Sayfa 1/3 123 SonSon
45 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Savrulma

turgay ağaç
    tugy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 FM 8158
    Edilen teşekkür: 1

Standart Savrulma

slm arkadaşlar ben yeni bir üye ve punto kullanıcısıyım benim bir sorunum var araç çok savuruyo biraz otobanda oynamayı seven biriyim ama şerit değiştirdiğimde anormal bir şekilde savuruyo aracı ilk aldığım gün kaza geçiriyordum önceki aracım 2000 model palio idi onda bile bu kadar savurma olayı yoktu sizde aynı sıkıntıları yaşadınızmı aracım 1.4 fire active

2. 26/06/2009, 09:43

Sebep
    Konunun taşınması sonucu

3. 26/06/2009, 11:51

Sebep
    Konunun taşınması sonucu

4. 26/06/2009, 15:10

Sebep
    Konunun taşınması sonucu

Berkant Atay
    Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 DBA 35
    Edilen teşekkür: 52

Yol tutuş suspansiyon ile doğrudan ilgili olduğu için amortisörlerini kontrol etmende fayda olabilir.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Araca alışma sürecini bir kenara bırakırsak savrulmanın başlıca iki nedeni olabilir.Birincisi lastik durumu ikincisi de rot ayarı.GP Palio ya göre yol tutuş konusunda çok daha iyi...

7. Bu mesajı için 4 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

8. 26/06/2009, 17:15

Sebep
    Konunun taşınması sonucu

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araca alışma sürecini bir kenara bırakırsak savrulmanın başlıca iki nedeni olabilir.Birincisi lastik durumu ikincisi de rot ayarı.GP Palio ya göre yol tutuş konusunda çok daha iyi...
    kesinlikle katılıyorum...
    drifti ögrenmek istiyorsan b250 den yada ayarındaki lassadan şaşma(o viraj yan bu viraj yan),sertlesmeye baslayınca ne demek istedigim anlasılır..

kutlay
    Ziyaretçi kutlay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

uzun yolda ve driftlerde palio ile punto karşılaştırılamaz bile!
    bence siz palio'nun negatif yönlerine alıştığınız için daha uyumlu geliyordur.

SERKAN TASKİN
    serkan_gazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 73

ben 2 yıl palio kullandım o gerçekten savuruyodu ama puntoda öyle bişi yok ben gayet memnunum yola çok güzel yapışıyo en iyi özelliklerinden diebilirim bi sorun olabilir bi kontrol ettirin derim

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

bende 3 yıldır gp kullanıyorum, aracı ciddi anlamda virajlarda çok zorladım ama bariz abarttıklarımın dışında savrulduğunu veya attığını neredeyse hiç görmedim diyebilirim...

Aytaç Gürleroğlu
    Artık burdayım red shark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    39 SA 533
    Edilen teşekkür: 8

Selam bende daha önce palio 1.6 kullanıyordum ve viraj kabilyeti sıfır bir arabaydı.Gp virajlara gayet sağlam ve dengeli giriyor fakat dediğin gibi otoban tarzı geniş yollarda makas tarzı hareketlerde hiçte alışılmadık tavırlar sergileyebiliyor.Sabit bir viraja limitlerini fazlasıyla zorlayarak giriyorum ve hiç dengesini bozmuyor.Fakat otobanda çok tatsız bir olay yaşadım.En sağ şeritte ilerlerken orta şeride doğru ani bir manevra yapmak zorunda kaldım yaz ayı asfalt süper hızım 120-130 arası bişeydi ve o manevrada araç arkasını bıraktı en sol şeritte zor toparladım.Hiç beklemediğim bir olaydı ama başıma geldi ve beni çok şaşırttı.

Erhan OĞUZHAN
    LINEA erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06RB401
    Edilen teşekkür: 158

arkadaşlar altınızdakinin bir araba olduğunu ve yere sadece 10 cm lik bir lastik tabanının bastığını unutmayın. tabiki araca kaldırabileceğinden fazla yük yüklerseniz. en güvenli araçta olsa spin atma eğilimine girecektir. bunu F1 yarışlarında da gayet güzel görüyoruz. ani hareketlerde aracın durumu, hızı, lastik basıncı, yol durumu ve hava şartlarıda etkili olacaktır.
    Linea Dynamic 1,4 Fire

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

aracını zorluyacaksan ya da cok savrulma eğilimi olduğuna inanıyorsan "esp" paketi taktırırsın, çok daha rahat edersin

Serd@r Eskici
    rallycube - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 7

Alıntı stalker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracını zorluyacaksan ya da cok savrulma eğilimi olduğuna inanıyorsan "esp" paketi taktırırsın, çok daha rahat edersin
    +1

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

benzer bi manevrada (daha hızlı ve daha sert olması muhtemel) ben de savruldum ilk kez başıma geldi ilk istasyonda lastik basınçlarını kontrol ettim.. sağ ön lastik 20psi, sol ön lastik 35psi basınç vardi arkalar 30psi.. lastiği tamamen indirip lastik şişirici sprey bastım sonra sütünü 35psi a kadar normal hava bastım.. şimdilik sorun yok.. bu arada lastikler inikse esp işini yaparken zorlanıyor hatta etkisiz diyebilirim..

Kerim yılmaz
    NeoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 43

2 yılda 3 kez savruldum bence olay lastiklerden kaynaklı...!

Utku OKTAY
    utku952 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 179

40 km le giderken yanladım resmen sol a virajda bir baktım arka gidio bide hissetirmiyor da okadar... deneyim oldu.. arabayı iyi tanımak lazım tepkilerini..

AKIN KOCAMAN
    Puntosuna Aşık Bir Adam HugemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    07 ABM 37
    Edilen teşekkür: 69

Alıntı Stalker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu esp sonradan takılıyormu yahu..... Benim bildiğim takılmıyor ama!!!!! Bu konuda beni aydınlatırmısınız?
    GRANDE PUNTO 1.3 MTJ FUN BEYAZ CO-PİLOT - BLUE ME - FIAT HI-FI 100W SES SISTEMI
    Eski Nick:07sea07

SARP BAHAR
    Power Of Japan Little F.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 95

Alıntı HugemaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu esp sonradan takılıyormu yahu..... Benim bildiğim takılmıyor ama!!!!! Bu konuda beni aydınlatırmısınız?
    Takılmıyor, takılamıyor. Öyle bir sistem yok. Ancak dilendiği takdirde fabrika çıkışlı olarak Esp'li satın alınabilir.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

MTA ile birlikte ESP standart olarak geliyor, ESP nin şu ana kadar hiç devreye girip girmediğini bilmiyorum, GP nin yol tutuşunu beğeniyorum.

Normalde kendimi ve içerideki yolcuları konforsuz hissettirecek kadar hızlı girmem virajlara. Bir kaç kere yanlşılıkla bazı virajlara biraz hızlı girdim (70 km/sa yerine 95 km/sa, bir kere de başka bir yerde 60 yerine 135 km/sa ve art arda sağ - sol - sağ keskin virajlardı) yolda hiç kaymadı.

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Arkadaşlar lar otobandan yüksek hızlarda ani manevralarla şerit değiştirirken rüzgar faktörünü unutmayın ve diğer araçların yarattıgı hava tünelini anaforları. açıkçası çok etkisi var. Düşük hızlarda bana savrulcak gibi geliyor. Yüksek hızlarda ise çok iyi viraj alıyor.Bende otobanda ani manevralarda rüzgar yiyince bir garip davranıyor araç. Ama sabah erken gemlik bayırından o virajlarda 130 150 ile viraj aldım yoldada kimse yoktu. iç dış valla çok etkilendim performansından.

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Bu arada esp sonradan takılmıyor maalesef ama hızlı giderken çok şeritli yollarda şerit değiştirme sırasında meydana gelebilecek savrulmaları çok iyi sönümlüyor, tabii esp'nin de sınırı var sonuçta yarış arabası kullanmıyoruz

Alıntı xcruelx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar lar otobandan yüksek hızlarda ani manevralarla şerit değiştirirken rüzgar faktörünü unutmayın ve diğer araçların yarattıgı hava tünelini anaforları. açıkçası çok etkisi var. Düşük hızlarda bana savrulcak gibi geliyor. Yüksek hızlarda ise çok iyi viraj alıyor.Bende otobanda ani manevralarda rüzgar yiyince bir garip davranıyor araç. Ama sabah erken gemlik bayırından o virajlarda 130 150 ile viraj aldım yoldada kimse yoktu. iç dış valla çok etkilendim performansından.
    Senin araçta formula tipi arka spoiler var herhalde .

A G
    ArcA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 37

standart haliyle virajlarda yatması korkutucu ama H&R 3.5 cmlik yaylar ve 195/60/15lik lastiklerle kuru havada şimdiye kadar hiç kontrolsüz kayma yaşamadım. tek tırstığım ıslak havada 3 derece sıcaklıkta kozyatağı carrefourun önünden 2. köprü bağlantısına girişte 100-120 gibi girdim sanırım tepe noktasında arkayı kaydırdım onda da yumuşak bi manevrayla topladı hemen.. onun dışında yol tutuş şerit değiştirme viraj herşey harika.. arkadaşın dediği gemlik yolunda bende aynen gazladım feribota yetişmek için orhangazinin içinden yalovaya 5dkda indim..
    Mükemmel bileşenler; H&R 35mm yay, Bridgestone Turanza er300 195/60r15, H4 Philips Power2 gt 150 Far, H1 Osram All Season Sis, Mtec T10 Park..

Sayfa 1/3 123 SonSon