Sayfa 2/2 İlkİlk 12
25 sonuçtan 21 ile 25 arası

Konu: Tam Otomatik - Yarı Otomatik Vites ve diğerleri

Engin Pişkin
    comanchee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34lüyüz biz
    Edilen teşekkür: 222

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    - tam otomatik vites kutularında manuel olarak vites artırma ya da düşürme özelliği olabilir, olmayada bilir. en sorunsuz ve konforlusu sayılır. ancak fazla yakıt tüketimi ve performansı törpülemesiyle tanınırlar.

- duallogic, multimod, easytronic gibi vitesler manuel vites kutularının robotize olarak otomatik hale getirilmiş halidir. yani sizin yerinize debriyaja basar vitesi atar. yine vites yükseltme veya düşürme seçenekleri mevcuttur. konfor vasattır, vites geçişi yavaştır, kalabalık trafikte vites robotu ısınıp hata verebilir.

- multironic vites kutusu ise audi deki cvt sisteminin adıdır. bence dünya üzerindeki tasarlanmış en iyi vites kutusudur. sonsuz dişli kombinasyonu iki tane koni kasnağın birbirine zincir vasıtası ile zincirin konumu değiştirilerek elde edilir. bu viteste kademenin ne işi var diyebilirsiniz ancak üreticiler bunlarıda manuel olarak kombine etme fırsatı sunuyorlar.

- son zamanlarda iyice moda olan çift kavramalı vites kutularıda çok iyidir. dsg, powershift, edc gibi. bu vites kutularında 2 tane balata vardır. siz 1. vitesle kalkış yapınca 2. vites hazır tutulur ve zamanı gelince 2. balata kavrama yaparak çok çok hızlı bir vites geçişi sağlar. 2. vitesteyken 3. vites hazır tutulur v.s.
    her güzel sistemin kötü yanı olduğu gibi bununda vardır. fazla torka gelmez, daha hasastır.

multitronic (cvt) çalışma mantığı
    CVT explained - YouTube
    1-CVT şanzumanların yüksek torklu motorlar ile sıkıntısı var
    2-klasik yağ basıncı ile çalışan Tork Konvertörlü araçlarda ise tekerleklere giden güçte bayağı bir kayıp oluyor.(1,4 98 Hp 16v clio II Faz II aracım tork konvertörlü idi bu sistemi çok inceledim.)
    3-Fıat grubuda alfalarda TCT adlı çift kavrama sistem var.
    Fiat Auto TCT - Twin Clutch Technology (by www.caroto.gr) - YouTube

Alfa Romeo MiTo TCT Shifts - YouTube
    YENİ HYUNDAİ İ20 1,25 STYLE+PAN 1,25
    PUNTO EVO 1.4 FIRE ENGINE DUALOGIC METALIC EVO WHITE SKYDOM GÜZEL ARAÇTI MAZİDE KALDI

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı uzuncocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    neden tam otomatık deyınce honda ılk akla gelen marka....????? honda normalde japonların ıcınde ılk sırada degıl ama otomatık denınce ne hıkmetse hep ılk sırada
    bende honda kullanıyorum

tek kavramalı sistemler arasında sınıfında en sorunsuz şanzuman
    kullanım sırasında ki sessiz ve konforlu vites geçişleri kullanıcılara cazip te gelmekte bu yüzden otomatik denince honda yı es geçmek olmaz

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende honda kullanıyorum

tek kavramalı sistemler arasında sınıfında en sorunsuz şanzuman
    kullanım sırasında ki sessiz ve konforlu vites geçişleri kullanıcılara cazip te gelmekte bu yüzden otomatik denince honda yı es geçmek olmaz
    Tek kavrama derken?
    Hondanın Otomatik vitesleri tork konvertörlü hidrolik şanzıman değil mi?

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek kavrama derken?
    Hondanın Otomatik vitesleri tork konvertörlü hidrolik şanzıman değil mi?

doğrudur
    bu sistemler tek yönlü kavaramaya sahiptirler
    cıvıc hatcback ve jazzlarda hidrolik robotlu sistem var ve bunlar tek kavramalı
    adına cvt diyorlar yanılmıyorsam
    toyotoda aynı şekilde
    Konu GP COSKUN tarafından (18/02/2012 Saat 16:06 ) değiştirilmiştir.

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Serhat Karadağ
    srkaradag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 120

1-Yarı otomatik tek kavrama şanzumanlarda fransız ve italyanlar başarılı alt vites geçişleri hissedilsede alıştıktan sonra kullanımı zevkli çok kaçan az yakan araçlar.büyük c-d sınıfı araçlarda ısınma sorunu olabiliyor,(örn pejo508,corolla,auris), toyota ısrarla hilholder koymuyor anlamak mümkün değil ,hondanın i-shiftinden kimse bahsetmemiş evlere şenlik bir vites kutusu, japonlar bu tek-çift kavrama şanzuman işinde başarılı değiller kurtuluşlar çok eski bir teknolojinin kayış yerine zincirle modifiye edilmesiyle ortaya çıkan CVT şanzuman oldu
    2- CVT tekniği anlatılmış bir dönem ford dizel focuslarda kullanmış ve ciddi sıkıntılar yaşamış ve tamamen piyasadan kaldırmış, japonlarda son dönemde 2000lerin başında kullanıp bıraktıkları teknolojiye tekrar tutundu, yeni yaris,yeni jazz, quashquai,subaru....Arkadaşın jazz ını kullandım vites geçişi diye bir şey yok elektrikli araba gibi, ancak yakıt tüketimi bizim araçlar kadar az değil ve yüksek torklu dizel arabalara takılamıyor.ancak benzinli otomatik için ideal bir vites
    3-klasik tork konvertörlü otomatik araçlar benzinliside dizelide çok yakıyor.(örnek:Hyundai kia dizellerinde şehir içi 9litrelerde geziyor, benzinli opel corsa 1.4 şehir içi 10-12lt forumlarda mevcut).bence bu vites benzinli-LPG dönüşümü yapılmış araçlar için ideal
    4-çift kavramalı alman DSG,Powershift,fransız EDC,fiat-chrysler ortak yapımı TCT
    en popüler vites çeşitleri, ancak arıza yaptıklarında çok masraflı deniyor, ancak wolksvagen çoğu zaman garantisi dolsa bile iyi niyet garantisiyle müşterisini mağdur etmiyor, renaultta EDC daha yeni olduğu için sorun olduğunda hemen müdahale ediyor, ford yeni çıkardı bakalım hayırlısı.Fiat bu vitesi alfalarda ve 2013 yılında kuzey amerikaya ürettiği C-D sınıfı modellerde kullanacağını açıklamış taa 2010da(Fiat TCT Dual-Clutch Gearbox Coming to U.S. First,).Guiletta tct kullanıcıları şehir içi yoğn trafikte 9-10 litreleri pek fazla aşmadıklarını yazıyorlar forumlarda bence başarılı.TCTli yeni bravo çıkana kadar ben c veya d segmenti DSG,EDC ve Powershift başka bir araç almış olurum büyük ihtimalle.
    son

Sayfa 2/2 İlkİlk 12