Benim m-jet in paraflu hortumlarından motorun solunda __ kaputu açtığımızda bize göre sağda kalan yerlerde hortumlar kaçırma yapmıştı. Ciddi bir boşalma aslında şanzumanın üstü pink panter olmuştu 10.000km bakımından 2 ay sonra. Araç 13,000km civarı iken garantiden; servise gösterdim, kelepçeleri değiştirdiler. Eksilen parafluyuda yerine koydular. Soğukken MAX olacak şekilde.

Şimdi asıl sorun burada başlıyor. Benim m-jette; Motoru sıcakken yani hararet normal seviyesindeyken motoru stop ettiğinizde paraflu MAX çizgisinin 1cm altında duruyor. Aynı paraflu miktarını kontrol etmek için düz bir yerde motor soğukken (3-5 saat çalışmamış iyice soğumuşken) kontrol ettiğiniz zamanda MAX-MIN arasında plastiğin kıvrımlı olduğu yerde duruyor. Kelepçeler değişmiş olduğu halde yine kelepçelerin etrafında kurumuş paraflu kalıntıları var pembe pembe. Geçen seferki kadar çok değil yalnız bu sefer.

Benim kendi tespitim; motor soğukken kontrol ettiğimizde azalmış diye düşündüğümüz ve benim daha önce servisde kelepçe değişimi sırasında full ondan daha önce de 10.000km bakımı esnasında yine motor soğukken full yaptığım paraflunun fazlasının motor atıyor.Terleme yapıyor. Bu şekilde 5,000km den fazladır gidiyorum.

Devamlı bir kaçak olsa hepsi birden biter. Aracı park ettiğimde damlama yapar. Ben arabayı 10.000km bakımına götürdüğümde de full olan parafluyu kelepçe kenarlarından atmıştı. Ondan önce böyle bir sorun yoktu. Şimdi son 10 gündür düzenli her çalıştırmadan sonra takip ediyorum. Paraflu miktarında azalma yok. Seviye soğukken plastik seviyesinde sıcakken MAX yazısının hemen altında. Aracı çok sıkıştırmıyorum. Sadece geçen hafta sabah işe geç kaldığım için kurtuluşdan -söğütözüne 9 dk da geldim Genelde 2,250 -3,000 dd fazla sıkıştırmadan kullanıyorum. Daha hiç hararet yapmadı.

Bu konuyu hem kendi düşüncelerimi /tespitlerimi paylaşmak hemde sizlerin değerli yorumlarını almak için açtım. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.