Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon
113 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Multijet dik yokuşta kalkamama sorunu. Yardım?

Fatih .
    fatihk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar herkesin yazdıklarını dikkatlice okudum
    öncelikle şunu belirteyim maalesef tüm puntoların baskı ve balata büyüklükleri
    araca göre yeterli değil yani bu arabaya bu baskı balata seti küçük geliyor ve bu yüzden dik yokuşlarda kalkış zorluğu ve sıkışık dur kalklı trafiklerde balatada ısınma problemi yaşanıyor
    fatih kardeşimin sorununa gelince dik yokuşta kalkma zorluğu aracın dizel olmasından ve senin devirsiz kalkmaya çalışmandan kaynaklanıyor
    sana tavsiyem dik yokuşlarda kalkacağın zaman el frenini çek kalkış yapmadan önce aragazı vererek motor devrini 2500 devirin üzerine çıkart bu sayede turbo da devreye girip motor gücünü desteklesin ve yavaşça patenaj yaptırmadan debriyajdan ayağını tamamen çek kesinlikle yarım debriyaj uygulama
    dizel araçla dik yokuşta max tork devrinin altında kalkış yapmaya çalışırsan zaten devirlenmemiş olan motor yüke bindiğinde güç kaybedecek ve aslında dizel motorun ciğeri olarak tabir ettiğimiz turboda devreye giremeyeceği için tabir yerindeyse araç yığılıp kalacak kalkış gerçekleşemeyecektir
    bizim kamyonculukta sıkça karşılaştığımız bir durum olup taşıdığımız yüklerin ağırlığına göre araçta kalkış performansı olarak değişiklik gösterir
    bir rampada 15 tonla 2000 devride kalkış yapabilirken aynı rampada 25 ton yükle 4000 devirlere kadar ilk önce gaz vererek kalkış yapmaya çalışırız bunun sebebi motor yüke binmeden motoru canlandırmak yüke bindikten sonra 4000 devirlerden 2000 devirlere inse bile max tork devrini tutturabildiğinizden motor tekrar canlanmaya başlayacaktır
    kalkış esnasında yarım debriyaj ayağınızı tutarak devam etmeniz halinde yani bir an önce ilk hareketten sonra debriyajı tamamen bırakmamanız durumunda ürettiğiniz gücün tamamı aktarma organlarına aktarılamayacağı için yine devriniz düşecek ve bayılma diye tabir ettiğimiz durum meydana gelerek kalkış yapılamayacaktır
    sizin kalkış yapmadan önce ne kadar çok gaz vermeniz sadece yakıt tüketiminizi etkileyecektir ama ürettiğiniz ve yere aktaracağınız güç maximum seviyede olacaktır
    aracınızın patenaja tutulup tutulmaması ise sadece sizin ayağınızı debriyajdan çekme hızıyla alakalıdır çok gaz verdiniz diye patenaj çekecek diye bir kural yok patenajda kalması için çok fazla gaz çok hızlı debriyajdan ayağınızı çekmeniz gerekir yani sizin asıl üzerinde durmanız debriyajdan ayağınızı ne kadar hızlı yada ne kadar yavaş çekmenizle alakalı bir durum anlattığım şekilde bizraz daha pratik yaparsanız rahatça kalkış yapabileceğinizi düşünüyorum
    ama baştada belirttiğim gibi tjet ler hariç diğer grande punto modellerinin baskı balata çapı ve büyüklüğü bu araç için yetersiz görünüyor
    Açıklamanız için teşekkür ederim, sorun şu ki el frenini çekip motor devrini 2500 ün üstüne çıkartarak turboyu devreye aldıktan sonra, el frenini indirerek ayağımı debriyajdan yavaşça çektiğimde, motor 2500-3000 devirde olmasına rağmen aracı kaldıramakta çok zorlanıyor ve balatamdan kokular geliyor. Birde müsadenizle sizden öğrenmek istediğim bir nokta var. Teorik olarak dik bir yokuşta debriyaj pedalını kavrama seviyesine getirip, freni hafiçe bıraktığımızda yokuşta aracın debriyaj ile tutunup, geri kaymadan aracı sabitleyebiliyor olmamız gerekmez mi ?

Alıntı smartmavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler,
    Baska baslikta yazmistim, benzer bir sorun bende de var. Arabam 1000 ile 2000 devir arasinda ölü. Turbo devreye girene kadar kanser ediyor. Bu bir sorun mu, evet sorun. Kullanimla alakasi yok. Suanda 90 bg lik motora sahip ikinci aracimi kullaniyorum, ilkinde herhangi bir sorun yoktu, her rampadan zipkin gibi firlayabiliyordum ama simdi durum farkli.
    Bence Fatih ve benim sorunumuz ayni. Param olunca herseyi gozden gecirecegim. Forumdan edindigim bilgilere gore akismetre, turbo hortumu ve intercooler kontrolleriyle baslayacagim.

Diyebilirsiniz ki "senin araban dualogic, yigilma normal". Fakat eski arabam da dualogicti ve katiyen boyle degildi.
    Görünüşe bakılırsa, sorunumuz aynı gibi gözüküyor. Gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra konuyla ilgili benide bilgilendirirseniz çok sevinirim.
    Konu fatihk34 tarafından (25/08/2010 Saat 10:00 ) değiştirilmiştir.

AYKUT kayseri
    agabey3838 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 73

tüm yorumları dikkatlice okudum promlem sende değil araçta bi sıkıntı var (bence)

benim aracım 75 lik m.jet ve yokuşda kalkışta sıkıntı yok

peki düz yolda kalkışta araç yeterince iyi ivmeleniyormu yada diğer puntolara göre gidişi nasıl bi kıyas yapabilirmisin

Can SOLEY
    Can_SOLEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 20

Siz aracınızın performansını gözden geçirtin servise eğer bu yöntemlerin hiç biri kar etmiyorsa 2500 3000 devirde hala yokuşta kalıyorsa araba , kesinlikle araçda sorun vardır baskı balatanızı daha önce yaktınız mı değiştikten sonra zorlanma sonucu buda etki edebilir ama baltada sorun yoksa aracın performansında sıkıntı var demektir kaldı ki 90 hp lik araçdan bahsediyoruz ben 75 hp ile her türlü yokuşta zorlanmadan kalkıyorum turbo deveye giriyormu vs kontrol ettirmeniz gerekli servise uğrayın ve aracın performansını turbo bağlantılarını hortumları, turbonun zamanında devreye girip girmediğine bir baktırın yada farklı bir motor arızası sonucu perfromnas kaybı varmı bakılması lazım yoksa bu aracın 2500 3000 devire kadar çeviripde yokuşda kalması mümkün değil

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Alıntı Can_SOLEY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz aracınızın performansını gözden geçirtin servise eğer bu yöntemlerin hiç biri kar etmiyorsa 2500 3000 devirde hala yokuşta kalıyorsa araba , kesinlikle araçda sorun vardır baskı balatanızı daha önce yaktınız mı değiştikten sonra zorlanma sonucu buda etki edebilir ama baltada sorun yoksa aracın performansında sıkıntı var demektir kaldı ki 90 hp lik araçdan bahsediyoruz ben 75 hp ile her türlü yokuşta zorlanmadan kalkıyorum turbo deveye giriyormu vs kontrol ettirmeniz gerekli servise uğrayın ve aracın performansını turbo bağlantılarını hortumları, turbonun zamanında devreye girip girmediğine bir baktırın yada farklı bir motor arızası sonucu perfromnas kaybı varmı bakılması lazım yoksa bu aracın 2500 3000 devire kadar çeviripde yokuşda kalması mümkün değil
    aynen katılıyorum.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı fatihk34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Açıklamanız için teşekkür ederim, sorun şu ki el frenini çekip motor devrini 2500 ün üstüne çıkartarak turboyu devreye aldıktan sonra, el frenini indirerek ayağımı debriyajdan yavaşça çektiğimde, motor 2500-3000 devirde olmasına rağmen aracı kaldıramakta çok zorlanıyor ve balatamdan kokular geliyor. Birde müsadenizle sizden öğrenmek istediğim bir nokta var. Teorik olarak dik bir yokuşta debriyaj pedalını kavrama seviyesine getirip, freni hafiçe bıraktığımızda yokuşta aracın debriyaj ile tutunup, geri kaymadan aracı sabitleyebiliyor olmamız gerekmez mi ?

Görünüşe bakılırsa, sorunumuz aynı gibi gözüküyor. Gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra konuyla ilgili benide bilgilendirirseniz çok sevinirim.

balatan dan kokuların gelmesinin sebebi demekki balatan kavrama noktasında kalıyor ve sürtünme yaparak yanıyor e bu şekilde ısınmış balatayla zaten kalkışa zorlasan da aracın kalkmakta zorlanacak ısınan balata baskının yüzyine yapışsa bile tutunamayacak
    söylediğim gibi senin sorunun ayağını debriyajdan ne kadar hızla yada ne kadar yavaşlıkla çekmenle ilgili
    balatayı kokutacak kadar yarım debriyajla kalkış yapmaya zorlamak doğru bir yöntem değil bu şekilde balatan yeni değişmiş olsa bile aşırı yanmadan ve ısınmadan özelliğini kaybeder baskıya tutunamaz yani balata yine ömrünü tamamlamış olur
    yarım debriyajla rampada aracı tutma olayına gelince bu senin kalkmaya çalıştığın rampanın dikliği ve gaz verme oranınla alakalı ama bu anlttığın yöntem hiç kulllanılmaması tavsiye edilen baskı balatanın can düşmanı çok hatalı bir yöntemdir bu şekilde balatanız ovuntuda kalır kavramada kalır 2 günde eline alırsın balatayı
    unutma debriyaj balatası aracı durdurmak için kullanılan fren balatası değildir
    aracı hareket ettirmek için kullanılan motorun hareketini şanzuman ileten bir parçadır

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

7. Bu mesajı için 2 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

volkan aytuna
    vociay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 28

Coşkun abi bir de benim bir sorum olucak.Aracı ilk haraketi vermek için o kadar fazla kuvvete ihtiyaç var mı ? Yani aracı ürettiği maksimum güçle 160-180km/h gibi hızlara çıkaran bir motordan bahsediyoruz.Hepimizin bildiği gibi düz zeminde aracı boşa alarak bir insan kuvveti bile araca ilk hareketi verebiliyor.Burdan şuruya bağlıyıcam çoğu arkadaşımız turbonun devreye girmemesinden,kalkış için yetersiz güçden bahsetmiş.Beni fikrim aşırı besleme olmadanda o motorun yokuş dik olsada alt devirlerde araca ilk hareketi verebilecek kadar kuvvet uygulayabileciği yönünde.

serdar ince
    ince5757 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 51

Arkadaşlar 90 lık 6 vites nedeni ile sorun yaşıyor.Benim arabada power box vardı sorun yaşamıyor gibi idim ama satma sırasında power box ı çıkartınca araba etkilendi yokuş olayında.Ama genelde ben çok sorun yaşamadım.Power box taktırın derim süper işe yarıyor.

Fatih .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ince5757 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 90 lık 6 vites nedeni ile sorun yaşıyor.Benim arabada power box vardı sorun yaşamıyor gibi idim ama satma sırasında power box ı çıkartınca araba etkilendi yokuş olayında.Ama genelde ben çok sorun yaşamadım.Power box taktırın derim süper işe yarıyor.
    Dediğiniz gibi 90 Hp 6 viteslerde belkide kronik bir sorun olabilir. Benzer problem yaşayan arkadaşlar var mı ?

Bu arada Coşkun Bey ' in aşağıda belirttiği durum kulağa çok mantıklı geliyor.

Balata büyüklükleri araca göre yeterli değil yani bu arabaya bu baskı balata seti küçük geliyor ve bu yüzden dik yokuşlarda kalkış zorluğu ve sıkışık dur kalklı trafiklerde balatada ısınma problemi yaşanıyor

volkan aytuna
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı fatihk34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dediğiniz gibi 90 Hp 6 viteslerde belkide kronik bir sorun olabilir. Benzer problem yaşayan arkadaşlar var mı ?

Bu arada Coşkun Bey ' in aşağıda belirttiği durum kulağa çok mantıklı geliyor.

Balata büyüklükleri araca göre yeterli değil yani bu arabaya bu baskı balata seti küçük geliyor ve bu yüzden dik yokuşlarda kalkış zorluğu ve sıkışık dur kalklı trafiklerde balatada ısınma problemi yaşanıyor

Aslında baskı-balata bayaa bir komplex eleman Fatih

Elimden geldiğince spesifikleri bildiğim kadarıyla sıralayayım:

1-Baskı balata ya orjinal boyutta olur ya da orjinale eş değer boyutta eğer değilse kaçırır.Yalnız yokuşta değil heryerde kaçırır.Hatta sınırlarında kullanıldığında balatayı, volanı felan fişman sıyırır atar.Momenti ve baskıyı kaldıramaz çünkü.

2-Balatanın kaliteside önemli hatta aynı markanın aynı modeli kendi arasında yunik diyebilirim Marea da aynı marka debriyaj aynı kullanıcıyla(babam kendisi) 40 000 gitti daha önce takılan yalnış hatırlamıyosam 80 000 gibi bir km devirmişti.Yani balata düşük kalitedeyse bu ya ömre yansır ya performansa.

3-Eski üretim balatalar asbets denilen maddeyle ısıya ve aşınmaya karşı sertleştirilirmiş.Yeni araçlarda artık asin tehlikeli bir madde olmasının evrensel olarak kabul edilmesiyle beraber asli balatalar kullanılmıyo bildiğim kadarıyla.Bu da balatanın ısı ve sürtünme dayanıklılığını azaltıyor olabilir.

4-Volan yüzeyinin düzgünlüğü denilen bir olay var.Baskı balata değişiminde her zaman kontrol gerektirir aslında.Bitik balata ısrarla kullanılırsa volan yüzeyine zarar verir.Durum farkedilmezse balatan yeni olsada Debriyaj kaçırır.Taşlanarak düzeltilmesi lazım volanın.
    ...
    ...
    Daha pek çok şey vardır, benim bildiklerim şimdilik bunlar ama senin sorunun dik yokuşlar olduğu için bunları paylaşma ihtiyacı hissetmedim, fikirler genel olarak baskı balata üstünde yoğunlaştı sanırım bende bunları paylaşayım dedim.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı vociay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Coşkun abi bir de benim bir sorum olucak.Aracı ilk haraketi vermek için o kadar fazla kuvvete ihtiyaç var mı ? Yani aracı ürettiği maksimum güçle 160-180km/h gibi hızlara çıkaran bir motordan bahsediyoruz.Hepimizin bildiği gibi düz zeminde aracı boşa alarak bir insan kuvveti bile araca ilk hareketi verebiliyor.Burdan şuruya bağlıyıcam çoğu arkadaşımız turbonun devreye girmemesinden,kalkış için yetersiz güçden bahsetmiş.Beni fikrim aşırı besleme olmadanda o motorun yokuş dik olsada alt devirlerde araca ilk hareketi verebilecek kadar kuvvet uygulayabileciği yönünde.

aslında senin sorunun cevabı çok basit
    düz yolda kalkarken verdiğin gazla rampada kalkabilirmisin
    cevap =HAYIR
    şimdi şöyle özetleyelim altımızdaki araçlar 1 tondan fazla ağırlığa sahip
    bu ağırlıktaki bir cismi rampada kalkış yapmaya zorlamak eğimin dikliğiyle beraber motora yük bindirmekte
    motorun devirlenmesi demek pistonların daha hızlı aşığı yukarı inmesi daha çok patlama meydana gelmesiyle aktarma organlarına daha çok kuvvet iletilmesi şimdi diyelim 1300 devirle ayağını debriyajdan çekiyorsun kalkış için aracın ağırlığıyla beraber yokuşun dikliğinin verdiği geri asılma gücüde buna eklenince 1300 devirle dönen pistonların bir anda karşı kuvvet gelince yavaşlayacak bununla beraber yanma odalarındaki patlama yavaşlayacak
    ve motor güç üreteceği yerde güç kaybetmeye başlıycak
    şöylede düşün 5, vitesle bu bir tonluk araç 180 km hıza çıkabiliyor ama rampa aşağı yolda bile bu en hızlı gittiği vitesle kalkış yapamıyor
    diğer arkadaşların bahsettiği altı vites olması tezide tamamen yanlış
    6 ileri şanzumanın 1, vitesi ile 5 ileri şanzumanın 1. vitesi arasında fark vardır ve 5 ilerinin 1. vitesi 6 ilerinin birinci vitesine göre daha güçsüzdür
    zaten hızlanma aralıklarınada bakarsanız bunu anlarsınız yani aracın 6 ileri olması bu sorunu teşkil etmiyor

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

volkan aytuna
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Abi tam olarak anlatamamışım sanırım, benim demek istediğim 2500 ki 3000 lerden felan bahsediliyor yokuşta kalkış için çok fazla bir güç bence hele ki sıkıştırmanın ve patlamanın benzinli motorlardan kat be kat fazla olduğu(takdir edersinizki dizel motorlar sahip oldukları yüksek torku buna borçludurlar) max 5000 devir çeviren cammon rail turbo ara soğutuculu bir dizel motorda.Şunu demek istedim turbonun devreye girmesine yokuşta kalkış için gerek olmamalı ?Turbonun o motordaki bulunma sebebi ara hızlanma ve son hız değerlerini yükseltmek motor ivmelenme katsayısını benzinli motorlara eşdeğer tutabilmek değil mi?Araca yokuşta ilk hareketi sorunsuz bir şekilde vermek olmaması lazım.(ya da dik yokuş kalkışında ekstra güç sağlamak gibi)Eski teknoloji turbosuz dizel motorlar nasıl yapıyordu bu işi?

Benzinli fire 77 bg de 1200 -1500 devirle yokuşta tam yükte sorunsuz kalkış gerçekleşebiliyorken?

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

bana kalırsa arabaya alışmakla ilgili bir durum..
    çoğu kez harbi dik yokuşlarda 1300 dvr/dk iken sorunsuzca kalkıyorum..

ankaralılar bilirler..
    kızılayda can balık'ın çaprazında yanılmıyorsam hosta döner var onun karşısında iş merkezinin otopark çıkışı var..
    yerin 2-3 kat altından çıkıyor son çıkış oldukça dik..
    hızlanıp çıkması kolay yalnız ortasında durup kalkmak işkence..
    senede 3-4 kez o otoparka gidip o dik çıkıştan kalkış yapıyorum..
    ilk gittiğimde başaramamıştım.. sonra bir kaç kez zorlandım..
    alışınca hildholder desteği ile daha rahat kalkışlar yapmaya başladım..
    şimdilerde aynı yokuşta chip sonrası çok rahat kalkış yapabiliyorum..
    19 eylülde yine o otoparkta park edicem..

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ŞENOL KARASU
    skydome - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 237

Alıntı vociay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben benzinli 77bg motorumla hiç bir sorun yaşamıyorum tam yükde en dik yokuşlar dahil.Multijet 90 bg dizel motorun bir SORUNU olmadığı takdirde ürettiği yüksek döndürme momentini SORUNSUZ aktarma organlarıyla tekerleklerine ilettiğinde hiçmi hiç sorun yaşamaması lazım.
    Bence objektif olmak lazım ben 105 beygir multijetle bu sorunu yaşıyorum...Hatta 120 bg. multijeti olan arkadaşların bile şikayetçi olduğu oluyor...Araştırmak isterseniz fiatbravotr.com da başlıkları hala güncel...Babamda focus dizel var annemde fiesta dizel var ikisinde de kalkışlarda Fiattaki gibi zorlanmıyorum...Stop ettirmiyorum...Ha kaldıramıyor muyum kaldırıyorum ama debriyaj balataları gidiyor...Diğerlerine göre böyle bi sorun var arkadaşlar arabalarımızda bunu kabul edelim...Sonuçta ben de Bravoma 30 binin üstünde para verdim kötü demek istemem ama maalesef bu da bi gerçek inkar etmemek lazım...
    Bravoo Multijet Emoo+lavv+skyy

18. Bu mesajı için 2 kişi skydome'ye teşekkür etti:

volkan aytuna
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Şenol emin ol hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.O kadar çok etmen var ki Mehmet Ali'nin dediği gibi araca alışmakta bunlardan biri.Yokuşlardaki kalkış davranışımın düz yolda kullandığım davranıştan tek farkı ayağımı frenden çok hızlı bi şekilde kaldırmak hatta kaydırmak diyelim, aynı anda debriyajdan çekmek ve gaz vermek yaptığım bu hiç bi zaman debriyajla arabayı durdurmak ya da 2500 3000 devirde felan kalkmak ihtiyacı duymadım ki Ankara'nın yokuşlarını biliyosun.Tabi bahsettiğiniz araçlar dizel onları tecrübe etmediğim için bir şey diyemiyorum...

yılmaz arda
    almaguest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 8

2006 6 ileri dynamic 90 hp kullanıcısıydım yaklaşık 1 ay önce aracımı sattım. Aracımı satmak için çok nedenlerim vardı bu nedenler içine bu sorunda dahildir. 5 ileri ve 6 ileri puntolar arasında kalkışta çok fark var benim gördüğüm kadarıyla birçok yorum 5 ileri punto kullanıcılarından gelmiş. 12 yıllık ehliyetim var piyasadaki birçok dizel ve benzinli aracı bir şekilde kullandım en son punto aldım ve 1,5 yıl da bu aracı kullandım. Bence sizin aracınızda bir sorun yok 6 ileri punto dik yokuşlarda kesinlikle çok zorlanıyor hatta yokuş açısı çok dikse ve araç doluysa araç yerinden oynamıyor. Bence bunun şöförlüğünle yada araçla alakası yok. Multijet doblo bile kalkışlarda 6 ileri puntoya göre daha canlı ve daha başarılı 75 lik 5 ileri puntoların kalkışları 6 ileri punto ya göre çok çok iyi. Benim tahminim fiat bu durumu çözdü ve 2009 dan sonraki 90 hp lererde 5 ileri şanzuman kullandı. Siz nekadar gaz verirseniz verin, bu şanzuman bu araca uygun değil. Belki bir şekilde araç yürür ama istediğiniz gibi kalkış yapamazsınız, bu olay da araçtan soğumanıza neden oluyor. Hayırlı Ramazanlar, iyi forumlar.

21. Bu mesajı için 2 kişi almaguest'ye teşekkür etti:

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

kulağa mantıklı geliyor..

Fatih .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı almaguest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2006 6 ileri dynamic 90 hp kullanıcısıydım yaklaşık 1 ay önce aracımı sattım. Aracımı satmak için çok nedenlerim vardı bu nedenler içine bu sorunda dahildir. 5 ileri ve 6 ileri puntolar arasında kalkışta çok fark var benim gördüğüm kadarıyla birçok yorum 5 ileri punto kullanıcılarından gelmiş. 12 yıllık ehliyetim var piyasadaki birçok dizel ve benzinli aracı bir şekilde kullandım en son punto aldım ve 1,5 yıl da bu aracı kullandım. Bence sizin aracınızda bir sorun yok 6 ileri punto dik yokuşlarda kesinlikle çok zorlanıyor hatta yokuş açısı çok dikse ve araç doluysa araç yerinden oynamıyor. Bence bunun şöförlüğünle yada araçla alakası yok. Multijet doblo bile kalkışlarda 6 ileri puntoya göre daha canlı ve daha başarılı 75 lik 5 ileri puntoların kalkışları 6 ileri punto ya göre çok çok iyi. Benim tahminim fiat bu durumu çözdü ve 2009 dan sonraki 90 hp lererde 5 ileri şanzuman kullandı. Siz nekadar gaz verirseniz verin, bu şanzuman bu araca uygun değil. Belki bir şekilde araç yürür ama istediğiniz gibi kalkış yapamazsınız, bu olay da araçtan soğumanıza neden oluyor. Hayırlı Ramazanlar, iyi forumlar.
    İstediğim cevabı aldım. Size %100 katılıyorum. Çok teşekkür ederim. Artık aracı değiştirmekten başka kesin bir çözüm görünmüyor. Fiat' a bir kez daha lanetler olsun.
    Konu fatihk34 tarafından (26/08/2010 Saat 09:59 ) değiştirilmiştir.

mustafa yılmaz
    aeron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Iğdır
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35 AYH 97
    Edilen teşekkür: 90

Standart Multijet dik yokuşta kalkamama sorunu. Yardım?

orta halli bir box sorunu çözer satmayı gerektirecek bişey değil bence

yılmaz arda
    almaguest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 8

Bu arada belirtmek isterim benim aracı satma nedenlerimden sadece biri bu konudur sedan arabaya ihtiyaç duymam asıl sebebim. Puntonun eksi yönleri yanında artı yönleri de çok bu segment de bu fiyata bu donanımda araba bulamazsınız ve birçok araçta da farklı sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Donanım + direksiyon hissi + yol tutuş + kullanım zevki + arka diz mesafesi puntolarda çok çok iyi, bence acele karar vermeyin.
    Bu arada Punto mu özlemiyor da değilim...
    Konu almaguest tarafından (26/08/2010 Saat 11:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: .

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

bende kullanıyorum fakat dediğiniz gibi yokuşlarda biraz olsun zorlanıyor heleki klimadaysa eyvah eyvah..

Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon