Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Fren gıcırtısı

mert çetin
    strahd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 5

Standart Fren gıcırtısı

Selamlar;

2006 model Grande Punto Dynamique sahibiyim. araç 38 binde temiz.

1-2 hafta önce ön fren balatalarını değiştirttim. ( aşınma ikaz lambası yanıyordu - öncesinde de zaten rahatsız edici bir gıcırdaması vardı )

Neyse ilk gün hiçbir sorunum olmadı. Oh be dünya varmış dedim. Gıcırtının olmaması bende konfor hissi yarattı valla İkinci günü öncekine benzemeyen tiz bir gıcırdama yapmaya başladı. ( yumuşak veya sert frenlemelerde hiç ses yok ancak orta sertlikte frene basınca araç durana kadar tiz bir gıcırdama sesi çıkarmaktaydı )

Bir kaç gün bekliyim alışsın bari balatalar dedim. Hiçbir düzelme belirtisi yok. Servisten randevu aldım gittim. Test sürüşüne çıktık ustayla. Ustam zaten ilk frene basışımda disk yüzeyindeki çiziklerden meydana geliyor, tornayla düzeltiriz dedi.

Düzeltilmiş ve 2 kere 20 şer dakikalık test sürüşü yapılmış. Şu an bir sorunu yok dendi. Ücret de talep etmediler. Teşekkür ettim çıktım. İlk bir saat ben de hiç sorun yaşamadım. Sonrasında ise istinye parkta 3 saat kadar park halinde kaldı araba. Çıkışta frene bir bastım yine aynı tiz gıcırdama ...

Bu sorunu daha önce yaşayanınız var mı? Varsa nasıl halledildi?

( servis - yakup oto , fren kullanımım ise normal diyebilirim. Gerekli olmadıkça sert fren yapmam yokuşlarda mümkün olduğunca motor freniyle inerim vs )

Bu servise 3. gidişim olacak frenlerle ilgili. Dolayısıyla canım sıkılmaya başladı. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

mert öncelikle geçmiş olsun
    fren disklerin torna yapıldığı halde sorun devam ediyorsa
    benim düşüncem takılan yeni balataların kalitesiz olduğu yönünde
    servise tekrar gittiğinde hangi marka taktıklarını bir sor bazen servisler orjinal balataların haricinde balata kullanabiliyor
    balata markası olarak tavsiye edeceğim bosh marka balata
    gayet sessiz ve uzun ömürlü oluyor ben kendi aracımda bunu kullanıyorum
    şiddetle uzak durulması gereken marka ise başer balata çok balata tozu ve ses yapar
    yerli bir balata dır tek avantajı yarı yarıya ucuz olmasıdır

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

3. Bu mesajı için 3 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

mert çetin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

İlgin için teşekkür ederim Coşkun. Ne marka olduğunu bilmiyorum ancak balata değişiminde benden 84 lira ücret talep ettiler

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretci046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

balataların yüzeyenide tornacıya verip düzeltseydin iyi olurdu çünkü disk balatayı bozmuştur

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı oto izmir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    balataların yüzeyenide tornacıya verip düzeltseydin iyi olurdu çünkü disk balatayı bozmuştur
    ım diskler torna yapılmış yeni balatalar takılmış
    eski baatalar takılsa idi dediğin çok doğru bir teşhisti
    ama
    tornalanmış pırıl pırıl disk te çalışacak yeni balatayı tornaya tutmaya gerek yok diye düşünüyorum
    sende biliyorsun piyasada bir sürü marka balata var öten ötmeyen
    balata tozu yapan yapmayan asli assiz gibi
    ben yine balatanın kalitesizliğinden olduğunu düşünüyorum

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

8. 11/05/2010, 22:43

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır.

Serhat G
    eskibur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 62

aslında aynı sorun ben de var ben de 60bin bakımından çıkalı 2bin km oldu yaklaşık, aracı aldığım günün ertesi gününden beri o ses var.
    Ben de balatanın huyundan suyundan diye düşündüm kullanıyorum.
    Asıl bu değil de, ben örneğin yokuş aşağı fren yapıp biraz beklersem ayağımı frenden çekince (hani araç hafif hareket ediyor ya o anda) garç diye bir ses geliyor ondan biraz huylandım aslında

mert çetin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Bey söylediğiniz doğru. Yeni balatalar diskler düzeltilmeden önce bir haftaya yakın bir süre çalıştı ( Yaptığım yol 200km civarıdır bu süre içerisinde ) . Sonrasında gıcırdama sebebiyle servise götürdüm de disk yüzeyleri tornalandı ama gıcırdama sürmekte.

Anladığım kadarıyla bu düzeltmeden önceki süre zarfında disk yüzeylerinin balatalara zarar verdiği görüşündesiniz ve en uygun adım yeniden balataları değiştirmekten geçiyor. Kaliteli bir markayla değiştirtmemi öneriyorsunuz. Doğru mudur ?

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretci046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Alıntı strahd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bey söylediğiniz doğru. Yeni balatalar diskler düzeltilmeden önce bir haftaya yakın bir süre çalıştı ( Yaptığım yol 200km civarıdır bu süre içerisinde ) . Sonrasında gıcırdama sebebiyle servise götürdüm de disk yüzeyleri tornalandı ama gıcırdama sürmekte.

Anladığım kadarıyla bu düzeltmeden önceki süre zarfında disk yüzeylerinin balatalara zarar verdiği görüşündesiniz ve en uygun adım yeniden balataları değiştirmekten geçiyor. Kaliteli bir markayla değiştirtmemi öneriyorsunuz. Doğru mudur ?
    hocam kablosuz ise bosch marka 35 kabloluysa 40 lira ayrıca burda ustanın hatası olmuş ben doğru anlamışım bu arada yanlış anlama yok yüklenin yapsın sonuçta bir işi yapmaktan çok arkasında durmak önemlidir balata yeni tornacıya verin gerekirse diski de ikisini beraber yapsın saat gibi olsun balata almayın yazık günah parayı sokaktan süpürmüyoz hiçbirimiz devamlı yaptrdığımız şeyler sorunsuz işinizi görür kolay gelsin
    Konu Ziyaretci046 tarafından (11/05/2010 Saat 23:22 ) değiştirilmiştir.

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

heh şimdi oldu işte
    ustanın hatası ında dediği gibi
    bozuk diske yeni balata takılırsa haliyle balatanın yüzeyinide bozacak
    bu sefer doğru anlamış ben yanlış anlamışım

mutlaka kablolu olanı taktır
    yoksa fren balata ikazın yanmaz kablosuz balatada
    eğer ellerinde yok ise kablolu
    eski balatanın üzerinden kablosunu söktür
    yeni balatanın üzerine lehim yaptır öyle kullan
    neyle lehimliyorlar bilmiyorum ama ısınınca bile balatadan atmıyor namussuz
    Konu GP COSKUN tarafından (11/05/2010 Saat 23:26 ) değiştirilmiştir.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mustafa yılmaz
    aeron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Iğdır
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35 AYH 97
    Edilen teşekkür: 90

aynı ses benim aracımdada var, sürekli ısınıp soğuyunca sertleşiyormuş balata, seste bundan kaynaklanıyormuş

mert çetin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

İlginiz için teşekkür ederim. Birkaç gün içinde yeniden servise gideceğim. Gelişmeleri bildiririm

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

bendede vardı hafif bi ses, baktık disklerde sorun yok, balata diskin kenarlarınıa sürtüyomuş hafif, biraz traşlandı şimdilik sorun yok.

not: yerli balata kullanıyorum(oparmı neyse artık)

@Coşkun abi
    Beşer kendi arabalarına bile takmıyo kendi balatasını o kadar söyliyim
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Ertan GÜNDOĞDU
    Slow Down brabus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 ED 0455
    Edilen teşekkür: 230

ben de sanayi ortamında balataları değiştirttim. Bende de bazen ses gelebiliyor mahalle arasında 15-20 km ile giderken durmalarda mesela uzun yolda yavaşlarken vs gelmediği için çok takmıyorum

Benim balata öyküm: Cuma değiştirttim, yeni Punto sahibiyim.
    Usta değiştirirken Disk'lerin durumu dena değil bir sonrakinde diskleri de değiştirmen gerekir dedi.
    Balataları alırken yedek parçacıya kaliteli balata sordum. 40 TL ye verdi, Albea vs için yazıyordu, HA... diye mavi çizgili bir marka. Kablolu balata çıktı. Orjinal fiat yazılı balata serviste olur bu da aynısı dedi. Açıkçası burda önerilen bir dahaki sefere Bosch markayı kullanacağım.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

Alıntı eskibur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında aynı sorun ben de var ben de 60bin bakımından çıkalı 2bin km oldu yaklaşık, aracı aldığım günün ertesi gününden beri o ses var.
    Ben de balatanın huyundan suyundan diye düşündüm kullanıyorum.
    Asıl bu değil de, ben örneğin yokuş aşağı fren yapıp biraz beklersem ayağımı frenden çekince (hani araç hafif hareket ediyor ya o anda) garç diye bir ses geliyor ondan biraz huylandım aslında
    ara sıra frene yeterince basmazsam garç diye sesi ben de duyuyorum.. aynı durum yokuş yukarı çıkarken yada frende beklerken frene az basınca da geliyor.. bu durumu diskleri tam sıkıştırmadığıma bağlıyorum.. gün içinde bir kaç sağlam frenleme yapınca azalıyor.. servise göstermiştim sorun yok as olmadığı için hafif ses olabilir dediler mantıklı geldi.. o zaman diskler daha 25bin km balatanın %60 ı aşınmamıştı..

mert çetin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Bu sabah yeniden aracı servise teslim ettim. Balatalar tornalandı ve diskler de yeniden tornalanıp zımparalandı. Uzunca bir süre de test imkanı buldum. Şimdilik bir sorun yok. Sert frenlerde sağ ön tekerleğimden yine de bir gıcırdama sesi gelmekte ama bu seferki tiz ve yüksek bir ses değil. Acil olmayan durumlarda böyle fren yapmayacağımı düşünerek bir sorun olmadığını söyleyebilirim. "Bakayım bu arabanın frenlerinde bir gıcırdama var mı?" diye sıkı sıkıya kontroller yapmazsanız duymazsınız bile.

Yakup oto personeline de bu platformdan bir kez daha teşekkür etmek isterim, son derece ilgili ve müşteri memnuniyeti odaklı davrandılar.

Gayet memnunum nazar değdirmeyelim

Paylaşımda bulunan ve yol gösteren tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler

21. Bu mesajı için 2 kişi strahd'ye teşekkür etti:

mert çetin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Son postumdan bu yana işler biraz ilginçleşti

O postun ertesi günü tekrar gıcırdama başladı servise götürdüm. Tofaştan exper ve müdürler gelmiş aracı incelemeye. Başka marka balata taktılar ( Rw gibi birşeydi sanırım ). Böyle bir deneyelim dendi. O da fayda etmedi. Gıcırdamayı balatalarda artık asin kullanılmamasına bağlıyorlar. Pazartesi günü tekrar gideceğim. Bu sefer eski üretimli Lucas balatalar takacaklarmış.

Bilginize

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı strahd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son postumdan bu yana işler biraz ilginçleşti

O postun ertesi günü tekrar gıcırdama başladı servise götürdüm. Tofaştan exper ve müdürler gelmiş aracı incelemeye. Başka marka balata taktılar ( Rw gibi birşeydi sanırım ). Böyle bir deneyelim dendi. O da fayda etmedi. Gıcırdamayı balatalarda artık asin kullanılmamasına bağlıyorlar. Pazartesi günü tekrar gideceğim. Bu sefer eski üretimli Lucas balatalar takacaklarmış.

Bilginize
    asli balatalar yasaklandı kesinlikle taktırma
    servise söle bosh marka balata taksınlar ses seda kalmıyacak
    eğer getirtemiyorlarsa sen git dışardan al getir bunu takın benim arabama de
    eğer ses yaparasa balatanın ücreti benden

mert çetin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Ve bugün yine araç serviste. En son artık önde duran aracı korkutacak şekilde cayklıyordum

Bugün diskleri de balataları da değiştirmeyi planlıyorlar. ati takacaklarmış. Coşkun Bey tavsiyeniz aklımda halledilemezse artık servis dışına yönelip Bosch marka balata taktıracağım.

Geçen sefer gelen Tofaş experlerinin biz rahatsız edici bir ses duyamıyoruz dediğini öğrendim. Bunu artık insanların yaşı ilerledikçe tiz frekansları pek duymamaya başlamasına mı, yoksa bizim araçlarımız böyle öter mantığıyla düşünmelerine mi bağlasam bilmiyorum.

Servis halledebileceğini düşünüyor ki uğraşıyor. Bana yapabileceğimiz bir şey yok bu araçlarda böyle deseler inatla gidip bu gıcırdıyor diyecek halim yoktu.

Neyse artık biliyoruz ki bu tür gıcırdamaların sebebi balataların assiz olması da değilmiş. Şu an aracımda asli eski üretim balatalar takılı ve durum aynı.

Bakalım diskler değişince ses kesilecek mi

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mert çetin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Diskler değiştirilmemiş, Ferbe balata takılmıştır.

Denenip de gıcırdayan balatalardan biri de Bosh muş

İlk gün yine her zamanki gibi ses yok. Pek umutlu değilim ama bakalım 1-2 gün sonra ne olacak

Rengi
    Yok

bosch marka 120 tl disk 1 yıl garantili 35 tl balatası orjinal

Sayfa 1/2 12 SonSon