Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
89 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Lastik hava basınçları

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Kitapçıktakinden şaşmayın derim.Aynı ebattaki lastikler bile farklı marka araçlarda farklı basınçta şişiriliyor...

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

35 çok bence arkadaşım ben genelde önlere 32 arkalara 30 bastırırım,yüklü olucaksa da 34-32 olabilir..

Serkan ALTUNAY
    MethyLen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 BOR 65
    Edilen teşekkür: 83

4 lastikte 30
    Hayat herkesi adam yapar , seve seve hemde..

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Aynı lastik daha hafif bir arabaya takılsa daha az şişirmek gerek. Gp o lastiği kullanan eski tip arabalara göre daha ağır bir araçtır. . Lastikçiler eski model veya benzer başka arabaların hafifliğini dikkate almayıp tüm araçlar aynı ağırlıktaymış gibi her araca 32 hava basıyorlar. Aynı lastik 960 kg lık palio ya takılsa 32 olacak, 1150kg lık Gp ye takılsa yine 32 olacak. Böyle saçmalık olur mu? Bu nedenle kılavuza uygun olarak şişirmenizi tavsiye ederim. Ben kılavuz değerlerine uygun olarak kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamıyorum.
    Konu makineman tarafından (30/04/2008 Saat 04:15 ) değiştirilmiştir.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

nitrojen 30 dan şaşmam şimdi 29 basacaksınız normal hgava yazın yola cıktıgınızda ısıdan 38 olacak

lastigin hava basıncı aracın agirligina gore endekslenmez arkadaslar etkisi azda olsa vardır ancak esas endeks lastigin yanak kalınlıgıdır. Dusunun 10 tonluk o traktorlerın koskoca arka tekerlegine kac hava basılıyor dersiniz? 80-90 mı dediniz yanıldınız sadece 20

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nitrojen 30 dan şaşmam şimdi 29 basacaksınız normal hgava yazın yola cıktıgınızda ısıdan 38 olacak

lastigin hava basıncı aracın agirligina gore endekslenmez arkadaslar etkisi azda olsa vardır ancak esas endeks lastigin yanak kalınlıgıdır. Dusunun 10 tonluk o traktorlerın koskoca arka tekerlegine kac hava basılıyor dersiniz? 80-90 mı dediniz yanıldınız sadece 20
    Aynı lastiğe farklı yük binerse lastik basıncı tabi ki değişir. Çünkü lastiğn basıncını artırmazsanız lastik yassılmaya ve yanakları daha çabuk aşınmaya başlar. Ayrıca yakıt tüketimi de artar. Tüm araçların kılavuzlarında araç normalken belirtilen hava değerleri ile araç yüklüyken ki hava değerleri arasında 2 puan fark vardır genelde. Gp nin kılavuzunda da böyle yazmaktadır.

Traktör örneği çok farklı bir örnek. Benim kastettiğim aynı lastiğin farklı yüklerde kullanımı ile ilgiliydi.

S. İ.
    sirkit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

ben de de aynı ebat lastikten (175 65 R15) var ve ön 32 arka 30 basıyorum.
    kitapçıktada 2.2bar diye yazıyodu sanırsam o da 2.2 bar = 31.9 PSI yapar
    (1 bar = 14.50 PSI: 2.0 bar = 29.0 PSI 2.2 bar = 31.9 PSI)

bu arada lastiğe hava yerine nitrojen basma konusunu açıklayabilirseniz sevinirim.

teşekürler...
    Konu sirkit tarafından (30/04/2008 Saat 18:57 ) değiştirilmiştir. Sebep: psi hesabı :)

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

valla ben arkalara 32 onlere 36 basıyorum.yol tutusundada herhangı bı sıkıntı yaratmadı bana sımdıye kadar...sadece gaza fazla yulkenınce bıraz fazla patınaj cekıyor
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

nitrojen bastığınızda atmosferik havaya gore cok daha az genleşen bir gaz oldugu için ısı degisimlerinden etkilenmeyecektir hava sogudukca lastik basinciniz dusmeyecek hava ısındıkca ve yolda hız yaptıkca lastik basıncınız abartı bir şekilde artmayacak sizi ikidebir lastik basınclarınızı ayarlamakla ugrastirmayacak yol tutusunuzu artiracak ve lastik omrunu uzatacaktır. Kesinlikle bütün punto sever arkadaşlarıma tavsiye ederim.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

