Sayfa 6/6 İlkİlk ... 23456
113 sonuçtan 101 ile 113 arası

Konu: Multijet dik yokuşta kalkamama sorunu. Yardım?

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konu tekrar hortlamışken son zamanlarda yaptığımı anlatayım..

istanbula taşındım taşınalı 5-6 aydır trafikten bıkan ben "ne olursa olsun diyerek" hiç gaz vermeden 1. ve 2. viteste gidiyorum.. iniş yokuş farketmiyor.. ölü trafiklerde sol ayağımı tatile çıkarıyorum resmen.. 2. vitesle devir 800lere düşüyor biraz yokuşu görünce kendiliğine devirlenip çıkmaya başlıyor.. gaz verme yok tekleme yok ses yok zorlanma yok.. bi ara abartıp marmara forumda katlar arası çıkışta arkada kimse yoktu 1. vitesle gaz vermeden çıkarmayı denedim çıktı çok şaşırdım..
    ölü trafikte de aracı otomatik moda alıyormuşum gibi oluyor.. öndeki araçla yeterli mesafeyi korudukça müdahale etmiyorum.. fark açılınca çok yumuşak gaz veriyorum sarsıntısız hızlanıyor ihtiyaç duyarsam debriyajla destekliyorum..
    yalnız bunu yaparken 2 kural koydum..
    1. klima kapalı olacak
    2. frene dokunmadan önce debriyaja basılacak..
    yeni bir araç sürme deneyimi yaptım kendime..
    tavsiye ederim..
    aynen abi bunu dün iftara giderken trafikte yaptım 1. viteste stop etmiyor kendi kendine gidiyor trafik açıldığı zaman ufak gaz vermek yetiyor yoksa debriyaj bitti biticek gibi birşey

Adem ÇIKRIKCI
    ademc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 2

Volan dişlisinde hasar olma olasılığı varmidir acaba bendeki sorun aynı anlattığın gibiydi. Değiştirdim onu baskı balatayida değiştirdim. 2 ile bayilan yokuşlarda 3 ile çıkıyorum. Aracım 90 hp 6 vites 2006

enes kasapoğlu
    sharkyeno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 0

kardeşim bende de 6 ileri 90 hp 2006 model var. ben aslen otomotiv teknikeriyim fakat bu motorları inceleme fırsatım olmadı. bir de benim araçta kalkış desteği olduğundan böyle birşey hiç yaşamadım.

fakat anlattıklarına bakılırsa, aracım kağnı gibi filan demişsin, eğer yakıtın, fazla ise, bence pompa, enjektörlerinde de problem olabilir, yani pislik filan zamanla kötü yakıt sayesinde böyle şeylere sebep olabiliyor. evet palio ile puntonun ağırlıkları da aynı değildir elbette ama anlattığın kadar olmaması gerekir diye düşünüyorum.

birde bir fikrim daha var ama bu tamamen farazi birşey, bu araçlar malum elektronik gaz (e-gas) sistemi olduğundan yani tel filan olmadığından, ilk kalkışta ne kadar bassan da, araçta ister istemez bir tutukluk oluyor.

enes kasapoğlu
    sharkyeno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Arizona Bej

ha bu arada, 1,3 multijet motorla böyle bir kalkış yapmaya çalışmanın cahillik olduğunu vurgulayan abimize istinaden:

2008 1,3 multijet 75 hp, doblo premio aracımız vardı daha önce. (aksesuarlarıyla birlikde 1450 kg'yı geçiyor.) yokuş kalkış desteği de olmamasına rağmen hiç böyle bir problem yaşamadık. antalya da döner gazino yolunu bilen bilir, o yokuşlarda dahil durup kalkarken problem yaşamadım.

volan dişlisi hakkında yorum yapan kardeşimizin dediği şeyde olabilir elbette, ancak, baskı değişirken servis illaki bakmış olmalı, birde volan problem olduğunda en iyi ihtimalle bir gıcırtı sesi olması lazımdır ki bu da kavrama probleminden kaynaklanır, yani volan la balata yüzeyleri tam birleşmediğinden olur.

arkadaşımızın aracında bir sorun olduğu kesindir, önemli olan, fazla kafa karıştırmadan, fazla fuzuli masrafa sokmadan, en kısa ve kesin yoldan çözüme ulaştırmaktır amacımız..

