16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Yol bilgisayarı menzil hesaplaması sürekli değişiyor

Cem YK
    cemyk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 65

Dikkat Yol bilgisayarı menzil hesaplaması sürekli değişiyor

aracımda yol bilgisayarı ekranında sürekli menzil bölümü acık. daha önceleri çok gerçekci olarak gösteriyordu ve çok sık değişmiyordu. ama son 1 aydır. surekli değişiyor. durunca bile değişiyor. bir 300 km yazıyor bir 120 km yazıyor. yani aracın kullanımına göre çok hızlı tepki veriyor. sizce bu sorunun kaynağı nedir. nasıl düzeltebiliriz.

Ziyaretci037
    Ziyaretçi Ziyaretci037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu bir sorun değil,bütün arabalarda olan bişey.

Bunun sebebide aracın o anki tükettiği yakıt durumuna göre hesap yapması,bu yüzdende sürekli değişebiliyo..

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

cemyol bilgisayarın 6 saniyede bir verileri güncelleyerek hesaplama yapar
    bu yüzden anlık tüketimin bir çok etken sayesinde sıkça değişebilir
    mesala hava sıcaklığı rampa çıkman inmen dur kalk yapman rolantide çalıştırman
    tam gaz vermen klimayı açman gibi bir çok faktör bunda etkili olur
    sıkıntı yaratacak bir durum değil merak etme

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

güneş akbulut
    jrgakbulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 91

Alıntı cemyk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracımda yol bilgisayarı ekranında sürekli menzil bölümü acık. daha önceleri çok gerçekci olarak gösteriyordu ve çok sık değişmiyordu. ama son 1 aydır. surekli değişiyor. durunca bile değişiyor. bir 300 km yazıyor bir 120 km yazıyor. yani aracın kullanımına göre çok hızlı tepki veriyor. sizce bu sorunun kaynağı nedir. nasıl düzeltebiliriz.
    kesinlikle katılıyorum bu arabanin en kotu yonlerinden biri daha onceki araçlarimin hepsi teker teker duserdi kmyi bi bunda bole gordum bi 400 yaziyo 300 e dusuyo ne kadar hırçın kullanabilirsin ki 100 km brden dussun

Cem YK
    cemyk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

cevaplar için teşekkürler. fakat aracı 1,5 yıldır kullanıyorum hiç bu şekilde değişmiyordu. önceleri yavaş yavaş düştüğünü görebiliyordum. ama şimdi bi kararsız araç : )) 300 mü gider 500 mü gider bilemiyor gibi. 200 km derken 1 dk sonra hiçbirşey göstermeyebiliyor. yanı menzil hesabına güvenmiyorum artık.

Emre TOPCAN
    emre dersiniz¿ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 ARV 71
    Edilen teşekkür: 1

cem aynı sıkıntı aralık ayından beri bendede var. 1 yıl önce sıfır aldığım dizel gp 10.000 bakım sonrası dediğin gibi çeyrek depodan kırmızı ışıkta dururken 90 km gösterdi hemen ardından 5 dk. sonra otobana çıkıp 150 km hızda 245 gösterdi. bu 5 dk içersinden tutarsız onlarca sonuç daha gösterdi.

bakımdan olduğunu düşünüp umursamadım daha sonra servise gidip yol bilgisayar fotolarını gösterdim. ve durumun normal olduğunu söylediler. bilgisayara bağladılar falan hiç bişey çıkmadı.

yani onlara göre sorun yok. ama 1 yıldır böyle değildide neden böyle oldu değimde mantıklı cevap verebilen 1 tane servis danışmanı çıkmadı.

özet olarak sinir bozuyor göz takıldıkça bu sebeple yol bilgisayarını menzilde değil farklı bişeyde kullan

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı emre dersiniz¿ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cem aynı sıkıntı aralık ayından beri bendede var. 1 yıl önce sıfır aldığım dizel gp 10.000 bakım sonrası dediğin gibi çeyrek depodan kırmızı ışıkta dururken 90 km gösterdi hemen ardından 5 dk. sonra otobana çıkıp 150 km hızda 245 gösterdi. bu 5 dk içersinden tutarsız onlarca sonuç daha gösterdi.

bakımdan olduğunu düşünüp umursamadım daha sonra servise gidip yol bilgisayar fotolarını gösterdim. ve durumun normal olduğunu söylediler. bilgisayara bağladılar falan hiç bişey çıkmadı.

yani onlara göre sorun yok. ama 1 yıldır böyle değildide neden böyle oldu değimde mantıklı cevap verebilen 1 tane servis danışmanı çıkmadı.

özet olarak sinir bozuyor göz takıldıkça bu sebeple yol bilgisayarını menzilde değil farklı bişeyde kullan

şimdi elimden geldiğince bir daha anlatmaya izah etmeye çalışayım

öncelikle menzil hesaplaması nasıl yapılır onu bilmeliyiz
    ecu her 6 saniyede bir verileri toplar ve yol bilgisayarına gönderir
    yol bilgisayarıda o andaki yakıt miktarını aracın anlık tüketimini ve ortalama tüketimini göz önünde bulundurarak hesaplama yapar ve menzil ekranında sonucu gösterir

sizin verdiğiniz örneğe gelirsek ışıklarda durduğunuzu söylüyorsunuz tahminim o anda şehir içinde düşük hızla ilerlediğiniz içinide anlık tüketiminiz 7-8 litreler civarında idi deponuzda da atıyorum 7 litre yakıtınız vardı yol bilgisayarınız buna göre bir hesaplama yaparak size 90 km olarak bir menzil gösterdi daha sonra bir kaç dakika içinde ana yola çıkıp hızınız artıdınız 140-150 km ile ilerlemeye başlayarak belkide yolun bir bölümü armpa aşağı olduğu için anlık tüketiminiz 4 litrelere felan düştü bu esnada yol bilgisayarına gelen veriler güncellendi yeni hesaplamaya göre o anki tüketiminize göre menziliniz 240 km ye çıktı
    bu sizin yol bilgisayarınızın bozuk olmadığını aksine devamlı tüketiminize göre yol koşullarına göre anlık hesaplamalar yaparak menzilinizi hesapladığını gösterir
    umarım anlatabilmişimdir
    Konu GP COSKUN tarafından (17/02/2012 Saat 09:34 ) değiştirilmiştir.

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

8. Bu mesajı için 4 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

ali Türkmen
    onn.off - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 774

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi elimden geldiğince bir daha anlatmaya izah etmeye çalışayım

öncelikle menzil hesaplaması nasıl yapılır onu bilmeliyiz
    ecu her 6 saniyede bir verileri toplar ve yol bilgisayarına gönderir
    yol bilgisayarıda o andaki yakıt miktarını aracın anlık tüketimini göz önünde bulundurarak hesaplama yapar ve menzil ekranında sonucu gösterir

sizin verdiğiniz örneğe gelirsek ışıklarda durduğunuzu söylüyorsunuz tahminim o anda şehir içinde düşük hızla ilerlediğiniz içinide anlık tüketiminiz 7-8 litreler civarında idi deponuzda da atıyorum 7 litre yakıtınız vardı yol bilgisayarınız buna göre bir hesaplama yaparak size 90 km olarak bir menzil gösterdi daha sonra bir kaç dakika içinde ana yola çıkıp hızınız artıdınız 140-150 km ile ilerlemeye başlayarak belkide yolun bir bölümü armpa aşağı olduğu için anlık tüketiminiz 4 litrelere felan düştü bu esnada yol bilgisayarına gelen veriler güncellendi yeni hesaplamaya göre o anki tüketiminize göre menziliniz 240 km ye çıktı
    bu sizin yol bilgisayarınızın bozuk olmadığını aksine devamlı tüketiminize göre yol koşullarına göre anlık hesaplamalar yaparak menzilinizi hesapladığını gösterir
    umarım anlatabilmişimdir
    bu değerli bilgi için çok teşekkürler
    punto evolution

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Burak Kuşcu
    MyMoleskine shams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 BB 618
    Edilen teşekkür: 39

benim de bir görüşüm var bu menzil hakkında. Bilgileri sıfırladıktan sonra, ortalama yakıt tüketimi(anlık değil) de sıfırlanıyor ve siz yeniden tüm verileri sıfırlayana kadar kullanımınızın ortalamasını gösteriyor. Aracın hararet göstergesi normal değerleri göstermeye başladığında yapılan hesap en doğru hesap. Örneğin menzil ortalama tüketimim 6.6 iken hep 600km iken, ortalama tüketimim 6.5 e düştüğünde 660 gibi bi değere çıkıyor (rakamları attım tamamen)

Ben olayın ortalama yakıt tüketim değerinde bittiğini düşünüyorum gözlemlerimle. Çünkü aracı 1. viteste 4 bin devirde bir dakika kadar kullanırsanız size menzil olarak 50km göstermesi gerekir ki böyle bir şey yapmıyor aracınız dikkat edin.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

6 saniyede bir güncelleme olayı iyi de.Anlık tüketime göre Menzil hesabı süper saçma bişi!

Son 2-3dk hatta son max5 daki ortalama yakıta göre hesap etmeli ki sağlıklı bir veri olsun. Yani bunu anlık tüketime göre ayarlayan mühendislere helal olsun!

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

yok yok yanlış anladınız arkadaşlar bende eksik yazmışım zaten
    hem anlık tüketimi hemde ortalama tüketimi hesabın içine katıyor yol bilgisayarı
    bu şekilde en doğru veriyi vermek üzere hesaplama yapıyor
    benim mesajımda gözümden kaçmış tekrar düzeltme yapalım

menzil hesaplama = depodaki yakıt miktarı / anlık ve ortalama tüketim

Nuri GP
    clax22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı cemyk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cevaplar için teşekkürler. fakat aracı 1,5 yıldır kullanıyorum hiç bu şekilde değişmiyordu. önceleri yavaş yavaş düştüğünü görebiliyordum. ama şimdi bi kararsız araç : )) 300 mü gider 500 mü gider bilemiyor gibi. 200 km derken 1 dk sonra hiçbirşey göstermeyebiliyor. yanı menzil hesabına güvenmiyorum artık.
    benim aracımdada sizi söylediğiniz gibi oluyordu taaki bir gün birkaç işlem için akü kutup başları sökülene kadar tekrar aküyü bagladığımızda yol bilgisayarı sıfırlanmıştı ve eskisi gibi olmuştu artık çok sık aralıklarla saçma sapan menzil göstermiyor sizde bir deneyin isterseniz
    FIRE (Fully Integrated Robotized Engine)

Aykut Aktaş
    blackpunt006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Plaka
    1810
    Edilen teşekkür: 35

Merhabalar, menzilin sürekli değişmesi gerçekten çok saçma bir durum. bugün yola çıkarken 150 km gösteriyordu eve geldim 290 km oldu. babamda megane 2 var depoyu doldurduktan sonra 900 km gösteriyosa normal bir şekilde azalıyor. puntoda böyle olması kötü bir özellik olmuş

Sercan Türen
    adrentos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 49

puntolarda menzil hesabı bu şekilde anlık tüketime göre hesaplıyor

örneğin 150 km gider diyor bayır aşağı olan bir yerde 1-2 km gidiyorum bakıyorum 400 km gider yazıyor.
    clioda kullanmaktayım onda bu şekilde değil 150 yazıyorsa bayır aşağı gittiğimde aynı yolda 150 de kalıyor yada 149 yazıyor gaza aşırı derecede fazla yüklendiğimde 149 148 şeklinde iniyor

Aykut Aktaş
    blackpunt006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Plaka
    1810
    Edilen teşekkür: 35

anlık tüketime göre hesaplaması başarılı olmamış

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Aslında tam olarak anlık tüketime göre hesaplıyor denemez.

Muhtemelen son 1-2 dakikalık sürüşünüzn ortalamasına göre hesaplıyor ve ona göre menzili güncelliyor.

Özellikle denedim, dip gaz yapar yapmaz menzil azalmıyor..
    Dipgaz bir süre gittikten (1kaç dakika) sonra menzil değişiyor.

Yani anlık tüketime göre değil de, farklı bir konseptten bahsedebiliriz
    yani:
    "ANLIK ORTALAMA TÜKETİM" son 1-2 dakikadaki ortalama.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler: