Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Peki ya motorunuz donarsa?

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Standart Peki ya motorunuz donarsa?

arkadaşlar malum kış aylarındayız
    hava sıcaklıkları hepimizin bildiği gibi özellikle geceleri - derecelere düşüp
    yoğun buzlanma olayları meydana gelmekte
    araçlarımızın motorlarıda su soğutma sistemi ile donatılmış olduğundan gerek antifiriz yetersizliğinden veya ihmal edip antifiriz koymadığımızdan dolayı bu tür donmalara maruz kalmakta
    peki ya motorumuz donarsa ?
    işte bu problem ile karşılaştığınızda uygulayacağınız bazı yöntemlerle hasarı en aza indirme şansınız var
    öncelikle böyle kuvvetli don olayının olduğu bir gecenin sonunda sabah aracınızın donabileceği endişesini taşıyorsanız öncelikle motor kaputunu açıp
    elle ve göz ile bazı kontroller yapmalısınız
    ilk önce yedek su deposuna bakın donma var ise kapağını açın daha sonra depodan radyatöre giden boruları elinizle sıkın eğer borular çok sert ise borularda donmuştur daha sonra radyatör kapağını açın radyatörün içindeki su donmuşmu diye kontrol edin daha sonra radyatör alt hortumlarını kalorifer hortumlarını kontrol edin daha sonra motor bloğunun üzrinde yuvarlak su tapaları vardır onlara bakın bu tapalar donma meydana geldiğinde yerinden atarak bloğun çatlamasını engellemek için konmuşlardır
    bu tesbitleri yaptıktan sonra donma meydana geldiyse kesinlikle marşa basmayın bu şekilde marşa basarsanız eğer donmuş motor tapa atamazsa
    motor bloğunu çatlatır silindir üst kapağını çatlatabilir devirdaym pompasını dağatabilir termostat kapağını patlatabilir biraz daha çalıştırırsanız contayı yakabilir su devirdaimi olmayacağı için aşırı hararet yapabilir
    motorun bu şekilde çalışıp hararet yapsa bile sistemdeki buzu çözemeyeceği sadece motorun içindeki buzu çözeceğini unutmayın
    bazı arkadaşlar antifirizin buzu çözeceği düşüncesine kapılarak antifiriz koyup çalıştırmayı denerler bu da kesinlikle yanlıştır
    antifiriz sadece donmayı engeller buz çözücü özelliği yoktur
    bu durumda yapılması gerekenler şunlardır
    öncelikle bir şalama veya pürmüz bulunup sırasıyla ilk önce yedek su deposu ısıtılarak buz çözülmeli sonra radyatöre giden borular sökülerek
    ısıtılıp içlerindeki buz çıkana kadar temizlenmeli bunu sistemdeki tüm su boruları için uygulamalısınız daha sonra aracın radyatörü sökülüp sıcak suya yatırılarak buzun çözülmesi gereklidir kesinlikle radyatöre ateş veya şalama pürmüz gibi aletlerle çıplak ateş tutulmaz radyatörün lehimleri atar ve plastik radyatörlerde erime meydana gelir
    sistem buzdan arındırılarak her şey takıldıktan sonra antifirizli su konup marşa basılır motor çalıştırıldıktan sonra devirdaim yapıp yapmadığı kontrol edilir radyatörde buzlanmadan dolayı şişme olup çatlak ve patlak olup olmadığı kontrol edilir herhangi bir yerden su kaçağı falan yoksa hararet normal ve aracın çalışması normal ise işlem tamamdır geçmiş olsun
    şimdi bunları nereden mi biliyorum
    2002 senesinde sivas yağdonduran geçidinde bir gece benzincide yol kapalı olduğundan dolayı yatmak zorunda kalmıştım arabamda antifiriz vardı ancak -10 dereceye yetecek kadarmış o gece -30 lara kadar ısı düşünce sabah tan akşama kadar bir gün uğraşıp aracı çalıştırmayı başarmıştım
    gerçekten kötü bir tecrübeydi
    belki bunları kendiniz yapmayıp servis çağırırsınız en doğru yoluda bu ama
    olurya belki bir gün olmadık bir yerde bir arkadaşımızın başına böyle bir şey gelirse kulaklarımıza küpe olması açısından paylaştım
    saygılarımla
    Konu GP COSKUN tarafından (25/01/2010 Saat 21:43 ) değiştirilmiştir.

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Abi anladığım kadarıyla senin başına gelen olay antifirizin düşüklüğünden kaynaklanmış.
    Bizim koyduklarımız -45 dereceye kadar diyorlar eğer doğruysa türkiye şartlarında pek bu olay başımıza gelmez heralde dimi ?

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

tabi kağan puntolarda servisler genelde komple antifiriz koyuyorlar
    bu şartlarda donmaz ama bazı arkadaşlarımızın yaptığı bir işlem var genelde aracın suyu
    sene boyunca eksildikçe su ile tamamlanıyor
    buda sistemdeki antifirizin azalıp özelliğinin derecesinin azalmasına yol açıyor su tamamladıkça antifiriz azalıyor
    bu tip durumlarıda göz önünde bulundurup kışa girerken antifirizin kaç dereceye kadar etkili olduğunun ölçtürülmesinde fayda var

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Hiç su koymadım ama ne yalan söliyim antifirizi ölçtürmekte aklıma gelemdi hiç nasılsa antifirizim var diye.Yarın ilk iş benzinliğe gidip bi ölçtüriyim bakalım ne çıkıcak

EREN YALÇIN
    axi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    45 EY 700
    Edilen teşekkür: 247

yeni 40000 bakımından çıktı.. antifiriz yağ buji hepsi tamam. sabahh uçuşa hazır

paylaşım için teşekkürler abi
    _NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
    Ben bir Türküm!!!
    Ben;
    Orta Asyadan Türeyen,
    Anadoluda Büyüyen, Avrupa iclerine Yürüyen TÜRK´üm.
    Ben;
    Atillayi, Yavuzu, Fatihi var eden, krallari, imparatorlari kendisine Yar eden, Düsmanina dünyasini dar eden TÜRKüm.
    Ben;
    Damarlarinda asil kanin aktigi irkim, Benden bahseder destanim,Agitim,TÜRKüm,ben TÜRKüm,
    taa iliklerime kadar MUSTAFA KEMAL ATATÜRK`üm!!!
    Ya Siz Kimsiniz ???......____

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı KaGaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi anladığım kadarıyla senin başına gelen olay antifirizin düşüklüğünden kaynaklanmış.
    Bizim koyduklarımız -45 dereceye kadar diyorlar eğer doğruysa türkiye şartlarında pek bu olay başımıza gelmez heralde dimi ?
    Kağan, sanıyorum antifirizin değeri max -45 derece.Ancak suyla karıştırılınca oranına göre düşmekte bu değer.Standart olarak araçlarımızın -25 derceye kadar donmaması gerekmekte,

Coşkun, bir de ateş yakılırdı motor altında

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kağan, sanıyorum antifirizin değeri max -45 derece.Ancak suyla karıştırılınca oranına göre düşmekte bu değer.Standart olarak araçlarımızın -25 derceye kadar donmaması gerekmekte,

Coşkun, bir de ateş yakılırdı motor altında

arda motorun altına ateş yakılma işlemi yağ donduğunda uygulanır ama
    sağlıklı bir yöntem değil
    plastik aksam ve kablo aksamının hepsini eritir yakar
    ayrıca araçtan daha önce sızmış olan yağ kalıntıları ve yakıt kalıntılarının
    tutuşmasına yol açar bu şekilde ateş yakılan bir kaç arkadaşın aracı tutuşturduğuna bizzat şahit oldum
    donan motorun altına ateş yakmanın bir faydası olmaz çünki alt tarafta su yok su olmadığı gibi donacak bir şeyde yok

cengiz toksoz
    punto elx2001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yaprak Yeşil
    Plaka
    C 906 BO 52
    Edilen teşekkür: 65

daha eveli gece -38 idi ama burada antifriz degilde tosol dedikleri bir sey var ondan koyuyoz, sabah aku iyi ise bir kerede aliyor yoksa bagajdan ikinci akuyu cikarip mars basiyoz

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

-38 ciddi bi rakam hangi ülkedesiniz acaba Yedek akü olayıda iyimiş İnsanoğlu işte hereşeye alışıyor değilmi ?

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arda motorun altına ateş yakılma işlemi yağ donduğunda uygulanır ama
    sağlıklı bir yöntem değil
    plastik aksam ve kablo aksamının hepsini eritir yakar
    ayrıca araçtan daha önce sızmış olan yağ kalıntıları ve yakıt kalıntılarının
    tutuşmasına yol açar bu şekilde ateş yakılan bir kaç arkadaşın aracı tutuşturduğuna bizzat şahit oldum
    donan motorun altına ateş yakmanın bir faydası olmaz çünki alt tarafta su yok su olmadığı gibi donacak bir şeyde yok
    Coşkun espri yaptık yahu, ne ateşi

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Motorunuz donarsa teknik eleman olmadığınıza göre yapacağınız tek şey var HOH layın.

onur kaya
    kara kız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 DY 2468
    Edilen teşekkür: 303

-38 ciddi bi rakam hangi ülkedesiniz acaba Yedek akü olayıda iyimiş İnsanoğlu işte hereşeye alışıyor değilmi ?

rusya olması lazım yanılıyomuyum acaba..plakaya gore yorum yapıorum..birde dereceden yola cıktım..rusyayla ırtıbat halındeyım bu aralar gercekten çok soğukmuşş...son zamanların en çetin kışıymış ....

onrky
    1.4 starjet 95hp

Çağatay Güldalı
    ExTReMe_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 127

Çoşkun abi yararlı ve güzel bilgiler walla her an herşey başımıza gelebilir gelmicek diye birşey yok. Tecrübelerini bize aktardığın için Forum olarak Teşekkür ederiz Abi

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nuri GP
    clax22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

coskun abi sende olmasan bu teknik bilgileri kimden ögrenecektik okulda bile ögretmezler valla saolasın

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

cam silecek suyunun donması boruları çatlatabilir mi? bi problem çıkartır mı?

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı bankaci61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

donan sıvı hacimsel olarak genişler
    bu genleşmeden dolayıda her türlü donduğu yeri patlatabilir çatlatabilir
    bir düşünsenize motor bloğundaki su donduğunda motor bloğunu çatlatabiliyorsa yada radyatördeki su donduğunda radyatörün bütün perçinlerini ve ya lehimlerini attırabiliyorsa gerisini siz düşünün

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Cam suyunuda sakın olaki ucuzundan almayın baya bi sıkıntı çıkıo benden uyarması 5litresi 2 liraya falan satıyorlar sakın aldanmayın

Coşkun Çömlekçi
    gadget - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 46

Coşkun abi ellerine sağlık süper olmuş,
    ben ki arabama gözüm gibi bakarım, çok yoğundum soğuklar başlamadan bi antifriz kontrolüne götüremedim aracı 2 gündür içime dert oldu, (her antifiriz de konulmuyomuş heralde numaraları oluyomuş onlarında şimdi olur olmadık bişey koymiyim dedim) akşam işten gelince de zaten geç oluyo servise gitmek için bi de bizim sokaktan arabayı çıkarmak ayrı dert, bişey olmasın die dua ediyorum, neyse soğuklar geçicekmiş öle diyolar, haftasonu basacam marşa o zaman anlicaz noldunu

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı bankaci61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hasan, borular esnek değilse çatlayabilir, esnekse birşey olmaz...

cengiz toksoz
    punto elx2001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yaprak Yeşil
    Plaka
    C 906 BO 52

RUsyanin kuzey dogusunda surgut sehrinde

Sayfa 1/2 12 SonSon