Sayfa 5/6 İlkİlk 123456 SonSon
113 sonuçtan 81 ile 100 arası

Konu: Multijet dik yokuşta kalkamama sorunu. Yardım?

Fatih .
    fatihk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

Alıntı coolsea Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hyundai getz i tutamazsın bile ,kendi segmentindeki benzinlilerden bile daha seri,,,ama iç dış donanım,iç hacim,görünüm vss den mahrum bir araç ,
    Evet. Hyundai' nin Değişken Geometrili Turbo Şarj (VGT) teknolojisi gerçekten harika, dizel araçları çok atik.Ama dediğiniz gibi getz dış görünüşü, yol tutuşu ve sağladığı konfor yönünden biraz vasat kalıyor. i30 u ise kullananlar öve öve bitiremiyor. Belki i30 alınabilir ama fiyatlar çok uçuk. Benim bütçeyi fazlasıyla aşıyor.
    Konu fatihk34 tarafından (26/08/2010 Saat 19:46 ) değiştirilmiştir.

ŞENOL KARASU
    skydome - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 237

Alıntı vociay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şenol emin ol hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.O kadar çok etmen var ki Mehmet Ali'nin dediği gibi araca alışmakta bunlardan biri.Yokuşlardaki kalkış davranışımın düz yolda kullandığım davranıştan tek farkı ayağımı frenden çok hızlı bi şekilde kaldırmak hatta kaydırmak diyelim, aynı anda debriyajdan çekmek ve gaz vermek yaptığım bu hiç bi zaman debriyajla arabayı durdurmak ya da 2500 3000 devirde felan kalkmak ihtiyacı duymadım ki Ankara'nın yokuşlarını biliyosun.Tabi bahsettiğiniz araçlar dizel onları tecrübe etmediğim için bir şey diyemiyorum...
    Volkancım evet dizel olduğu için böyle bir sorun oluyor yoksa benzinlilerde senin de dediğin gibi bi sorun olma ihtimali yok...Teşekkürler
    Bravoo Multijet Emoo+lavv+skyy

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

volkan aytuna
    vociay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 28

Alıntı fatihk34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet. Hyundai' nin Değişken Geometrili Turbo Şarj (VGT) teknolojisi gerçekten harika, dizel araçları çok atik.Ama dediğiniz gibi getz dış görünüşü, yol tutuşu ve sağladığı konfor yönünden biraz vasat kalıyor. i30 u ise kullananlar öve öve bitiremiyor. Belki i30 alınabilir ama fiyatlar çok uçuk. Benim bütçeyi fazlasıyla aşıyor.

Abi ne diyosun uçuyor Hyundailer ama şöyle bir şey var motora performansa abanmaktan tasarım, üretim kalitesi, kullanılan malzemeye gereken özeni gösteremiyo bu Koreliler, hele ki tasarım, araçların hepsi eciş bücüş bi garip çağın gerisinde 80'lerin çirkin tasarımları gibi bence....

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

deniz cesur
    coolsea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    48VN237
    Edilen teşekkür: 24

Alıntı vociay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hepsi eciş bücüş bi garip çağın gerisinde 80'lerin çirkin tasarımları gibi bence....
    hele getz ,,önden bak çirkinlik abidesi

deniz cesur
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    48VN237

yalnız şöyle birşey daha var, vgt harika kaçıyor ama şahanede yakıyor.kızarkadaşıma şirketi 3 ay önce sıfır getz verdi 750- 800 km dolmadan taşıtmatiğe gidiyor,,daha önce sıfır fiorino combi mj vardı, 900-950 km yapıyordu bir depoyla .üstelik fiorino 1200 kg getz 1100 kg..

Multijet i tek geçiyorum

Fatih .
    fatihk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı coolsea Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yalnız şöyle birşey daha var, vgt harika kaçıyor ama şahanede yakıyor.kızarkadaşıma şirketi 3 ay önce sıfır getz verdi 750- 800 km dolmadan taşıtmatiğe gidiyor,,daha önce sıfır fiorino combi mj vardı, 900-950 km yapıyordu bir depoyla .üstelik fiorino 1200 kg getz 1100 kg..

