Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: elektrik trafosu GP nin beynıne zarar verıyormu????

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 313

Standart elektrik trafosu GP nin beynıne zarar verıyormu????

evet arkadaşlar duyunca bende şok oldum.
    aramızdan bır arkadaşımız bu sorunu yaşamış olayı kendısı açıklamadığı için kım olduğunu yazmayacağım ama arabasını sanayıye modıfıye için götürmüş sanayıde götürdüğü ustalar arabayı yüksek gerılımın olduğu trafonun yanına parketmışler arabanın işi bıtınce arabasını almaya gıden arkadaşımız arabasını çalıstırınca beyınden süreklı arıza lambası yanmış ve yanan lamba motoru stop etmesı için uyaran lambaymış stop edıp servısı aramış ve sanayıde epey bı kızmış tabı arkadaşımız motorumu açtınız dıye ustalara gelen fıat servısıde arabayı trafonun yanına park etığını ve yüksek gerilimli tarfoların arabanın beynıne zarar verdığını soylemış

şimdi burda şunu çok merak edıyorum gerçekten böylebır trfonun arabaların beynıne zarar verme durumu varmıdır??
    eğer varsa ve bu olay yaşanmışsa bu acı tecrübeyı yaşayan arkadaşımız neden burda bizleri uyarmadı??
    forumda bırlıktelığımızın temel amaçlarından bırıde GP de yaşanan sorun ve güzellikleri paylaşmaksa bunu bılmeye hepımızın hakkı var dıye düşünüyorum
    şahsen ben yaşasaydım arabamı satıyorum arkadaşlar demek yerıne hemen burdan herkesi uyarırdım arkadaşlar arabanızı trafolardan uzak yerlere parkedın dıye
    Konu Misafir2 tarafından (27/03/2007 Saat 01:24 ) değiştirilmiştir.

Boran Tolga Demir
    matrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Mango Turuncu
    Edilen teşekkür: 23

öncelikle
    böyle bir olayı yaşadığı halde bizi uyarmayan arkadaşın ne amaçla böyle bişey yapmış olabileceğini anlamıyorum
    biz herşeyimizi paylaşıyoruz

gelelim konuya

bizim beyin diye tabir ettiğimiz elektronik kontrol ünitesi normal şartlarda magnetik alandan etkilenir. yüksek gerilim hatları ise bol miktarda magnetik alan yayarlar

ama bu beyin bosh tarafından yapılmaktadır ve bu tip magnetik alanlardan etkilenmemesi için özel olarak tasarlanmış bir kutu içerisinde bulunurlar. bunun yanında çoklu şase sistemi uygulanarak beyindeki işletim sistemine gelen bilgilerin üzerindeki parazitlenmeler engellenir
    ayrıca gelen bilgiler bir tür filtreleme uygulanarak üzerinde oluşacak harmonikler engellenir

kısaca açıklamak gerekirse
    eger bu tip magnetik alanlar bizim arabalarımızdaki beyinleri etkiliyorsa diğer arabalarıda etkilemesi gerekir çünkü onlarıda bosh yapıyor

devrelerin magnetik alandan etkilenmesi mümkün ama bizim arabalarımızda bulunanan devrelerin etkilenmesi mümkün değil arkadaşlar
    1.3 Multijet 90 hp ve turruncuuu
    Tolga

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

oLay enteresan.
    cep teLefonu frenkans daLgaLarı, koskoca mercedes otobüsLeri yoLda bırakıyor. beyin denilen sonucunda eLektronik bir devre. oLası manyetik aLanLardan etkiLenmemesi mümkün degiL.
    ancak bunun arıza çıkarıcak bir etkiLenme yapacagını sanmıyorum. yani bu kadar basit bir durum oLamaz. günLük hayatta sürekLi manyetik aLana maruz kaLıyoruz ve bizim gibi başka arabaLar da aynı şekiLde maruz kaLıyorLar. eger tehLikeLi bir durum oLsaydı, önceden mutLaka biLdirirLerdi bence.

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

uMuT ..
    o(¤_¤)o jagar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 ** ****
    Edilen teşekkür: 362

bilmiyorum ama benim aracın durduğu garajın hemen yanındada büyük bi trafo var (elektrik kesildiğinde devreye girip bina ışıklarının ve asansörlerinin çalışmasını sağlayan cinsten :p ) daha önce bir çok kez trafo çalışırken araç trafonun civarındaydı ama bu güne kadar bi sorun yaşamadım bilginize ....

Boran Tolga Demir
    matrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Mango Turuncu
    Edilen teşekkür: 23

Alıntı jagar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilmiyorum ama benim aracın durduğu garajın hemen yanındada büyük bi trafo var (elektrik kesildiğinde devreye girip bina ışıklarının ve asansörlerinin çalışmasını sağlayan cinsten :p ) daha önce bir çok kez trafo çalışırken araç trafonun civarındaydı ama bu güne kadar bi sorun yaşamadım bilginize ....
    arkadaşım o trafo değil ya kesintisiz güç kaynagı yada jeneratör
    onun yaydığı magnetik alan o kadar büyük olamaz

birde eger bu olay gerçek ise havaalanında yada radar istasyonunda çalışan arkadaşlarımız var hatta radyo tv istasyonlarında

o arkadaşlar her işten çıktıklarında arabalarının çalışmaması gerekirdi o zaman

yok arkadaşlar bu elektronik kontrol üniteleri kurşun kaplar içinde özel filtreler le korunuyor magnetik alan yada yüksek frekanstan etkilenme olasılığı %0.0001
    1.3 Multijet 90 hp ve turruncuuu
    Tolga

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

ya arkadasar ben bunu okudum daha onceden bliyodum hatta burada okudugumu zannediyodum vulas yoksa sikayetvardanmı okuduydum yahu. valla kafam karısık arkadaslar ama ben bunu biliyodum daha onceden . ala ala

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

teorık olarak mumkun manyetık alanlar yarı ıletken kompanentlerı kotu yonde etkıler ole entegreler varkı ınsan elının deymesı bıle sakıncalı...
    sanırım ornektekı aracta ımalattan kaynaklanan bır acık varmıs...

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

Bu konu açılmıştı bir yerlerde, burada mı, DH'de mi bilemiyorum! Bulamadım bir türlü...:alala: Etkilenmez deseniz de ben trafonun yakınlarına park etmem walla! Sağlam kazığa bağlamak lazım eşeği

Can Gökçe
    ComfortablyDumb lithium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    16
    Edilen teşekkür: 9

matrox'la sanırım meslektaşız.. arkadaş güzelce açıklamış. birşeyler de ben ekleyim ..

araçların 50Hz'lik elektrik şebekesinden oluşan bir elektromanyetik alandan etkilenmesi neredeyse imkansız. kesintisiz güç kaynakları (switch mode olanlar özellikle) yüksek frekanslarda anahtarlama yaparlar, yüksek güçlülerinin oluşturacağı elektromanyetik etkileşim, 50Hz'lik standart şebekenin oluşturacağından fazla oluuuuur...

matrox'un da dediği özellikle otomobillerin içindeki tüm manyetik devreler (bunu otobüslerde telefon kapattıran zihniyet duysa keşke) minimum elektromanyetik etkileşim için güzelce korunurlar (kurşun kap oalyından emin değilim?!!? o radyoaktiviteyi engellemek için sanırsam), bu tamam. ancaaak, aracın yan donanımı denilebilecek sensör vb. ekipman açıktadır, açıkta olmak zorundadır. elektromanyetik etkileşim bu tip donanımı sapıttırabilir, bundan dolayı da aracın elektronik kontrol birimi sapıtabilir...................... insanlar sapıtıyor onlar nasıl sapıtmasın.....
    Konu lithium tarafından (27/03/2007 Saat 16:49 ) değiştirilmiştir.
    Evo MultiAIR!

Cihan Dalkın
    otoritec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

bu konu daha önce işlenmişti forumu takip eden bilir !!! teamgrandepunto da olabilir hatırlamıyorum...

İbrahim Kıvanç CİHAN
    Emekli Moderator İbrahimKC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1537

Bu konuyu çooook öncelerden bende hatırlıyorum ama sanırım DH deydi. 2 arkadasımız vardı sanırım sorun yaşayan..

Bosch gibi büyük firmalar magnetik alanlanlardan etkilenler donanımları tasarım aşamasında EMI (Electromagnetic Interference) ve EMC (Electromagnetic compatilibity) testlerden geçirmek zorundalardır. Bu testler cihazların magnetik alanlardan ne kadar etkilendiğini ortaya koyarlar. Ve cihazı piyasa sürmeden önce belli bir standart yakalamak zorundadırlar.

Eğer beyinde yada magnetic alanlandan koruyan aksamda bir arıza yoksa beyinin trafodan etkilenmesi çok zordur.

ODTÜ'ün A4 kapısının çıkışında bir BMW'in (2000-2001 modeldi sanırım) tüm uyarı ışıklarının yandığına ve sileceklerinin çalıştığına şahit oldum. "Tam Tam"'ların olduğu yolun altından bir sürü kablonun geçtiği yerden günde kim bilir kaç araç geçiyor ama BMW beyni magnetik alandan etkilendi.
    Birçok şey bilirim ama en iyi bildiğim şey Haddimdir...

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

şaşılacak bir durum bu kadar basit şeylerden etkilenecek araçlar yapmaları çok saçma yada bu derecede etkilenmeleri..

