Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Kuş Pisliği ve Boya Kalktı

Onur Baykal
    bambogie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 EN 100
    Edilen teşekkür: 19

Haber Bilgilendirme Kuş Pisliği ve Boya Kalktı

1 hafta kadar araba evin yanında yattı durdu bu arada bende hiç bakmadım valla bende ne oluyor ne bitiyor diye geçen gün hem mazot alayım hemde yıkatayım diye evden çıktım herşey güzel normal mazotu aldım arabayı yıkattım giderken kuş pisliği olan yerde ne görelim almış boyayı yakmış duruyor.Astara kadar almış.Sinirden delirdim gittim servise dediler yapıcak edicek bişi yok çıkması yada rotüşlanması mümkün değil öyle kalacak yada boyanacak dediler bende tavanda olduğu için boyatmadım malum çizilen yeri boyatsak bile satarken allah bu araba kazalı bu araba 5.000ytl daha ucuz diye hemen çamur atarlar hele tavan taklalı bu taklalı diye karar veremedim napayım ne edeyim diye ama inat ettim boyatmıcamda bişide yapmıcam.bu arada ağaç yada tel altında da durmuyodu araç o yüzden tamamen tesadüf.siz siz olun kuş pisliği görünce 1 dk nızı ayırıp silin yoksa benim gibi sinir oluyorsunuz.serviste söylenene göre kuş pisliği çok kuvvetli asit ve sürekli teması çok zararlıymış bunu paylaşayım dedim gözümüz gibi baktığımız arabalarımız toz konsa içimiz acır bunlardan korumak lazım benimde canımı sıkıyo ama valla ne yaptıracağımı ne edeceğimi bende bilmiom hem paylaşayım hemde soru sorayım dedim.okuyan ve ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

geçmiş olsun. maalesef artik yapacak bir sey yok , kus pisligi cok pis zararli bir madde. uzun süre kullanmayi düsünüyorsaniz boyatin derim , yoksa her baktiginizda moraliniz bozulacaktir. boyatmadan önce bir resmini cekip saklarsaniz ileride satarken gösterirsiniz.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

ozan akgül
    pascal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 25

bana kalırsa hiç boyatma derim. çünkü dediğin gibi yarın öbür gün satmayı düşündüğün zaman o küçük şey için boyattığını kimseye anlatamazsın. yine de sen bilirsin tabi ama zamanla onla yaşamaya alışırsın

ufuk bakal
    ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41 EU 361
    Edilen teşekkür: 122

geçmiş olsun arkadaşım benim dayımın aracında olduğu için naynı olay ben her gördüğümde ıslak mendille silerim
    dediğin gibi bencede gp yi sakın boyatma sonra yok taklalı,yok kazalı derler

toful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 26

bende boya dökülmeye başladı.üstelik kuş pisliği felan da değil.o bakımdan dert etme derim.

Ahmet Özgür Doğan
    Lordrivendel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 38

Aman arkadaşlar Kuş pisliğinin ne kadar tehlikeli bir asit olduğu tahmin edemezsiniz. Aracın üzerindeki 8 kat kaplamayı delebiliyor. Ve dünya üzerinde hiç bir teknoloji daha bunun önlemini bulamadı

Zaten GP'nin kitapçığında dahi yazıyor "kuş pisliğini mutlaka hemen silin" diye...
    "What we do in life, echoes in eternity"

M.Bülent ATASOY
    Forumun Manyağı Bülent A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    07 ATA 35
    Edilen teşekkür: 214

Bana kalırsa boyat.
    H.K nin dediği gibi resmini çekip saklaman yeterli.
    Netice tavanı komple boyamazlar.Yarım boya yapılır.
    Araç yarım takla atmayacağına göre?
    Komple tavanı boyasalar bile emin ol alan kişi başka yerlerine hasar vermeden bir tek tavanı yere değdirmeni taktir edecektir.
    Artık bir tek tavanı boyalı arabalarda rahatça satılıyor.Saksı düştü.Kus pisledi gerekçeleri ile.
    Başka kısımda boya olmayacağı için sorun olmaz.Boyat gitsin.
    Photoshop Değil , Gerçeğin Ta Kendisi

SÖZDE DEĞİL , ÖZDE MODİFİYE

A. K.
    nasrettinhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

-ALINTI-

Ağaç reçineleri ve kuş dışkılarında bulunan ürik asidin otomobillerin boyalarında ciddi tahribata yol açtığı belirtilerek, park ederken ağaç altından kaçınılması istendi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İskender Yıldırım, özellikle kış aylarında yaşam alanlarında yiyecek bulmakta zorluk çeken kuşların, şehir merkezine gelerek büyük ağaçlarda barındığını belirtti.

Ağaçların dallarına konan onlarca sığırcık, serçe, güvercin ve karga gibi kanatlı hayvanların dışkılarıyla, park halindeki otomobilleri kirlettiğini, dışkılarının asit içermesi nedeniyle araçların boyalarında tahribatlara yol açabildiğini ifade eden Yıldırım, araç sahiplerini uyardı.

Yıldırım, kanatlı hayvanların idrar kesesi olmadığını, bu nedenle de dışkı ve idrarının birlikte aynı anda çıktığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Dışkı ve idrarın birleşmesi ise ürik asit ile sodyum ve potasyum tuzlarının oluşmasına neden oluyor. Kuşların metabolizmaları diğer hayvanlara göre daha farklı. Kuşların yedikleri besin maddeleri, midelerinde kısa süre kalıyor.

Tam olarak sindirilmeden dışarı verilmesi de ürik asit oluşumunu artırıyor. Dışkı içindeki ürik asit ise otomobillerin boyalarına zarar verir.” Yıldırım, kuşların özellike hava akımının olmadığı, rüzgar almayan çok yapraklı belli ağaçları tercih ettiğini, önlem olarak otomobillerin bu tür ağaçların altına uzun süreli bırakılmaması gerektiğini kaydetti.

------------------------------------------------------------------

Kanatlı hayvanların dışkısında bulunan ürik asit, otomobillerin üzerinde uzun süre kaldığında boyaya zarar veriyor. Sigorta şirketleri kuş dışkısından dolayı araçların boyasında oluşan hasarı kasko sigortası kapsamına almıyor. Ürik asitin, böbreklerden pürin denilen, nükleit asit moleküllerinin yıkımı sonucu atılan bir madde olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Sürüngenler ve kuşlar dışkılarını çözünmeyen beyaz bir bileşik olan ürik asit şeklinde atarlar ve böylece çok az su kaybederler. Kuşların dışkılarının lapa kıvamında olması aracın üzerinde fazla kalmasını sağlar. Kuşların pislediği araçların hemen temizlenmesi gerekir.” diye konuştu. Kuşların yoğunlukta bulunduğu geçitlere araç bırakılmamasını tavsiye eden Sıkı, özellikle leylek, karga, sığırcık, güvercin ve büyük kuş sürülerinden araçların uzak tutulması gerektiğini ifade ediyor.
    Konu nasrettinhoca tarafından (19/07/2007 Saat 11:19 ) değiştirilmiştir.

berkay gül
    BERKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16z0277
    Edilen teşekkür: 56

eger alan kısı arabayı ıyı bı ustaya götütrse o zaten anlar anlatırsın benım aracımın sol ön kapısı tamamen degıstı kapının alttarafında kalan bölüm boyandı ıkı ay sona bi mınubus sol tarafından sürttürdü orasıda bıyandı
    ama yetkılı servıste gösterıldıgınde sol tarafta bısı yok görmedıler aradılar ama sol taraftakı öntaraf az biraz boyanmıs dedıler nasıl ıs anlamadım zaten malum turkıyede yasıyoruz surtturup kacanda oluyo tas ıslerıde oluyo akıllı bınıcıler zaten bunları dert etmıyo kuş pisliği içinde evet cok kuvvetlı bır asıt varmıs bunu bende duydum uno aracımız varkende yasadık gecmıs olsun okadar takma derım

Kadir K.
    kadoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 ** 0178
    Edilen teşekkür: 436

arabanda boya koruma varmı bilmiyorum ama kanımca boya koruma olsaydı daha az hasarla yada hiç bir zarar görmeden atlatabilirdin, eğer uzun süre bineceksen bencede fotosunu çek ve boyat aksi takdirde boyanın kalktığı yer zaman içerisinde daha fazla zarar görebilir birde nacizane tavsiyem arabayı uzun süre kullanmayıp park halinde bırakıcaksanız ağaç gölgelerinden kaçının yada branda ile örtün.

hakan onay
    hakacoco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 0

geçmiş olsun kötü bi tecrübe olmuş ama bencede boyatmanda fayda var yoksa zamanla açılan yer dahada kötü olabilir...

Deniz Akan
    Denizzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1

Alıntı hakacoco Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun kötü bi tecrübe olmuş ama bencede boyatmanda fayda var yoksa zamanla açılan yer dahada kötü olabilir...
    evet bence de estetik kaygısı bir yana, açılan yer daha da kötü olabilir...o yüzden boyatmanda fayda var...

Emre B.
    dr_emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Geçenlerde benimde sol çamuguma kuş pislemiş ve garip bir şekilde matlaşmış boya.Üzerindeki pastayı almış sanırım bende uyuz oldm ya

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Onur geçmiş olsun.Ben her gün aracımdaki kuş pisliklerini temizlemekten bıktım açıkçası.Beklerse boyaya zarar veriyor denildiği gibi.Bence görüntü sürekli aklını kurcalayacaksa boyat derim...

ahmet kahraman
    stotinka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 .. ....
    Edilen teşekkür: 41

bence bu kuşların altına lastik don bağlamalı

Eren GÖNCÜOĞLU
    gezenti Er-NnN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 522

Alıntı stotinka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence bu kuşların altına lastik don bağlamalı
    ahahahhaa işte beklediim yorum birinden gelmiş...

Ali İLHAN
    microab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nevşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    50 A* 4*4
    Edilen teşekkür: 690

Boya koruma çok faydalı arkadaşlar.

Belki biraz pahalı fakat sıkıntı olmuyor temizlerken.
    GRANDE PUNTO 1.3 90 HP MJ DYNAMİC 5K TİTANYUM GRİ 50/06

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet daha vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lâkin mağlup edilemezler” Napoleon Bonaparte - Fransa İmparatoru

berkay gül
    BERKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16z0277
    Edilen teşekkür: 56

onların .... bez tutmaz o aside bez don deıl çelik don lazım
    Konu microab tarafından (19/07/2007 Saat 17:31 ) değiştirilmiştir. Sebep: argo sözcük silindi

mustafa özkan
    şehitler aslaaa ölmez baycep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    23DR000
    Edilen teşekkür: 108

Benim aracımda camsil var , günde 2-3 defa arabamın sağını solunu dikkatlice inceleyip . pislik varsa camsille temizlerim...

burak kaya
    BUrasııı Besiktasss!!! ZaMBroTTa_1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 90

Alıntı baycep Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracımda camsil var , günde 2-3 defa arabamın sağını solunu dikkatlice inceleyip . pislik varsa camsille temizlerim...
    aynen abi bende camsil cok kullanırım bagajımda mutlaka bulunur....

Sayfa 1/2 12 SonSon