Sayfa 1/4 1234 SonSon
79 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Gp De Yokuşda Kalkma Sorunu

burak arslan
    ReNoVaTio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 BT 674
    Edilen teşekkür: 222

Standart Gp De Yokuşda Kalkma Sorunu

Slm Arkadaşlar.bende 2008 Gb Dinamik 75ps Var.aracimdan Bir şey Dişinda ç.ok Memnunum.oda Araci Yokuşlarda Kaldirmakta Zorlaniyorum.gazi Kolay Kolay Yemiyor.yarim Debraj Yaparak Kaldirabiliyorum.acaba Bunu Nasil Giderebilirim.bilgi Veren Olursa çok Sevinirim.aklima Tek Gelen şey 75ps Olmasi Sizce Yaniliyormuyum

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Alıntı forevega Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm Arkadaşlar.bende 2008 Gb Dinamik 75ps Var.aracimdan Bir şey Dişinda ç.ok Memnunum.oda Araci Yokuşlarda Kaldirmakta Zorlaniyorum.gazi Kolay Kolay Yemiyor.yarim Debraj Yaparak Kaldirabiliyorum.acaba Bunu Nasil Giderebilirim.bilgi Veren Olursa çok Sevinirim.aklima Tek Gelen şey 75ps Olmasi Sizce Yaniliyormuyum
    Malesef bahsettiğiniz sorun dizel araçların genel sorunudur. Bunu engellemek pek de mümkün değil. Özellikle benzinli bir araçtan sonra dizel kullanmaya başlamışsanız yokuşlarda birhayli zorlanıyorsunuz. Tavsiyem yokuşlarda klimayı kapalı tutarak kalkmanız. Bir de klima devreye girince sanki arabanın arkasından başka bir araçla asılıyormuş gibi geliyor insana. Ancak 90 BG liklerde yokuşta kalkış desteği Hillholder bu konuda son derece yardımcı bir sistem.
    Konu makineman tarafından (30/06/2008 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.

burak arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 BT 674

peki bu sistemi sonradan ekletebiliyormuyuz araca.yani 75 ps lere

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

bıldıgım kadarıyla sonradan eklenmıyor.aracın uretım asamasında eklenebılıyor sadece.gaza bıraz daha fazla yuklenıp kalkabılıyorsunuz anca.bır arkadasımda opel astra 1.3cdtı 90hp vardı.alanya kalesıne 3 kısı klıma acık halde cıkamamıstık.dızellerın genel sorunu...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

90 lıklar 75 liklere göre yokuşta ilk kaldırmada daha da vahim durumda. Hillholder var da tutuyor gazı verene kadar allahtan. Bilmiyorum araban kaç km de ama biraz km (5000 km gibi) yapınca az daha rahatlayacak yokuşlarda. Araba 2000 devrin nin üzerinde olsun, Alanya kalesine de çıkar her türlü dik yokuşa da çıkar. Esas sorun aracı durdurup sıfırdan kaldırmakta. Ben bizzat çıktım Alanya kalesine daha araba 1500 km de iken. Aklıma bu araba çekmiyor diye hiçbirşey gelmedi inan.
    Konu ekorkut tarafından (30/06/2008 Saat 15:00 ) değiştirilmiştir.

burak arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 BT 674

anlaşılan bu sorun için tek çözüm gaza yüklenmek

burak arslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 BT 674

umarım açlır.yoksa kafam iyiyken birgün yakıcam bu arabayı:-D

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

biraz devirli kalkış yapmak lazım 90hp serencebey yokuşunda (MIT yokuşu) orda çok zorlanıyor hildholder olmasa kaldıramam belki de...

Tolga Güçlü
    Şanslı ve Hızlı Üye tolgaank88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 24**
    Edilen teşekkür: 707

evt kalkışlarda dizellerin genel olarak zorlanması mevcut,ama bu hemen hemen butun dizellerde var yani,ayrıca kalkış performansında 75 bg likler 90 bg liklara gore daha atik diye duymuştum (yanlış yerlere çekilmesin,kalkışlarda diyorum) ve ek olarak alanya kalesinde 2 hafta once araçta 4 kiş+1 çocuk+klima açıkken 5-6 kez duraklayıp çok rahat biçimde çıktım...kendi arabam diye soylemiyorum ama diğer araçlara gore kalkış performansı çok yuksek,mustafa abiye tamamen katılıyorum,yakın bi abimde opel astra var,nene hatun caddesinde (ankarayı bilenler bilir)el freni çekmeden kalktıgını goremedim daha...
    bunu gidermek istersen arkadaşım ya dediğin gibi yarım debriyaj yada çift debriyaj (ara debriyaj) yapıcaksın

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Benzinli arabadan sonra dizele geçince hele de klima açık olunca insan ilk başta alışamıyor ama normal bir durum.
    GP in mirror is faster than they appear !

Çağrı Cihanoğlu
    KeL_BLaDe CaGRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 364

sorun değil bu. böyle olmasının sebebi araçlarımızın 1.3 ve 75 hp olmasıdır. gücünün yeterli olmayışndan kaynaklanmaktadır. çözümü ise kalkışlarda turbodan yardım almaktır. turbolarımız 1750 devirden sonra devreye otomatik olarak girmektedir ve yeterli gücü sağlamaktadır. tavsiyem dik yokuşlarda ayağınız debriyaja basılı iken gazı 2000 devir civarına getirip ayağınızı debriyajdan çekip kalkmanız....

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı CaGRi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sorun değil bu. böyle olmasının sebebi araçlarımızın 1.3 ve 75 hp olmasıdır. gücünün yeterli olmayışndan kaynaklanmaktadır. çözümü ise kalkışlarda turbodan yardım almaktır. turbolarımız 1750 devirden sonra devreye otomatik olarak girmektedir ve yeterli gücü sağlamaktadır. tavsiyem dik yokuşlarda ayağınız debriyaja basılı iken gazı 2000 devir civarına getirip ayağınızı debriyajdan çekip kalkmanız....
    cagrinin dedigi gibi 2000 devire cikarip oyle kalka bilirsin birde elfreninden yardım alabilirsiniz genelde ben boyle yapıyorum...
    Konu Ah-MeT tarafından (30/06/2008 Saat 22:55 ) değiştirilmiştir.

Çağrı Cihanoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

ahmet nie bnm dediiim gibi kalkmasın???

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

1250 cc lik oldukça küçük hacimli Mjtd e bir de dizel olmasından kaynaklanan devirlenme isteksizliği eklenince yokuşlarda kalkış bir miktar zor olabilir.Bunu önlemek için denildiği gibi kavrama noktasına gelindiğinde motor devrinin 1750d/d yı geçmesi gerekiyor...

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı CaGRi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ahmet nie bnm dediiim gibi kalkmasın???
    çağrı kusura bakma yazım hatası yapmışım düzelttim

Çağrı Cihanoğlu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

@ahmet
    hey allam yaaa

ufuk altaş
    grande26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 56

Klima açıkken bir de fanın sesi dikkati dağıtıyor,motor sesini iyi duyamayıp stop ettirmeye sebep olabiliyor.

Hakan Demiray
    dmRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 269

Bu klima olayını çözebilmiş değilim hala ben okula giderken özellikle test ettim bunu. Dik bir rampadan, 1. vites ile çıkarken klimayı açtım, püfür püfür üfledi soğuk soğuk ama araç devir kaybetmedi Ayrıca geri kaldırma dışında rampalarda zorlandığımı hatırlamıyorum. kafam karıştı, en kısa sürede dik bir rampa bulup dur kalk yapacağım

Tek sıkıntı geri kaldırırken. Aynı rampa üzerinde ileri kaldırırken yarım debriyaj ile çok az kaydırıyorum aracı. ancak aynı yerde ters pozisyonda geri kaldırayım derken araba epey öne kaçıyor geri kaldırması daha zor valla

Rampada kaldırırken yarım debriyaj ve devir 2000 civarında tutarak kaldırıyorum. Turbo aktif oluyor tabi o devir diliminde. Belki bu nedenledir. Ancak o kadar dik bir rampada zaten gazı vermek lazım kalkmak için. İster benzinli, ister dizel olsun. Yanılıyor muyum?

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

açıklama yapmıştım. açıklamar doğru. çok dik zor yokuşsa biraz gaz verip kalkabilirsin. ayrıca dizel her zaman yokuşta daha stabildir benzine göre. ayrıca ben gaza bile basmadan kalkıyorum. tork denen şeyi kullanmayı öğrenelim lütfen artık. deneye deneye çözersin. ayrıca 1.3 75hp araç 190 nm torka sahip. hiç de küçümsenecek bir rakam değil. araç güçsüz diyenlere lafım.

Hakan Demiray
    dmRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 269

Bakınız daha teknik olarak 90 HP'lik motorların devir ve beygir (kw olarak geçiyor. 1 KW=1,3410 HP) grafiği,

Görüldüğü 1700-2000 arası tork değeri çok yakın ve maksimum seviyede. Bu değerler civarında sabit tutarak kaldırmayı denersek, sıkıntı pek çekmeyiz sanırım.

Grafiği bir siteden bulmuştum ve indirmiştim. hangi siteden aldığımı hatırlayamadığım için 75 HP olanı bulamadım. Ancak örnek olsun diye bunu koydum. 75 HP motorlarda da maksimum tork aralığı aynı çünkü.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

23. 01/07/2008, 13:29

Sebep
    Mesaj tekrarı

Sayfa 1/4 1234 SonSon