Alıntı drsinan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    forumda arattırdım ama kimse bu konu hakkında paylaşım yapmamış.
    benim aracımın lastik ebatı 175/65/15.hava basıncı kitapcıkta 35/30 yazmakta.lastikçiye gittiğimde ise lastikçi hepsine 32 basmak gerek diyor.yoksa titreşim olacagını ifade etti ama ben kitapçığa uymaktan yanayım.sizlerin bu konudaki düşüncesi ve uygulamanız nedir?
    ilk zamanalar bende bende 32 ön 30 arka yapıyordum ama önlerin havasının az olduğunu düşünmekteyim. şimdiler de önler 35-35 civarı arkalar 30 kullanıyorum. bence kitapcık çok daha mantıklı. sanayi ağzını boşverin.

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kitapçıktakinden şaşmayın derim.Aynı ebattaki lastikler bile farklı marka araçlarda farklı basınçta şişiriliyor...
    katılıyorum. fark araç ağırlıklarından kaynaklanıyor.

Alıntı MethyLen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 lastikte 30
    hocam bu olay yanlış.. dört lastikde 30 olmaz değişen durumlar var. mesela dizel araçlarda ve benzinlinin bile farkı var aynı arç da olsa..

Alıntı mustafaf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla ben arkalara 32 onlere 36 basıyorum.yol tutusundada herhangı bı sıkıntı yaratmadı bana sımdıye kadar...sadece gaza fazla yulkenınce bıraz fazla patınaj cekıyor
    ben ce her iki değerice bir puan düşürmelisin. oda çok sert olur. zaten amartisörlerimiz sesli çalışıyor. birde yüksek basınç çok rahatsız eder diye düşünüyorum.

arkadaşlar bu konuda söyleceklerim kitapçığa uyulması konsunda.. aynı araç olup da dizel ve benzinli arasında bile fark var. çünkü dizel ve benzinli motor arasında kilo farkından dolayı. bizim araçlar için (diesel) 34-35 ön 30-31 arkalar en uygunu bence bizzat denemeyle görülmüştür.
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

13. Bu mesajı için 4 kişi dejavu'ye teşekkür etti:

CUMHUR ÇAKIR
    ccakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34VJ2202
    Edilen teşekkür: 0

Merhaba. Ben de fabrika verilerine göre lastik basınçlarını ayarladım. Ancak virajlarda en ufak bir yol bozukluğunda arkası atıyor. Sebebi nedir bilemiyorum.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Evet denildiği gibi araç ağırlığı ve ön-arka ağırlık oranıyla da alakalı.Bize yol gösteren kitapçık varken lastikçileri dikkate almak çok gereksiz...
    Konu ABNEW tarafından (30/04/2008 Saat 17:00 ) değiştirilmiştir.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

özcan erdoğan
    özcan33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    33 ndp 56
    Edilen teşekkür: 4

tartışmaya gerek yok kitapçıkta hepsi yazıyor.

Tuğrul Güçlü
    tguclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yağmur Gri
    Edilen teşekkür: 2

Standart Lastik havaları

Merhaba arkadaşlar

Bildiğiniz gibi lastik havaları yakıt tüketimin de ve güvenli sürüşte önemli bir rol oynuyor. Konunun uzmanları bu sıcak havalarda ideal lastik havası hakkında öneri de bulunabilirler mi ?

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

32 nitrojen daha otesi yok.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Uğurun da belirttiği gibi nitrojeni tavsiye ederim.Basınç kaybı-hacim değişikliği olmaması, içteki oksitlenmeyi önlemesi faydaları.

Lastikleri belirtilen değerde nitrojenle şişirmek en ideali yani

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Lastik hava basınçları ile ilgili bu konuyu inceleyebilirsiniz

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...asinclari.html

22. Bu mesajı için 2 kişi anvil'ye teşekkür etti:

Erkan .
    EPKAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 ** ***
    Edilen teşekkür: 32

nerelerde şişirilir nitrojenle?
    GP - 1.3 Multijet 75 Hp Dynamic - Titanyum Gri

ufuk altaş
    grande26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 56

Lastiklerin yolu tutuşunun, yani sürtünme katsayısının optimum olduğu bir sıcaklık vardır. Lastiğin yapıldığı maddenin yumuşayıp sürtünme katsayısının artması böylece mümkün olabiliyormuş, fazlaca ısınıp ta sakızlaşma da kaymaya yol açıyor elbette . Değişik lastikler için değişik sıcaklıklar sözkonusu. Örneğin Formula 1 otomobillerinin lastikleri yarış öncesinde 80 dereceye kadar ısıtılıyor, yarışta ise ulaştıkları ısı aralığı 100-110 derece santigrad olmalı. Oldukça sıcak yani. Bu sıcaklıların dışında performans çok kötü. Lastiklerin yolda giderken ısınmalarını sağlayan iki etmen var. Birincisi yolla olan gerçek sürtünme ve kaymalar. Yani elinizi hızlıca pantolonunuza sürttüğünüzde oluşan ısı. Isı kaynaklarının ikinci ve çok daha büyük paya sahip olanı lastiğin yola temas eden kısmının esnemesi ve bağlı bulunduğu lastik kısımlarında deformasyona yol açması ile oluşan fiziksel şekil değiştirmenin yarattığı ısı. Lastiği esas ısıtan bu deformasyondan oluşan ısı. En uygun yol tutuşu sağlayabilmek için lastikleri evin önünde elektrikli battaniyelere saramayacağımız için, ayrıca yarış takımlarındaki gibi bir lastik sıcaklığı ölçme aletimiz çoğumuzda olmadığı için pratik bir yönteme ihtiyacımız var.

Bildiğiniz gibi lastikler inikse çok daha fazla ısınır, çünkü basan kısım çok fazla yamulur. Fazla şişikse soğuk kalır, çünkü çok az esnemektedir. Düşük veya yüksek basınçla sürmenin, özellikle lastik sıcaklığına ve dolayısıyla yol tutuşa olağanüstü etkileri mevcut. Pek çoğumuzun düşündüğü gibi inik lastiklerin temas alanı büyük olduğu için tutuşu arttırdığı fikri yanlıştır. Aksine yeni trend yağmurda, karda lastiklerin basıncının arttırılması gerektiği yönündedir . Lastik sıcaklığımızı ve optimum basınçta sürüp sürmediğimizi anlamanın basit bir yöntemi var: ön %10, arka %20. Biraz açalım şimdi..

Bahsedeceğim yöntem dış ısıdan bağımsızdır. Yani kışın da yazın da aynı şekilde yapıyoruz. Bildiğiniz gibi ısınan hava genleşir ve basıncı artar. Bu fizik kuralını kullanarak sıcaklık hakkında bir fikir sahibi olacağız. Şöyle: Lastikler soğukken (yani hiç sürülmemişken) basıncı ölçüyoruz ve fabrika değerlerine getiriyoruz. Sevdiğimiz ve en çok kullandığımız virajlı filan bir yolda bir süre (bu süreyi öğrenemedim, ama kısa bir süre sonra sıcaklık bir dengeye ulaşıyor) sürdükten sonra lastiklerin soğumasına hiç izin vermeden hemen basınçları ölçüyoruz. Ön lastikte %10'luk, arka lastikte %20'lik bir artış gözlemeliyiz. Yani mesela ön için 32.5 psi demiş kitapçık, biz geziden sonra 36 psi ölçersek tam isabet. Eğer beklenenden düşük, mesela 34 ölçüyorsak lastik çok şişik demektir, biz o 32.5 başlangıç değerini düşürüp bir daha deniyoruz.Beklenenden yüksek geliyorsa lastik çok fazla deforme olup fazla ısı üretiyor demek ki, 32.5 başlangıç değerini daha yüksek tutuyoruz. Arkalar için de temel aynı, ama gezi öncesi ve sonrası arası fark %20 olmalı. Motosiklet kitapçıklarında önerilen değerler sadece tahmini ve yaklaşık değerler.

Bu yazımın biraz uzun, karışık ve teknik olduğunu kabul ediyorum ama lastik basınçlarını ayarlarken, hatta bunun içine en önemli unsur olan lastik sıcaklığı konusunu da katabilen en basit yöntem bu.

25. Bu mesajı için 2 kişi grande26'ye teşekkür etti:

Çağrı Cihanoğlu
    KeL_BLaDe CaGRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 364

yaw ben napıcam bi fikri olan warmı .215 35 18 kitapçıtka falan da yok

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon