Sayfa 1/3 123 SonSon
47 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Benzinli punto hakkında kafama takılanlar :/

murat sezer
    mutiiq mutiiq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 mrt 90
    Edilen teşekkür: 0

Standart Benzinli punto hakkında kafama takılanlar :/

merhaba arkadaşlar forumun takipçisiydim ama işler dolayısıyla uzak kaldım.punto alıcam kısmetse ama bikaç kafamda soru işareti var.benzinli 1.4 araçların gitmeleri iyi değilmiş diye duydum kalkışları vs iyi değil diyorlar.dizellere ise daha iyi diyorlar ama benim tercihim benzinliden yana isteğim öyle.rica etsem bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz! neden öyle diyorlar benzinli araçlar kasaları ağırmı kalıyor kalkışlarda?

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Murat, 1.4 GP lar kendi sınıflarındaki diğer araçlar kadar gitmekte.GP nun 1.4 benzinli tüm motorları (77bg-95bg-120bg) sınıf ortalamalarında performans ve tüketim sunmakta.Kasa ağır kalıyor, gitmiyor denemez.Performans göreceli bir kavramdır.1 tonluk ve 77bg lik bir araç ne kadar giderse gp fire de o kadar gider.Herhangi bir problemi bulunmamakta yani.Sadece belirlenmesi gereken hangi motor seçeneğinin tercih edileceği...

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fire kalkışta iyi sonradan kötü...

Orhan Okay
    orhanokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 153

Opel, Skoda ve benzeri B sınıfı araçların çekişi nasılsa 77 beygir Fire benzinlinin de torku aynı. Hatta şehir içi kullanımda dizelden çok daha ani hızlanmalara ve kalkışlara sahip. Bu da benzinli motorun avantajı. Dizel motorlularsa uzun kilometrelerde hem tork hem de fiyat açısından elbette biraz daha avantajlı. Sonuçta durum duyduğunuzun tam aksine; şehir içi kullanımda, ani hızlanmalarda, kalkışlarda Fire benzinli çok daha iyi.

5 aydır kullanıyorum, yine alsam benzinli alırım. Sadece araç olmadığı için mecburiyetten Active almıştım, Active almazdım bu kez. O da daha fazla teknolojik özellik için olurdu.
    Konu orhanokay tarafından (27/07/2009 Saat 01:38 ) değiştirilmiştir.
    Orhan Okay
    Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

19 yaş ve kalkışlarda iyi olmayacağını düşündüğün bir araç kanının kaynadığı bu dönemde sana beklediğini vermez

Bu arada, Cihan'a katılıyorum...
    Araç boşken kalkışları fena değil ama bir yerden sonra tork ve beygir gücünün eksikliği hissediliyor...

Benzinli düşünüyorsan 95 bg.lik olanı tercih et derim...
    İster performanslı kullanırsın ister 6. vites sayesinde ekonomik...

Ama sert amortisörlere sahip araç ve daha çok ekonomi amaçlı düşünülmüş benzinli motorlardan fazla performans bekleme derim...

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

77hp fire ara hızlanmalar dizelden iyi demiş arkadaş da o konuda pek katılmıyorum.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Öncelikle aracın B sınıfı bir araç olduğunu unutma, yüksek performanstan çok, şehir içi kullanımına yönelik, yakıt tasarrufu göz önüne alarak tasarlanmış bir araç.

B sınıfı bir araca göre iyi, yeşil yandığında ilk kalkan arabalardan birisi benimkidir, bunda otomatik vitesin her an kalkışa hazır olmasının da bir etkisi vardır tabii ki. Ama sonradan geride kalır, bunda da benim sakin bir insan olmamın etkisi de vardır, basarsam gidiyor da aslında.

Araba dolu ve klima çalışıyor ise gerçekten de biraz problem oluyor. Araba boşken kalkışlarda hiç bir problem yok, dediğim gibi doluysa ve klima açıksa yokuşlarda da bayılıyor doğal olarak.

Kasa ağır mı? Bence evet, Tempra ile aynı ağırlıkta olduğunu söyleyince bir çok insan inanamıyor. Ama motor da zayıf değil.

Benim kullanmakta olduğum 1.4 Benzinli 77 HP GP daha çok:
    - Hem şehir içi, hem de şehir dışı kullanım
    - Yakıt tasarrufu
    - Sakin kullanım

için uygun. Zaten benim en büyük keyfim de arabayı temizleyip yıkayıp yakışıklı hale getirip yavaş yavaş zevkine dolaşmak.

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

Ben de katılmıyorum açıkcası.Ara hızlanma,ani gaz tepkilerinde dizel kesinlikle fire a göre daha atik bana göre.2 sini de kullandım bunu açıkca söyleyebiilirim.

Murat, Fire araç 100 e kadar hızlanmada hiç bir sorun yaşamamakta ama 100-120 den sonra büyük beklentiler beklememek lazım.Eğer maddi olarak imkanın varsa starjet i yani 95 ps lik benzinliği tercih etmeni öneririm.

Göktuğ YILMAZ
    Alfa 156 1.6 TS turkishstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Plaka
    08 DE 067
    Edilen teşekkür: 33

Ben geçen haftalarda izinden döndüm.(artvin-aydın-artvin) Çorum' da kalkışta honda accord u geçtim ama sadece 300-400 m . eğer tasarruf istiyorsan dizel almanı öneririm. yok ben performans istiyorum diyorsan da o zaman strajet veya turbojet öneririm. benim yaptığım tek hata starjet veya turbojet almamak oldu.

sertaç şimşek
    sertaç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 15

geçen gün forum avm ye gidiyordum, arkadaşlar bilirler keçiörenden giderken otobana giriyosun. aracın hız limiti uyarıcısı aldığım günki gibi hiç oynamadım ayarıyla. 200 km/h de duruyomuş. otobana çıktım farkında olmadan hızlanmışım hissetmedim bile. araba uyarınca ekrana baktım hız limitini aştınız dedi. 205 km hızla gidiyorum!! hemen ayagımı gazdan çektim. benzinli motorun (fire) performansını bu olaydan anlayabilirsin. beni gururlandırdı arabamın bu hıza çıkması fakat hız felakettir. ben isteyerek yapmadım. arkadaşların dediği gibi 120 km hızdan sonra hızlanmalarda hiçbir problem yok. şehir içinde de aynı, araba gayet atik. rahatça tercih edebilirsin, korkmadan.( tabiki 95 hp daha performanslı olacaktır ama 77 hp abana atılır gibi değil)
    sertaç şimşek...

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

Sertaç öncelikle 120 den sonra hızlanmalarda sorun yaşarsın demek araç 120 yi geçemez anlamına gelmez.Her aracın illaki bir son hızı var.Otobanda veya yokuş aşağı giderken sağınızdan solunuzdan her model araç geçmektedir.Aracın otobanda kaç yaptıgından çok o hızlara kaç sn ya da hangi aralıkta geldiği önemlidir.Demek istediğim yani her araç 100-120 km yapıyor ama onu hangi sürede hang aralıkta yakaldıgı önemlidir.Performans benim için bunu ifade ediyor.Fire tabiki o hızlara ulaşabilir ama araç 120 den sonra gitmekte çok zorlanıyor benim dediğim budur.

Erhan OĞUZHAN
    LINEA erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06RB401
    Edilen teşekkür: 158

arkadaşlar önemli olan güvenli bir şekilde araçlarımızı kullanmaktır. ya değilse 0-100 80-120 gibi hızlanma aralıkları ile uğraşacak adam 77 hp araç almaz. aracın motorunu bilip ona göre kullanmak gerekir. ihtiyacın kadar hız veriyorsa rampada rezil etmiyorsa gerisi önemli değil.

haaa ben performans istiyorum. bastımmı roketlesin diyorsan o zaman 1,4 77 hp den uzak durmanızı tavsiye ederim. bu motorun adı üzerinde ekonomi için üretilmiş bir motor performans beklememek gerekir.
    Linea Dynamic 1,4 Fire

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sertaç şimşek
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Erdem Bozdağ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sertaç öncelikle 120 den sonra hızlanmalarda sorun yaşarsın demek araç 120 yi geçemez anlamına gelmez.Her aracın illaki bir son hızı var.Otobanda veya yokuş aşağı giderken sağınızdan solunuzdan her model araç geçmektedir.Aracın otobanda kaç yaptıgından çok o hızlara kaç sn ya da hangi aralıkta geldiği önemlidir.Demek istediğim yani her araç 100-120 km yapıyor ama onu hangi sürede hang aralıkta yakaldıgı önemlidir.Performans benim için bunu ifade ediyor.Fire tabiki o hızlara ulaşabilir ama araç 120 den sonra gitmekte çok zorlanıyor benim dediğim budur.

dediğinde haklısın fakat belirttiğim gibi 200 e çıktığını anlamadım aracın. uyarı vermeseydi de anlamazdım. demekki kısa bi sürede ulaşabilmiş o hıza ve zorlanma olmamış, yokuş aşağı gitmiyordum. aracımı alalı 3 ay oldu belki dediğin hızlanma sorunlarıyla karşılaşıcam ama şimdilik bööle bi sorun yok. senin performans anlayışınla benimki anı. olayı o yüzden anlattım zaten. nasıl bu kadar çabuk o hıza ulaştığıma şaşırdığımı belirtmem de bu yüzdendir. teşekkür ederim görüşlerin için.
    sertaç şimşek...

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Göktuğ YILMAZ
    Alfa 156 1.6 TS turkishstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Plaka
    08 DE 067
    Edilen teşekkür: 33

valla ben daha 190 ı anca gördüm oda hafif eğimli yolda. (aydın-izmir otoyolu)

sertaç şimşek
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

göktuğ işte ben de bundan dolayı şaşırıyorum. herkes fire motordan verim alamazken ya da düşük verim alırken ben gayet memnunum. yani ben bu kadar memnunken sorunlarını anlatan arkadaşlara hayretle bakıyorum elimde olmadan. accent era lara meydan okuyorum ki onlar 97 hp sanırım. neyse allah kaza bela vermesin de hız önemli değil.
    sertaç şimşek...

yasin duzenli
    SeaMaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34 TN 6268
    Edilen teşekkür: 54

bende coğu araca meydan okuyorum,77 bg bi araca göre cok iyi bir performans gösteriyor fire lar... ama asla bi performans canavarı değil, 140- 150 den sonrası beni ilgilendirmiyor diyorsanız fire yeterli olur sizin için... veya 120 ile giderken 3-4 saniyede 150 km hıza çıkayım demiyorsanız yeterli....

Orhan Okay
    orhanokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 153

Fire dan verim alamıyorum diyenler daha önce Subaru Impreza Turbo mu kullanıyordu da verim alamadı merak ediyorum Basınca kopup gidiyor araba yahu. Sabuncubeli yokuşunda (ki bilenler bilir o yokuşun eğimini) 4. vitesten aşağıya hiç düşmedi araba. Ki o yokuşta kalan, su kaynatan, hararet yapan ne A sınıfı araçlar gördük. Bir önceki Skoda 1.3 aracım o yokuşu 2. vitesle bağıra bağıra anca çıkmıştı. Bana torpil geçmedilerse (ki sanmam) ben gayet memnunum. Ama 1400, 8 valf motordan Impreza gücü bekliyorsanız elbette beklentinizi karşılamaz.
    Konu orhanokay tarafından (27/07/2009 Saat 15:13 ) değiştirilmiştir.
    Orhan Okay
    Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Bence fire motor işini görecektir (80-90km ye kadar gayet atak bir araç), daha fazla performans (hız veya süratlanme) için bence biraz daha tecrübe ve araba kullanmak için en başlarda bolca miktarda bulunan gazın biraz azalması lazım .
    Bu arada genel anlamda konuştum, ama gene de ilk arabaların göreceli olarak daha az performanslı olmasında fayda var.

Ogulcan ÖĞÜT
    Ogulcan.Öğüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    78 SK 363
    Edilen teşekkür: 417

Valla memnun olmayan arkdasları bilemicem daha önce ne kullandılar bilmiorum tabi ama ben arabanın gelmesini beklerken 77 hp den bişey beklemiodum geldiiginde düşündügümden cok daaha atak cıktı araba özellikle 100 e kadar son hızıda cogu arabaya güzel nelere kafa tutuorum valla cok asırı bişi beklemiosan kaçırma bence ..
    Hız Felaket Değil Kabiliyettir ...

murat sezer
    mutiiq mutiiq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 mrt 90
    Edilen teşekkür: 0

arkadaşlar ilginize hayran kaldım açıkçası..şimdi işten geldim kendim tonmaister'ım.arkadaşımda 1.3multijet 2007 model tek kapı dinamik versiyon 17 jantlı bana verdi ve ben kullandım o kadar bi performanslı bi arabaymışki o derece derim yani.gerçekten çok güzeldi ayağımın altıda bayağı doluydu yani gaz pedalı gerçekten basta gideyim artık diyordu.çok zevkli bi araçmış. GP sahibi olmayı çok istiyorum.ve ben eski bi fiat servis çalışanıyım oto elektrik bölümü personeliydim.bugun gidip ustalarıma sordum herkes benzinli alma diyor yakıt açısındanda aynı sıkıntı ve gidiş açısındanda sorunlar yaşarsın diyor ve bi kaç daha arızası varmış..gidişine doyamadım bu multijetin.ve bende bi arkadaşımızı dediği gibi arabamın devamlı temiz olmasına özen gösteririm hız hastası falan değilim ama gerektiği yerde rampada veya uzun yolda bi araba geçerken sıkıştığımda basmak isterim.bu açıdan sorun yaşarsın diyorlar bana. ama sizinde yorumlarını okuyunca hayran oldukça hayran olasım geliyor..=))

Sayfa 1/3 123 SonSon