Ali İLHAN
    microab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nevşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    50 A* 4*4
    Edilen teşekkür: 690

Konu tartışılmıştı evet,hatta boyutu şu şekilde idi.
    Bazı hallerde sürat in 100 km üzerine çıkması ile müzik sesinin yükselmesi ve direksiyonun sertleşmesi durumunun başlıca sebebi olarak yüksek gerilim hatları ve trafo yakınları olduğu konuşulmuştu,fakat bu kadar ağır bir netice doğurduğundan bahsedilmemişti...
    Arabanın elektronik donanımlarının uyarı ışıklarının yandığı,stop edilip tekrar çalıştırıldığında hatanın yok olduğu konuşulmuştu...
    GRANDE PUNTO 1.3 90 HP MJ DYNAMİC 5K TİTANYUM GRİ 50/06

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet daha vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lâkin mağlup edilemezler” Napoleon Bonaparte - Fransa İmparatoru

Can Gökçe
    ComfortablyDumb lithium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    16
    Edilen teşekkür: 9

diyorum ya arkadaşlar.. aracın elektronik kontrol birimi (ECU) bi zarar görmez.. sensörler vs. sapıtabilir (geçici mıknatıslanma, kalibrasyon kayması vb sapıtmalar)... reset atarsın, ya da geçici mıknatıslanma geçince büyük ihtimalle düzelir

manyetik alanın büyüklüğü ve frekansı önemli.. sensör vb. elektronik ekipmanın, ya da bunların çalışmasını etkileyecek şeylerin menşei (metal, yarıiletken vb.) değişmedikçe mecburen etkilenme olacaktır...
    Evo MultiAIR!

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

daha öncede konuşulduğunu bende hatırlıyorum ancak ben arabamı iş yerinde bizim trafoların önüne koyuyorum . 3 trafo total 9.6 MVA lık yükün yanında duruyor ve üstünden de 34.5 kV orta gerilim hattı geçiyor
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

bir , iki de olsa böyle olaylar oluyor ilginç..

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Ilk mesajda konu olan arac icin, belki trafo ile etkilesimi sorgulamaktan ziyade, araca ne gibi bir modifikasyon yapildigi uzerinde konusabilsek daha net yorumlar yapabiliriz. Diger arkadaslarin da belirttigi uzere, ECU sistemleri tasarlanirken EMC testlerinden gecmesi gerekir. Bu testler icin de, manyetik FEA analizleri de dahil olmak uzere, Gauss & Faraday kafesleri gibi teorilerle yeterince deney yapilmaktadir.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 313

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ilk mesajda konu olan arac icin, belki trafo ile etkilesimi sorgulamaktan ziyade, araca ne gibi bir modifikasyon yapildigi uzerinde konusabilsek daha net yorumlar yapabiliriz. Diger arkadaslarin da belirttigi uzere, ECU sistemleri tasarlanirken EMC testlerinden gecmesi gerekir. Bu testler icin de, manyetik FEA analizleri de dahil olmak uzere, Gauss & Faraday kafesleri gibi teorilerle yeterince deney yapilmaktadir.
    tampon , bady kişt vs gibi kaporta kısmıyla ilgili modifıye hocam zaten arızalan arabamızda sıtemızın en güzel araçlarından diş kaporta modikasyonuyla

Gökhan GENÇ
    Electronics Engineer gokhan_genc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    59 SD 470
    Edilen teşekkür: 3

Bu tip beyin sistemleri elektronik devre içerdiklerinden bu tip alanlardan etkilenebilir.Ancak Bosch firması gereken önemi gösterip bu gibi etkileri minimum seviyeye indiren önlemleri almıştır ki zaten almalıdır.Her şeyden önce EMI ve EMC gibi değerlendirmelerden geçmek zorundadır.Kullanılan elemanlarda da bir sorun olabilir;ama başka bir sorun olabileceğini de düşünmek lazım.
    Konu gokhan_genc tarafından (28/03/2007 Saat 23:24 ) değiştirilmiştir.
    ...because failure is not an option.

Elektronik Mühendisi @ BOTAŞ

Göksel S.
    grande41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    41 R XXXX
    Edilen teşekkür: 11

Evet teorik olarak mümkün. Ama teori ile pritik birbirini çoğu zaman tutmaz.

Daha önceden Tempram vardı. İlk aldığımda bana demişlerdi yok trafonun yüksek gerilimin yanına parketme beyin, göstergeler bozulur; Yok önden vurma araba bir daha ayar tutmaz, yok göstergeler çukura girince bozulur vs.vs.vs.

Tempraya tam 8 sene bindim. Hemde çok zaman slalom ve off road yapmak zorunda olduğum köy yollarında da kullandım. Evimin yanında büyük dağıtım trafosu olduğu için çoğu zaman onun yanına bıraktım. Okkalı bir şekilde de minübüse arkadan girdim. Bunun gibi tam 4 kaza atlattık.

Ama göstergelere hiç bir şey olmadı çok şükür. Beyin de 1 kez değişti oda servisteki dıngılın bakımda hatalı kablo bağlamasından. Kazalardada birşey olmadı çok şükür. Aracı sattığımda da araç 250 binin devirmiş ve hala herşeyiyle çalışır durumdatdı. Far yıkamaları da dahil.

Sözün özü çok düşük bir ihtimal dir yüksek gerilim veya trafodan aracın etkilenmesi

Sayfa 1/2 12 SonSon