Sayfa 1/3 123 SonSon
52 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 120 km' de başlayan titreme

MURAT BALIKÇI
    PESCATORE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 54

Kızgın 120 km' de başlayan titreme

Herkese merhaba,

benim aracimda ilginç bir titreme sorunu var haftalardir çözemediğim. 1 ay önce araci 40.000 km bakimina götürdüm ayni zamanda araçta sola çekme sorunu vardi. Amortisörler de ve lastiklerde sorun var dediler onlarida değiştirdim. Sola çekmesi bitti fakat arac 120 km den sonra titriyor tekrar servise gittim ustayla teste çiktik yok bu araç titremiyor dedi ben titriyor dedim olabilecek sorunlari tekrar kotrol edelim dediler ve ettiler. Sonra bu şekilde 1 hafta daha kullan devam ederse yine gel dediler bu hafta yine gittim başka usta bakti teste çiktik evet titriyor fakat bu sorun lastikleri yeni degişmenden kaynaklaniyor dedi bende o zaman önceki usta neden böyle demedi dedim atlamiş olabilir yeni lastik 1000 km kullanilir sonra tekrar balans yapalir başka türlü çözemezsin dedi. Yiede şimdilik ön lastiklere balans yapalim dedi yaptilar. Ama hiçbirşey fark etmedi. Ben hiçbişey anlamadim bu durumdan 1 hafta önce o kadar boşuna mi uğraştilar peki? Sizcede lastikler yeni değiştiği için olabilir mi? Bilen arkadaşlar varsa yardim etmelerini rica ediyorum çünkü bu konu fena halde sıktı ve haftaya ankara buluşmasina gidicem böyle titreye titreye gidemem acil çözmem lazim. Yardimlarinizi bekliyorum
    Konu GP COSKUN tarafından (15/02/2010 Saat 13:52 ) değiştirilmiştir.

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp Ahmet Bülbül
    abulbul08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 495

Lastikleri yeni değişmişseniz eğer lastikleri depolanmasından kaynaklanan bu tür durumlar oluşabiliyor.lastiklerin üretim tarihine bak çok eski ise sorun lastiktir.Aynı sorunu abim eski bravasında yaşadı.

3. Bu mesajı için 2 kişi abulbul08'ye teşekkür etti:

MURAT BALIKÇI
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi

Tarihlerine baktim 2009 onda sorun olacagini sanmiyorum

Ender Pala
    pilotender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 229

belli bir hızda ortaya çıkan titreme olayı balans ayarından kaynaklanan bir durumdur. ya sizin balansçı adam gibi balans yapamıyor, ya da almış olduğunuz yeni lastik defolu bir üründür veya arkadaşın dediği gibi depolama veya nakliye sırasında hasar görmüş bir üründür. lastiklerin içinde bildiğiniz gibi telden bir örgü mevcuttur. bu tellerden bir veya birkaçı kopmuş olursa (ki bu gözle görülmez) lastik balans ayarı tutmuyor.başka bir lastikle deneme şansınız varsa deneyin derim
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

MURAT BALIKÇI
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi

Alıntı pilotender Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    belli bir hızda ortaya çıkan titreme olayı balans ayarından kaynaklanan bir durumdur. ya sizin balansçı adam gibi balans yapamıyor, ya da almış olduğunuz yeni lastik defolu bir üründür veya arkadaşın dediği gibi depolama veya nakliye sırasında hasar görmüş bir üründür. lastiklerin içinde bildiğiniz gibi telden bir örgü mevcuttur. bu tellerden bir veya birkaçı kopmuş olursa (ki bu gözle görülmez) lastik balans ayarı tutmuyor.başka bir lastikle deneme şansınız varsa deneyin derim
    dışarda hiç balans yaptırmadım lastikler serviste değiştiği için orada yapıldı balansta olmazsa bi kerede dişarda deneyeceğim balans yaptırmayı fakat anlamadığım konu şu yeni lastik takıldıktan sonra 1000 km balans ayarı tutmaz diyor diyor servistekiler bende ilk defa arabaya binen birisi değilimki daha öncede yeni lastik taktım böyle birşey hiç duymadım

