Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Motor yağı problemi

drama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 17

Standart Motor yağı problemi

Birkaç aydır motor yağı seviyesini kontrol etmiyordum. Dün baktım çubuk kupkuru ama arıza ışığı da yanmıyor. Yağ seviyesi uyarı ışığı yanmasa da yağ ekleyeyim dedim ama Adana'da değilim ve bulunduğum yerde tam sentetik tek 5w40 yağ Selenia WR, 2litre ve kutusu 40 tl. Bunun dışında 15w40,10w40 ve 0w40 var ama onlar da Selenia WR gibi dizeller için... 1270 km sonra periyodik bakımım var, en yakın servis 70 km mesafede ve yağ eklemeden yola çıkmayı göze alamıyorum. Yağ çubuğunda yağ görünene kadar(tahminim 0,5-1 litre) bu selenia WR'den eklesem periyodik bakıma kadar beni idare eder mi? Etmezse ne gibi bir sorun çıkartabilir?

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Alıntı drama Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birkaç aydır motor yağı seviyesini kontrol etmiyordum. Dün baktım çubuk kupkuru ama arıza ışığı da yanmıyor. Yağ seviyesi uyarı ışığı yanmasa da yağ ekleyeyim dedim ama Adana'da değilim ve bulunduğum yerde tam sentetik tek 5w40 yağ Selenia WR, 2litre ve kutusu 40 tl. Bunun dışında 15w40,10w40 ve 0w40 var ama onlar da Selenia WR gibi dizeller için... 1270 km sonra periyodik bakımım var, en yakın servis 70 km mesafede ve yağ eklemeden yola çıkmayı göze alamıyorum. Yağ çubuğunda yağ görünene kadar(tahminim 0,5-1 litre) bu selenia WR'den eklesem periyodik bakıma kadar beni idare eder mi? Etmezse ne gibi bir sorun çıkartabilir?
    Geçen hafta kardeşimin Palio motor yakmış. Yağ lambası yanmamış, hararet yükselince ne oluyor diye bakmış ve çoktan motor bitmiş. Birmot 7500 TL isterim motoru yapmak için demiş, sonra bir usta ile 2000 TL ye anlaşmışlar.

5-6 yıl kadar önce de Babam Tempra da yağ lambasının yandığını görmediği için motoru yakmıştı. Yağ lambasının uyarı verip vermediğini bilmiyor, arkadan güneş ışığı vurunca dijital göstergede hiç bir şey görünmüyordu, o nedenle görememiş olabilirim diyor.

Özetle, FIAT yapımı araçlarda yağ lambasına güvenmiyorum. Muhtemelen müşir çabuk bozuluyor, lamba da arıza yapabilir düşüncesiyle mutlaka motoru çalıştırmadan önce kontağı çevirdiğimde yağ ve akü lambasını test ederim, yandığına emin olurum

Yağsızlık nedeniyle motorun yanması çok masraflı bir arıza, yerinizde olsam parasına ücretine falan bakmam, gerekirse servisten kargo ile uygun yağ sipariş eder aracıma eklerim.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri

Galiba ilk mesajım anlaşılmamış.
    Ben motor yağı eksikliğinin ne gibi sorunlara yol açabileceğini biliyorum zaten, dolayısıyla da "yağ eklemezsem ne olur" diye sormadım. İçinde Selenia K olan motordaki yağ eksiğini 1270 km gidermek için 0.5-1lt kadar "Selenia WR'yi eklersem ne olur" diye sordum. Yani benzinli aracın 5w40 yağ eksiğini dizeller için olduğu söylenen 5w40 yağ ile gidermek bahsettiğim.
    Konu drama tarafından (29/07/2009 Saat 18:34 ) değiştirilmiştir.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Araçta kullanılması gereken yağ 5w-40 (Selenia K) Bence WR yerine, aynı özelliklerde 1lt lik farklı marka yağ alınıp tamamlanabilir, tabi acilse.Yağ ikazı son uyarı anlamında olduğu için belki de bu seviyeye düşmemiştir henüz.Tabi yağ konusu oldukça önemli, dediğim gibi ben selenia K bulamıyorsam aynı özellik ve akışkanlıkta farklı bir marka yağ alıp ve beni kurtaracak kadar minimum seviyede ekleyerek komple yağ değişimi için en yakın servise giderdim...

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri

Problem şu ki burada benzinli motorlar için herhangi bir tam sentetik 5w40 yağ yok. Bana yarı sentetik yağlarda dahil olmak üzere 10w40, 15w40 yağlarla ekleme yapmamı bile önerenler oldu. (Yapmayacağım tabii ki.)
    Tek seçeneğim Selenia'nın dizel motorlar için olan WR'si.

OĞUZHAN ÜLGEN
    MACHINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 EF 3797
    Edilen teşekkür: 22

Hiçbir şey olmaz arkadaşım.Yeterki aracını yağsız bırakma.Senin ekleyeceğin yağ olsa olsa en fazla 1lt civarı olacak oda fazla gelecek.Yağı eklerken hepsini sakın boşaltma önce 0.5lt ekle yağ çubuğunu kontrol ederek tamamla.Aracın motoru yağ filtresi ile bereber sanırım 3.5-4lt civarı yağ alıyor.Ben daha önce zorda kalmış 10w-40 ve shell 5w-40 tam sentetik eklemiştim.5w-40 a göre daha ince bir yağdır.Motoru yağsız ve susuz bırakma yeter onu koruyan tek şey yağdır.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Oğuzhan ın dediği gibi en kötü sonuç aracı yağsız kullanmakla elde edilir.Dolayısıyla yağsız çalıştırmaktansa orijinaline en yakın yağ ile geçici bir süre rahatlıkla gidilebilir...

Gky Akkoc
    FeaRLeSsHunTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 115

valla bende 10/40 koydum bi ara hiçbir sorun olmadı,no problem...

FZA YKC
    feza33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 52

ben olsam internetten sipariş verir istediğim yağı istediğim adrese getirtir yoluma gozu kapalı devam ederdim
    There are two Mustafa Kemals; one is flesh-and-bone Mustafa Kemal who now stands before you and will pass away. The other one is you, all of you who will go to the far corners of our land to speand the ideals which must be defended your s if necessary. I stand for the nation's dreams, and my life's work is to them come true.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serkan BAYDEMİR
    BAYFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Şırnak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1

Motorun yağsız kalması sorunu bende de var, yağ ikaz verir diye bekliyordum anladımki çok büyük bir hata yapıyormuşum. Benim acilen öğrenmek istediğim kaç numara yağ almam gerektiği, selenia yerine castrol almayı düşünüyorum. Aracım benzinli kaç numra yağ? Lütfen bilgisi olan varsa

özhan özdemir
    ozoz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Benim bildiğim çubuk 1 lt lik yağa denk. Yani çubuğun yarısına kadar inmişsse yarım lt yağ eksitmiş demektir. Kullanım kitapçığında öyle okuduğumu hatırlıyorum. Kitapçığı bir kontrol et istersen.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı ozoz83 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim bildiğim çubuk 1 lt lik yağa denk. Yani çubuğun yarısına kadar inmişsse yarım lt yağ eksitmiş demektir. Kullanım kitapçığında öyle okuduğumu hatırlıyorum. Kitapçığı bir kontrol et istersen.
    Özhanın da belirttiği gibi iki çentik arası 1 lt ye denk gelmekte...

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Alıntı BAYFE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorun yağsız kalması sorunu bende de var, yağ ikaz verir diye bekliyordum anladımki çok büyük bir hata yapıyormuşum. Benim acilen öğrenmek istediğim kaç numara yağ almam gerektiği, selenia yerine castrol almayı düşünüyorum. Aracım benzinli kaç numra yağ? Lütfen bilgisi olan varsa
    Aracın benzinli 10w40 koyabilirsin ..

savaş karaca
    blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 13

ekleyeceğin yağ aracında kullandığın 5w40 yağın viskozitesini ne kadar değiştirebilirki? benim aracımda benzinli 77Hp ben 10w40 selenia gold kullanıyorum gayet memnunum 5w40 yağa ister 10w40 ekle ister 5w40 yağın markası aynı olsun yeret bence

Gürkan Akbal
    gurkanakbala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 7

Standart Cevap: Motor yağı problemi

Benimde şuan puntonun yağ çubuğu yarıya yaklaşmış, yani yaklaşık 300 400 gram arası bir yağ eksiltmiş, 4 bin km oldu yağ değiştireli.Anlamadığım herhangi bir mavi duman, çekiş düşüklüğü vb yağ yakma belirtisi yok.Yağ yakıp yakmadığını kompresyon testine sokup mu anlayabiliriz.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildi

Ceyhun Ş.
    Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT
    Edilen teşekkür: 74

Benzer veya aynı sorunla 2 hafta önce karşılaştım. Bakımı yaptırdım 4000-5000 km civarı sonra yağ basıncı düşük uyarısı aldım yağa baktım yok gibi biraz bekledikten sonra tekrar baktım yağ çubuğunda yarısında duruyor. Duman vs yok Filtre ve yağı tekrar değiştirdim çıkan yağı ölçtüm 3lt küsur çıktı. Sanırım filtre kötü çıktı ama bilmiyorum tabii, şuan için problem yok eğer olursa turboya baktırmak gerekli sanırım. 1.3 Multijet Euro-5 S&S

mesut nmlky
    gpmesud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

Arkadaşlar. Bu yağ mevzusu forumda çok tartısıldı ama. Ben tartışma olmaması acısından kendi düşüncemi belirteyim.
    kullanma klavuzunda ne yazıyorsa onu kullanın bizim araçlarda fire motorlar için söylüyorum benzinliler için yani. 10k km de 500ml yağ eksiltmesi normal. Anormal olan 1 lt veya daha fazla eksiltmesi. Bundada aracın kaputunu açın bakın yağ kaçağı var mı yada ustanız lifte kaldırsın baksın. yağ kaçakları varmı bunu takip ederek bulabilirsiniz. bazen üst kapak contasından külbütor conta dediğimiz yerden kaçırabılıyor. Bunu gözlede kontrol edebilirsiniz. diğer şekilde yağ kaçağı yok ama 1 lt veya daha fazla eksiltme mevcut + duman vs var ise ona istersen 20 40 koy kardeşim eninde sonunda o motor açılacak masrafın artmadan açtırki fazla cebin yanmasın sonra. adamın arabası 2 lt yag yakıyor çoğu arkadaşımız 10 40 koy yazmış. bi zaman sonra oda eksiltecek 20 40 mı koyucak ) euro4 motorlu araçlar 5 / 40 kullanın m2 standartlarını karşılayan yağ kullanın kitapçığa intertte ulaşabilirsiniz daha detaylı bilgi mevcut. son olarakta sunu yazayım 5 40 yag olan araca 10 40 yağ ekleme güzel kardeşim o yağlar sana yağı değil ) kimyasal yağ birsürü bileşen var içinde o yapıyı bozuyorsun.

Gürkan Akbal
    gurkanakbala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 7

Selamın Aleyküm cümleten.Aracımın yağ çubuğu yarıdan asagı inmiş biraz.4 bin kusur oldu.Piston segman fiyat 1500 civarı.Bunları degistirtsem ne kadar maliyet cıkar işçilik normalde.Birde bizim yag cubugu max ile min arası 1 litreyemi denk geliyor.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildi

mesut nmlky
    gpmesud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

sadece segman atılacak ise 600ila 1250 arası isçilik isterler. Sadece segman normalde kolaydır ama bizim arçalarda biraz uğraştırıcı diye duymuştum. ama uzun süre binme niyetiniz var ise yerinizde olsam komple motoru indiririm. Çünkü segman atsanız bile bi zaman sonra keçelerden patlatıcak. yine aşağıya inecek motor bi süre sonra. ama yok uzun sure binmeyeceğim diyorsanız segman atmak mantıklı tabikide.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Yan komşum 1.4 albea aracına piston sekman ve kol yataklarını değiştirdi. 1200malzeme
    1500işçilik
    200kapak taşlama
    300yağlar filtreler için verdim dedi.
    İnciği boncugu 4e yakın tuttu dedi.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon