15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Herkese merhaba, yeni Punto alacağım

Murat Temir
    g4rymckinn0n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kahramanmaraş
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Standart Herkese merhaba, yeni Punto alacağım

Herkese merhaba,
    28 yaşındayım. bir süredir fiat punto araçlara bakıyorum forumu da böyle buldum.

bir iki araç gözüme kestirdim. bir tanesi evo 1.4 fire dynamic 2011 model 183bin. km'de. 77 hp (cam tavan olması hoşuma gidiyor)

bu araçlarla ilgili piyasası yok, satamazsın, nefesi kesilir gibi yorumlar da görüyorum. bu yüzden en doğru yere sormak istedim hem tanışma konusu hem bilgi alma konusu olması açısından.

sizler fiat ve fiat punto araçlara hakim kişiler olarak ne önerirsiniz?

aracın yokuşta falan boğulmasını istemiyorum açıkçası
    genel olarak kasasını yapısını beğeniyorum.
    araçlar hakkında çok bilgim yok.
    yakıtı nasıldır performansı nasıldır (bahsettiğim modelin) bilgi verebilir görüşlerinizi bildirebilir misiniz?

herkesin görüş ve tavsiyesini merakla okuyacağım.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Standart Cevap: herkese merhaba, yeni punto alacağım

merhaba, 1.4 fire 77hp puntoyu yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum. Gayet memnunum, piyasası yok söyleminin gerçeklikle ilişkisi yok. Piyasada rahatlıkla alınıp satılan bir model. Lpg uyumu, parça fiyatlarının uygun oluşu ve ağır maliyetli masraf çıkarmayışı benim için bu aracı cazip kılan yönlerinin başında geliyor. Dijital klima, sonradan eklediğim hız sabitleyici, kol dayama, teybe sonradan ilave ettiğim bluetooth modülü vs. konfor düzeyini arttıran unsurlar.

Performans konusuna gelince, ülkemizdeki yasal hız limitleri doğrultusunda konforlu ve güvenli seyahat ediyoruz. Aile aracı olarak kullanıyorum. Yokuşlarda, uygun vites devir oranı yakalanınca üzmez. Ama bir turbolu araç gibi rafine biçimde her koşulda hızlanma, kafa kaldırıp gitme vs. gibi beklentileriniz olmamalı. Turbo araca göre, bir vites aşağı çektiğiniz zaman boğulma, yığılma vs. sorunlar can sıkıcı boyut kazanmaz. Ama bastı mı gaza kopup gitsin gibi bir beklentiniz varsa sizin bu talebinize karşılık verecek kapasiteden yoksun olduğunu belirtmeliyim.

İhtiyacınızı ve beklentinizi doğru belirlemeniz yararınıza olur. Araç seçimi, kişiye özgü hususiyetler taşıyan çok öznel ve göreceli bir tercih süreci. Benim yazdıklarımın, kendi beklentilerim doğrultusunda olduğunu hatırlatmam gerekir. Bana göre 1.4 fire motor, ucuz bakım, lastik ve parça maliyetleri ile cazip bir seçenek. Aile aracı olarak ihtiyacımızı karşılıyor. Şehir içinde oldukça kıvrak, kış aylarında çabucak ısınması ve kaloriferin kısa sürede sıcacık üflemesi, aracı keyifli hale getiren hususiyetler. Yazın dijital klimayı 23 dereceye ayarlayıp rahatça seyahat etmek de gayet güzel.

Umarım içinize sinen, beklentilerinizi karşılayan bir araç seçimi yaparsınız. İyi alışverişler dilerim.
    Ölüm Gaz Pedalına basan ayakta, hayat direksiyonu tutan kollardadır. Bunun eğlencesi ise ölümüne basıp hayata tutunmaktır...

3. Bu mesajı için 2 kişi feyzullah'ye teşekkür etti:

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Standart Cevap: Herkese merhaba, yeni Punto alacağım

Öncelikle şimdiden hayırlı olsun, Feyzullah üstadımın dediği gibi bende 5yıl kullandım. 5yılda rutin yag bakımları balata ve devirdaim değiimiitim başka bi masrafım olmadı. Satılığa çıkardıgımda ise 1hafta içinde ilk arayan aldı aracımı. 2007 1.4 8v otomatikti benim aracım.

Uçan kaçan makas atan bi sürücü iseniz malesef o tip aksiyonları size yaşatamaz,ama nereye gidecekseniz her yere götürür sizi.

Lpg ise en uyumlu motor,görünüş itibarı ile yaşınızada uygun bir araç diye düşünüyorum.

Tekrar hayırlı olması dilerim.

SM-M325FV cihazımdan gönderildi

5. Bu mesajı için 2 kişi Ozer77'ye teşekkür etti:

Murat Temir
    Nereden
    Kahramanmaraş
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: herkese merhaba, yeni punto alacağım

Detaylı yanıtınız için çok teşekkür ederim.

1.3 turbo dizel (yazılımlı) corsa kullanıyordum ve atikliği beni memnun ediyordu. Fakat hevesimi aldığım için artık ulaşım ve yatırım odaklı araç bakıyorum ve bütçeme uygun görünüşünü beğendiğim ve yorumları iyi olan araç olarak fiat punto'yu buldum.

Bu aracı kullanan kişilerin görüşleri çok önemli. Bu yüzden görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Bir yere giderken kendisini ve beni yormayacaksa uçup kaçmasına gerek yok açıkçası. Boğulma durumu için birkaç yorum görmüştüm o beni tedirgin etti. Bulunduğumuz bölgede çok fazla yokuş var.

Ucuz bakım, ucuz parçalar, lastik maliyetleri gibi bakımdan ekonomik olması benim için artıdır.
    Özellikle sabahları çabuk ısınması dizel corsa'dan sonra benim çok işime yarar. ben işe geldiğimde ısınıyordu. ön ve arka camın buzunu çözmek için uğraşıyordum.
    dijital klima ısı ayarı da benim için artı. klima açıkken boğulmuyor ise gidişi çok etkilenmiyor ise benim için o da artıdır. çünkü önceki aracım ile kıyaslıyorum bu konuda sorun yaşıyordum yokuşta çekmiyordu. turbo dizel olmasına rağmen klima açıkken yokuşta zorlanıyordu.

görüntü olarak beni tatmin ediyor bahsettiğim punto. cam tavanı da benim için artı. ferah ortamı seviyorum araç içinde.
    aklıma takılan en önemli konu alış satışı piyasasıydı. ona da yanıt vermiştiniz teşekkür ederim.
    onun dışında gidişi ve kronik arıza durumu. trigeri kayış mı zincir mi onu bilmiyorum. o gibi maliyetleri uygunsa benim için şimdilik en iyi tercih bu bütçeme göre.

Murat Temir
    Nereden
    Kahramanmaraş
    Rengi
    Yok

Size de yanıtınız için teşekkür ederim hocam.

Ulaşım için kullanmayı düşünüyorum. Yakıtı da biraz makul ise benim için çok iyi olacaktır.
    Bahsettiğim EVO 1.4 Fire Dynamic tüpte güncel fiyatlar ile km'de ne yakıyor bilmiyorum ama tasarruflu diyen pek çok yorum gördüm. Sattığım 1.3 dizel aracım 1.30 TL civarı yakıyordu güncel piyasada.

Görüşleriniz ve katkılarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

Engin Ç.
    ecaliskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 52

Merhaba,

Ben 1.4 otomatik vites kullanıyorum karmada ortalama 5.5 civarı tüketimi var.

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Ben lpgde 8litreden az yakamıyordum uzun yolda. Şehir içi 10litre rahat oluyordur pek hesaplamadım.

1.3 dizelden sonra 1.4 size biraz yavaş gelebilir. Ama hemen sıcacık ısıtır sizi

Murat Temir
    Nereden
    Kahramanmaraş
    Rengi
    Yok

1.3 dizele nazaran performanstan biraz ödün vereceğiz mecbur o zaman.

peki hocam bu ikisi arasında çok fark var mıdır? fiyatlar birbirine yakın biraz. karşılayabileceğim kadar fark var. değer mi sizce?

2015 model 1.4 Popstar S&S 77 bg (start stop yokuş kalkış desteği) manuel (160.000 binde)
    2011 model EVO 1.4 Fire Dynamic 77bg (cam tavan sanroof) manuel (188.000 binde)

Alıntı ecaliskan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Ben 1.4 otomatik vites kullanıyorum karmada ortalama 5.5 civarı tüketimi var.
    Alıntı Ozer77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben lpgde 8litreden az yakamıyordum uzun yolda. Şehir içi 10litre rahat oluyordur pek hesaplamadım.

1.3 dizelden sonra 1.4 size biraz yavaş gelebilir. Ama hemen sıcacık ısıtır sizi

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Alıntı g4rymckinn0n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.3 dizele nazaran performanstan biraz ödün vereceğiz mecbur o zaman.

peki hocam bu ikisi arasında çok fark var mıdır? fiyatlar birbirine yakın biraz. karşılayabileceğim kadar fark var. değer mi sizce?

2015 model 1.4 Popstar S&S 77 bg (start stop yokuş kalkış desteği) manuel (160.000 binde)
    2011 model EVO 1.4 Fire Dynamic 77bg (cam tavan sanroof) manuel (188.000 binde)
    Hem 2015 hem km daha düşük ama popstar boş model diye biliyorum. Yani tamponlar evo ama stoplar grande diye biliyorum. Görsel olsaydı daha iyi olurdu. Ben modelden yanayım her zaman.

Engin Ç.
    ecaliskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 52

Cam tavan sanroof falan insanı cezbediyor ama model ve km farklılıkları biraz fazla ayrıca fiyatlarıda yazarsanız kıyaslama açısından daha iyi olur.

Ceyhun Ş.
    Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT
    Edilen teşekkür: 74

Bence araç piyasasında o modelin en dolusu en yüksek modeli en bütçeyi zorlayan araba alınmalı. Ülke 90'lara döndü araba her zaman kar ettiriyor. Ne kadar yüksek model o kadar iyi.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Grande alacaksanız, dynamic ve emotion paketleri tercih edin. Evolarda ise lounge paketler, bir tık daha geliştirilmiş gibi dursa da temelde aynı. Yakıt ortalama 8 litre diyebiliriz, güzergah ve kullanım koşuluna göre 6'ya da düşer 10'a da çıkar.

1.4 fire ekonomiktir, en büyük artısı budur. Turbo gibi kafa kaldırıp gitmez, ama öyle sağda solda yazdıkları gibi yığılıp, boğulup kalmaz. Dijital klima, performansı etkilemez. Araç güce ihtiyaç duyduğu zaman anlık olarak devre dışı kalır, performansı düşürmez, yakıtı da arttırmaz. Dijital klima gerçekten çok verimli.
    Ölüm Gaz Pedalına basan ayakta, hayat direksiyonu tutan kollardadır. Bunun eğlencesi ise ölümüne basıp hayata tutunmaktır...

Murat Temir
    Nereden
    Kahramanmaraş
    Rengi
    Yok

hocalarım yanıtlar için teşekkür ederim.
    tüm yanıtları dikkate alarak fiat punto evo dynamic aldım. 2011 model ve 121 bin km'de.
    fiyatlar sürekli ve hızlı şekilde arttığı için birkaç temiz araba bulsam da nasipte bu araç varmış.

turbo dizel 1.3 multijet olması performans anlamında beni üzmedi.
    ses yalıtımı da beni üzmedi bu özellikleri çok arıyordum.
    yakıtı ortalama 5 litre yazıyor ama neye istinaden bunu diyor bilmiyorum. aldığımız kişi düz yolda her gün 8km git 8km gel yapıyor ve 2000 devrin üzerine hiç çıkmıyordu. 4.6 litre yakıyor şehir içinde diyordu. öyle sürmeye 4 litre de yakar siyah duman çıkıyordu. arabayı alıp gelirken 4. viteste 10 15 dakika sündürdüm EGR temizlensin diye. şimdi duman görünmüyor. detaylı exper yaptırmıştım sorun yok dendi.

Şimdi start stop özelliği faydalı mı değil mi bunu araştırıyorum. ya da nasıl devreye alınıyor nasıl çalışıyor aküm uyumlu mu değil mi bu konulara bakıyorum.
    güneş solması olacak gibi. gri renkte olduğu için bunu da korumak istiyorum seramik kaplama araştırıyorum belki faydası olur.
    bir de kapılarda adı ney bilmiyorum ama kademeli bir duruş yok. normalde araçlarda 4 seviye kadar durma noktası oluyor kapılar açık olduğunda kendi kapanmıyor. ama bu arabanın tüm kapıları boşta gibi. bunu araştırıyorum bir de.

genel olarak araçla ilgili deneyim, fikir, tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

city mod aktif ve keyifle kullanıyorum.

almayı düşünen üyeler olursa ben de kendi deneyimlerimi paylaşırım seve seve.
    herkese iyi forumlar.

Alıntı Ozer77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hem 2015 hem km daha düşük ama popstar boş model diye biliyorum. Yani tamponlar evo ama stoplar grande diye biliyorum. Görsel olsaydı daha iyi olurdu. Ben modelden yanayım her zaman.

Alıntı ecaliskan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cam tavan sanroof falan insanı cezbediyor ama model ve km farklılıkları biraz fazla ayrıca fiyatlarıda yazarsanız kıyaslama açısından daha iyi olur.
    Alıntı Ceyhun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence araç piyasasında o modelin en dolusu en yüksek modeli en bütçeyi zorlayan araba alınmalı. Ülke 90'lara döndü araba her zaman kar ettiriyor. Ne kadar yüksek model o kadar iyi.
    Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Grande alacaksanız, dynamic ve emotion paketleri tercih edin. Evolarda ise lounge paketler, bir tık daha geliştirilmiş gibi dursa da temelde aynı. Yakıt ortalama 8 litre diyebiliriz, güzergah ve kullanım koşuluna göre 6'ya da düşer 10'a da çıkar.

1.4 fire ekonomiktir, en büyük artısı budur. Turbo gibi kafa kaldırıp gitmez, ama öyle sağda solda yazdıkları gibi yığılıp, boğulup kalmaz. Dijital klima, performansı etkilemez. Araç güce ihtiyaç duyduğu zaman anlık olarak devre dışı kalır, performansı düşürmez, yakıtı da arttırmaz. Dijital klima gerçekten çok verimli.

16. Bu mesajı için 3 kişi g4rymckinn0n'ye teşekkür etti:

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Alıntı g4rymckinn0n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocalarım yanıtlar için teşekkür ederim.
    tüm yanıtları dikkate alarak fiat punto evo dynamic aldım. 2011 model ve 121 bin km'de.
    fiyatlar sürekli ve hızlı şekilde arttığı için birkaç temiz araba bulsam da nasipte bu araç varmış.

turbo dizel 1.3 multijet olması performans anlamında beni üzmedi.
    ses yalıtımı da beni üzmedi bu özellikleri çok arıyordum.
    yakıtı ortalama 5 litre yazıyor ama neye istinaden bunu diyor bilmiyorum. aldığımız kişi düz yolda her gün 8km git 8km gel yapıyor ve 2000 devrin üzerine hiç çıkmıyordu. 4.6 litre yakıyor şehir içinde diyordu. öyle sürmeye 4 litre de yakar siyah duman çıkıyordu. arabayı alıp gelirken 4. viteste 10 15 dakika sündürdüm EGR temizlensin diye. şimdi duman görünmüyor. detaylı exper yaptırmıştım sorun yok dendi.

Şimdi start stop özelliği faydalı mı değil mi bunu araştırıyorum. ya da nasıl devreye alınıyor nasıl çalışıyor aküm uyumlu mu değil mi bu konulara bakıyorum.
    güneş solması olacak gibi. gri renkte olduğu için bunu da korumak istiyorum seramik kaplama araştırıyorum belki faydası olur.
    bir de kapılarda adı ney bilmiyorum ama kademeli bir duruş yok. normalde araçlarda 4 seviye kadar durma noktası oluyor kapılar açık olduğunda kendi kapanmıyor. ama bu arabanın tüm kapıları boşta gibi. bunu araştırıyorum bir de.

genel olarak araçla ilgili deneyim, fikir, tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

city mod aktif ve keyifle kullanıyorum.

almayı düşünen üyeler olursa ben de kendi deneyimlerimi paylaşırım seve seve.
    herkese iyi forumlar.
    Hadi hayırlı olsun..

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Hayırlı olsun yeni aracınız. Kazasız belasız sürüşler Merak ettiğiniz konularda forumda fazlasıyla bilgi mevcut. Seramik kaplama ben yaptırmıştım. Çok araştırıp profesyonel bir uygulama yaptırmıştım. Ama onun da her şey gibi bir ömrü var. Önemli olan seramik kaplama yaptırmak değil, seramikten sonraki yıkama ve temizlik süreci. Mesela benzinlikte arabayı bir kere yıkadınız seramik komple akıp gider. Bakımı stresli ve hassas bir iş olduğu için bir daha seramik yaptırmadım. Normal somax turuncu şampuan ile yıkayıp geçiyorum. Zamanla eskiye ek, yıpranacak zaten. Güneşten koruyarak ve benzinlik köpüklerinden uzak durarak gerekli korumayı sağlamış olursunuz.