Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
41 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Punto Evo Multijet S&S sahiplerine Soru DPF temizliği

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Standart Cevap: Punto Evo Multijet S&S sahiplerine Soru DPF temizliği

arkadaşlar ben bu durumu baya araştırdım 3 servisle görüştüm her biriyle 1 saat kadar. Arkadaşlara yardımcı olmak adına, Söyle anlatayım. Euro 5 motorlarda dpf var , bu dpf egzozdan gelen azot gazını , karbondioksit olarak çıkarıyor. Doğada azotun yok edilmesi zor bir gazdır.Ancak dpf sayesinde azot karbondioksit olarak egzozdan atılınca daha az zararsız hale geliyor ve bilginiz üzere karbondioksit fotosentez yoluyla yok edile biliyor.

Gelelim araç dpf temizliği yaparken karşılaştıklarınız. öncelikle aracınız dpf temizliği yaparken uyarı vermiyorsa , bu şu anlama gelir aracınızın tıkanıklığı %75 ten aşağı veya egzoz dan çıkan ve giren gazın oralarında yeterli olduğunu gösterir buda iyi bir durumdur. Eğer uyarı veriyorsa tıkanıklık onranı sınırı aşmış ve aracınızın öncelikli olarak dpf temizliği yapması gerektiğini belirtir. Bu esnada zaten biraz devirli kullanıp, uzun yol yapmakta fayda vardır.

Dpf temizli esnasında yakıt tüketiminiz iki katına veya 3 katına çıka bilir bu normal. Aracınızda motor şapşallaşması da olabilir, hani klimayı acınca aracın motoru şapşallaşırya aynen öyle ve fan 2. kademede durmadan çalışır. Bu esnada gazı basınca araç beyaz duman atar ve bu gayet normal bir durumdur. Beyaz duman atma esnasında kötü kokularda gelebilir bunlarda normaldir. Biraz devirli kullandıktan sonra aracınız normal değerlere geri gelecektir.
    Konu ORS15 tarafından (10/05/2016 Saat 10:05 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 4 kişi ORS15'ye teşekkür etti:

agah çakır
    AGAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

dpfnin uzun ömürlü olması için ACEA C-2,C-3 ve C-4 tipi yandığında düşük miktarda kül bırakan yağları kullanmak gerekiyor, Allahtan bizim araçlarımızın Dpf sorunu yok çünkü katalizör ve dpf egzost manifoldundan hemen sonra geliyor ve biriken kurumları kolaylıkla yakıyor, ama malum her parçanın bir ömrü var Dpf nin 150 bin km den daha fazla dayanacağını pek sanmıyorum,bu parçanın yenisi ise indirimle birlikte 2990 tl cik Fiat 1.3 Multijet Dizel Partikül Filtresi DPF 2009>..FiatFiat şahsen ben pu parayı vererek yenisini almam şu videodaki gibi dpf nin ortasına güzel bir delik açarım : https://www.youtube.com/watch?v=3KS-9xSUpgM

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı KaanTs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gaza basarsanız atıyor beyaz duman

Az önce eve gelirken araç DPF' yi temizlemeye başladı.Daha önceleri bu işlem esnasında hafiften gaz verirdim. Busefer ise devri 5000 devire kadar 3-4 kez çıkarttım. Sonuç olarak çok şükür ne gri, ne beyaz nede siyah duman atma olmadı.

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

dpf tıkanıklılık oranını elm ile görebiliyormuyuz yoksa servis mi bakabiliyor bağlanıp

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dpf tıkanıklılık oranını elm ile görebiliyormuyuz yoksa servis mi bakabiliyor bağlanıp
    Modifiyeli ELM ile multiecscan programında görebiliyorsunuz.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mutlu polat
    mtlplt04 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 10

benim 2011 punto evo euro5 aracım 151,000 km de. fiat ustasına göstererek istanbuldan aldım hiçbir sorun yok bakımlı dendi. ilk defa dizel araca biniyordum ve bir gün bu olayla karşılaştım. klima kapalı oldugu halde fan gürültülü calısmaya basladı ve duman atmaya başladı. durup kaldırırken stop etti hatta. aldığım servisi aradım dpf tıkanık oldugu için araç kendini korumaya almış keşke stop etmeseydiniz dendi. böyle oldugu zaman 15-20 dk 120-130 bas abi dediler ama mevcut yol burada yok dedim. öyleyse 20 dk boyunca 3000 devirlerde kullan dediler. çözümü böyle oluyor korumaya alınca beyaz mavi duman atıyor sürekli. alt devir kullanmak böyle yaparmıs genelde.

cihan can
    chemicalboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Madem konu hortlamış bende tecrübelerimi yazayım. 1.3 mjet Euro 5 motor dualogic vites puntom var. 2012 model 85000 km de aldım. Aracı kısa mesafede kullandığım için DPF çabuk tıkandı. Aracı tavsiye edildiği gibi 15 dakikadan fazla çalışır halde tuttum ama yine de DPF ışığı sönmedi. Özel servis 400 tl gibi bir ücrete (240 TL ilacı, 160 TL işçiliği) hallederiz dedi. Başka bir özel servis devre dışı bırakalım isterseniz dedi. Yetkili servisi aradım 15 dk çalışır halde tutmanız yeterdi dedi. Ufak bir yere götürmüştüm aracı rot balans için, aracı teste çıkardık, servisteki çocuk abi al aracı manuel 1.vitese devri 3000 yap max 2.vitese al aracı dedi. Yaklaşık 3 km civarında yol gittik, araç bol bol mavi duman attı ve ışık söndü. Daha sonra motor yağının değişmesi için ışık yandı. Özel servise götürdüm, DPF uzun süre uyarı verirse yağı kirletirsin mecburen değişecek dedi. Yaklaşık 6 ay sonra tekrar ışık yandı, aynı işlemi yaptım daha kısa sürede ışık söndü. Sanırım kullanılan yağ, mazot, dur-kalklar ve mesafe oldukça etkiliyor.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

2.viteste aracı zorlamak bana mantıksız geliyor..çık otobana al 4 e bas 3000-3500 devir 10 dk böyle sürsen zaten makinanın ciğerleri açılır

mutlu polat
    mtlplt04 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 10

Alıntı mtlplt04 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim 2011 punto evo euro5 aracım 151,000 km de. fiat ustasına göstererek istanbuldan aldım hiçbir sorun yok bakımlı dendi. ilk defa dizel araca biniyordum ve bir gün bu olayla karşılaştım. klima kapalı oldugu halde fan gürültülü calısmaya basladı ve duman atmaya başladı. durup kaldırırken stop etti hatta. aldığım servisi aradım dpf tıkanık oldugu için araç kendini korumaya almış keşke stop etmeseydiniz dendi. böyle oldugu zaman 15-20 dk 120-130 bas abi dediler ama mevcut yol burada yok dedim. öyleyse 20 dk boyunca 3000 devirlerde kullan dediler. çözümü böyle oluyor korumaya alınca beyaz mavi duman atıyor sürekli. alt devir kullanmak böyle yaparmıs genelde.
    dün akşam üstü bunu yazdım ve akşam 9 gibi başıma geldi. çıktım yola 3. vites 3000 devir kullandım aracı 20 dk. kendiliğinden düzeldi duman atmayı kesti fan durdu temizlemeyi kendi yaptı. bakalım bundan sonra ne zaman yapar.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Barış .
    Jochlai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Merhaba arkadaşlar ,
    öncelikle hepinize teşekkürler güzel bilgilendirmeler olmuş.
    2011 1.3 95hp EVO otomatik Dizel aracım da "SS devre dışı motoru kontrol ettirin " (Sarı motor ışığı ve sarı ünlem ışığı yanıyor)arızasını alıyorum serviste partikül dediler. Bir daha verirse gel dediler. Dediklerinizin bir çoğunu yaşıyorum özellikle fan olayını. Bugün aynı ışıklar yandı ve servise gideceğim. Aynı zamanda devirli kullanımı da yapacağım. Eğer olursa partikül filtresi değişimi yeterli olur mu ? Önerir misiniz ?

Ceyhun Ş.
    Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT
    Edilen teşekkür: 73

Değişimi elbette yeterli olur lakin liste fiyatını görünce fikriniz değişebilir. Normalde beyaz duman atmaya başladığı zaman (ki bu 1800-2000 devirlerde başlar) bir süre kullanınca otomatik kesiyor dumanı mümkün olduğunca araca kendi kendine yaptırın, ha çok tıkalı artık araç bunu kendi yapamıyor arıza lambası yakıyor bir egzozcuya gidip söktürüp kimyasallarla temizlenmesi gerekir ve bunu sakın küçümsemeyin motoru elinize alabilirsiniz ivedi yaptırın bunu. Misal yakın akrabam VW aracıyla ilk iki uyarıyı dikkate almıyor ha yaptırıcam vaktim yok bugün yarın derken piston kolları falan hepsi eğmiş bir tane pistondan 4Lt yakıt çıkmış. Bu DPF denilen meret küçümsemeye gelmiyor.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Jochlai Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar ,
    öncelikle hepinize teşekkürler güzel bilgilendirmeler olmuş.
    2011 1.3 95hp EVO otomatik Dizel aracım da "SS devre dışı motoru kontrol ettirin " (Sarı motor ışığı ve sarı ünlem ışığı yanıyor)arızasını alıyorum serviste partikül dediler. Bir daha verirse gel dediler. Dediklerinizin bir çoğunu yaşıyorum özellikle fan olayını. Bugün aynı ışıklar yandı ve servise gideceğim. Aynı zamanda devirli kullanımı da yapacağım. Eğer olursa partikül filtresi değişimi yeterli olur mu ? Önerir misiniz ?
    değişim öncesi dpf temiliği yapan bir yere gidip dpf yi söktürüp temizletin. Sonrasında da aracınızda bulunan yağı kaliteli liqoi molly - motul yada mobil gibi kaliteli dpf uygun yağ ile değişimini sağlayın. DPF değişim fiyatı yüksektir.
    "Bir MACAR Atasözü derki; Sarhoş er geç ayılır ama cahil Aslaa"

Ceyhun Ş.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT

Bu yağ değişimi gerekiyorsa eğer ben İstanbul şartlarında yaklaşık 3000-4000 km'de bazen de 1000 km bir atmaya başlıyor her attığında yağı mı değiştireceğim?

Micheal Stonebridge
    stonebridge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

Buradaki teknik sorun kullanılan yağın kalitesi ve değişim periyotudur. Diğer durum ise şehir içi dur kalk trafiğinde düşük devirde uzun süre kullanım. Ayda bir 100 km uzun yol yüksek devir yaparsanız sorunda kalmaz. 7 yıldır puntomla tek bir dpf ışığı yakmadım euro 5 motor.

Ceyhun Ş.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT

Aracın tüm bakımları günü gelmeden yetkili serviste yapılıyor ben de hiç yandığını görmedim sorun yaşamadım DPF temizliğine girdiğini anlıyorum elimden geldiğince de yarıda kesmeden bitirmeye çalışıyorum lakin sorum başka. Sadece DPF temizliği yaptığında araç yağ değişimi gerekli mi?

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    cmhrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

Alıntı Ceyhun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yağ değişimi gerekiyorsa eğer ben İstanbul şartlarında yaklaşık 3000-4000 km'de bazen de 1000 km bir atmaya başlıyor her attığında yağı mı değiştireceğim?
    Aracın tüm bakımları günü gelmeden yetkili serviste yapılıyor ben de hiç yandığını görmedim sorun yaşamadım DPF temizliğine girdiğini anlıyorum elimden geldiğince de yarıda kesmeden bitirmeye çalışıyorum lakin sorum başka. Sadece DPF temizliği yaptığında araç yağ değişimi gerekli mi?
    Cihaza bağlayıp elle rejenerasyon yağıldığında yağ değişimi yapıyorlar. Aracın kendi yaptığı otomatik rejenerasyonlarda yağ değişimine gerek yok ama kaliteli yağ kullanmak gerekli. Her temizlemede yağ değişmek gerekseydi benim araçta ort. 400 km de bir otomatik temizleme yaptığı için bir bakım döneminde oldukça sorun yaşardım.

Sizin 3000-4000 bazen de 1000 km de yapıyor dediğiniz nedir? Sürekli uzun yol yapsa bile bu kadar uzun aralıkta temizlik yapmaması lazım. Aralıklar daha kısadır. Multiecuscan ile değerlere bakmak lazım.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ceyhun Ş.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT

400 Km yi ilk kez duydum. Bende en erken, o da işe gidip gelirsem; 1000 Km de girer DPF temizlemeye. Onun dışında her zaman 3000 km falan sonra giriyor. Serviste bakılıyor bildiğim kadarıyla bir problem olsaydı mutlaka söylerlerdi.

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    cmhrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

Uzun süredir böyle. Hassas bir şekilde takip ediyorum. Yakıtı değiştirdikten sonra 324 km 400 leri geçti.

Elm327 bluetooth varsa AlfaDPF ile bir bakın derim.

Ceyhun Ş.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT

Benim takip etme olasılığım maalesef yok ama haklı olabilirsiniz bende kablo olmadığı için bakamıyorum

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

yazdığım cevaba dikkat ederseniz dpf nin daha uzun ömürlü olması için kaliteli yağ kullanımı önemlidir. DPF filtresi sökülüp temizlendi ise sonrasında aracı periyodik bakıma sokarak yağ ve filtreleri değiştirmek bakım anlamında iyi olur. Ayrıca DPF tıkanıklığını en aza indirmek için kaliteli yakıt belli aralıklarla EGR ve manfiolt temizliğide ayrıca araca can katar. Bunun dışında periyodik olarak yağ değişiminde kaliteli yağ kullanmak lazım. Servislerin dandik opar yağ dayatması nedeni ile çok sorun yaşayan var. Normalde DPF sorununu en az yaşayan motor multijettir.
    "Bir MACAR Atasözü derki; Sarhoş er geç ayılır ama cahil Aslaa"

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon