalışmıyordur sadece dönüyordur. çünkü marşa basılmamıştır basılsa da motor çalışmamıştır. kendi haline bıraktığında da doğal olarak yawaşlar we durur çünkü yakıtı yok

Ali ÖZTÜRK
    bahcelili_ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 263

Alıntı Auto engineeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer kontağı açmışsa,hız göstergesinde hızını,vitesteyse de dewir sayısını okur (göstergeler tam elektronik değilse) ama motor çalışmıyordur sadece dönüyordur. çünkü marşa basılmamıştır basılsa da motor çalışmamıştır. kendi haline bıraktığında da doğal olarak yawaşlar we durur çünkü yakıtı yok
    motor sadece donuyo çalışmıo diosun ama bizim motorlar gayet çalışıo ayağımızı gazdan kesince. hatta motor sesi bile hannnn die gelio demekki tam bi kesinti yok demek değil mi bu? bana biraz çelişkili geldi:/ hatta bizim göstergede tip olarak anolog ama elektronik:/
    Konu bahcelili_ali tarafından (07/09/2007 Saat 22:35 ) değiştirilmiştir.

33. Bu mesajı için 2 kişi bahcelili_ali'ye teşekkür etti:

bora turan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308

tamamen katılıyorum işte benim demek istediğimde budur..yani ali ve alper aslında tam olarak ne demek istediğimi anlayamadılar,araç motor freni yaparkende atıyorum 5000 devirden 2000 devire düşerkende rampa aşağı,motor dönerken çevirirken vs vs..mutlaka -motora yakıt girişi olur- yakıt kesmez alinin de dediği gibi araç çalışıyor o anda bile yakıt tüketiyor bir miktar..gaz vermeye başladığınızda ise sadece depodan daha fazla yakıt çekme emri vermiş olursunuz o kadar..yani madem bu araba rampa aşağı viteste yakıt çekmiyor-tüketmiyor o zaman motorda patlayan şey ne

Sayfa 2/11 İlkİlk 123456 ... SonSon