Sayfa 3/3 İlkİlk 123
51 sonuçtan 41 ile 51 arası

Konu: Yağ çubuğu çizgiyi geçmiş.

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

rölantide çalışan bir motorun krank mili dakikada 800 devir yapar buda saniyede 13 turdan daha fazla yapar. Herneyse bunları geçelim yağla çalışan bir motorun binlerce km de aşınmasına tekabul eden bir aşınmayı neden saniyeler içerisinde kendi ellerimizle oluşturalım???
    Konu GP COSKUN tarafından (21/04/2010 Saat 22:10 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 3 kişi ugurozer'ye teşekkür etti:

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 sn içinde her bir piston toplam 2,5 - 3 defa inip çıkar.
    egzantirik 2 tur döner
    grank mili 4 tur civarı döner.

emin olun soğuk havada bundan daha kötü ortamda çalışıyor ve emin olunki ne yaptığımızı iyi biliyoruz kafanızı yormayın..
    tavsiye etmedim, kendi yaptığımı söyledim. yapıp yapamamak insanların elinde.

motor kuş tüyünden yapılan birşey değil. kısa süreli devirsiz olarak yağsız çalışmaya bir miktar dayanabilir (saniye bazında değil dakika bazından.)

youtube yi açın bir kaç tane engine blown araması yapın. adamlar motorlara neler yapıyorlar. kaç bin devirlerde yağsız çalıştırıyorlar...

bu senin anlattığın tur sayıları motorun çalışma prensibinin tur sayılarıdır
    yada şöyle diyelim marş hareketini verdiğinde motorun ilk hareketindeki sayı
    rolantide çalışan bir motor dakikada 800-900 devir aralığında dönerki
    bu da saniyede 15 tam grank turu demektir
    bunuda 3 le çarparsan 45 tur yağsız çalıştırma demektir
    ayrıca öyle senin anlattığın gibide bloktaki yağ kanallarında yağ falan kalmaz
    hatırltayım blokta yatay yağ kanalları yoktur tüm yağ kanalları dikeydir ve hiçbir yağ yer çekimi,ne aksi bir kuvvet olmadıkça karşı koyamaz aşağıya doğru süzülür
    eğer anlatmak istediğin motor parçalarının üstündeki mikron derecedeki yağ kalıntısıysa bunu motoru yağsız çalıştırarak kesinlikle temizleyemezsin
    ben forum içinde doğru bildiğimşeyi yazar yanlışıda kesinlikle söylerim eğer yanlış bilgi aktarımı yapılıyorsa da buna müsade etmem
    siz kendi aracınızda yapabilirsiniz bu tabiki sizin bileceğiniz şey ancak sizin yaptığınız yanlıştan dolayıda kimsenin kafasının karışıp zararlı bir uygulamayı
    yapmasına gönlüm razı gelmez
    zaten mesajınız içinde siz cevabınıda vermişsiniz
    (motor kuş tüyünden yapılan birşey değil. kısa süreli devirsiz olarak yağsız çalışmaya bir miktar dayanabilir)
    motorunuzun dayanma gücünü zorlamayın azaltmayın saçma sapan uygulamalarla ömrünü azaltmayın
    saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

4. Bu mesajı için 4 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

fatih erdem oğuz
    ata orkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 8

1,3 Multijetlere benim araç Albea bu arada Selenia WR PE 5W 30 yağ konuyor yetkili serviste bu arada konuyu açan arkadaşımın yazdıklarından sonra yetkili servisten şaşmamak gerekir diye düşünüyorum ne dersiniz arkadaşlar

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

yahu Coşkuncum relanti mi rölanti olarak düzeltmişsin ancak biz onuda kitaplardan hep relanti olarak öğrendik )))

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yahu Coşkuncum relanti mi rölanti olarak düzeltmişsin ancak biz onuda kitaplardan hep relanti olarak öğrendik )))

uğurum
    türk dil kurumu sayfasında arattırırsan relanti diye bir kelime dilimizde yok
    ancak yabancı dilde relanti deniyor olabilir tam olarak bilmiyorum
    ben biri çıkarda laf söyler diye düzelttim
    ayrıca bazı kişiler rolanti diyede tanımlıyorlar ama buda türk dil kurumu sayfasın da bulunamıyor
    aşağıda linki veriyorum inceleyebilirsin

Türk Dil Kurumu

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu senin anlattığın tur sayıları motorun çalışma prensibinin tur sayılarıdır
    yada şöyle diyelim marş hareketini verdiğinde motorun ilk hareketindeki sayı
    rolantide çalışan bir motor dakikada 800-900 devir aralığında dönerki
    bu da saniyede 15 tam grank turu demektir
    bunuda 3 le çarparsan 45 tur yağsız çalıştırma demektir
    ayrıca öyle senin anlattığın gibide bloktaki yağ kanallarında yağ falan kalmaz
    hatırltayım blokta yatay yağ kanalları yoktur tüm yağ kanalları dikeydir ve hiçbir yağ yer çekimi,ne aksi bir kuvvet olmadıkça karşı koyamaz aşağıya doğru süzülür
    eğer anlatmak istediğin motor parçalarının üstündeki mikron derecedeki yağ kalıntısıysa bunu motoru yağsız çalıştırarak kesinlikle temizleyemezsin
    ben forum içinde doğru bildiğimşeyi yazar yanlışıda kesinlikle söylerim eğer yanlış bilgi aktarımı yapılıyorsa da buna müsade etmem
    siz kendi aracınızda yapabilirsiniz bu tabiki sizin bileceğiniz şey ancak sizin yaptığınız yanlıştan dolayıda kimsenin kafasının karışıp zararlı bir uygulamayı
    yapmasına gönlüm razı gelmez
    zaten mesajınız içinde siz cevabınıda vermişsiniz
    (motor kuş tüyünden yapılan birşey değil. kısa süreli devirsiz olarak yağsız çalışmaya bir miktar dayanabilir)
    motorunuzun dayanma gücünü zorlamayın azaltmayın saçma sapan uygulamalarla ömrünü azaltmayın
    saygılar
    neyse mevzuyu uzatmaya gerek yok. 2 sn de 800 - 900 devir yapması mümkün değil. isterseniz aracınıza inin marşa bastığınız andan itibaren 2 sn tutun. sesten bile kaç devir döndüğünü anlarsınız.
    motorda yatay yağ kanalıda mevcuttur.
    dediğim / dediğiniz gibi isteyen yapar.
    teşekkür ederim

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

bizde saniyede 800 devir yapıyor demiyoruz dakikada diyoruz arkadaşım saniyede 13 tur yapıyor. isterse yarım tur yapsın ben yağsız yerinden oynamasına bile karşıyım.

12. Bu mesajı için 2 kişi ugurozer'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Ben rölanti ve krank mili olarak biliyorum

Bu arada tur sayısını falan bırakın yahu, yağsız aracı çalıştırmayın kesinlikle...

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

oh neyseki krank doğruymuş )

kroaws kroaws
    kroaws - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adıyaman
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

şimdi burda yazanları okudum benim GRANDE PUNTO 1.3 MULTİJET aracımdada yağ baklava gibi olan kısmı aşıp yay gibi olan kısmın yedinci halkasına kadar geliyor, yağ 4 lt selenia(5-40) kondu ve tüm yağın 30 dk boyunca araçtan boşalması beklendi, 4 lt yağ önümde araca eklendi, ve araç yağı 1gün boyunca hiç çalıştırılmadan dümdüz bir zeminde kontrol edildi ve yağ herseferinde fazla, şimdi bizim servisin dediğinin aksine 3lt yağmı eklememiz gerekliydi.

Erkan Karakan
    SpyHunter33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 732

evet aynen öyle sanırım 3,5 yeterli gibi bişi aslında. Benim de dediğim gibi yağ seviyem fazlaydı yağ bakımında konuda anlatılan gibi konuldu şu anda hiç bir sorunum yok çok şükür.
    Artık Fiorinolu

Sayfa 3/3 İlkİlk 123