Sayfa 1/3 123 SonSon
41 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Punto Evo Multijet S&S sahiplerine Soru DPF temizliği

Murat D
    IVAA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karaman
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    52 FL
    Edilen teşekkür: 110

Araştırma İnceleme Punto Evo Multijet S&S sahiplerine Soru DPF temizliği

Merhaba arkadaşlar aracı aldığımdan beri kafama takılan bir soru var sizlere de sormak istedim. araçlarında Start&Stop olan kullanıcılar dedim çünkü DPF (Dizel Partikül Filtresi) sadece Euro5 motorlarda mevcut, aracım 20.000km de fakat bu zamana kadar araçtan DPF temizliğinin yapıldığı ile ilgili bir uyarı almadım. kullanım kılavuzunda uyarı vermeye bilir diyor fakat bana hiç uyarı vermedi bu özelliğin çalıştığını tahmin ettiğim zaman oluyor. aracın motor sesi artıyor ve hararet yapmayacak durumda olduğu halde radyatör fanı tam kapasite(iki kademeli) çalışıyor, Start&Stop devre dışı kalıyor ve anlık tüketim 2 kat artıyor (ilk kalkışlarda anlık tüketim 40-45lt yi görüyor). bu durumların tamamının aynı anda yaşandığı zaman çok büyük bir ihtimal DPF temizlik yapıyor olması lazım diye düşünüyorum, çünkü bu filtrenin temizleme yapması için araç yakıt hava karışımını değiştirerek eksoz gazı sıcaklığı yükseltiyor buda motor suyunun ısınmasına dolayısı ile fanın çalışmasına ve daha fazla yakıt tüketmesine neden oluyor. ancak hiç uyarı vermiyor. sizlerde de durum aynımı?

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Ben daha hiç yaşamadım ama normali öyle rölantide yakıt seviyesi artıp fan açık konumunda 20 saniye felan sürüyor . çok tıkalı olduğunda ekranda motor ışığının yanması gerekiyor..

volkan kaymak
    vvkaymak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 12

aynen anlattığın gibi motor eksoz sıcaklığını arttırmak için yakıt karışımını değiştiriyor hava soğuk bile olsa hararet yükselip fanı son hız döndürüyor ve yakıt tüketimi artıyor bu işlemi bazen ekranda DPF temizliği yapıldığını bildirdiğide oluyor bildirmedende yapıyor. Burda iki etken DPF temizliğini çok etkiliyor 1. Nerden mazot Kullandığın 2. Kullanım tarzı.
    Bu arada konuyla alakası olmayan bir konu sormak istiyordum motor beyni üstünde 75 hp mi yoksa 95 hp mi yazıyor.

Murat D
    Nereden
    Karaman
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    52 FL

Alıntı vvkaymak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynen anlattığın gibi motor eksoz sıcaklığını arttırmak için yakıt karışımını değiştiriyor hava soğuk bile olsa hararet yükselip fanı son hız döndürüyor ve yakıt tüketimi artıyor bu işlemi bazen ekranda DPF temizliği yapıldığını bildirdiğide oluyor bildirmedende yapıyor. Burda iki etken DPF temizliğini çok etkiliyor 1. Nerden mazot Kullandığın 2. Kullanım tarzı.
    Bu arada konuyla alakası olmayan bir konu sormak istiyordum motor beyni üstünde 75 hp mi yoksa 95 hp mi yazıyor.
    sende hiç uyarı verdimi, aslında uyarı vermemesi daha iyi çünkü filtrenin o kadar tıkanmadığının belirtisi yakıtı OPET ten alıyorum.
    benim arabada 75HP yazıyor. seninkinde 95 yazıyorsa ne mutlu sana güzel bir hata olmuş.

volkan kaymak
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

evet 75 hp diye aldım 95 hp çıktı.
    1 yıldır kullanıyorum 4-5 defa DPF temizliği yapılıyor yazısı ile karşılaştım. DPF temizliği yazısı çıkmadan ara ara yaptığıda oluyor. 1 kerede pc le bağlanıp serviste yaptılar. 20 dak. kadar DPF temizliği yaptı.
    saygılar.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat D
    Nereden
    Karaman
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    52 FL

işte kafama takılan soru bende bir yıldır kullanıyorum 20.000km yol yaptım bir kere bile yanmadı.

volkan kaymak
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

normalde katalitik konverter içindeki tıkanma miktarını ölçmek için girişinde ve çıkışında olma üzere iki adet basınç sensörü var arasındaki farkı çıkartarak konverterin tıkanıklık durumunu tayin ediyor. Tıkanma oranı artmış ise DPF temizliği ile partikül temizliği yapıp tıkanıklığı gideriyor. Benim arabada 6. ayda ekranda motoru kontrol ettirin yazısı çıktı ve servise götürdüm katalitik konverter çıkışı sıcaklık sensörü hata okudular ve DPF temizliği yaptılar ogünden beri bir sorun yok. Bu arada hemşeriyiz galiba bende Orduluyum.

Murat D
    Nereden
    Karaman
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    52 FL

hemşeriyiz o zaman aslında fazla kafama takmıyorum aracım düzgün çalıştığı sürece sorun yok. biraz araştırdım, şöyle bir sonuca vardım. sistem her zaman bu uyarıyı vermiyor tıkanıklık oranı %70-80 olduğunda uyarı vererek temizlik yapıyor. tıkanıklık oranı düşük olduğu seviyelerde uyarı vermeden temizlik yapıyor.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

İptal ettirmenin bir yolu ?

Murat D
    Nereden
    Karaman
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    52 FL

Euro5 motor olunca bu sistem oluyor. iptal edilmezmi edilebilir, ancak arıza lambası yanar. beyin üzerinden oynamak gerekir.

ali ak
    pasali3418 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 3

Standart Ce: Punto Evo Multijet S&S sahiplerine Soru DPF temizliği

merhabalar,bahsettiğiniz şekilde aracımın yakıtı arttı.2011 1,3 punto evo active'de dpf var mıdır ??

Gök Han
    hayalci79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

Alıntı pasali3418 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar,bahsettiğiniz şekilde aracımın yakıtı arttı.2011 1,3 punto evo active'de dpf var mıdır ??
    Bildiğim kadarıyla aracınızın motoru Euro5, dolayısıyla DPF de vardır. Benim aracım da şimdiye kadar bir kere uyarı verdi, bir daha da bu uyarıyla karşılaşmadım. Ara sıra fan sesi ve yakıt tüketimi artıyordu. Ama bu 40 bin bakımından sonra epey azaldı. Karbon temizliğinin bu durumla bir alakası olabilir mi acaba?

özgür tansever
    TanseverozgurTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    34 TR 0920
    Edilen teşekkür: 11

Benim puntomda 2 gün önce ekranda verdi bu uyarıyı
    (DPF TEMİZLİĞİ:motoru durdurmayınız )mı ne yazıyordu 2 km yol gittim siyah mavi beyaz karışımı hafif duman attı sonrasında kısa sürede de ekrandaki ışığı söndü. Bu arada aracımda henüz 13090 km de. Bu temizliği erken mi yaptı ne

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Standart Cevap: Punto Evo Multijet S&S sahiplerine Soru DPF temizliği

arkadaşlar konuyu hortlattığım için kusuruma bakmayın. benim araçta 1,3 Euro 5 motor, hiç dpf temizliği yaparken uyarı vermedi. Anladığım kadarıyla yakıt tüketiminden ve fanın çalışmasından anlamamız gerek. ama hiç uyarı vermemesi bana biraz garip geldi.benim araçtan çiğ mazot koku geliyordu , servise başvurdum önde dpf yapalım dediler. yaptılar çeyrek depodan fazla mazotum gitti. Ancak partikül filtresinin %72 tıkalı olduğu söylediler. aracım daha 24.000 km de biraz fazla değil mi %72 oran şuan söktürüp mü temizletmeliyim veya ilaçlı temizlik mi yaptırmalıyım veya normal mi.

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

arkadaşlar şimdi öneki servisimi aradım dediler ki , dpf temizliği bilgisayara bağlanıp yapıldıktan sonra aracın yağı değişmesi gerek, ancak benim yaptırdığım servis yağı değiştirmesi ve bunu bana söylemedi.

AHMET ÖZKAN
    ATEM61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Rengi
    Yok
    Plaka
    61 860
    Edilen teşekkür: 0

Konuyu hortlattigim icin kusura bakmayin amabu temzilgi yaparken arac egsoztan beyaz duman atar mi? Unlu benim arac (punto evo dizel otomatik) belirli araliklarla2 ay dabir ortalama bazen uzayabiliyor beyaz duman atiyor ve bizraz gittikten sonra kesiyor. Ustaya goturdum enjektor dedi enjektorud egistim 2000 TL bu arada 😢 ama yine ayni sekilde yapti. Turboyu felan gosterdim sorun yok calismasi normal.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Beyaz duman direk enjektörün sağlıklı mazot akışı yapamadığı anlamına geliyor. Youtube de ki bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

https://m.youtube.com/watch?v=C7qODEdvXiI

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

aracınız euro 5 ise belirli aralıklarla dpf temizliği yapar ve bu temizlik esnasında araç beyaz ve iğrenç kokan bir duman atar. Bu euro 5 motorlarda normal bir durumdur.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracınız euro 5 ise belirli aralıklarla dpf temizliği yapar ve bu temizlik esnasında araç beyaz ve iğrenç kokan bir duman atar. Bu euro 5 motorlarda normal bir durumdur.
    Volkan bey,benim aracın dpf temizliği yaptığı sırada hiç duman attığını görmedim.

Bu arada Ahmet beyin aracının belki km'si yüksek olduğundan kaynaklı enjektörleri sıkıntılı olabilir.

Kaan TAŞ
    KaanTs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 32

gaza basarsanız atıyor beyaz duman

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/3 123 SonSon