Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Motor yağı radyatör suyuna karışmış

Çağın Uludamar
    culudamar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 EC 4829
    Edilen teşekkür: 16

Soru Motor yağı radyatör suyuna karışmış

Herkese merhaba,

Dün bir benzincide öylesine motor yağını kontrol ettirdim, fena şekilde azalmış olduğunu söyledi. Sonra radyatör suyuna baktı, simsiyah yağ içindeydi!

Bugün hemen servise götürdüm, motorda ısı değiştirici (veya yağ soğutucusu) diye bi parça varmış, sanırım yağ bu parçadaki bir delik nedeniyle radyatör suyuna karışmış.

Arabam 63.000'de, bakımı da 52.000'de yapılmıştı. Servis yetkilisi 50 bin bakımında görmediğimize göre problem yeni olmuş dedi.

Bi masraf çıkarmışlar şimdi, sadece bu parçanın değişimi 360 TL! parça da ellerinde yokmuş, fabrikadan gelecekmiş. Arabanın böyle yürümesi sakıncalı dediler, haftasonu bağlayacaklar arabayı da.

Başına böyle bişey gelmiş olan var mı? Çıkardıkları masraf normal mi? 60 bin bakımı masrafını da ekleyince toplam masraf 950 TL! Ekonomik araba algılamam zayıfladı valla

Yorumlarınız bekliyorum.. Tüm masrafları da bu mesaja ekliyorum..
    Konu culudamar tarafından (25/06/2010 Saat 12:39 ) değiştirilmiştir.

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Çağın öncelikle gecmiş olsun motoru yakmaktan kurtulmussun son anda..Buna şükret

Ayrıca ilk okudugumda conta yanmış hissi verdi bana ...

Geçmiş olsun
    I ' m c a p u l i n g . . .

3. Bu mesajı için 2 kişi Kriminal'ye teşekkür etti:

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

slm çağın bey ben her zaman derim ki yağ fazla olsun eksik olmasın, çağın bey sizin listeyi inceledim.
    14123707YAG(SELENIA WR P.E 5W30) 2 LT0150,350,3NORMAL14129318YAG(SELENIA WR P.E 5W30) 1 LT0127,5527,55NORMAL

bakın yine 3 litre olacak şekilde koymuşlar. ben yağ değiştirdiğimde benim aldığım yağ 4 lt likti bende hepsini koydum normalde kapasitesi 3.6 kğ yani buda 4 lt gibi birşey eder. sen yağ çubuğunu çek ( 2 çizginin ortasında olacakmış bunlar hikaye araba yağsız kalmaktansa fazla yağ olsun karterde.) max seviyesine kadar yağ koy. nolur nolmaz. birde bu 90 beygirliklerde nedense böyle bu tip şeyler duyuyoruz. en güzeli 75 lik burdan bunuda daha iyi anlayabiliyoruz. sen 1248 cc de 90 beygir elde etmeye çalışıyorsun bana kalırsa 75 çok iyi, şuan evolarda sanırım 90lık yok gibi

5. Bu mesajı için 2 kişi aslam0740'ye teşekkür etti:

Çağın Uludamar
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 EC 4829

Tşk ederim..

90 beygirliklerde nedense böyle bu tip şeyler duyuyoruz. en güzeli 75 lik burdan bunuda daha iyi anlayabiliyoruz. sen 1248 cc de 90 beygir elde etmeye çalışıyorsun bana kalırsa 75 çok iyi, şuan evolarda sanırım 90lık yok gibi
    Ben de 75 beygirlik kullananlardan "keşke 90 beygir alsaydım" diyenler duymuştum, demek fazla beygir de iyi değil.. Aslında 90 beygir tam bu arabanın hakkı diye düşünüyordum..

Çağın öncelikle gecmiş olsun motoru yakmaktan kurtulmussun son anda..Buna şükret
    Anlamadığım dün akşam adam yağı kontrol edelim mi dediğinde et demeseydim motor mu yanacaktı yani? Bu kadar ucuz mu atlattım? 10 bin km önce servisten çıkmış bi araçta böyle ciddi bir problem normal mi??

rüstem evren baldemir
    phyevren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 81

Alıntı aslam0740 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm çağın bey ben her zaman derim ki yağ fazla olsun eksik olmasın, çağın bey sizin listeyi inceledim.
    14123707YAG(SELENIA WR P.E 5W30) 2 LT0150,350,3NORMAL14129318YAG(SELENIA WR P.E 5W30) 1 LT0127,5527,55NORMAL

bakın yine 3 litre olacak şekilde koymuşlar. ben yağ değiştirdiğimde benim aldığım yağ 4 lt likti bende hepsini koydum normalde kapasitesi 3.6 kğ yani buda 4 lt gibi birşey eder. sen yağ çubuğunu çek ( 2 çizginin ortasında olacakmış bunlar hikaye araba yağsız kalmaktansa fazla yağ olsun karterde.) max seviyesine kadar yağ koy. nolur nolmaz. birde bu 90 beygirliklerde nedense böyle bu tip şeyler duyuyoruz. en güzeli 75 lik burdan bunuda daha iyi anlayabiliyoruz. sen 1248 cc de 90 beygir elde etmeye çalışıyorsun bana kalırsa 75 çok iyi, şuan evolarda sanırım 90lık yok gibi
    araca ihtiyacından fazla yağ koymanın ciddi sorunlara neden olabileceğini söylemişti bir ustam.O fazla yağı motor ne yapar ne eder fazla yağı atar demişti ama üst kapak contasından ama ise yakarak..
    Üreticinin belirlediği değerler dışına çıkılmamalı.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

şunuda belirtmek istiyorum yanlış yönlendirmeyeyim dolu olsuyn derken sürekli yağ seviyesini max seviyede tutun, ara sıra bi yağına bakın derim yağ bi motor için her şey demektir, alt tarafı 50 tl lik bişeyh ama olmadı 5000 tl lik masraf açar

Eser Dilsiz
    hhhed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 43

geçmiş olsun, birde sanayide kaça patlar onu öğrenseniz?

Çağın Uludamar
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 EC 4829

Sanayide hiç tanıdığım yok, arabayı da daha fazla hareket ettirmek istemiyorum. Servise kaldım galiba

Ama masrafı azaltmak için şimdilik 60 bin bakımını erteleyeyim diyorum. Yoksa bir anda 950 TL çok fazla gelecek..

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

inş yağ soğutucusunda sorun vardır. o parça yağ ile motor suyunu aynı parça içinde dolandırarak yağın soğumasını sağlıyor. intercooler gibi birşey düşünün ancak yağı soğutan burada sudur.
    sorun contadan falan çıkmaz umarım. bence ucuz kurtarmışsınız.

Ertan GÜNDOĞDU
    Slow Down brabus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 ED 0455
    Edilen teşekkür: 230

bana çok çok çok geldi masraf. Aracınızın garantisi yoksa kesinlikle yetkili serviste yaptırmayın çünkü aynı işlem yarı fiyatına rahat sanayide yaptırılır belki daha da ucuza. MEsela yakındaki bir servise götürürsünüz. Tüm parçaları bir yedek parçacıdan alıp bir mekanik ustasına götürmenizi tavsiye ederim

05 Alfa 156 1.6 Dist. (2004.10 - 2009.10) --- 09 Nissan Qashqai Tekna Exec. (2009.12 - ...) --- 06 Grande Punto Starjet (2010.05 - ...)

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Fazla yag arabanın turbosuna zararlıdır aman dıyeyım buyuk bır masraf açar sıze..Bana yanlıslıkla fazla koymustu yagu usta farkettı ve hemen cektı fazla yagı suratındakı ıfadeyı gormelıydınız nasıl korkmustu
    I ' m c a p u l i n g . . .

murat demir
    jakabo_ank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 KB 1150
    Edilen teşekkür: 89

75 beygirlik veya 90 beygirlik üretmek mesele değil.mesele sürücüyüde beygirden saymamak. fiyata bak ya.950 tl. nasıl kazanılıyor bu paralar haberleri yok galiba bu servislerin. arkadaşım boşver servisi git sanayiye orda yaptır. en babasından 300-400 e çıkarsın.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Eser Dilsiz
    hhhed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 43

Alıntı culudamar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanayide hiç tanıdığım yok, arabayı da daha fazla hareket ettirmek istemiyorum. Servise kaldım galiba

Ama masrafı azaltmak için şimdilik 60 bin bakımını erteleyeyim diyorum. Yoksa bir anda 950 TL çok fazla gelecek..
    bence de sanayi en iyisi ancak bazen nakit olmayınca serviste yapılan 12 taksit hayat kurtarıyor. zor bir karar.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Alıntı jakabo_ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    75 beygirlik veya 90 beygirlik üretmek mesele değil.mesele sürücüyüde beygirden saymamak.