Ender Pala
    pilotender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 229

valla gülmekten başka çare yok...ilk 1000 km balans tutmaz diye bir saçmalık olmaz, olamaz yahu. akla mantığa aykırı bir kere. bence servis herzaman yaptıkları çakallıklardan birini size uygulama çabası içindedir ve ellerindeki ayıplı malları aracınıza takmış olabilirler..1000 km kullandıktan sonra, şayet lastiklerdeki kusuru ispatlayarak adamların karşısına cıksanız bile; size söyleyecekleri şey "abicim 1000 km kullanılmış lastiği ben nasıl geri alırım. bu sorun kullanım hatasından kaynaklanır, bozuk yollardan kaynaklanır, vs" gibi şeyler olacaktır. işin içinden sıyrılıverirler siz de şaşıp kalırsınız sıcağı sıcağına gidip lastikleri değiştirtin bence. hem, servisten lastik almak neden ki? bence lastikçiler de kazansın. servisler zaten soyuyor yeteri kadar milleti. zannedersem michelin lastik kampanyasından aldınız siz de, doğrumudur? geçen gün dışardaki bir lastikçiden aldı kuzenim ford focus aracına tanesi 150 TL den 4 tane michelin energy.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Sorununuz muhtemelen Lastik kaynaklı gibi gözüküyor. Statik balansın yanında birde Dinamik balans yaptırmanızı öneririm. Ancak 120 km ve üzeri titreme problemi arka lastiklerde olur. Şayet bu dediklerimlede sonuç alamazsanız lastiklerin iadesini talep edin...
    Bu arada aracınızda Çelik jant varsa bileziklerin durumunuda kotrol etmenizde fayda var, Eger plastik bilezik kullanılmışşa göbekte boşluk oluşabilir buda titremeye neden olur.
    Multijet Grande Punto 1.3 75 hp -> 95 HP
    Multijet Grande Punto 1.3 90 hp -> 125 HP
    Multijet Bravo 1.6 105 hp -> 135 HP
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...
    Multijet BRAVO GT1544 STAGE 2 180+ hp...

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Lastiklerde bi anormallik var ayıplı malı size satmış olabilme ihtimalleri yüksek maalesef :****( birde o 1000 km balans tutmaz diyen usta acaba mesleği nerede öğrenmiş

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Murat, bence önlere farklı bir lastik takarak teste çıkmanı öneririm.En azından bu şekilde lastikte bir sorun olup olmadığı anlaşılır.Akla ilk gelen balans sorunu ama lastiklerde de problem olabilir...

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

MURAT BALIKÇI
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi

ben lastikleri servisten almadım lassa bayiinden aldım değişim serviste yapıldı 40.000 km bakımı ve amortisörler değişirken. fakat haklısnız arkadaşlar servis galiba benle dalga geçiyor şimdi aradım ya bana 1000 km dedi ustanız arkadaşlara soruyorum oyle bırsey duyan yok bende hıc oyle bırsey duymadım bu ısın neresı dogru dedım. oyle bırsey olmaz ustanın dedıgı yanlıstır dıyorlar Allam ya bızde guzel bı atasozu var bu durum ıcın ama sımdı burda yazamıyacagım. bugun oglen tekrar servıse gıdıcem yaptılar yaptılar yoksa o sözu suratlarına soylerım. ayıptır ya ınsanı oyuncak yapıyorlar

Oruç Yılmaz
    (diğer bir) 2 teker üye unik06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 342

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat, bence önlere farklı bir lastik takarak teste çıkmanı öneririm.En azından bu şekilde lastikte bir sorun olup olmadığı anlaşılır.Akla ilk gelen balans sorunu ama lastiklerde de problem olabilir...

Arda'nın da önerdiği gibi,

başka lastiklerle denemen iyi fikir

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

can ese
    argilman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

servislerde yapılan balans işlemi pek iyi deil.duzgun bir lastikcide önce tezgahta sonrada lastikler aracın üzerindeyken balans yaptırın sorunnunuz büyük ihtimal çözülecektir

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

balans yapıldığı halde titreme devam ediyorsa lastikte balon veya topuk kırma problemi mevcut olabilir
    lastikleri değiştirip bir test et en iyi yol bu

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp Ahmet Bülbül
    abulbul08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 495

iyi bir lastikçiye git sorun lastiklerdense anlar ve sende lastikleri değiştirirsin.
    bende lastikleri yeni değiştirdiğimde ustanın yanına uğradım balans ayarı için.yeni lastiklere balans yapmadı. 100 km dolan öyle gel dedi.yeni lastiklere hemen balans yapınca ayarı bozulabiliyormuş.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Gürakan
    varmı denemek isteyen :) Murat Gürakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 354

120 den sonra titreme oluyorsa sorun daha çok arka lastiklerdeki balans sorunundan kaynaklanır.
    ---
    1000km balans tutmaz tamamiyle yalan dolan En başta yapılır küçük bir ihtimal bozulur 100km sonra gidersin gene yaparlar tamamdır ancak hala daha geçmediyse lastikte sorun vardır. Balans tutmaması fabrikasyon bir hatadır ve garantiden değiştirlmesi gerekir.