Multijet i tek geçiyorum
    750-800 km gayet iyi bence, benim 1.3 multijet punto ile 600-650 km i anca görebiliyorum. Üstelik kağnı gibi..

deniz cesur
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    48VN237

750-800 km gayet iyi bence, benim 1.3 multijet punto ile 600-650 km i anca görebiliyorum. Üstelik kağnı gibi..
    bak ben puntodan önce dizel bir fiesta aldım aldığım kişi hatrı sayılır biri baktırmadan üzerimizede geçirdik,daha ilk günde yolda bıraktı beni,yokuşlarda bayılıyordu falan filan bir tonda masraf yaptık kısacası fiestadan nefret ettim peki fiestalar böylemi bir araç???? yok asla değil ,,,senin kendi aracın sana bu önyargıyı vermiş,, bak benim aracım 100 binin üstünde ama zehir gibi gidiyor,,nedir gittik temiz araba aldık,,her 10 binde yetkili servise girmiş ,arac hor kullanılmamış ,daha tornavida değmemiş,tahmin ediyorum aracın yorgun ,belkide araban 400 kmde 80 bin yaptılar. sahibinden.comda 2006 g.p lara bakıyorum maşallah hepsi 50 binde 60 binde hemde istanbul gibi biryerde,ne yani bunlar sadece bakkalamı gitti????

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Problem sahibi arkadasimizin durumdan fazlasiyla muzdarip oldugunu goruyorum. Yukarida siralanan yorumlara baktigimda, bir mesaj da kendim eklemek istedim. Arkadasimiza birkac soru da yonelterek dusuncelerimi paylasiyorum.

1- Aracinizi 1. viteste iken sorun yasadiginizi dusundugunuz yokuslu parkurdan geçmek üzere, önce egimin olmadığı kesimden baslamak suretiyle hiçbir pedala dokunmayarak [bundan kastim araç 1. viteste kavramada iken pedallara dokunmadiginiz müddetce motor çalisirken kendiliginden ilerleyecektir] yukusa dogru sürünüz. Düzlükteki hızınızı yokus boyunca aynı şekilde koruyabiliyor musunuz? Arac yokusu kendiliginden tırmanıyor mu? Yokusu tirmanirken devir saatinizdeki değer hangi aralıkta kalıyor? Motor kendiliginden stop ediyor mu?

2- 1 nolu maddedeki aynı testi geri vites dislisini kullanarak denediginizde farklı bir davranışla karşılastiniz mi?

3-Aracın kavrama balatası degisimi esnasinda sadece balata mi degisti, yoksa baskı yayları dahil komple set mi?

4-Fren hidrolik haznesindeki yag seviyesi normal hizasinda mi?

5-Aracin fren balataları/sistemi üzerinde yakın zamanda veya bu sikayetinizden beri bir islem yapildi mi?

6-Debriyaj hidrolik devresi üzerinde bu sikayetinizden beri bir işlem yapıldı mı?

7-Turbo hortumlarınız saglam mi?

8-Intercooler radyatörü ve hortumları saglam mi?

9-Sanziman yag seviyeniz sürekli normal mi? Sanziman govdesinden yag sızıntısı var mi?

10-Motor blok üzerinden veya keçelerinden vb. gözle baktığınızda yag sızıntısı var mi?

Soruna mümkün mertebe sistem yaklasımı sergileyerek bakmakta fayda olacaktır. Cogu zaman tek bir noktaya odaklanmak sistemin geri kalanındaki potansiyel sorunlari gozden kacirmaya sebep olabilmektedir. Yukaridaki sorulara karsi deneyiminizi paylasirsaniz kafa yormaya devam edelim. Iyi surusler...
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

ben bu problemden çok çektim.
    kapalı bir otoparka bırakıyordum aracımı.
    çok dar bir viraj dönüp, sonrada nispeten dik bir rampayı çıkmam gerekiyordu.
    hemen her seferinde aracç, rampayı çıkamadan stop ediyordu.
    çok sinir bızucu birşeydi.
    kışlık lastiklerle bu problemim yoktu,
    yazlık lastiklerim aşınmıştı,
    yazlıklarda daha çok sorun oluyordu.
    aşşağıdan iyi kaptırıp gelcen.
    tek çare bu.
    2000 devirin altına düşmemeye çalışcan.
    gerçekten çok sinir bozucu bir problemdir.

anan baban
    cenk1149 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Merhaba,

Aracım 2006 model 1.3 Multijet 16v 90 Hp 6 vites Dynamic Grande Punto. Lastiklerim fabrika çıkışı ebatları ile aynı. Dynamic pakette gelen standart ebatlar yani 185/65 R 15 Dunlop lastik kullanıyorum.Araçta herhangi bir modifiye yok.Tüm parçalar orjinal. Araç 60000 Kmde. Son olarak bir kaç ay önce motor kurum temizliği yaptığımıda not olarak eklemek istiyorum.

Sorun şu ki dik yokuşlarda durduğum zaman, ne yaptıysam kesinlikle aracı kaldıramıyorum. Her türlü yolu denedim ama nafile. Sırf bu yüzden sinirlenip, yokuşta aracı haddinden fazla zorlayıp, debriyaj balatamı yakarak kullanılmaz hale getirdim. Debriyaj baskı balatasını yetkili serviste değiştirdim. Ancak halen dik yokuşlarda kalkamıyorum. Daha önce 1.3 multijet 70 beygir Palio aracım vardı ve en dik yokuşlarda bile kalkışta en ufak bir sorun yaşamıyordum ve çok memnundum. Ayrıca kullandığım başka dizel araçlarda var ve dik yokuşlarda kalkışta en ufak bir sorun yaşamamaktayım.

Grande Punto 1.3 Multijet aracım ile dik yokuşta durup, kalkarken denediğim yöntemleri aşağıda sıralıyorum..

1-) Aracın geri kaymaması için; debriyajı kavrama seviyesine getirdikten sonra freni bırakıp, bir anda gaza yüklenmeyi deniyorum ancak işe yaramıyor. Freni bıraktığım anda araç geri geri kayıyor, aracı debriyaj kavrama noktası ile yokuşta sabit tutamıyorum ve kaçınılmaz son motor stop ediyor.

2-) Debriyajı hızlı bir şekilde bırakarak, aniden gazı kökleyip deviri yükseltmeye çalışıyorum, ancak yine araç gaz yemiyor ve motoru stop ettiriyorum.

3-) Aracın geri geri kaymasına aldırmadan debriyajı kavrama noktasının başlangıcına getiriyorum ve freni bırakıp debriyajdan ayağımı yavaş yavaş çekerek gazı iyice yediriyorum. Araç kalkacak gibi oluyor zorlanıyor tekliyor ve sonunda yine stop ediyor.

4-) El frenini çekiyorum. Kavrama noktasına getirip gaza yükleniyorum. Devir kadranında 2500 ü gördükten sonra el frenini indiriyorum. Bu şekilde zar zor da olsa kalkabiliyorum ancak araç pati çekiyor ve debriyaj balatasından koku geliyor. Dik yokuşlarda ancak bu şekilde bir yol izleyerek kalkabiliyorum, ancak yeni taktırdığım balatamı her geçen gün böyle aşırı derecede yıpratıyorum. Balatayı değiştireli 1 ay oldu ama şimdiden kavrama seviyesi yukarı çıktı buda balatanın yıprandığına, ömrünün şimdiden kısaldığına bir işaret.

İş sebebiyle servise pek gidemiyorum, ancak aracı iki yetkili fiat servisine gösterdim. Debriyaj balatasını kontrol edip, herhangi bir sorun olmadığını, dizel araçlarda yokuşta kalkışın zor olduğunu, benzinli araçta ki performansı beklememen gerektiğini söyleyerek beni geçiştiriyorlar. Zaten debriyaj balatasının yeni değiştini sorunun balatadan kaynaklanmayacağını belirtiyorum ama nafile. Sorunun benim aracımdan mı yoksa benim kalkışta ki beceriksizliğimden mi kaynaklandığını kesin olarak emin olabilmek için, başka bir 1.3 multijet grande punto kiralamayı v yokuşta kalkış denemesi yapmayı düşünür hale geldim. Bu sebepten dolayı araçtan acayip soğudum ve aracı satma noktasına geldim. Forumda bu konuda epey araştırma yaptım, bazı topicler mevcut ama benim işime yarayacak bir bilgiye rastlayamadım. Teknik bilgisi olan arkadaşlardan bu konuda yardım rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.

arkadaşım aracının hava ile mazotunu yol şartlarına göre ayarlayan aleti bozuk onu çıkart çekişi düzelir 30 kuruş yakıyorsa 31 kuruş yakar değiştirmene bile gerek yok eğer bilmiyorsan parçayı git bi elektrikçiye onlar bilirler

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

benim aracım da 90 lıktı fakat hiç yokuşlarda sorunum yoktu gerçekten şok oluyorum bunları duyunca yahu dizel araç bu torku yüksek zaten nasıl olurda yokuşta kalkmaz çok ilginç ve kesinlikle bir sorun var..

anan baban
    cenk1149 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim aracım da 90 lıktı fakat hiç yokuşlarda sorunum yoktu gerçekten şok oluyorum bunları duyunca yahu dizel araç bu torku yüksek zaten nasıl olurda yokuşta kalkmaz çok ilginç ve kesinlikle bir sorun var..

dediğim gibi aracın parçası arızalıdır düz yolda farkedilmez. ama fiatın multijet motorlarında o parça bozuluyor

Ozan Özcan
    matushella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 80

Benim aracımda 75 lik. Ben nedense hiç yokuşlarda bayılmıyorum. Acaba sizde mi bir sorun var diye düşündürüyorsunuz insanı.

UMIT PARTAL
    sperenza9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

evet normalde dızellerde ayagını debrıyajdan cekınce yurur ama evo ve lıneada olmuo benzınlı gıbı davranıo ama her halde motorda bı sıkıntı var

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı sperenza9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet normalde dızellerde ayagını debrıyajdan cekınce yurur ama evo ve lıneada olmuo benzınlı gıbı davranıo ama her halde motorda bı sıkıntı var
    gayet iyi yürüyor hocam.

Tayfun AKTÜRK
    Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 140

Aracta asr oldugu icin dik kalkislarda bu problemi yasiyorsunuz tamamen turbo lagindan oturu.. Gazi cok vererek kaldirabilirsiniz ama debriyaj zorlanicak en mantiklisi el freni kullanmak zamanla alisicaksiniz.. Kullanimi biraz aliskanlik istiyor. Ben rahat rahat her yerde kaldirabiliyorum benimkide 90lik ayrica yokusta yarim debriyaajla arabayi tutmaya calismayin cok zararli...

Tayfun AKTÜRK
    Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 140

Ayrica hicbirsey sokmeyin iptal etmeyin agrizali sensor olsa araba hata verir teloransa gore afr vs ayarlar..

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

konu tekrar hortlamışken son zamanlarda yaptığımı anlatayım..

istanbula taşındım taşınalı 5-6 aydır trafikten bıkan ben "ne olursa olsun diyerek" hiç gaz vermeden 1. ve 2. viteste gidiyorum.. iniş yokuş farketmiyor.. ölü trafiklerde sol ayağımı tatile çıkarıyorum resmen.. 2. vitesle devir 800lere düşüyor biraz yokuşu görünce kendiliğine devirlenip çıkmaya başlıyor.. gaz verme yok tekleme yok ses yok zorlanma yok.. bi ara abartıp marmara forumda katlar arası çıkışta arkada kimse yoktu 1. vitesle gaz vermeden çıkarmayı denedim çıktı çok şaşırdım..
    ölü trafikte de aracı otomatik moda alıyormuşum gibi oluyor.. öndeki araçla yeterli mesafeyi korudukça müdahale etmiyorum.. fark açılınca çok yumuşak gaz veriyorum sarsıntısız hızlanıyor ihtiyaç duyarsam debriyajla destekliyorum..
    yalnız bunu yaparken 2 kural koydum..
    1. klima kapalı olacak
    2. frene dokunmadan önce debriyaja basılacak..
    yeni bir araç sürme deneyimi yaptım kendime..
    tavsiye ederim..

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

yokuş başına geldiniz boşta iyice gaz verin 4000 devire kadar anında 1.vitese takın yemin ederim araç kısa bir yokuşu gaz almadan aldı taksici bir dayının verdiği bilgiydi.

halil ozan
    halilozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Tekno Gri

benımde aynı sorunum vardı otoparklara gırınce arac dısarı cıkmıyordu ne gerı gerı ne ön şekilde ve nereye gıttıysem servıs lerı kast edıyorum bana net bır bılgı vermedıler sonuc olarak ozel fıat servısıne gıttım ve daha araca bakmadan sesınden anladı ve araca komple motor yapıldı sokulen parcaları teker teker kendım gordum basında durdugum ıcın aracıma komple sıfır motor yapıldı parcalarıda ben gıdıp aldım birmottan şuan aracım dik bır yokusda 2 vitesde 1500 , 2000 devırdeyken bıle gaza basdıgımda anında hızlanıp cıkıyor tabı benım kı bıraz masraflı oldu ancak bende oncelerı bu sorunu yasıyordum benım aracımda 2006 mode 3 kapı 1,3 multijet

Sayfa 5/6 İlkİlk 123456 SonSon