Emre Ada
    RPDiFOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

kesik kesik gaz verin abartmadan 1200 1500 debir gibi olsun sonra kalkın araç bayılmıyor yokuşlarda stop etme hiç başıma gelmedi arkadaşın evosu var onda yapıyor bizzat yaşadım ilginç

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bir keresinde alışveriş dönüşünde eve gidiyoruz arabada ise 5 kişiyiz düşünün artık birde bagajda ful dolu yokuş yukarı çıkarken kırmızı ışıkta durmak zorunda kaldım yalnız yokuş dedeğim baya bir yokuş neyse ben tedirgin oldum arabayı kaldıramazsam çok kötü imaj olur düşüncesindeydim neyseki allahtan kalktı inanamadım puntom beni mahçup etmedi

grande rain
    Grande-rain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

turbo lag sıkıntısı birde su speedy chıps var gaz pedalına takılan bence bu sorunu baya bır gıderır derım ben kolay gelsın

Mustafa Akar
    oxite - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    39NT977
    Edilen teşekkür: 24

aracın devrini 1500 ve üzerinde tutarsan sorunsuz kalkarsınız...

hakan demir
    edip34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Rengi
    Akdeniz Mavi

Standart Cevap: Multijet dik yokuşta kalkamama sorunu. Yardım?

Alıntı fatihk34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Aracım 2006 model 1.3 Multijet 16v 90 Hp 6 vites Dynamic Grande Punto. Lastiklerim fabrika çıkışı ebatları ile aynı. Dynamic pakette gelen standart ebatlar yani 185/65 R 15 Dunlop lastik kullanıyorum.Araçta herhangi bir modifiye yok.Tüm parçalar orjinal. Araç 60000 Kmde. Son olarak bir kaç ay önce motor kurum temizliği yaptığımıda not olarak eklemek istiyorum.

Sorun şu ki dik yokuşlarda durduğum zaman, ne yaptıysam kesinlikle aracı kaldıramıyorum. Her türlü yolu denedim ama nafile. Sırf bu yüzden sinirlenip, yokuşta aracı haddinden fazla zorlayıp, debriyaj balatamı yakarak kullanılmaz hale getirdim. Debriyaj baskı balatasını yetkili serviste değiştirdim. Ancak halen dik yokuşlarda kalkamıyorum. Daha önce 1.3 multijet 70 beygir Palio aracım vardı ve en dik yokuşlarda bile kalkışta en ufak bir sorun yaşamıyordum ve çok memnundum. Ayrıca kullandığım başka dizel araçlarda var ve dik yokuşlarda kalkışta en ufak bir sorun yaşamamaktayım.

Grande Punto 1.3 Multijet aracım ile dik yokuşta durup, kalkarken denediğim yöntemleri aşağıda sıralıyorum..

1-) Aracın geri kaymaması için; debriyajı kavrama seviyesine getirdikten sonra freni bırakıp, bir anda gaza yüklenmeyi deniyorum ancak işe yaramıyor. Freni bıraktığım anda araç geri geri kayıyor, aracı debriyaj kavrama noktası ile yokuşta sabit tutamıyorum ve kaçınılmaz son motor stop ediyor.

2-) Debriyajı hızlı bir şekilde bırakarak, aniden gazı kökleyip deviri yükseltmeye çalışıyorum, ancak yine araç gaz yemiyor ve motoru stop ettiriyorum.

3-) Aracın geri geri kaymasına aldırmadan debriyajı kavrama noktasının başlangıcına getiriyorum ve freni bırakıp debriyajdan ayağımı yavaş yavaş çekerek gazı iyice yediriyorum. Araç kalkacak gibi oluyor zorlanıyor tekliyor ve sonunda yine stop ediyor.

4-) El frenini çekiyorum. Kavrama noktasına getirip gaza yükleniyorum. Devir kadranında 2500 ü gördükten sonra el frenini indiriyorum. Bu şekilde zar zor da olsa kalkabiliyorum ancak araç pati çekiyor ve debriyaj balatasından koku geliyor. Dik yokuşlarda ancak bu şekilde bir yol izleyerek kalkabiliyorum, ancak yeni taktırdığım balatamı her geçen gün böyle aşırı derecede yıpratıyorum. Balatayı değiştireli 1 ay oldu ama şimdiden kavrama seviyesi yukarı çıktı buda balatanın yıprandığına, ömrünün şimdiden kısaldığına bir işaret.

İş sebebiyle servise pek gidemiyorum, ancak aracı iki yetkili fiat servisine gösterdim. Debriyaj balatasını kontrol edip, herhangi bir sorun olmadığını, dizel araçlarda yokuşta kalkışın zor olduğunu, benzinli araçta ki performansı beklememen gerektiğini söyleyerek beni geçiştiriyorlar. Zaten debriyaj balatasının yeni değiştini sorunun balatadan kaynaklanmayacağını belirtiyorum ama nafile. Sorunun benim aracımdan mı yoksa benim kalkışta ki beceriksizliğimden mi kaynaklandığını kesin olarak emin olabilmek için, başka bir 1.3 multijet grande punto kiralamayı v yokuşta kalkış denemesi yapmayı düşünür hale geldim. Bu sebepten dolayı araçtan acayip soğudum ve aracı satma noktasına geldim. Forumda bu konuda epey araştırma yaptım, bazı topicler mevcut ama benim işime yarayacak bir bilgiye rastlayamadım. Teknik bilgisi olan arkadaşlardan bu konuda yardım rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.
    Merhaba Arkadaşlar
    Aynı puntodan bende de var Bu arızayı srvisler pek bilmez bigilerinze Geçen Ankara da hani o hitit heykeli geçince Kızılay a doğru ışıklar yanınca tam hafif dik ı Hiç bir arıza lambası yanmadığı halderampada araç yığıldı kald 4lü leri yaktım zor küçükesat dalçıkına girdim . ve başıma gün içersinde bir kaç kere geldi. Çüzüm olarak tüm muljetçilere tavsiyem izoprfilalkol eczanden alıyorsınız. bir tane boş spey kutusu içi temizlenmiş olacak izoprofilalkolu koyuyorsunuz. Aracın hava fiitresi ile motor arasında buluan DEBİMETRE yani hava basınç senserünü bir güzel izoprfilalkolle speyle temizliyorsunuz .sonra hava tuttup yerine takın .Yada Bosch multijet debimetre takın . Motorun nasıl düzeldiğni fark edeceksiniz.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hakan demir
    edip34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Rengi
    Akdeniz Mavi

Alıntı fatihk34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Aracım 2006 model 1.3 Multijet 16v 90 Hp 6 vites Dynamic Grande Punto. Lastiklerim fabrika çıkışı ebatları ile aynı. Dynamic pakette gelen standart ebatlar yani 185/65 R 15 Dunlop lastik kullanıyorum.Araçta herhangi bir modifiye yok.Tüm parçalar orjinal. Araç 60000 Kmde. Son olarak bir kaç ay önce motor kurum temizliği yaptığımıda not olarak eklemek istiyorum.

Sorun şu ki dik yokuşlarda durduğum zaman, ne yaptıysam kesinlikle aracı kaldıramıyorum. Her türlü yolu denedim ama nafile. Sırf bu yüzden sinirlenip, yokuşta aracı haddinden fazla zorlayıp, debriyaj balatamı yakarak kullanılmaz hale getirdim. Debriyaj baskı balatasını yetkili serviste değiştirdim. Ancak halen dik yokuşlarda kalkamıyorum. Daha önce 1.3 multijet 70 beygir Palio aracım vardı ve en dik yokuşlarda bile kalkışta en ufak bir sorun yaşamıyordum ve çok memnundum. Ayrıca kullandığım başka dizel araçlarda var ve dik yokuşlarda kalkışta en ufak bir sorun yaşamamaktayım.

Grande Punto 1.3 Multijet aracım ile dik yokuşta durup, kalkarken denediğim yöntemleri aşağıda sıralıyorum..

1-) Aracın geri kaymaması için; debriyajı kavrama seviyesine getirdikten sonra freni bırakıp, bir anda gaza yüklenmeyi deniyorum ancak işe yaramıyor. Freni bıraktığım anda araç geri geri kayıyor, aracı debriyaj kavrama noktası ile yokuşta sabit tutamıyorum ve kaçınılmaz son motor stop ediyor.

2-) Debriyajı hızlı bir şekilde bırakarak, aniden gazı kökleyip deviri yükseltmeye çalışıyorum, ancak yine araç gaz yemiyor ve motoru stop ettiriyorum.

3-) Aracın geri geri kaymasına aldırmadan debriyajı kavrama noktasının başlangıcına getiriyorum ve freni bırakıp debriyajdan ayağımı yavaş yavaş çekerek gazı iyice yediriyorum. Araç kalkacak gibi oluyor zorlanıyor tekliyor ve sonunda yine stop ediyor.

4-) El frenini çekiyorum. Kavrama noktasına getirip gaza yükleniyorum. Devir kadranında 2500 ü gördükten sonra el frenini indiriyorum. Bu şekilde zar zor da olsa kalkabiliyorum ancak araç pati çekiyor ve debriyaj balatasından koku geliyor. Dik yokuşlarda ancak bu şekilde bir yol izleyerek kalkabiliyorum, ancak yeni taktırdığım balatamı her geçen gün böyle aşırı derecede yıpratıyorum. Balatayı değiştireli 1 ay oldu ama şimdiden kavrama seviyesi yukarı çıktı buda balatanın yıprandığına, ömrünün şimdiden kısaldığına bir işaret.

İş sebebiyle servise pek gidemiyorum, ancak aracı iki yetkili fiat servisine gösterdim. Debriyaj balatasını kontrol edip, herhangi bir sorun olmadığını, dizel araçlarda yokuşta kalkışın zor olduğunu, benzinli araçta ki performansı beklememen gerektiğini söyleyerek beni geçiştiriyorlar. Zaten debriyaj balatasının yeni değiştini sorunun balatadan kaynaklanmayacağını belirtiyorum ama nafile. Sorunun benim aracımdan mı yoksa benim kalkışta ki beceriksizliğimden mi kaynaklandığını kesin olarak emin olabilmek için, başka bir 1.3 multijet grande punto kiralamayı v yokuşta kalkış denemesi yapmayı düşünür hale geldim. Bu sebepten dolayı araçtan acayip soğudum ve aracı satma noktasına geldim. Forumda bu konuda epey araştırma yaptım, bazı topicler mevcut ama benim işime yarayacak bir bilgiye rastlayamadım. Teknik bilgisi olan arkadaşlardan bu konuda yardım rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.
    Merhaba
    Sorun çok basit ama bunu servisler bilmiyor. araç yokuş te tork için turbo ya hava akışını gösteren DEBİMETRE (hava akış sensörü) tıkalı yada zamanla bozuluyor.
    1. debimetreyi yi BOSCH muljet debimetre değiştirmek.
    2. ucuz yöntem: Boş ve temiz cam sprey plastik içersine, eczanden izoprfil alkol alıyorsunuz. hava filitresinden sonra olan debimetreyi söküp ,bir güzel spreyli yorsunuz.
    benimde başıma geldi ve düzeldi hemde multjet jet oldu .

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Alıntı edip34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    Sorun çok basit ama bunu servisler bilmiyor. araç yokuş te tork için turbo ya hava akışını gösteren DEBİMETRE (hava akış sensörü) tıkalı yada zamanla bozuluyor.
    1. debimetreyi yi BOSCH muljet debimetre değiştirmek.
    2. ucuz yöntem: Boş ve temiz cam sprey plastik içersine, eczanden izoprfil alkol alıyorsunuz. hava filitresinden sonra olan debimetreyi söküp ,bir güzel spreyli yorsunuz.
    benimde başıma geldi ve düzeldi hemde multjet jet oldu .
    Hocam konu 2011 de acilmis acan kisi coktan satmistir arabayi hortun kralini yapmissiniz

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

bendede aynı sorun vardı evin önündeki hafif yokuşu çıkamıyordu ilk çalışmada, ama benim mazot pompam mazot kaçırıyordu 300 tl verdik yaptırdık şimdi çok şükür deli kaçıyor, önce kalkışlarda bile çok zayıftı şuan benzinli araç sürer gibi gidiyorum yakıtımda shell den alıyorum iyi oluyor gerçekten

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat acar
    mracar16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Plaka
    16AJR565

merhaba arkadaslar forumda yeniyim konuyuda uzun zaman sonra yeniden hortlattım kusuruma bakmayın.
    beni buralara kadar getiren yeni aldıgım 2005 1.3 multijet e4 palio aracım.
    konuyu acan arkadasla aynı sorundan müzdaribiz. aracımda duman atma gec calısma vs hiç biri yok.
    bursada 3 usta gezdim hiç biri cözüm bulamadı. hava akış metre map sensörü değişti. egr sensörü kontrol edildi debriyajda yeni ama yine sorun devam ediyor.
    araba sabahları calıstıgında hafif yokusta 4 kişi olsun hareket etmiyor. tek kişide bile zorla 3000 devirde debriyaj kavrama noktasına getiriyorum ayagımı debriyajdan tam cekince bayılıyor.
    kafayı yemek üzereyim. yeni hevesle aldıgım aracımdan sogudum. bursada tavsiye edeceğiniz usta yada öneriniz var mı?

Sayfa 6/6 İlkİlk ... 23456