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

arkadaşlar balansın arkası önü olmaz
    ön veya arka tekerleklerin hangisinde balans varsa titreme yapar
    balans 120 km de meydana geliyorsa o süratte titreme başlar belirli bir yere çıkınca kesilir örneğin 70 de titreme başlarsa 90 da kesilir
    kısaca balans tekerleğin hangi tur sayısında mevcutsa orada titreme yapar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

28. Bu mesajı için 3 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

MURAT BALIKÇI
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi

Iş çikişi kartal sanayiye gidiyorum bi arkadaşimin tavsiye ettigi lastikciye. Servisin birturlu bulamadigi problemi siradan bi lastikci bulursa oldukca ilginc olacak. Zaten ugrasmaktan kendim usta olacam yakinda bende acarim bi servis abi madem bu kadar kolay

Murat Gürakan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar balansın arkası önü olmaz
    ön veya arka tekerleklerin hangisinde balans varsa titreme yapar
    balans 120 km de meydana geliyorsa o süratte titreme başlar belirli bir yere çıkınca kesilir örneğin 70 de titreme başlarsa 90 da kesilir
    kısaca balans tekerleğin hangi tur sayısında mevcutsa orada titreme yapar
    Daha 60 70 le giderken şiddetli sarsılma yapıyorsa esas sorun önlerdedir ancak yüksek hızlarda çoğalıyorsa arkada olması MUHTEMELDİR.
    Arkadaş sadece önlere balans yapıldı geçmedi demiş ben bide arkalarada baktırmasını tavsiye ediyorum.

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Murat Gürakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha 60 70 le giderken şiddetli sarsılma yapıyorsa esas sorun önlerdedir ancak yüksek hızlarda çoğalıyorsa arkada olması MUHTEMELDİR.
    Arkadaş sadece önlere balans yapıldı geçmedi demiş ben bide arkalarada baktırmasını tavsiye ediyorum.

murat daha önceki mesajımda yazdığımdaki gibi balansın önü arkası olmaz
    balans derecesine göre belirli bir süratte yani aslında tekerleğin tur atma sayısına göre eğer teker 50 km süratte balans yapıyorsa hangi tekerde balans varsa ister önde olsun ister arkada olsun balans oluşur buda titremeye sebeb verir
    eğer balans 120 km de oluşuyorsa yine aynı şekilde hangilastikte balans varsa o lastik titremeye başlar
    ama seninde belirttiğin gibi önlere balans yapıldığı halde sorun devam ediyorsa arkalarada bakılmasında fayda var
    bir de ön tekerlerden birinde balans varsa direksiyondaki titreşim belli eder
    arkada balans varsa arabanın arkası daha çok titreşim yapar

32. Bu mesajı için 2 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Murat Gürakan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    murat daha önceki mesajımda yazdığımdaki gibi balansın önü arkası olmaz
    balans derecesine göre belirli bir süratte yani aslında tekerleğin tur atma sayısına göre eğer teker 50 km süratte balans yapıyorsa hangi tekerde balans varsa ister önde olsun ister arkada olsun balans oluşur buda titremeye sebeb verir
    eğer balans 120 km de oluşuyorsa yine aynı şekilde hangilastikte balans varsa o lastik titremeye başlar
    ama seninde belirttiğin gibi önlere balans yapıldığı halde sorun devam ediyorsa arkalarada bakılmasında fayda var
    bir de ön tekerlerden birinde balans varsa direksiyondaki titreşim belli eder
    arkada balans varsa arabanın arkası daha çok titreşim yapar
    Bana bir lastikçi demişti
    Eğer düşük hızlarda titreme yaparsa büyük ihtimalle önlerde
    Hız yükseldikçe ortaya çıkıyorsa büyük ihtimalle arkalardadır sorun diye.
    Yani önü arkası olmaz tabi balanssızsa her halukarda titreme yapar ama mantıkende doğru. Önlerde tork gelince titremeyi hissedersin. Arkalarada hızlnadıkça araba rüzgar direnci arkaya fazla yük binceğinden hissedersin.
    Herneyse canım.
    Zaten önlere balans yapalımm mantığı çok saçma adam gibi yapıosan 4 lastiğede yap dzgün iş yap

Sayfa 1/3 123 SonSon