Bence bu ifade arabanın ruhsatına da yazılmalı. Benim araba için şöyle:

'Fire Active Dualogic 1.4 Fire 77 hP (Sürücü Hariç)'

Neyse, konuyu dağıtmadan fikrimi söyleyeyim. Bazen kredi kartı ile işlem yapabilen sanayiciler de oluyor, yandaki tanıdık dükkandan falan geçirip müşteri memnuniyeti sağlayabiliyorlar.
    Konu Moosty tarafından (26/06/2010 Saat 12:50 ) değiştirilmiştir.

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

arkadaşım öncelikle geçmiş olsun
    aracının yağını kontrol et sanayiye götür servise boşuna fazla para ödeme tabi ki garantin bittiyse bitmediyse zaten yapacak bişey yok mecbur serviste yaptırıp günaha gireceksin
    araca fazla yağ koymaya gelincede yağ fazla olursa motor keçelerini patlatıp ordan atar tecrübe ile sabittir arkadaşlar

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağın Uludamar
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 EC 4829

Soru Sonuç..

Bugün servisten aradılar, araba hazırmış. Faturayı da eposta adreisme gönderdiler. Önceki gönderdikleri tahmini faturaya göre tamirat 450 gibi tutacaktı, ama sanırım 60 bin bakımını şimdilik yapmayalım deyince masraf tarafını şişirdiler, şimdi 650 TL olmuş Ekte bulabilirsiniz.

İlgi gösteren herkese tşk. Ama servisteki yetkili arabayı bu şekilde hareket ettirmeyin dedi, ben de gidip almakla uğraşmak istemedim.

Ama bu iyi bi ders oldu, arabamın garantisi bittiğinden bundan sonra kesinlikle sanayiye götürücem. Artık sanayide de 1-2 güvenilir usta tanımanın zamanı geldi..

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

aynı olay benim de başıma gelmişti,
    yolda hararet yapmıştı araç.
    çekici çağırdık servise çektik.
    700 den fazla masraf vardı.
    gene 50-60 bin civarlarındaydı.
    aynı arıza vardı,
    garanti kapsamında halledildi, bana yansıtılmadı.
    bende bu olaydan sonra garanti mi uzatmıştım.

Çağın Uludamar
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 EC 4829

Alıntı fatihhhh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı olay benim de başıma gelmişti,
    yolda hararet yapmıştı araç.
    çekici çağırdık servise çektik.
    700 den fazla masraf vardı.
    gene 50-60 bin civarlarındaydı.
    aynı arıza vardı,
    garanti kapsamında halledildi, bana yansıtılmadı.
    bende bu olaydan sonra garanti mi uzatmıştım.
    İnsanın aklına Toyota'da yaşanan soruna benzer bi sorun var mı diye geliyor..

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

hayırlı olsun umarım başka sorun çıkarmaz.
    bakım açısından kdv dahil 270 liralık masraf kalmış.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

ERDEM TULUNAY
    erdta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 40

Mesleğim iş makinaları servisi ile ilgili olduğu için söylüyorum, belirtilenden fazla yağ koymakta çok zararlıdır, fazla yağ yine motorda probleme yol açacaktır, bu sebeple belirtilen oranda yağ koymak daha doğru olacaktır. Sorun yağ soğutucusunun delik olması buda bu tür parçalarda karşılaşılabilinen bir problem. 10bin km önce servisten çıkan bir araçta olur mu demişsiniz bu arıza maalesef servisten çıktıktan bir gün sonra dahi gerçekleşebilir. Burada yağı kontrol etmiş olmanız çok önemli gerçekten büyük bir masraftan kurtulmuşsunuz ancak yağ soğutucusun bir araçta 60k km sonra delinmesi çokta kabul edilebilinir değil aslında sonuçta bu parçada aşırı yorgunluk olması beklenmez. Geçmiş olsun diyorum. Motor hassas bir konu sanayide tanmadığınız birine yaptımanızı tavsiye etmem, ancak tanıdığınız biri var ise emin olun çok daha ucuza güvenli bir şekilde yaptırabilir siniz.
    Konu erdta tarafından (29/06/2010 Saat 13:52 ) değiştirilmiştir. Sebep: Kelime hatası

Sayfa 1/2 12 SonSon