Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Manifold ve Egr temizliği hakkında bilgi (önemli)

erol beyaz
    nightblue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 33

Dikkat Manifold ve Egr temizliği hakkında bilgi (önemli)

Arkadaşlar merhaba;

Başıma gelen üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum ve mümkünse motordan anlayan arkadaşlardan yorum istiyorum.

geçtiğimiz cumartesi, cevizlibağ akınsal sanayi sitesindeki ERO SERVİSE, manifold ve egr temizliği yaptırmaya gittim. oradan gürkan usta 3 saat süren bi işlem uyguladı. manifold ve egr yi söktü sözde temizliğini yaptı ve beni gönderdi. sözde diyorum çünkü; gerçek anlamda yapılabilen bir temizlik yok. evet pis olduğu doğrudur. içinin kurum olduğu doğrudur ama motorun neredeyse bütün hortumlarını söküp takmaya o riske girmeye değer mi diye sorarsanız, kesinlikle yaptırmayın derim. zaten bi temizlik de adam akıllı olarak gerçekleşmiyor. ama asıl sorun bu değil. onca sökülen hortum ve işlemin ardından zaten içim eridi, birde başıma üzücü bir olay geldi.

manifold ve egr temizliği yapılırken mecburen motorun suyu boşaltılıyor ve işlem yapıldıktan sonra yeniden koyuluyor. işlem bittikten sonra cevizlibağdan çıkıp beykoza eve gelirken fsm köprüsünü geçince araç, birden hararet yaptı ve ibre kırmızıyı yaktı 10 sn sürmeden köprüyü geçtikten sonraki cebe hemen girdim kontağı kapattım ve kaputu açtım birde ne göreyim, motorda gram su kalmamış. borular hariç. bu durumda ERO servisi aradım ve bana çekiciyle aracı yanlarına götürmemi istedi. bende kaskodan çekici isterken arkadaşım motorun üzerindeki yakıt pompasının arkasındaki hortumun kelepçesinin takılmadığını gördü. bende kapattım telefonu ve baktım gerçekten de önceden kelepçeli olan hortum takılı değildi. tekrar servisi aradım ve gürkan ustayı yanıma çağırdım. kelepçe ve suyu 2 saat sonra getirdi yerine taktıktan sonra kontorlünü yaptık ve sorunun çözüldüğünü gördük.
    Siz değerli ustalarıma sorumda burada başlıyor.

1. 10 sn kadar kırmızı ışık yanan hararet araca zarar verir mi ?
    2. dizel araçlarda hararet kırmızı ışık yaktığında artık yağ eksiltmeye de başlıyormuş bu doğru mu ?

son olarak sizlere tavsiyem arabanızdan ciddi sorunlarınız yok ise keyfi keder motoru elletmeyin. herşey fabrika haliyle güzel.

Yardımlarınızı bekliyorum..

Saygılar...
    INCREDIBLE

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erol beyaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

dostlar yok mu yorum yapacak kimse
    INCREDIBLE

ŞENER GÜRBÜZ
    senergurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    34 ZG 9133
    Edilen teşekkür: 13

erol kardeş büyük geçmiş olsun.
    bende aynı işlemler yaptırdım.Yaptırdıktan sonra bendede enjektör sorunu çıktı araba yürümedi bizde revüze ettirdik enjektörleri şimdide turbo performansı düştü.
    dediğin doğru bence keyfekeder motoru elletmesin hiçbir arkadaşım
    "alex" atar "volkan" tutar
    bikini giysin AHMET ÇAKAR

erol beyaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Kesinlikle hocam, yazık günah o kadar para veriyoruz dişimizden tırnağımızdan arttırıyoruz. aman arabamız iyi olsun diye uğraşıyoruz ama olmuyor. böyle forumda paylaşacaksın ki insanlar birşeyler öğrensin ben yandım başkası yanmasın anlamında..

Alıntı senergurbuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    erol kardeş büyük geçmiş olsun.
    bende aynı işlemler yaptırdım.Yaptırdıktan sonra bendede enjektör sorunu çıktı araba yürümedi bizde revüze ettirdik enjektörleri şimdide turbo performansı düştü.
    dediğin doğru bence keyfekeder motoru elletmesin hiçbir arkadaşım
    INCREDIBLE

Ziyaretci036
    Ziyaretçi Ziyaretci036 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Erol kardeşim geçmiş olsun.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mesut karahan
    GP51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 17

Geçmiş olsun. Mümkün olduğu kadar sanayiden uzak durun servisdende. Allah kimseyi sanayiye düşürmesin. Düşürürsede iyi ustaya düşürsün... Paranla seni rezil ederler...

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erol beyaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Aynen kardeşim, kendi paranla rezil oluyorsun, bu nebiçim içtir anlamadım

Alıntı GP51 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Mümkün olduğu kadar sanayiden uzak durun servisdende. Allah kimseyi sanayiye düşürmesin. Düşürürsede iyi ustaya düşürsün... Paranla seni rezil ederler...
    INCREDIBLE

erol beyaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Sağol hocam

Alıntı mrtgokdepe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erol kardeşim geçmiş olsun.
    INCREDIBLE

KEREM Uçgunoğlu
    M@GIC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 346

geçmiş olsun arkadaşım. Eskilerin bi lafı vardır; çalışan makineye dokunma diye..

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan Şimşek
    cosworth20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    20ALF26
    Edilen teşekkür: 153

dostum geçmiş olsun benm de aklımda vardı egr manifold temizliği ama artık yaptırmayacağım.belki carbon clean'i araştırır uygun bulursam onu yaptıracağım.Ya bu nasıl iştir ya bu fiat servis ustaları ne ayak ? tamam herkes hata yapar da böle bir hata da olmazki biri vidayı unutur biri kelepçeyi unutur ee oldu olacak motoru çıkarıp unutaydın... Tofaş-Fiat var ya lanet olsun arabamdan memnun olmasam ve de az biraz daha iyi arabaya binebilecek durumum olsa inanın fiata binmezdim.Bakar mısınız yetkili servisin yaptıklarına ? E biz bu arabayı yetkili servise götürmeyeceğiz de nereye götüreceğiz ?
    S e l l e k t ö r ü ç a k P u n t o ' n a y o l a ç . . .

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İşlem yapılan yer özel servis yetkili servis değil.Geçmiş olsun.
    Konu Ziyaretci040 tarafından (19/06/2012 Saat 11:25 ) değiştirilmiştir.

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

bende egr iptal söküp temizlendi bir girişine lastik conta diğerine kelepçe takıldı şuan alt devirler oldukça güzel kalkışta bayılma eskisi gibi yok ama performansta etkisi yok.dediğiniz gibi saat gibi çalışan motoru boşu boşuna elletmenin mantığı yok yazık günah.geçmiş olsun

erol beyaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Ben arabama düşkün bi insanım azıcık ses gelse hemen servise giderim böyle bir hatayı nasıl yaptım anlamadım. gittim kurda kuzu teslim ettim. akıl pahası oldu ama inşallah geç olmamıştır. iyi dilekleriniz için sağolun arkadaşlar
    INCREDIBLE

Ziyaretci036

Alıntı blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben arabama düşkün bi insanım azıcık ses gelse hemen servise giderim böyle bir hatayı nasıl yaptım anlamadım. gittim kurda kuzu teslim ettim. akıl pahası oldu ama inşallah geç olmamıştır. iyi dilekleriniz için sağolun arkadaşlar
    hocam erhan ustlar gerçekten iyi ustadır. ortada bir yanlışlık olduğu kesin.
    sadece tavsiyem keyfi işler hep pürüz çıkıyor. mümkün olduğunca bu tarz işler işlem sonrası tamirci yakınlarında bir süre test sürüşü yapmanızdır. tekrar geçmiş olsun. benim başıma gelen aracın yayalarını değiştirdik spor yay için tamirciden çıktım 10 km sonra arka yay attıki allahtan e5 te olmadı. hem kendi canımı hemde arkamdan gelenleri tehlikyeye atardım. not: yay değişimi ero serviste değil başka serviste yapılmıştır.
    2. olarak erhan usta bu egr temizliğini çokda hevesli yapmıyor çünkü sıkıntılı iş.

erol beyaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Murat çokta hevesli yapmadığını zaten biliyorum arabaya verdiği değeri gördük arkadaşımla beraber. küfür ede ede başladı. Erhan ustaya lafım yok, ama gürkan denen şahıs az daha aracımın motoruna sebebiyet veriyordu.

sonuç olarak yardımcı olmadılar değil ama o kadarını da yapsınlar bi zahmet. iş yapılış şeklinden kendini belli eder zaten, motora yaklaşımları, vidaları söküş tarzları araca her dokunuşunda bu özeni görürsün zaten. ben bunu bulamadım kendilerinde... ayrıca hevesli değil diyorsun da iş sonunda 150 tl alabiliyorlar..

lütfen kimse kimsenin arkasını kollamasın ben burada madur olmuşum ve bu aracıma zarar verdimi vermedimi onu bile bilmiyorum. özel yada yetkili böyle bir hata KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ....! can taşıyoruz biz can...!!!

sadece tavsiyem keyfi işler hep pürüz çıkıyor. mümkün olduğunca bu tarz işler işlem sonrası tamirci yakınlarında bir süre test sürüşü yapmanızdır. tekrar geçmiş olsun. benim başıma gelen aracın yayalarını değiştirdik spor yay için tamirciden çıktım 10 km sonra arka yay attıki allahtan e5 te olmadı. hem kendi canımı hemde arkamdan gelenleri tehlikyeye atardım. not: yay değişimi ero serviste değil başka serviste yapılmıştır.
    2. olarak erhan usta bu egr temizliğini çokda hevesli yapmıyor çünkü sıkıntılı iş.
    INCREDIBLE

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Abi ben en son baskı balata değiştirdim bir kaç işlem daha yaptılar ufak tefek tamirat falan.Adamlar gayet iyi ilgilendi bi daha gidersem oraya giderim.İnsan hata yapar.Problemi az zararla kurtarmış arkadaş olayın tesellisi olmuş.Bu durumu farketmeyip ciddi sorun yaşıyan insanlarda var.Tekrar geçmiş olsun.

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

Alıntı GP51 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben buna amin derim hem de yürekten aminnnn

Ziyaretci036

Alıntı blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat çokta hevesli yapmadığını zaten biliyorum arabaya verdiği değeri gördük arkadaşımla beraber. küfür ede ede başladı. Erhan ustaya lafım yok, ama gürkan denen şahıs az daha aracımın motoruna sebebiyet veriyordu.

sonuç olarak yardımcı olmadılar değil ama o kadarını da yapsınlar bi zahmet. iş yapılış şeklinden kendini belli eder zaten, motora yaklaşımları, vidaları söküş tarzları araca her dokunuşunda bu özeni görürsün zaten. ben bunu bulamadım kendilerinde... ayrıca hevesli değil diyorsun da iş sonunda 150 tl alabiliyorlar..

lütfen kimse kimsenin arkasını kollamasın ben burada madur olmuşum ve bu aracıma zarar verdimi vermedimi onu bile bilmiyorum. özel yada yetkili böyle bir hata KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ....! can taşıyoruz biz can...!!!
    yok hocam kimseyi korumuyorum. güngör ustanın değişik bir yapısı var ama dediğim gibi kesinlikle bu tarz hareketlerini onaylamıyorum. burda herşey bizim elimizde düzgün işçilik çıkarsa kalkındırırız. aksi durum olursa terk ederiz.

Ziyaretci036

ayrıca belirteyim ki ben bu durumda sonuna kadar senin yanındayım. veya başka mağdur olan arkadaşımızın.

Ozan Şimşek
    cosworth20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    20ALF26
    Edilen teşekkür: 153

Aslında şöyle bir hakkımız olmalı biz araç sahiplerinin.Herhangi servis sonrası yaşanacak ve 1 hafta içerisinde doğabilecek problemlere karşı tazminat hakkımızın bize verilmesi lazım devletimiz tarafından.Böylece herkes güvende olmuş olur , firma ve servisler de bir kez daha yaptığı işi gözden geçirmiş olur... Kimse tazminat almak istemez kimse de tazminat vermek istemez.Paramızla bazen rezil oluyoruz ya ahanda işte böle bir ortam oluştuğunda bu sıkıntı da ortadan kalkmış olur.Çok basit bir düşünce benmkisi ama geliştirilmeye müsait.
    S e l l e k t ö r ü ç a k P u n t o ' n a y o l a ç . . .

Sayfa 1/2 12 SonSon